Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

121

marți, 20. august 2013, 00:51

zoran,
pai stai putin ca nu prea esti echidistant.
ai uitat ca eugen a inceput cand mi-a zis ca o dau in balarii? si ca roger vrea informatii pe forum si e tupeist pt asta? n-ar trebui sa fii echidistant?
daca eu sunt josnic cand ii spun unuia care ma ia la bascalie sa mai invete sa scrie, ala care face bascalie e sfant???

abia acum am vazut eu de ce e suparat eugen.. pt ca el e mare ghid de prins somn la clonc :rizi: :rizi: :rizi:
uite-aci:
Ghid si initiere pescuit la clonc

ia 400 de lei cate unuia ca sa-l plimbe pe dunare. daca prinde 5-6 insi lunar, gata salariul :idee:

omul face monturi, vinde plumbi, bate cuie, face si drege. pai de-aia e el suparat, ca-i stric eu afacerea, ca e mare ghid+expert la somn :rizi: :rizi: :rizi:
ca eu vin si spun ca nu se bate cloncul asa, ca se face montura simpla si ieftina, nu complicata si scumpa asa cum o vinde el, ca plumbul nu conteaza prea mult, poti pune doi plumbi de 90g fara probleme decat sa dai 30 de lei pe un plumb "dedicat cloncului", ca etc, etc.
si mai e si pervers si nu-mi spune de ce e suparat, ma lasa pe mine sa ma prind. si m-am prins


deci cum e zoran cu etica? folosim forumul sa dam informatii noilor pescari si sa ne impartasim hobby-ul, sau am vazut o oportunitate de a face un banut??? care banut nu e prea cinstit tinand cont ca eugen e orice, numai ghid de pescuit la clonc - nu.
nemaivorbind despre taxe pe venit, balante si bilant,proces verbal cu protectie pe apa, etc, etc, ca atata vreme cat iei bani pe un serviviu, se numeste ca trebuie sa ai firma, altfel sa-mi zici tu cum se numeste. sau eugen sa ne spuna. dar fara sa ne mai ia de sus, asta in timp ce el face manevre ca "ghid de pescuit la clonc" :rizi:


DECI CUM RAMANE CU ETICA????


P.S. o sa fiu banat?



Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

122

marți, 20. august 2013, 05:16

bogdanbogdan, Eugen dintr-un motiv a spus ce a avut de spus, la fel ca si altii de aici de pe forum. Esti suparat tare pe ceva, cineva?...sau ce te impinge sa fi atata de arogant incit sa ajunga userii sa te ignore? :nunteleg:

Cine e ghid de pescuit la clonc și face monturi de clonc, face pt ca poate si stie. (Cine prinde, are dreptate - asta am auzit-o in Germania :zambet: ). Cit despre faptul daca are dreptul sa profeseze cineva ca ghid, sau sa faca pe linga servici ghid (-ușii), daca are autorizatie sa care pe cineva pe Dunare cu barca in conditiile in care le face Eugen, asta NU suntem niciunul de pe forum indreptatiti sa-l verificam, sa-l luam la raspundere sau sa ne "luam" de el, sa-l acuzam pt ceva ce doar presupunem! De nimeni de pe forum. :cafea:

Inca nu am inteles de fapt ce vrei, ce nu-ti convine aici la noi pe forum? Multi de pe forum mi-au spus ca este un forum cu foarte multe informatii, detailiate si bine explicate. Unii sunt de parere ca sunt chiar prea multe, dintr-un motiv bine stiut de toti.

Banat nu vei fi doar pt ca esti obositor, ci numai daca nu vei respecta regulamentul.

Ah, era sa uit: din cauza unor certuri intre pescari pt locurile de pescuit (invidie si rautate din partea unor "hiene"), din cauza ca in urma unor poze in care se vede bine locul de pescuit s-au transformat acele locuri bune in locuri fara peste ("curenti" si a plase de pescuit industriale (sau de braconaj)), nu este dorita publicarea locurilor de pescuit. Aici scrie si in regulament:
...dar in acelasi timp poza trebuie facuta intr-un mod prin care sa nu fie usor de recunoscut locul in care a fost efectuata captura. Recomandam ca, postarea unui loc de pescuit sa se faca cu atentie, posibilele certurile in urma ocuparii locurilor de pescuit facute cunoscute in public nu le vom accepta pe forum!...


