Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 13. mai 2013, 15:27

Lansare la distanta in pescuitul stationar - impachetarea forfacului

Am pescuit cu lanseta de 3m, motura pentru rame cu pluta de grund, cu forfac lung de ~1,5. Plumbii au fost de 150, 180, 250grame.
Am observat ca lungimea forfacului ma incomodeaza la lansare (poate si lipsa de experienta) si ca trebuie sa urc plumbul destul de aproape de varful lansetei.

Sunt de parere ca daca as putea lansa cu plumbul mai jos si daca forfacul ar fi mai scurt as putea atinge distante mai mari poate mai precise.

Cum nu se poate scurta forfacul ma gandeam daca nu poate fi impachetat cumva si legat cu fir solubil folosit de crapari - dupa scurt timp in apa acesta se va topi si forfacul se va elibera.
Cineva in alt topic aici pe forum zicea ca foloseste saculetul solubil, din cate am inteles eu, el pune montura in saculet...

Ce parere aveti de metoda asta cu folosirea solubilelor? (sa nu luam in considerare plantatul cu barca, bolovanul, 2 lansete, etc, )

Si inca ceva, pe balta nu merge cu forfac mai scurt? 50cm de exemplu...

Stima,
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 13. mai 2013, 17:38

cred ca se poate folosi tehnica de lansare in cazul monturilor zig-rig pentru crap (forfach de 1-1,5m), cand inainte de aruncare carligul cu momeala se aseaza pe pamant chiar sub varful lansetei; locul respectiv trebuie curatat in prealabil; se gasesc detalii pe net

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 14. mai 2013, 07:51

Salut Cosmin,
Depinde insa si unde vrei sa lansezi! Chiar e nevoie la acea distanta? E pe celalalt mal? Daca da, atunci as merge acolo sa pescuiesc.
Incearca sa lansezi cit mai aproape de tine, acolo unde se intretaie 2 curenti, aproape de un vartej, aproape de mal unde se termina cantul, chiar daca este la 1 metru de mal si apa acolo are "doar" 2 metri. Somnii vin la mancare acolo unde este pestele mic, si cum stim, pestii cei mai multi stau in mal, exact la cant.

Daca vrei neaparat sa lansezi mai departe, scurteaza forfahul si lungeste linia de legatura la plumb. Dar in acest caz sa nu tzi lanseta tensionata! Recupereaza pina la maxim, pina cind lanseta e indoita, si apoi elibereaza 50 cm de fir de pe tambur. Astfel "simulezi" un forfah mai lung. DAR, cea mai mica mizerie ce se agatza de firul principal iti va distruge toata montura.

La faza cu bolovanul plantat si forfah lung de 1,5~2 metri, mizeria ce se agata de firul principal ramane toata lipita de piatra, destul de natural, iar momeala ta se comporta in continuare libera.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 14. mai 2013, 08:31

Salut,

Poate exagerez cu distanta neobisnuit fiind cu acest stil, mi se pare ciudat sa plasez montura la 1m de mal dar o sa incerc.
Am pescuit pe o balta, un brat vechi al Oltului destul de ingusta, malul celalalt arata mult mai bine, cu trunchi cazuti in apa etc, dar nu puteam ajunge acolo, (cu metoda celor doua lansete sigur ar fi mers dar inca nu am incercat aceasta tehnica)

