Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

nikkol28

Anfänger

  • »nikkol28« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8

Registrierungsdatum: 4. Januar 2013

  • Nachricht senden

1

Samstag, 11. Mai 2013, 18:02

conditii optime de pescuit la somn.

salutari!



care ar fi conditiile optiume de pescuit la clonc?



sincer, am fost o singura data la o astfel de partida



anul asta vreau mai mult, ca urmare a ceea ce am vazut si citit in acest
site, insa nu stiu cand ar fi vremea sa ies la o prima partida (dupa
perioada prohibitiei, bineinteles



este o anume temperatura a apei?

este in regula sa pescuim imediat dupa prohibitie?



multumesc!

Beiträge: 624

Registrierungsdatum: 27. Februar 2013

Wohnort: Galati

  • Nachricht senden

2

Samstag, 11. Mai 2013, 20:31

Toati pescarii asteapta terminarea prohibitiei,nu e vorba de perioade bune bune sau rele de pescuit, problema e daca iti permiti timp liber [ma refer la programul de munca] sa pleci cand vrei la pescuit. :ochi:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

3

Samstag, 11. Mai 2013, 21:23

Nu ma pricep la clonc ,insa pescuitul in a doua jumatate a lunii iunie este de obicei productiv indiferent de metoda de pescuit .

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

4

Samstag, 11. Mai 2013, 21:31

Perioada optima pentru pescuitul la clonc nu exista (batuta in cuie). In fiecare an o perioada este optima datorita unor conjuncturi (nivelul apei, temperatura, turbiditate, evolutia paramatrilor acestora in perioada anterioara samd.
Intrebarea este aproape similara cu: "care este oscilanta care indiferent de zi nu va da gres in pescuit stiucii".
Daca ar exista o perioada optima oricarui gen de pescuit, toata lumea ar pescui atunci, in restul timpului facandu-se doar "tatonari pentru a nu iesi din mana".
Pentru clonc iti pot spune ca perioada optima este cuprinsa in intervalul 1 iulie 1 octombrie. Asta nu inseamna ca, in Romania, nu poti avera rezultate la 1 iunie sai 1 decembrie. Ce ti-am spus este pur orientativ. :pescuit:

nikkol28

Anfänger

  • »nikkol28« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8

Registrierungsdatum: 4. Januar 2013

  • Nachricht senden

5

Samstag, 11. Mai 2013, 23:07

si totusi...

nu vreau sa fiu inteles gresit
nu caut formula perfecta
nu am prea mult timp liber...asa ca nu beneficiez nici de prea multe partide de pescuit
asta ar fi de fapt ceea ce caut... sa pescuiesc cu o anume metoda si un anume peste atunci cand conditiile sunt mai favorabile
va multumesc pentru ajutor
sper sa reusesc sa ajung si eu la "tabara de vara" de la Mraconia
sunt sigur ca o sa am ce invatza de acolo

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

6

Sonntag, 12. Mai 2013, 17:43

Buna Nikol,
nu se poate spune exact perioada... eu zic ca atunci cind apa ajunge la 15° incepe sa manace f bine si sansele sunt excelente la pescuit in general!
La temp unde apa are 8° ~ 12°, este nevoie de multa rabdare si insistenta pt a gasi un loc unde vre-un somn vrea sa reactioneze la clonc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dragospol

Schüler

Beiträge: 52

Registrierungsdatum: 26. März 2013

Wohnort: bucuresti

Beruf: jurist

  • Nachricht senden

7

Montag, 13. Mai 2013, 12:56

pescuit la clonc!

care e temperatuta maxima a apei pana la care somnul mai ataca?
daca exista in acest sens!

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

8

Montag, 13. Mai 2013, 13:35

Am prins pe Dunare si cind apa avea 26°, si putea deja a statuta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nikkol28

Anfänger

  • »nikkol28« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8

Registrierungsdatum: 4. Januar 2013

  • Nachricht senden

9

Donnerstag, 16. Mai 2013, 21:34

va multumesc tuturor pt informatii.

dragospol

Schüler

Beiträge: 52

Registrierungsdatum: 26. März 2013

Wohnort: bucuresti

Beruf: jurist

  • Nachricht senden

10

Montag, 10. Juni 2013, 15:53

pescuit la clonc!

dar referitor la cresterea sau scadererea nivelului apei?
e mai productiv cand apa e in crestere sau in scadere?
sau e mai indicat cand e aproximativ in stationare?
de asemenea, am auzit un prieten spunand ca atunci cand cotele apelor sunt cele mai scazute e mai productiv pescuitul la clonc, in sensul in care il gasesti in gropi pe zone cu apa adanca!
si inca o chestiune referitoare la starea vremii!
e mai indicat pe zi insorita, mediat dupa ploaie, pe timp de ploaie?
multumesc!