Aici e link-ul spre regulament: Regulament și condiții de utilizare

Vreu sa te rog daca poti in viitor sa accepti forumul si regulamentul acestuia asa cum este, pt ca atunci esti bine venit. Daca nu, tot frumos te rog sa nu ne mai sâcâi. Multumesc anticipat :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

123

marți, 20. august 2013, 07:19

@ bogdanbogdan

Eugen are un serviciu "stabil si bineplatit", in mod sigur nu "traieste din serviciile de ghid", ii place pescuitul, cum ne place si multora dintre NOI, cand poate (are timp) se deplaseaza sute de km pentru acest hobby si nu se "zgarceste sa consuma" nici zeci de litri de benzina din ambarcatiune, cautand locuri bune de pescuit. El merge frecvent pe acele locuri, cunoaste zona poate mai bine ca unii localnici si daca tot merge, de ce nu ar lua cu el si "alti pescari" doritori sa "invete, sau sa experimenteze pescuitul la clonc" ...cum in ziua de azi nimic nu e gratis, astfel mai reduce din costurile unei iesiri la pescuit... pretul de 400 lei este calculata ca suma "fixa" si include diverse cheltuieli, la 2 persoane tot acelasi suma se plateste... in ceea ce priveste vanzarea anumitor monturi... daca mergeti sa cumparati 2-3 carlige o gasiti la un pret mult mai mare decat daca cumparati 100-200 bucati... este mult mai rentabil sa comandati cantitati mai mari si ce nu va trebuie o vindeti mai departe, la un pret "convenabil" , dar ca sa nu dati carligele, plumbii si firele si alte maruntisuri la bucata sau la metru este mult mai convenabil sa faceti direct monturi :pescuit: si sa "vindeti" asa.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

124

marți, 20. august 2013, 08:25

Dupa o excursie de vis in Tabara din Mraconia in care am fost rupt de tot ce insemna( televizor, internet, telefon)intrind pe forum sa citesc noutati, descopar ca a fost iures cu jigniri si acuzati
care cred ca nu-si au rostul! :doarecapu: Am o mare rugaminte :incercati sa va abtineti sau daca nu puteti va rog faceti asta pe privat si nu mai incarcati atmosfera cu tot felul de fleacuri care va privesc personal :gandesc:
Este doar o rugaminte (sper sa nu fiu inteles gresit) :ochi: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

125

marți, 20. august 2013, 20:46


P.S. rog anumite zdrente inguste sa nu comenteze daca nu au nimic de spus la subiect.
Banuiesc ca eu sunt una dintre zdrente. Fa tot ce-ti sta in putinta si ramai clona asa cum te-ai etalat aici.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

126

marți, 20. august 2013, 22:46

M-am intors dupa o intalnire zic eu reusita a unor membri ai acestui forum!
Daca ar fi si numai asta, eu as considera ca am facut ceva.
Sunt foarte neplacut impresionat de turnura pe care au luat-o discutiile si chiar nu inteleg de ce trebuie sa ne certam... :doarecapu: .
Exista multe forumuri avand ca tematica pescuitul, daca cuiva nu-i place ACEST forum, ACEST regulament, ACEASTA echipa, ACESTE sfaturi ETC. nu-i nici o problema... poate sa citeasca si sa posteze in alta parte iar noi NE CEREM SCUZE ca nu i-am oferit ceea ce cauta.
A crea zazanie intre oameni nu-i in nici un caz scopul acestui forum!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Criscross

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 24. august 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administator firma si al vietii mele...

  • Scrie un mesaj privat

127

joi, 29. august 2013, 08:05

nimic neobisnuit...

