Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

141

miercuri, 11. septembrie 2013, 07:07

alaltaieri batea vantul de la vale pe dunare si erau valuri.
totusi, cineva cu o gonflabila, palarie panama si motor evinrude pe care nu-l cunosc, (cred ca are tangente cu forumul asta pt ca dadea la clonc cu lansete, nu cu sforas, si asta e specific celor de pe forum), batea cloncul de zor.
atunci cand bate vantul de la vale te tine pe loc, mai mult de atat, fiind valuri mari nu se poate bate cloncul, sau se poate dar prost de tot. sansele sa prinzi sunt minime.
eu nu sfatuiesc pe nimeni sa cloncaneasca atunci cand bate vantul deoarece te duce unde vrea el, ba te tine pe loc, ba te plimba prea repede in cazul cand bate din amonte.
parerea mea.


Salut Bogdan,
intradevar ca pe vant reusita este aproape egala cu zero, dar virusul "pescuit la clonc cu sonar" este atata de puternic ca de multe ori nici eu nu ma pot stapini...daca tot sunt afara, macar sa incerc... :bucuros2: Caut locuri mai ferite de vant, dupa curbe sau maluri inalte, cel mai bine in golfuri si porturi unde te poti ancora si te tine contra vantului. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

142

miercuri, 11. septembrie 2013, 07:39

Pe sectoarele unde pescuiesc este vant foarte des, vant dinspre vest deci bate spre amonte. Numai ca eu folosesc motorul electric ceea ce-mi permite sa pescuiesc si cu vant.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

143

miercuri, 11. septembrie 2013, 07:57

eu folosesc motorul electric ceea ce-mi permite sa pescuiesc si cu vant.
salut Tudor! in lipsa motorului electric (Parasuta ar fi o solutie) daca vantul bate contra apei ? :nunteleg:
Adica asat !si nu celelalte 3 variante :)

Parasuta de barca pentru controlul deplasarii.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

144

miercuri, 11. septembrie 2013, 07:58

Tudor, nu am amintit de motorul el pt a nu se interpreta ... precum nu este traditional! (o mica gluma!) :prieteni:

Oricum, motorul el este un avantaj si un ajutor extraordinar, asa cum mai demult erau vaslele, care trebuiau balanganite prin apa de un al doilea pescar. Tot respectul pt cei ce stiu sa tina barca in deriva din vasle! :noroc:
Insa, cu un motor el poti sa te ti in deriva, sa butonezi sonarul, sa dai la clonc, sa mulinetezi, sa dai contra... poti face multe singur! si sa mai prinzi si peste. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

145

miercuri, 11. septembrie 2013, 09:16

Tudor, nu am amintit de motorul el pt a nu se interpreta ... precum nu este traditional! (o mica gluma!) :prieteni:

hehe...
eu nu stiu daca cu motorul electric e bine, habar n-am. totusi cred ca face ceva zgomot si produce vibratii ce goneste somnul.
cred ca varianta cu parasuta e mai buna, eu n-am incercat niciodata, dar macar e liniste.
ideea e urmatoarea : sa te duca dunarea la vale exact cu viteza mersului pe jos.

stiu ca dorinta sa bati la clonc e mare, stiu ca iti faci planuri cu o sapt inainte si te trezesti ca in ziua respectiva nu sunt conditii. dar aici topicul este despre conditiile optime de cloncanit, nu e bine sa distorsionezi realitatea ci trebuie spus exact, asa cum ai facut-o tu.
noi cei de pe coastele dunarii nu intampinam astfel de probleme pt ca la noi e simplu: te uiti afara, si daca vremea e ok in 20 de min esti in barca si cloncanesti 2-3 ore cel putin. si asta zilnic daca vrei. practic, dupa job bagi un cloncanit in loc sa iesi la o terasa. daca te vei duce in port (zona aia e e o toana f buna), vei vedea cum baietii ies la clonc 2-3 ore seara dupa serviciu.

