Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 13. mai 2013, 20:09

Lip Grip

poate cineva sa recomande un grip , pentru spinning ?

Multam

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 13. mai 2013, 21:04

salut,
daca vrei sa fie bun si pt somn eu am un barkley si este robust si are deschiderea destul de mare
:prieteni:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 13. mai 2013, 21:56

În 2008 mi-am luat un Berkley Trigger Grip Large de 70 cm special conceput pentru peşti răpitori de talie mare. Este robust, nu rugineşte, plus că mai are un mâner pe partea dinspre cleşti. Lungimea ajută foarte mult la ridicarea peştilor în barcă, dar şi pe mal. Nu ştiu dacă se mai comercializează, dar dacă -l găseşti undeva, recomand!!!
La data achiziţiei a fost în jur de 60 euro. :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 13. mai 2013, 22:01

Am si io un Berkley d-ala gen pistol.
Foarte comod in utilizare dar n-are cap rotativ asa ca daca nu vrei sa faci gauri in gura pestelui tre` sa-l tii de maner doar cat il fixezi, in rest sa ai snurul pe incheietura.
Deasemenea nu-i recomandat pt. somni, am pus o poza mai demult in care mi l-a "distrus" unul... noroc (tot) cu Nelutu ca mi-o inlocuit o piesa din plastic cu una din alama si acu` ii "never crack". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 13. mai 2013, 22:22

Informer, la Neluţu Sabău te referi ? Io încă am gripul nevătămat, dar în cazu ăsta poate voi lua legătura cu el pentru a-l face cum spui tu "never crack". Oare unde pot vedea poza ta ? Sunt novice pe forumuri, poate-mi dai un info. :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 13. mai 2013, 22:34

Nu la Nutzu ma refer ci la userul care chiar asa are ID-ul, Nelutu... tot d-aci din TM. :)
Cat despre poza grip-ului stricat de somn, uite aici:
dupa partide ...
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 13. mai 2013, 23:07

Informer, gripul tau difera de cel mentionat de mine, cel de 70 cm parca are falcile mai groase deci mai puternice, facand comparatie cu cea din poza. Merci pt info, interesante -s pataniile tale cu gripul si nu numai. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 14. mai 2013, 06:52

Feri, atentie ca mie nu falcile de la grip mi s-au indoit... asa am crezut initial dar cand l-a desfacut Nelutu nu era asa.
Exista acolo inauntru o piesa aproximativ cilindrica cu ceva frezari care ghideaza si determina miscarea falcilor cand se actioneaza tragaciul (in cazul meu).
Piesa aia era din plastic si aia s-a deformat.
Incearca sa vezi la tine daca ai asa ceva facut din plastic.
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
  • grip.jpg (46,04 kB - 39 ori coborit - ultima oara: 14. februarie 2018, 23:32)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 14. mai 2013, 07:54

Am acea piesă la grip, se pare că au ceva în comun în ceeace priveşte părţile componente din interiorul cilindrului inoxidabil. În cazul înlocuirii piesei din plastic cu alamă cred că gripul s-ar putea numi Berkley CATFISH Grip, tuningul i-ar conferi un plus considerabil de robusteţe, utilizatorului un plus de siguranţă în finalizarea drill-ului cu " nea mustaţă îmbrăcatu", şi nu în ultimul rând prelungirea duratei de viaţă a gripului.
:prieteni:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 14. mai 2013, 08:13

Regele gripurilor este Boga..
Are un dezavantaj...pretul.
In rest nu-i poti baga de vina..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 14. mai 2013, 08:27

Într-adevăr rege la preţuri regeşti. Modelul de 60 Lbs, fie chiar cu cap rotativ, inox, etc... dar la +200 euro în România.... oare-şi merită preţul ? Ştiu că la noi toate preţurile sunt super umflate, dar mi se pare scump, cu toate că sunt convins de calităţile lui.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 14. mai 2013, 08:35

nu am incercat Boga Grip-ul dar inca nu am auzit pe nimeni sa fie nemultumit de el, din contra, toata lumea il lauda motiv pentru ca banuiesc ca e OK ...

din ce am incercat si imi place as putea sa recomand este cel din pozele de aici: dupa partide ...

care e ceva grip produs de nu stiu ce firma pentru Trabucco ... eu unul am ramas impresionat de el dar din pacate pretul lui este foarte aproape de pretul Boga-ului ...

ce n-as recomanda ar fi grip-urile de la Jaxon, niste chinezisme care daca la inceput sa comporta, sa zicem OK, in timp devin niste chestii in care nu te poti baza. inclusiv sambata a reusit sa nu prinda bine un peste din prima si doar din noroc am reusit sa nu il scap. a mai facut anumite surprize cu nestransul falcilor suficient de OK.