Faptul ca unii considera forumul ca o oportunitate de a-si potoli frustrarile nu reprezinta o noutate,adevaratul rol e schimbul de informatii ce pot deveni utile la un moment dat,eu sunt fericit ca am posibilitatea de a ,,curge" cu o barca gonflabila si un motor pe Dunare cuprins de andrenalina unei eventuale capturi notabile si nu ma inghesui pe mal crosetand dantele cu alti pescari... :bucuros:
Bucura-te Bogdane de natura,gandeste pozitiv (plecand de la un prieten cu bicicleta acesta m-a asigurat ca pana acasa nu ma va prinde ploaia,in fata casei eram fleasca, dar radeam in hohote :furtuna: ) si vei avea mai multe satisfactii!
Felicit organizatorii si participantii de la Mraconia,faine poze, sper sa particip si eu la anu' !
Legat de clonc,sunt usor dezamagit de ultima iesire ,dupa 5h de cloncanit cu varul meu, eu fiind incepator si schimbarea a 2 monturi(black cat si ciucure rosu) nu am avut nici o trasatura :poza: .Urmatoarea iesire va fi una cu dedicatie,am gasit un gropan care promite!
:zambet:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

128

sâmbătă, 31. august 2013, 18:00

amice, daca taceai...nu se observa ca nu ai avut nimic de spus. :nunteleg:

Criscross

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 24. august 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administator firma si al vietii mele...

  • Scrie un mesaj privat

129

duminică, 1. septembrie 2013, 21:26

Stai linistit,te voi ignora...
:zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

130

duminică, 1. septembrie 2013, 21:29

Cre` c-o dat boala ignoratului in forumu` asta... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

131

duminică, 1. septembrie 2013, 21:30

Caractere tari, caractere slabe, bun simt, pensiuni de domnisoare..., sti cum e cu forumurile din Balcani. Lasa-i sase produca daca nu sar calul.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

132

duminică, 1. septembrie 2013, 22:26

pai ce om esti tu mai cornele.... :rizi: :rizi: :rizi:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

133

duminică, 1. septembrie 2013, 22:29

nu sunt Breh :zambet:, cine-a zis?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

134

marți, 10. septembrie 2013, 07:12

alaltaieri batea vantul de la vale pe dunare si erau valuri.
totusi, cineva cu o gonflabila, palarie panama si motor evinrude pe care nu-l cunosc, (cred ca are tangente cu forumul asta pt ca dadea la clonc cu lansete, nu cu sforas, si asta e specific celor de pe forum), batea cloncul de zor.
atunci cand bate vantul de la vale te tine pe loc, mai mult de atat, fiind valuri mari nu se poate bate cloncul, sau se poate dar prost de tot. sansele sa prinzi sunt minime.
eu nu sfatuiesc pe nimeni sa cloncaneasca atunci cand bate vantul deoarece te duce unde vrea el, ba te tine pe loc, ba te plimba prea repede in cazul cand bate din amonte.
parerea mea.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

135

marți, 10. septembrie 2013, 11:29

Si totusi pe hula de 1m, anul trecut cand inca mai aveam pneumatica, prindeam somni, nu putini si nu tocmai mici. Pana la urma conteaza ce cunosti in realitate si nu ce esti invatat de "profesori". Anul asta, excact cand spui tu ca erau valuri si... niama somn (cred ca pe bulgareste se spune la fel) , noi, asa rudimentari cum suntem am prins in cateva ore cativa somotei care totalizau bine peste 2m. Vrei poze? Cauta pe net ca au nu mai pun aici. Invata sa pescuiesti la clonc si apoi mai stam de vorba. Vezi ca eu inca nu te-am jignit, asa cum ai facut-o tu pe alt topic spre "fericirea" catorva membri "importanti" ai acestui forum si imi doresc, daca poti sa intelegi, sa raspunzi la fel de elegant (nu ca as merita asta, dar pari "capabil" sa o faci).

P.S. Unde sunt "profesorii" din Giurgiu? :rizi: Nu tu o "flescaiala" a la Tudor, chiar nimic? Nici macar un mic exemplu cum nu se bate cloncul si totusi sa prinzi raportat la "experti" titrati de "doctori" cu state vechi de jde sute de ani...? ASTA-I cenzura curata... :rizi: Daca mai aud o data de "sforas" mi se indreapta si parul pubian... atat cat inca mai este... :rizi:
Astept un REPLY savuros care sa faca placere "onor" conducerii. :relax:
P.S. 2 Vreti circ pe forum?! Vi-l ofer fara cel mai mic gret, daca asa va place si vreti "domnilor".
P.S. 3 Peste 2-3 saptamani am organizat o iesire cu ceva mai putin de 20 de membri ai acestui forum la un pescuit total la somn. Locatia camparii va fi undeva pe insulele Ostrov. Zona de stationar la fi loco in dreptul taberei. Pentru cloncanit va fi bratul Rau. Participantii nu-si vor numele afisat pe forum ca... fac echipa cu Eugen si asta nu "da bine". :rizi:
P.S. 4 Baietii vor prinde somni ca a avut cine sa-i invete (aici nu-i vorba doar de mine ci este, mai mult decat crede, si aportul lui Zoran). Poze ma indoiesc ca vor fi. Relatari... de asemenea nu cred ca vor fi, dar poate, vreun "flacau" sa aiba muschii "umflati" si sa nu-i fie "rusine" ca face parte din "gasca "Eugen care si-a sters o muiltime de postari constructive, care a amenintat cu inchiderea forumului daca nu... Stie Zoran muuuult prea bine despre ce vorbesc, insa conteaza si "tonalitatea" cu care se "aminteste" asa, ca din "intamplare". :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