PS daca ar fi dupa mine as da o lege prin care sa nu se permita DECAT motoarele electrice. ca sa nu se mai polueze deloc
PPS iar dupa vreo 10 ani, cand lumea va pricepe ca nu trebuie poluata natura, ar fi momentul ca nici pestii sa nu mai fie deranjati deloc, as da o alta lege prin care nu e permisa deplasarea ambarcatiunilor mici decat cu vasle, parasute si vele. hai ca iar incep sa visez frumos.... si n-am fumat nimic :doarecapu:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »bogdanbogdan« (11. septembrie 2013, 09:21)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

146

miercuri, 11. septembrie 2013, 09:40

Oare exista conditii optime? Sau altfel intrebat: o apa super lina indeplineste o conditie esentiala pt optimum de pescuit la somn?
Personal am avut ocazia sa nu prinfvdeloc sau mai deloc pe asa o apa. Si la fel am avut de 2x ocauia sa prind mai bine decit excelent pe vant si valuri.
E f greu sa precizezi cu exactitate de 100% ce inseamna conditii optime. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

147

miercuri, 11. septembrie 2013, 10:14

eu nu stiu daca cu motorul electric e bine, habar n-am. totusi cred ca face ceva zgomot si produce vibratii ce goneste somnul.


Eu am pescuit foarte putin la clonc, in consecinta nu pot sa ma pronunt sub acest aspect... insa am dat foarte mult dupa clean si uneori la pastrav atat pe lacuri si baraje cat si pe rauri... si nu erau deranjati deloc de motorul electric nici ceea de pe barca, nici ceea de pe caiac ... din cate stiu clenii sunt dintre cei mai speriosi pesti ... am prins somn la wobler chiar la1.5-2m de elicea motorului electric in functiune si nu o singura data... daca deranja, "speria" somnul in mod sigur nu ataca naluca ...

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

148

miercuri, 11. septembrie 2013, 10:17

Oare exista conditii optime? Sau altfel intrebat: o apa super lina indeplineste o conditie esentiala pt optimum de pescuit la somn?
Personal am avut ocazia sa nu prinfvdeloc sau mai deloc pe asa o apa. Si la fel am avut de 2x ocauia sa prind mai bine decit excelent pe vant si valuri.
E f greu sa precizezi cu exactitate de 100% ce inseamna conditii optime. :gandesc:
noi aici vorbim doar de cloncanit.
cum sa nu existe conditii optime...
eu am fost anul asta de multe ori pe dunare si erau conditiile optime. si nu sunt deloc greu de indeplinit, trebuie doar sa fie vreme frumoasa si cota dunarii sa nu fluctueze prea mult.
doar atat. ca mustaciosul nu vrea sa manance sau ca se mai intampla sa manance pe vant+val+ploaie+ceata+ce o mai fi, nu e regula, e exceptie zic eu.
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

149

miercuri, 11. septembrie 2013, 10:18

PS daca ar fi dupa mine as da o lege prin care sa nu se permita DECAT motoarele electrice. ca sa nu se mai polueze deloc
PPS iar dupa vreo 10 ani, cand lumea va pricepe ca nu trebuie poluata natura, ar fi momentul ca nici pestii sa nu mai fie deranjati deloc, as da o alta lege prin care nu e permisa deplasarea ambarcatiunilor mici decat cu vasle, parasute si vele. hai ca iar incep sa visez frumos
si n-am fumat nimic
:gandesc: :rizi: :rizi: ! a fost un pamflet!!! :noroc: sper sa fie luat ca atare! :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

150

miercuri, 11. septembrie 2013, 12:07

eu folosesc motorul electric ceea ce-mi permite sa pescuiesc si cu vant.
salut Tudor! in lipsa motorului electric (Parasuta ar fi o solutie) daca vantul bate contra apei ? :nunteleg:
Adica asat !si nu celelalte 3 variante :)

Parasuta de barca pentru controlul deplasarii.


Parasuta e o solutie daca nu ai motor electric. Insa chiar si cu un vant moderat risti sa stai pe loc.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

151

miercuri, 11. septembrie 2013, 12:15

Ma gandeam ca daca apa are cursul mai mare ,parasuta te va trage dupa ea! Multumesc! :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

152

duminică, 10. noiembrie 2013, 17:28

Bogdane, te rog sa faci un mic filmulet cu folosirea cloncului ca sa stim si noi o data pentru intotdeauna.
Eu am facut ce am putut si cred ca e loc pentru mai bine. :bravo:
tudor, am reintrat in posesia unui filmulet pe care l-am facut acum vreo 3 ani. vara asta am fost mai mult singur la clonc si nu putem sa filmez cu ambele maini ocupate.
problema e ca pe film apare un prieten cu care nu stiu de ce nu mai pot lua leg la telefon. deci nu am acordul lui sa-i pun fata pe youtube. ca am vorbit cu informer si doar asa pot incarca filmul aici, postandu-l initial pe youtube.
vreau sa ma tin de cuvant totusi, ca am promis ca-l postez. daca nu se poate decat prin youtube, poate reusim cumva sa-i bluram fata si apoi sa-l punem aici. eu habar n-am cum sa fac asta, daca poti tu sau cineva sa o rezolve va rog sa-mi spuneti si va trimit filmarea cu incredere ca n-o sa postati fara bluraj. el apare acolo doar vreo 3-4 secunde, atat.

voiam sa fac un miniconcurs, sa vedem daca recunoaste cineva zona, dar dupa ultimele discutii aici, o s-o las balta.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

153

duminică, 10. noiembrie 2013, 17:52

Bogdane,
sunt f multi pe forum care te pot ajuta cu filmuletul, prin a taia cele citeva secude care nu le doresti in clip. Eh, daca spunea-ai si tu mai repede...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

154

duminică, 10. noiembrie 2013, 18:16

cine doreste sa ma ajute, sa-mi dea un privat ca sa-mi spuna cum ii trimit filmul pt a-l decupa.
merci

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

155

duminică, 10. noiembrie 2013, 18:35

Trimite-l si voi incerca sa decupez sau sa flutez (nu stiu daca exista cuvantul) . In orice caz nu-l voi publica fara voia ta.
Unde sa-l trimiti ? Iti dau pe privat.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

156

vineri, 17. ianuarie 2014, 18:32

Salut. Am avut rabdare si am citit tot ce a fost postat pe acest topic(se poate sa mai fi sarit cite ceva) si am inteles urmstoarele: 1- Daca inveti tabla inmultirii si te antrenezi 50 ani poti sa rezolvi integrale.Eu credeam ca prostu ca trebuie musai sa mai inveti (sa te invete altii multi ani) Oare nu-i asa si la pescuit? 2- Eu cred ca si in Dunare este inca cel putin la fel de mult peste ca si in alte riuri doar ca e apa mult mai multa trbuie sa cauti nitel. 3- Multumesc tuturor celor care posteaza pe forumuri si bune si rele din toate inveti cite ceva .

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

157

vineri, 17. ianuarie 2014, 19:19

Eu cred ca si in Dunare este inca cel putin la fel de mult peste ca si in alte riuri doar ca e apa mult mai multa trbuie sa cauti nitel.
:pauza: ...ce noroc, ca mai avem si ....Sperante!!...si astea, mor ultimile!!.....la vara, cu ajutorul sonarului, o sa vezi contrarul !! :necajit: ..sper sa ma isel eu,si sa ai tu dreptate :bravo: .
P.s....sa ai parte de noua achizitie... elit 5 x :) ....o sa ramai surprins de ce poate :bucuros: :ochi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

158

vineri, 17. ianuarie 2014, 19:35

Multumesc Si pina acum am avut un sonar numai ca era foarte vechi dar daca aveai imaginatie bogata mai vedeai cite ceva.La dunare si acum 20 ani puteai sa stai 3 zile si sa nu ai nici un ciup si in alta zi nu aveai timp sa fumezi o tigare . astai Dunarea .anul trecut am fost mai putin la peste dar la toate iesirile am avut citeva capturi frumoase .Eu sint foarte multumit si oricum mas duce sa stau cu batul in apa si sa ma uit cum curge dunarea .Cit timp ne mai lasa astia sa facem tabara pe malul Dunarii eu sint fericit daca mai este si un peste aia e bonus .

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

159

vineri, 17. ianuarie 2014, 19:58

pina acum am avut un sonar numai ca era foarte vechi dar daca aveai imaginatie bogata mai vedeai cite ceva.
La sonarul asta nu-ti trebe..... deca timpt!!....si din cand ia cand, sa mai privesti si in fata( eu am elit 7x),anu trecut, era sa se urce vaporu pe mine ,tot privind la ecran,am uitat de..... :rizi:
.Cit timp ne mai lasa astia sa facem tabara pe malul Dunarii eu sint fericit
:) ...... :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

160

vineri, 17. ianuarie 2014, 20:13

si eu am vrut sa iau un 7 x dar nu mi-am permis , oricum de la un piranha 150 e ceva . Aseara au venit prietenii sa-l vada si unu zice ,, ce faci ma ti-ai luat televizor" da la 7x :doaaamne: Oricum ma felicit ca l-am ascultat pe Zoran si am luat si capacul e demential , acum trebuie sa ma apuc sa lustruiesc barca ca e prea frumos sonaru si nu da bine.