11

Montag, 10. Juni 2013, 19:21

dar referitor la cresterea sau scadererea nivelului apei?
e mai productiv cand apa e in crestere sau in scadere?
sau e mai indicat cand e aproximativ in stationare?
de asemenea, am auzit un prieten spunand ca atunci cand cotele apelor sunt cele mai scazute e mai productiv pescuitul la clonc, in sensul in care il gasesti in gropi pe zone cu apa adanca!
si inca o chestiune referitoare la starea vremii!
e mai indicat pe zi insorita, mediat dupa ploaie, pe timp de ploaie?
multumesc!


am impresia ca tu cauti "reteta" ideala si incerci sa maximizezi productivitatea.
incearca sa nu mai vezi astfel pescuitul, sa nu te mai axezi pe "productivitate" si sa mergi la pescuit indiferent de vreme, conditii, zvonuri, etc.
placerea pescuitului nu sta in "productivitate", el consta in mare parte exact in ceea ce incerci tu sa gasesti pe internet sau din raspunsurile altora

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

12

Montag, 10. Juni 2013, 20:20

...
Si colegu ,pescuitul indiferent ce ar zice unii ,nu este o stiinta exacta! Si este minunat ca este asa! Altfel nu mai are nici un farmec sa pescuim doar cand stim exact ca e momentul ...Si in rest ce sa facem ? Asa ca eu spun o singura regula ,stiuta cam de toti:in pescuit nu exista nici o regula! Deci :fir intins!

Ps:si totusi ca sa ma bag si eu in seama unde nu ma pricep deloc (nu ca in alte "locuri" m-as pricepe :rizi: ) eu cred ca o turbiditate redusa a apei influenteaza favorabil propagarea sunetului produs de clonc. Iar la treaba cu vremea ,ma gandesc eu ca inainte de o furtuna de vara cand somnii devin activi si se ridica in straturile superioare ale apei ( de multe ori cel putin ) ar fi mai activi si la clonc.

mihaigost

Fortgeschrittener

Beiträge: 307

Registrierungsdatum: 31. Juli 2012

Wohnort: bucuresti

Beruf: inginer electrician

  • Nachricht senden

13

Dienstag, 25. Juni 2013, 21:30

adiwolf are dreptate.
ia iesi tu la clonc, de vreo 100 de ori si apoi vii si ne dai vre-o stastistica verificata, ca noi astia mai batrani inca nu n-eam prins.

sorryy24

Schüler

Beiträge: 118

Registrierungsdatum: 6. August 2012

Wohnort: Timisoara

Beruf: Tehnician

  • Nachricht senden

14

Donnerstag, 1. August 2013, 17:39

Adancimea apei

O intrebare pentru cei cu experienta la clonc.care ar fi adancimea apei minima pentru a avea rezultate la clonc?

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

15

Donnerstag, 1. August 2013, 17:40

Chiar si la 3-4 metri adancime functioneaza. Dar ai grija, daca intra unu nervos, zdup din barca :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Beiträge: 170

Registrierungsdatum: 12. Juli 2012

Wohnort: Clisura Dunarii

Beruf: Pescar

  • Nachricht senden

16

Donnerstag, 1. August 2013, 23:03

in general in pescuit e ca la jocul de table: 20% tehnica si 80% noroc.
deci tu poti influenta doar acel 20%, restul nu :D
asa ca daca te-ai nascut in zodia norocoasa, sau pescuiesti ape supra populate cu specia vizata, nu mai trebuie sa-ti bati capul cu formule castigatoare :)

si ca sa iti dau totusi un raspuns concret la intrebare: iulie-august, vant slab sau deloc
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

bogdanbogdan

Fortgeschrittener

  • »bogdanbogdan« wurde gesperrt

Beiträge: 208

Registrierungsdatum: 4. August 2013

Wohnort: giurgiu

  • Nachricht senden

17

Sonntag, 4. August 2013, 16:57

eu la clonc dau asa:


pe lumina, fara valuri, fara vant, in liniste, barca cat mai putin incarcata, ordine pe podea - daca se poate cat mai libera, recomandat 2 insi in barca, cloncul se bate ritmic de 3-4 ori la distanta de 5-6 secunde/bataie dupa care pauza 10-12 sec si iarasi de la capat. sunetul cloncului tr sa fie curat, dop de sampanie, fara fleoscaituri sau alte zgomote penibile.
in ultima vreme au aparut cloncuri performante care nu solicita foarte mult pescarul si orice incepator poate invata sa bata cloncul relativ repede. pe vremuri noi dadeam cu cloncuri facute de cate un nene, ne chinuiam mult sa scoatem sunete curate, inalte sau joase.

sforasul: fir de 1 (am uitat cum ii spune, se gaseste la librarii), 50-70m, 2 carlige nu exagerat de mari unul sub si celalalt deasupra plumbului de 120-150g semiculisant in forma de lacrima sau cilindru, forfacele de 30-50 cm, pot fi din acelasi material ca sforasul sau din monofilament de 08 sau 1, distanta dintre plumb si ace in jur de 80cm.
sforasul se lasa sub barca doua brate jumate, adica intinzi mainile in cruce si distanta dintre palme e un brat. se mai regleaza adancimea in functie de apa, curent, substrat sau miscarea somnilor, dar in principiu merg pe 2 brate jumate. sforasul se tine matisat pe un pet de 0.5 sau pe ceva plutitor, in caz ca e mare somnul si nu poti sa-l tii, dai drumul cu totul in apa si urmaresti unde se duce sticla.

momeala: in ordinea preferata: coropisnita, rama neagra, rama alba, scoica moarta + vie, lipitoare sau combinatii intre ele.

se cauta malul dar nu pe intinsura, apa cel putin 5 metri, marginile agataturilor, gropile, pragurile, cateodata sta in curent. daca a dat intr-un loc si nu l-am agatat - recidivez pe zona.
cand se vrea schimbarea distantei fata de mal barca se misca din pagaie, fara motor.

dau numai pe dunare

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »bogdanbogdan« (4. August 2013, 17:02)


bogdanbogdan

Fortgeschrittener

  • »bogdanbogdan« wurde gesperrt

Beiträge: 208

Registrierungsdatum: 4. August 2013

Wohnort: giurgiu

  • Nachricht senden

18

Sonntag, 4. August 2013, 17:23

desi acest nene are numai cloncuri de firma, iata un exemplu de cum NU se bate cloncul:
Mica lectie de clonc - YouTube :zid:


nu mai zic de mesajul de la revedere, e total :doarecapu:

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

19

Sonntag, 4. August 2013, 18:17

recomandat 2 insi in barca, cloncul se bate ritmic de 3-4 ori la distanta de 5-6 secunde/bataie dupa care pauza 10-12 sec si iarasi de la capat. sunetul cloncului tr sa fie curat, dop de sampanie, fara fleoscaituri sau alte zgomote penibile.
in principiu merg pe 2 brate jumate.
pet de 0.5 sau pe ceva plutitor, in caz ca e mare somnul si nu poti sa-l tii, dai drumul cu totul in apa si urmaresti unde se duce sticla.
bogdan primul citat de acord cu tine :bravo:
al doilea doua brate jumate in apa de cit 6 m sau 20 m sau mai adinca de atit :nunteleg:
al treilea cred ca ti-a fugit mina pe taste: 0,5 cred ca era 5 (cu 0.5 nu mai iasa veci) :gandesc:
acum asi fi vrut sa vad reactia lu nenea asta care nu stie sa bata cloncu dupa ce a citit mai jos :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: cred ca a ramas :soc:
hai salut :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

20

Sonntag, 4. August 2013, 18:20

desi acest nene are numai cloncuri de firma, iata un exemplu de cum NU se bate cloncul:
Mica lectie de clonc - YouTube


nu mai zic de mesajul de la revedere, e total
Cu "acest nene" poti discuta "personal" aici pe forum... :rizi: .
Cat despre ce e bine si ce nu e bine, pana una alta nu s-a scris un manual de pescuit care trebuie urmat cu strictete.
De exemplu eu nu sunt de acord cu multe din cele scrise de tine mai sus referitor la pescuitul la clonc dar consider ca fiecare are dreptul sa pescuiasca asa cum crede de cuviinta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."