Merci
Incepator in pescuitul somnului

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 3. iulie 2013, 16:05

Salut! Asa cum spuneam si in prezentare sunt incepator de-a binelea in pescuitul somnului si as dori sa-mi indicati si mie o montura mai simpla pentru inceput, si pentru a va fi mai usor de edificat, o sa va dau citeva detalii asupra conditiilor in care pescuiesc.Folosesc niste lansete telescopice,cu puteri de pina la 100gr,pescuiesc in gropane in lac de acumulare(baraj pe Olt),fara agatatori,copaci,etc,cu adincimimi de pina la 10 mt,curent slab sau foarte slab iar distanta de lansare de maxim 60 mt de mal.Pentru ca bugetul nu-mi permite,momentan folosesc fir monofilament de 0,40,plumbi de 60-80gr,iar montura o fac in felul urmator:plumbul jos la capatul firului principal,la 10 cm bucla de care leg (bucla in bucla)un forfac cu un cirlig cu o lungime de 30-40 cm.Pina in prezent am doua capturi sa zic mai notabile(7,5 si 3,2 kg)cel mare la buchet de rime de pamint iar cel mic la codita de oblete.In rest doar moace.Somni ar cam fi in gropanele respective,poate si mai rasariti de 10kg, dar ma tem ca nu folosesc eu montura adecvata.De asemenea tin sa va spun ca am foarte,foarte multe rateuri probabil si din cauza obisnuintei cu pescuitul la stationar la alte specii, nu-l las suficient sa inghita ,sau este prea mic,ma consolez eu dupa fiecare ratare,dar uneori trage de lanseta de zici ca o ia cu totul de pe mal si degeaba ,nu-l intep.In marea majoritate folosesc in cirlig codita, capatina de oblete,sau la fel babusca.Va multumesc anticipat! :pescuit:

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 4. iulie 2013, 16:20

nimic? nici o idee? :necajit: :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 4. iulie 2013, 16:27

:gandesc: ...ar putea sa fie mai multe motive...

1. Lansetele telescopice ma gandesc ca sunt destul de elastice. Forta de intepare se pierde la contrat.
2. Monofilamentul este elastic, si aici se pierde din forta de intepare la contrat.
3. Forfahul prea scurt, nu poa sa inghita/ absoarba destul
4. carlig prea mic: recomandare, foloseste carlige de la 7/0 in sus, sau o ancora 3x forjata de cel putin 2/0
5. carlig tocit, care nu poate patrunde la contra
6. contra data prea devreme

La punctul 1 si 2 poti face proba pe mal. Pune un prieten sa tina de plumb, indeparteazate 30 de metri si contreaza cit poti tu de tare! Vei vedea ca abia ii misti mana. Apoi schimbati, ca sa simti si tu ce ajunge din conra la capatul monturii. ATENTIE - carligul si ancora dao jos. :noroc: ...asteptam feedback, sa ne spui cum s-a desfasurat proba.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 5. iulie 2013, 09:10

Am pescuit cu lanseta de 3m, motura pentru rame cu pluta de grund, cu forfac lung de ~1,5. Plumbii au fost de 150, 180, 250grame.
Am observat ca lungimea forfacului ma incomodeaza la lansare (poate si lipsa de experienta) si ca trebuie sa urc plumbul destul de aproape de varful lansetei.

Sunt de parere ca daca as putea lansa cu plumbul mai jos si daca forfacul ar fi mai scurt as putea atinge distante mai mari poate mai precise.

Cum nu se poate scurta forfacul ma gandeam daca nu poate fi impachetat cumva si legat cu fir solubil folosit de crapari - dupa scurt timp in apa acesta se va topi si forfacul se va elibera.
Cineva in alt topic aici pe forum zicea ca foloseste saculetul solubil, din cate am inteles eu, el pune montura in saculet...

Ce parere aveti de metoda asta cu folosirea solubilelor? (sa nu luam in considerare plantatul cu barca, bolovanul, 2 lansete, etc, )

Si inca ceva, pe balta nu merge cu forfac mai scurt? 50cm de exemplu...

Stima,

Metota cu impachetatul momelii in pungi PVA am folosit-o in jur de 1 an si ceva si pot spune ca am facut cea mai mare greseala :) abia acum 3 saptamani mi-am dat seama unde greseam cu ea analizand montura in apa(sa nu mai spun ca este si costisitoare-in jur de 25 lei in plus la 2 partide).
Sa iti explic pe scurt ce se intampla cu momeala dupa ce o impachetezi (am observat pe apa limpede, stand in barca si un coleg arunca de pe mal): Daca impachetam doar pestele acesta se lovea de apa, ajungea pe fund si sta nemiscat din cauza impactului cu apa care il ametea, lucru care nu ar trebui sa fie deranjant ca ar trebui sa isi revina repede, dar este si imobilizat in sac si pana se topeste pestele nostru devine o leguma. Topirea PVA-ului depinde foarte mult de temperatura apei.
Daca impachetam pestele si plumbul, plumbul neaparat sub peste ca altfel il "cocoseaza" la impactul cu apa, montura noastra ajunge sa fie un ghem in apa. De aceste lucruri eu nu mi-am dat seama pentru ca de fiecare daca cand recuperam montura se intindea si totul mi se parea ok, oricum trasaturile erau foarte slabe, mai slabe decat as fi aruncat normal.

Salut! Asa cum spuneam si in prezentare sunt incepator de-a binelea in pescuitul somnului si as dori sa-mi indicati si mie o montura mai simpla pentru inceput, si pentru a va fi mai usor de edificat, o sa va dau citeva detalii asupra conditiilor in care pescuiesc.Folosesc niste lansete telescopice,cu puteri de pina la 100gr,pescuiesc in gropane in lac de acumulare(baraj pe Olt),fara agatatori,copaci,etc,cu adincimimi de pina la 10 mt,curent slab sau foarte slab iar distanta de lansare de maxim 60 mt de mal.Pentru ca bugetul nu-mi permite,momentan folosesc fir monofilament de 0,40,plumbi de 60-80gr,iar montura o fac in felul urmator:plumbul jos la capatul firului principal,la 10 cm bucla de care leg (bucla in bucla)un forfac cu un cirlig cu o lungime de 30-40 cm.Pina in prezent am doua capturi sa zic mai notabile(7,5 si 3,2 kg)cel mare la buchet de rime de pamint iar cel mic la codita de oblete.In rest doar moace.Somni ar cam fi in gropanele respective,poate si mai rasariti de 10kg, dar ma tem ca nu folosesc eu montura adecvata.De asemenea tin sa va spun ca am foarte,foarte multe rateuri probabil si din cauza obisnuintei cu pescuitul la stationar la alte specii, nu-l las suficient sa inghita ,sau este prea mic,ma consolez eu dupa fiecare ratare,dar uneori trage de lanseta de zici ca o ia cu totul de pe mal si degeaba ,nu-l intep.In marea majoritate folosesc in cirlig codita, capatina de oblete,sau la fel babusca.Va multumesc anticipat! :pescuit:


Si eu folosesc monofilament de 0.4 (o chinezarie ce tine 21kg) si bete de 3.60m ce arunca 80-150g (am 2 bete la 20 lei bucata, cert este ca le-am schimbat varfurile si inelele, dar imi sunt de suflet :)) si nu am probleme cu intepatul. Aveam inainte cand foloseam aceeasi montura ca tine, plumbul jos si codita in bucla cu monofilamentul la cativa centimetrii de plumb. In momentul in care dadeam sa intep intai tragea plumbul, apoi ajungea sa tragea de forfah. Dupa ce am schimbat montura cu una cu plumb culisant numarul rateurilor a inceput sa scada, sa nu mai zic ca de cand am inceput sa folosesc montura la grund cu pluta numarul capturilor a inceput sa creasca :) nu mari dar sunt un bun cumul de experienta.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 5. iulie 2013, 10:05

Voi folositi doar coada obletelui ca momeala sau nu am inteles eu bine?
Eu am pus obletele intreg, sau buchet de obleti...
Incepator in pescuitul somnului

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 5. iulie 2013, 11:22

Va multumesc mult Zoran si Vulcanus.Deja incep sa inteleg cam cum ar trebui sa arate montura mea in conditiile de pescuit expuse mai inainte,datorita sfaturilor voastre dar si studiind postarilor voastre (video si schite).Deci pina o sa-i fac proba incerc sa v-o creionez si voua ca sa va dati cu parerea daca este sau nu buna de ceva,si daca ma apropii de monturile descrise de voi,pe care vreu sa le si reusesc.Deci;firul principal___plumb culisant___opritor___forfac de 1,5mt (pe care vin in ordine: in capat cirlig, la 5 cm ancora(pt oblete),iar la 10-15 cm pluta.Zoran ,nu trebuie sa mai fac proba cu intepatul si plumbul(fara ac si ancora) in mina prietenului indicata de tine,imediat mi-am dat seama ca ai multa dreptate in ceea ce spui,lucru la care nici nu ma gindisem inainte.De asemenea acum am inteles si din explicatiile tale si ale lui Vulcanus de ce am atitea trasaturi ratate.Mai am o singura dilema si anume ;plumbul culisant;sa folosesc unul legat prin carabina de firul principal sau simplu plumb culisant la care firul culiseaza prin centrul lui.Oricum pina la aprobarea noului "buget" in care sper sa se regaseasca suma pentru macar doua bucati de TGV Catfish 3mt+ceva fir textil, lansetele ramin acelea-si batrine(telescopice),iar firul de baza ramine tot monofilamentul.Apropo;pentru a pastra distanta de aruncare in conditiile in care pe forfac mai vine o pluta montata, m-am gindit sa reduc grosimea firului de la 0,40(no name)cu 0,35 XLNT Camou de la Prologic sau Daywa tournament 0,35,role de 1000 mt.Ceva pareri despre fir? e bine sau nu?O sa va tin la curent cu rezultatele monturii ,dar numai daca si voi considerati ca merita incercata si se apropie de cele descrise de voi! :noroc: :pescuit:

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 5. iulie 2013, 11:52

Cosmin,fiind incepator,asa am vazut si eu pe la cei din jur ca baga in cirlig.deci taie obletele sau babusca pe jumatate si intr-o lanseta baga partea cu capatina iar in alta lanseta partea cu coada.Se mai baga citeodata doar partea de mijloc a obletelui sau babustii,sau intregi.Unii mai si cresteaza putin bucatile,cica sa iese ceva dira de singe si miros in apa,iar altii intorc putin pe spate aparatorile de la branhii pina devin flexibile,spunind ca intr-un curent slab de apa flutura si-l incita pe mustacios.fir intins!! :pescuit:

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 6. iulie 2013, 11:47

as dori ca pina ce i-mi permite bugetul sa incep sa ma echipez(lansete,textile,etc)cu cele necesare acestui nou hoby(pescuitul la somn)sa incerc sa pescuiesc cu ce am deocamdata,adica fostele lansete telescopice de crap(7buc),si daca se poate sa-mi recomandati un fir monofilament bun cit de cit, fara elongatie,pe role de 800-100mt(pentru a iesi mai ieftin),undeva in jurul grosimi 0,35_0,40,care sa faca fata in conditiile pe care vi le-am prezentat in postarea de mai inainte.Mentionez ca deocamdata ma multumesc cu somotei de pina in 10kg.Odata ce voi reusi sa-mi fac rost de, macar doua lansete speciale,echipate pentru acest dragalas peste voi ridica stacheta si mai sus.Va multumesc anticipat si va urez fir intins si multa sanatate!:prieteni:

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 7. iulie 2013, 23:35

Am pescuit cu lanseta de 3m, motura pentru rame cu pluta de grund, cu forfac lung de ~1,5. Plumbii au fost de 150, 180, 250grame.
Am observat ca lungimea forfacului ma incomodeaza la lansare (poate si lipsa de experienta) si ca trebuie sa urc plumbul destul de aproape de varful lansetei.

Aici aveam plumbul atasat direct pe seaboom. Dupa ce am pus un fir de rupere/legatura intre plumb si seaboom , de aprox 15-20cm, lanarile au fost mai bune,
Incepator in pescuitul somnului