Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 31. mai 2013, 15:02

Insistenţa şi aşteptarea în final au dat roade, un somn puternic, frumos şi nu în ultimul rând un drill de zile mari.
Felicitari !

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 31. mai 2013, 15:15

Bravo Zoran, stiu prea bine cat de greu e de mers la pescuit de somn de unul singur.Ma refer la plantatul monturilor si la facutul pozelor sau a filmuletelor.Frmos somnul, bravo :bravo:

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 31. mai 2013, 17:18

ce frumos....felicitari !!!! :bravo: abia incape in barca :buaaaah:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 1. iunie 2013, 12:11

Felicitari Zoran, a meritat așteptarea. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

45

sâmbătă, 1. iunie 2013, 12:34

inca odata se adevereste ca insistenta in pescuit da roade si ca defapt reprezinta cheia succesului in acest domeniu.
felicitari Zoran! :apl:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 1. iunie 2013, 13:38

Zoran

Am trait povestea ta parca asi fi fost in locul tau. :apl: :apl:

Exact cum spunea cineva aici pe forum "perseverentza aduce satisfactii"

Este grozav ca ti-a intrat pana la urma :bravo:

Poate dai amanunte despre montura ta si felul in care

ai fixat pestele pe montura!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 2. iunie 2013, 09:47

Merci, merci...

Montura este cea la copac, ca si in aceste poze, exact locul unde a si muscat:







Din cauza copacilor din apa, am legat firul principal de un vartej puternic, de care am legat circa 1,8 metri de leader de 1,3 mm. Pe acesta am pus pluta de 200 grame la o distanta de 50 cm de vartej, apoi plumbul de 150 grame, apoi carlig de 8/0 la 50 cm de plumb, iar jos de tot, la 30 cm de carlig, am legat o ancora Gamakatsu de 4/0. Chefalul folosit, de cca. 50 cm, l-am intepat in nara cu carligul iar ancora in zona anusului.

Pluta disparea de multe ori la scufund, pt 2~3 secunde, dupa care aparea din nou sus. Pina cind a intrat brusc sub apa si lanseta s-a indoit complet... restul il stiti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 2. iunie 2013, 10:17

Superb şi promiţător pare locul cu foarte mult potenţial din pozele tale Zoran, chiar dacă nu prindeai somnul de acolo. În situaţia dată a fost locul ideal. Nu ai folosit sonarul ? Eu cred că muream de curiozitate să văd ce este sub apă acolo. Un loc pentru cunoscători. :bravo:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 3. iunie 2013, 07:55

Frumos şi locul şi somnul.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 3. iunie 2013, 08:51

Zoran,


Am cateva nedumeriri pe care te rog sa le rezolvi :gandesc: :

1. In momentul in care somnul a atacat tu erai ancorat cu barca undeva la apa ?
Adica toata instalatia era in asteptare cu betele fixate in suportii barcii...daca am inteles bine!!

2. De ce chefali si nu o alta momeala sau alt peste?Cum unde si cu ce ai prins acesti chefali ?

3. Anul trecut cand am gasit acest forum mai exact pe siteul principal faceai referire la scule si accesorii pentru pescuitul la somn!
In unul dintre subpuncte prezentai mulinete si lansete pentru pescuitul somnului!
Eu te-am ascultat ca un incepator un peacuitul mustaciosului si mi-am achizitionat cele recomandate de tine ca find bune
Printre achizitii se numara 4 lansete Mantikor 2x2.7 m. Si 2x3m. cu actiune pana la 240 Ei acum cand am citit cele povestite de tine ma pune putin pe ganduri faptul ca nu ai fost incantat de reactia lansetei la drilul pe care l- ai avut
Poti te rog sa dezvolti putin acest subject :noroc:
Ca paranteza Frumos peste ai mai prins :buaaaah: M-as bucura sa ma doara si pe mine nitel spatele in urma unui dril cu Mustaciosul

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 3. iunie 2013, 09:26

Rezolvam…
1. Da, asa este, eram cam la 40 m distanta de prima lanseta, iar de a doua cam 60 m. M-am ancorat putin in aval de locul de pescuit, cam la 30 m distanta de mal, perpendicular vazut.

2. Tilo Andreas a fost 3 saptamani si el acolo, cu inca 2 baieti. Nereusind sa prinda crapi, caras sau chefali, au fost 110 km pina la un lac unde au prins circa 50 de carasi care i-au adus cu ei. Au reusit in total sa prinda parese 16 somni, cel mai mare de 1,8 metri.
De ce chefali? Pt ca fac mai mare tambalau in apa ca un caras, si este specialitate pt somnii de acolo. Chefalii intra din mare, si sunt pesti de banc. Unde ii localizezi, poti prinde mai multi. Cu ani in urma erau cimpuri intregi de chefali la suprafata, intrati pe rau, in care somnii rapeau intruna. Acuma, de cind cu normele EU, apa este mai curata si nu se mai devarsa tot rahatu' in rau.Chefalii nu mai stau la suprafata, ci la margine de pilcuri de iarba, sub apa. I-am prins la viermusi cu pluta super usoara, carlig de 14 si leader de 0,12.

3. Eu am pescuit acuma cele de 3 m. Dupa spusele lui Tilo, somnii mari sunt la depus, asa ca nu speram sa-mi intre asa un exemplar, si am vrut sa vad cum se comporta in drill. Nu am aut niciodata un drill mai lung de 15 minute, de aceea, la un moment dat, in timpul drill-ului, mi-a fost frica ca nu-l pot obosi in timp util si va ajunge undeva intre copaci. Si in acel moment, in timpul drill-ului, mi-a parut rau ca nu am avut lansetele mai puternice. Trebuie sa vezi asa: esti singur in barca, ai probabil un somn imens in drill care nu vrea sa obosesca ca de obicei, lanseta este la un moment dat complet in apa si doar cotorul afara, care se izbeste de barca, firul freaca de barca (Giga Tec Cat de 0,62 mm), si pestele vine doar cm cu cm in sus, tragandu-l contra curentului. Daca eram 2 in barca, era altceva. Celalalt desfacea barca din ancore si il drill-uiam doar din pompe in sus, si nu contra curentului printre franghiile ancorelor. Sa sti ca le voi pescui in continuare, aceste lansete Mantikor, si sunt sigur ca fac fata si la unul de 2,4 metri. FOARTE important insa, sa nu lucrezi cu ele cu frana complet stransa si mana pe tambur, asa cum se poate lucra cu WFT Never Crack. Un reglaj al franei de 6 ~ 8 kg-forta e suficient si protejeaza lanseta. (eu am fost nevoit sa o "violez" citeva secunde punind mana pe tambur, si a rezistat fara sa paraie blank-ul! sau vopseaua pe el). Sunt incantat de ele, le voi pescui in continuare mai ales pe Rin unde nu am obstacole in apa si unde pot merge cu barca dupa el!

Daca mai ai intrebari sau nelamuriri...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 3. iunie 2013, 10:38

Nu, deocamdata :bravo:

Am intels perfect. In acest caz tot ceea ce- mi doresc

este o durere de spate cu lanseta Mantikor in aceasi conjunctura ca a ta :ochi:

:pescuit: :pescuit:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 3. iunie 2013, 13:55

Daca eram 2 in barca, era altceva. Celalalt desfacea barca din ancore si il drill-uiam doar din pompe in sus, si nu contra curentului printre franghiile ancorelor.
Zoran, nu era mai bine dacă te-ai fi legat în amonte de plute? Ar fi plecat direct în curent şi măcar îl driluiai de la început contra curentului nu pe sub barcă dintr-o poziţie, cred, foarte incomodă, ceea ce a făcut drilul foarte solicitant?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.