as recomanda ca grip-ul sa aibe cap rotitor si mai nou am vazut anumite modele (pe care voi vrea sa le incerc) produse de o firma FRICHY a caror falci se termina cu niste sfere si mi-au placut mult de tot - trebuie doar sa le gasesc in zona mea. de altfel sub nici o forma nu as recomanda la somn sarit de 1.2-1.3m gripul ... la aia mai micuti merge, mai ales daca nu ai manusa la tine :rizi: sau daca nu ai acces OK la apa dar aia mai mari probabil iti vor face praf grip-ul si se ranesc aiurea ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 14. mai 2013, 14:52

In 2005 am cumparat de pe ebay toate modele de grip pe care le-am gasit pe piata mondiala. Asta ca sa fac un comparativ si sa scriu un articol. L-am pastrat in cutie pe Boga grip, de departe cel mai bun.
Berkley nu au cap rotitor ceea ce cauzeaza grave mutilari pestilor. Dar chiar si Boga mutileaza pestii de multe ori chiar daca este tinut corect, adica in continuarea lungimii pestelui. Multi tin gripul cu un unghi fata de peste ceea ce sistematic gaureste pestele.
Deci chiar tinut corect multi pesti ies mutilati.
Personal nu utilizez gripul la stiuca, somn, salau, biban, bass. Il utilizez la lavrac si la unii cleni mari fara sa tin insa cleanul atarnat de grip. Scot numai carligul tinand cleanul in apa si dupa aia il iau cu mana pentru poza.
Mai ales la somn, cel mai bun grip ramane mana.
Comparati si pozele cu grip si fara sa vedeti care-s mai frumoase. :drac:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 14. mai 2013, 17:42

Capturile cintarite cu Boga,sint recunoscute ca si recorduri oficiale ...la entitatile care stabilesc asemenea recorduri..
Asta inseamna ca sint facute cum trebuie,fara compromisuri,si bine gindite.Capul rotativ si elastic,protejeaza capturile mari..
Anul trecut am patit o chestie tare,pescuind la stiuca pe Vladimirescu..Eram doua barci..Eu si colegul meu de barca aveam un grip Cormoran,parca..Colegul meu a prins o stiuca de vreo 4-5kg, :bravo: a dus-o linga barca i-am priponit boticul cu grip-ul,si cind brusc s-a zbatut o data a plecat cu gripul in bot,pentru ca nu fusesem prevazator sa imi pun cureaua dupa incheietura miinii.. :doarecapu: Sa departat cam 1.5m de barca,si cind a scuturat odata din cap, asa a zburat gripul de la ea din gura de nu sa vazut..Nu va spun ,ca m-am simit ca un microb.. :nunteleg:

In aceeasi zi,spre seara ,cealalta barca a patit aceeasi chestie,parca trasa la indigo..Mircea,a scapat grip-ul din mina,stiuca a plecat cu Boga-n gura ca o trompeta,Mircea o incaruntit in 2 secunde,stiuca a scuturat din cap,dar Boga nu sa desprins..Obosita stiuca sa culcat pe o parte,si sa lasat dusa linga barca,si Mircea sa pigmentat la loc... :zambet: nu a stiut cum sa apuce mai repede grip-ul
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 7. septembrie 2013, 20:52

:welcome: Desi nu am vazut pana acum un Boga Grip pe ebay, as recomanda urmarirea site-urilor de profil, poate apare ceva la pret rezonabil!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 8. septembrie 2013, 10:31

i-am priponit boticul cu grip-ul,si cind brusc s-a zbatut o data a plecat cu gripul in bot
Gigi! crezi ca ar fi o soutie flotorul pus pe grip ca cel din poza ? :gandesc: . ce zici ? te incurca ? sau e prea mic ? :nunteleg: . :noroc:


lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 9. septembrie 2013, 07:06

Nush ca nu-mi pot lua ochii de la ...altceva :rizi:
Flotor..??Bun,da sa faci ture dupa el cu barca,parca nu-i prea convenabil..Dupa ''accidentele''respective,am legat gripul cu o sfoara mai groasa de barca si n-am mai avut probleme,ba inca e si mai bine ,ca o ti de sfoara din lung pana se linisteste stiuca..Am experimentata si manusa din aia cu bube de plastic,si mi sa parut mai buna ca si gripul..bine asta din barca..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 9. septembrie 2013, 07:35

crezi ca ar fi o soutie flotorul pus pe grip ca cel din poza ?
Trei flotoare is cam multe pt. acelasi grip... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 9. septembrie 2013, 07:40

Trei flotoare is cam multe pt. acelasi grip... .
numai unul e flotor! :)
doua sunt airbaguri!!! :buaaaah: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 9. septembrie 2013, 08:10

Proprietara airbagurilor ne arata cum nu trebuie tinut gripul. Cu unghiul pe care-l are fata de gura pestelui i-a facut gaura in falca.

Subiecte asemănătoare