136

marți, 10. septembrie 2013, 11:43

recomand ca inainte de a veni un raspuns sau de a scrie pe froum sa se bea un pahar cu apa ... nicicare de aici nu este profesor, indiferent de cat de mult si-ar da unii cu fundul de pamant ...

Eugene ... trebuie sa intelegi ca nimeni nu are nimic cu tine (cei din echipa) cu toate ca ar fi toate motivele din lume de a avea (si stii prea bine despre ce vorbesc) asa ca te voi ruga sa nu mai instigi sau provoci polemici pe forum. aceeasi rugaminte o am si la adresa lui Bogdan, in cazul in care nu va acceptati unul pe celalalt atunci evitati-va pe viitor si gata.

ps: nu exista echipe sau bisericute pe forum ... vad ca cineva tine cu tot dinadinsul sa le creeze ...
pps: Eugene, las-o balta cu razbunarile pentru ca nu merita ... am senzatia ca prea "pui la suflet" iar cand iti vad semnatura vad ca si uiti greu de tot. las-o mai moale :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

137

marți, 10. septembrie 2013, 11:44

hai ca te razgandesti ca basescu. eu ma bucur ca te-ai intors asa de repede, ma gandeam eu ca nu te tine prea mult fara sa mai vinzi una-alta sau sa mai agati un client.
in fine, treaba ta.

ce voiam sa-ti spun: de ce ti-ai sters multe dintre postarile de aici, ce fel de respect ai tu in legatura cu ceilalti forumisti daca ai trunchiat discutiile ce acum par fara sens? adica ce mai pot intelege cei ce vor sa invete de pe forum, exact aia pe care ii denumeai fals "familie".
si de ce le-ai inlocuit cu xxx, ai vreo legatura cu industria in domeniu?

______________________________________

Bogdane ... las-o si tu mai moale ... am spus mai sus: decat sa va contrati aiurea pe forum si sa faceti praf topicurile mai bine va evitati sau continuati pe privat. daca se va mai continua cu polemica voi sterge toate mesajele. pe forum nu se doreste asta (in ciuda pareri diferite a unor utilizatori) si nu vor fi tolerate derapajele de genul astuia ...

anem

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

138

marți, 10. septembrie 2013, 11:47

Userul Eugen a scris, userul bogdanbogdan a raspuns.
De acum inainte, sa fie fara suparare, am sa sterg orice postare cu tenta agresiva intre cei doi.
Va rog sa continuati disputa pe privat, este doar intre voi.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

139

marți, 10. septembrie 2013, 11:53

Bogdane ... las-o si tu mai moale ... am spus mai sus: decat sa va contrati aiurea pe forum si sa faceti praf topicurile mai bine va evitati sau continuati pe privat. daca se va mai continua cu polemica voi sterge toate mesajele. pe forum nu se doreste asta (in ciuda pareri diferite a unor utilizatori) si nu vor fi tolerate derapajele de genul astuia ...

anem


tocmai mancam cand m-a deranjat domnul de mai sus. dupa cum se vede, nu i-am adresat niciun fel de cuvant, credeam ca e duus tocmai la polul nord, dupa cum promisese. eu nu-i mai scriu.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

140

marți, 10. septembrie 2013, 11:57


tocmai mancam cand m-a deranjat domnul de mai sus. dupa cum se vede, nu i-am adresat niciun fel de cuvant, credeam ca e duus tocmai la polul nord, dupa cum promisese. eu nu-i mai scriu.


sa speram ca asa va fi :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm