Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

81

miercuri, 14. august 2013, 19:48

:salut: ,
Bogdan si Sorry24, cred ca ati inteles putin gresit ceea ce a vrut Anem si Kzoli sa spuna! Astea sunt pererile lor, si ei cunosc Po-ul!!!

Exemplu Mario si Thomas, pescari de somn de peste 20 de ani! Mario sa dus pe Po cu un prieten, si au prins in 10 zile parca doar 4 somni. Fara ghid! Aici este articolul: Urlaub-2013-Italien
A fost o iesire total deceptionanta pt expertul Mario.

Expertul Thomas, avand cunostiinte din trecut despre faptul ca, atunci cind mergi pe un râu strain se pot intampla o multime de impedimente, s-a dus pt 3 zile cu ghid non-stop pe Ebro. Rezultatul a fost..." nu mai vreu sa traga nici un somn, nu mai pot de obosit ce sunt!", 36 de somni in 4 zile. Aici sunt pozele doar al celor mari: Urlaub-2013-Spanien

Alti pescari, in acelasi timp, tot pescari cu experienta, nu au prins nimica pt ca nu stiau comportamentul mustaciosilor pe acea perioada cu ploi si inundatii.

Avantaj clar Thomas cu ghid :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

82

miercuri, 14. august 2013, 19:54

Nu sunt ghid si nici nu am de gand sa fac asa ceva, ghizi sunt " si ei la randul lor( majoritatea ) pescari autohtoni sau cei care traiesc de ani de zile pe acele meleaguri si care "stau pe apa" zilnic cel putin 10- 12 ore sau chiar si mai mult" ... cunosc zona respectiva foarte bine, unii sunt specializati la spinning altii la metode de stationar, ceilalti la pesti pasnici si in functie de preferinte, apelezi la ceea ce doresti sa faci si bineinteles ceea ce iti permite buzunarul. Unul care sa stie totul si sa priceapa la toate, nu exista, si niciodata nuva exista, pentru fiecare locatie sunt 1-2-3 persoane ...
Cand am scris despre faptul ca ghidul "pescuieste" in locul persoanei si asa ceva nu se poate numi pescuit.. trebuie imaginat o partida de pescuit in felul urmator: sosesc la fata locului, ghidul pune cortul, umbrela , pozitioneaza lansetele, face monturile, nadeste apoi planteaza monturile, dupa care vegheaza lansetele si din timp in timp mai nadeste locul respectiv... in timp ce "pescarii" stau in umbra cortului si savureaza berea dupa bere iar cand " vine pestele" unii nu au nici macar" puterea sa dea contra", dar dupa ce pestele este obosit si tras in zona malului fiecare se repede sa faca cate o poza cu el ... iar ajungand acasa povestesc "detaliat" cum au scos ei pesti de 50-60-80 kg din Po, Ebro... si dau sfaturi despre pescuitul crapului sau a somnului ca tot suntem pe siteul cu somnii. DUPA MINE ASA CEVA NU SE POATE NUMI PESCUIT !
Au fost si sunt cazuri multe in fiecare sezon, din toate "natiile" , deci nu pot sa zic ca doar unii sau altii fac asa ceva.
Un lucru este cert, daca nu cunoasteti locul respectiv puteti fi oricat de bun ca pescar in zona Dvs. in locatia respectiva mai mult ca sigur ca rezultatele o sa intarzie sa apara... sau nu vor fi deloc. Daca mergeti pe cont propriu fara informatii concrete pana gasiti locatia potrivita si reusiti sa localizati pestii trece "concediul" si trebuie sa va intoarceti acasa iar la anu' ori nu mai mergeti ca si asa nu ati avut capturi ori pestii datorita conditiilor "climaterice" in perioada respectiva vor fi in alte locuri.
Revenind la cloncanit in zonele unde aceasta metoda este frecvent folosita nu are "efect" daca nu bati cum trebuie, eu nu pot sa dau sfaturi in cloncanit, insa de multe ori "am vazut diferenta "intre cantecul unui cloncar incepator si rezultatul unui "meserias"... Primul avea sonar si barca de ultima generatie clonc din carbon si etc etc, dar nu reusea sa obtina trasaturi, pestii se ridicau, se vedea la sonar dar din anumite motive renuntau la momeala ... "meseriasul scotea copaia" si o bucata de lemn care era orice , dar la prima vedere doar clonc nu arata, insa a avut trasaturi una dupa alta...
Eu nu contest priceperea nimanui, fiecare pescuieste unde isi permite, cum stie si cum poate.Insa Eu personal sunt mult mai bucuros daca reusesc sa pacalesc un somotel pe mures cu o naluca noua sau cu o metoda recent invatata si adaptata locului respectiv, decat daca prind un somn de peste 1,5 m pe PO sau pe Ebro.
Am lungit destul, dar un lucru este cert :oriunde pescuiti in lumea larga, pentru a prinde pesti punctabili, "trebuie mult mai mult" , decat sa va asezati pe mal sau sa iesiti pe apa si sa obositi pestele... chiar daca apa colcaie de peste asta inca nu inseamna ca o sa aveti pe carig si daca "musca" pana a scoate pe mal sau in barca e cale lunga... Cei care au prins pesti mari stiu foarte bine despre ce vorbesc... echipament sigur 100% nu exista... iar daca supradimensionati cu mult atunci dispare"farmecul " pescuitului .
PS. Eu/Noi am pescuit de mai multe ori pe apele unde pescuieste Anem( fara sa stiu la vremea respectiva de El) ba chiar am facut si cateva filmari care era difuzat si pe canale tv specializate si pot sa zic cu mina pe inima ca chiar daca apa inca colcaie de pesti de mult timp nu mai este ceea ce a fost. :pescuit:

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

83

miercuri, 14. august 2013, 22:09

sorryy24

Nu sunt avocatul nimanui, dar reactia lui anem banuiesc ca a venit ca urmare a faptului ca intr-o postare mai sus, ai insinuat ca "afara", pe PO sau Ebru, orice "handicapat" care da cu batul in apa prinde obligatoriu somn sau mai stiu ce peste record
Daca urmaresti subiectul vei vedea ca nu am afirmat asa ceva,m-am referit doar la faptul ca poti prinde somn si fara prea multe cunostinte si pricepere,la afirmatia lui Kzoli,atat.
Idiferent de locatie, fara cunostinte si fara "pricepere" nu prinzi somn NICAIERI in lume ..

84

miercuri, 14. august 2013, 22:52

Afirmatia respectiva este parerea mea personala, pe care o asum si sustin in orice conditie si nu numai la pescuitul somnului ci si a rapitorului in general, bineinteles pe ape naturale si nu in incinte private! Nu trebuie sa-mi dovediti mie nimic, nici pro, nici contra ... nu e cazul... eu sunt doar un pescar caruia ii place :pescuit:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

85

miercuri, 14. august 2013, 23:45

zoran,
e foarte amuzant cum te exprimi fata de cei 2 prieteni ai tai thomas si ... a, mario. expertul 1 + expertul 2 lol

deci merg expertul 1 si un prieten pe po sa prinda peste si in 10 zile au luat 4 bucati
in schimb expertul 2 + un ghid merg pe ebru si in 4 zile ia 36 de bucati plus dureri de sale.

cum de expertul 1 nu s-a interesat de zone, momeli, de ce nu a schimbat locul, unde i-a fost feelingul timp de 10 zile, avea timp sa studieze terenul, apa, etc, etc...?
ce cauta expertul 2 la peste cu ghid? daca el e expert, ghidul ce mai e?

cu alte cuvinte, daca eu vin la dumneata in germania, si dumneata-mi montezi lanseta, momesti, plantezi, faci focul, imi dai sa mananc cu lingurita, si cand trage pestele ma anunti de care lanseta sa apuc si sa mulinez, se numeste ca eu sunt un expert. :pauza:

cred ca daca thomas si mario vin aici la giurgiu, tare mi-e ca o sa fie nevoie sa le prind cativa baboi de-o ciorba....
:rizi:

in continuare sustin ca cine nu prinde relativ repede si relativ mult peste pe raurile consacrate din europa mai are mult de invatat, e pescar incepator. chiar daca se supara colegul de mai sus

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

86

joi, 15. august 2013, 00:06

:rizi:
Eu cred ca sunt anumite treburi pe care un BUN pescar, nu neaparat expert, trebuie sa le cunoasca pe ORICE apa: ce carlige la ce rezista si la ce momeala se preteaza, cum se face o montura potrivita pentru fiecare momeala, cum se adapteaza echipamentul la marimea pestilor, cum se oboseste un peste... si as putea sa scriu inca mult si bine dar cred ca-i clar pentru un pescar.
Pe de alta parte nu poti cere cuiva care-i prima oara pe un rau sa stie la ce ora-i mai bine sa dea la cutare peste, cu ce si in ce locuri... asta tine de "priceperea locala".
Despre cei la care li se preda lanseta cu pestele deja obosit, nu ma obosesc sa discut. :)

Cat priveste marimea fontului, am observat ca de multe ori se modifica dupa ce introduci o pictograma, in sensul ca scade de la 10 la 8. Da` poti sa selectezi ce-ti apare mai mic si sa pui in casuta aia de deasupra ferestrei de editare inapoi la "10 pt".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

87

joi, 15. august 2013, 00:29

pe mine m-a invatat la clonc un nene acum vreo 10-12 ani. are 68 de ani acum si pescuieste la clonc si in general de cand avea vreo 15 ani. deci de prin 1960 rezulta 50 de ani de experienta :soc:
si ca el mai sunt cativa, vreo 10 prin giurgiu. sunt sigur ca prin fiecare oras dunarean se gasesc macar 10 pescari ce au peste 50 de ani de experienta + capturi tari de tot.
si, cu toate astea, nu se prinde peste pe dunare (excludem cazanele si delta). toti spun ca de la an la an pestele e tot mai putin, fapt remarcat si de mine in umila mea experienta de 12 ani.
rar de tot mai sunt capturi notabile (peste 50kg). de cele mai multe ori nu sare de 15-20, chiar si astia sunt rari.
deci, un grup de 100 de pescari dunareni cu peste 50 de ani fiecare de experienta (sau 5000 de ani la comun :soc: :soc: :soc: ), zic intr-un fel, si eu ar trebui sa cred contrariul, cum zicea un domn aici pe forum, ca de fapt ei nu stiu sa dea la peste sau sa bata cloncul. si ca habar n-au cum sa caute somnul.
ce vreau sa spun este ca daca noi nu prea mai prindem nu inseamna ca nu stim sau am uitat cum se prinde pestele, iar daca cei de pe raurile vestite din europa prind, nu inseamna ca sunt mari pescari. nu stiu cum sa-i numesc pe cei care dau prin europa de vest si nu prea prind.....
in orice caz, ligheanul conteaza cel mai mult

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

88

joi, 15. august 2013, 00:37

:rizi:
Eu cred ca sunt anumite treburi pe care un BUN pescar, nu neaparat expert, trebuie sa le cunoasca pe ORICE apa: ce carlige la ce rezista si la ce momeala se preteaza, cum se face o montura potrivita pentru fiecare momeala, cum se adapteaza echipamentul la marimea pestilor, cum se oboseste un peste... si as putea sa scriu inca mult si bine dar cred ca-i clar pentru un pescar.
corect


Pe de alta parte nu poti cere cuiva care-i prima oara pe un rau sa stie la ce ora-i mai bine sa dea la cutare peste, cu ce si in ce locuri...
in primele minute, nu. dar nici dupa 5 zile???? :soc: tot ii ramanea inca 5 zile in care sa prinda si mama somnului....

*merci pt indrumari, am rezolvat cu marimea frontului :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

89

joi, 15. august 2013, 04:08

cum de expertul 1 nu s-a interesat de zone, momeli, de ce nu a schimbat locul, unde i-a fost feelingul timp de 10 zile

A schimbat, sa interesat... ZERO! A dato-n bara. Putina zgarcenie in a plati un ghid (sau orgoliu :rizi: ) si ceva alc, si iaca ca s-or dus 10 zile si nu a prins mai nimica.

ce cauta expertul 2 la peste cu ghid? daca el e expert, ghidul ce mai e?

Thomas, avand deja experiente negative pe Ebro mergand pe cont propriu, nu mai doreste sa faca aceasi greseala. Ghidul la fata locului cunoaste comportamentul mustaciosilor pt ca e zi si noapte pe apa. Asta e job-ul lui. Lui Thomas nu-i convine sa piarda 7 sau 10 zile de incercari, sa-si dea seama unde sunt, unde maninca, la ce maninca, samd..., el plateste 100 pe 24 de ore si prinde peste.

cred ca daca thomas si mario vin aici la giurgiu, tare mi-e ca o sa fie nevoie sa le prind cativa baboi de-o ciorba....

Si tot atata de bine s-ar putea intampla si daca tu ai merge pe Po. Hai sa-l luam pe Larry ca exemplu. El pescuieste mult la spinning, isi cunoaste locurile, si, sunt convins ca e un pescar f bun. Dar, ajungand pe Po, se poate intampla ca 3 zile sa caute doar locuri unde nu-si pierde gumele, iar a 4-a zi sa se umfle Po-ul de nu mai poti ajunge nicaieri la malul apei. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

90

joi, 15. august 2013, 04:19


pe mine m-a invatat la clonc un nene acum vreo 10-12 ani. are 68 de ani acum si pescuieste la clonc si in general de cand avea vreo 15 ani. deci de prin 1960 rezulta 50 de ani de experienta
si ca el mai sunt cativa, vreo 10 prin giurgiu. sunt sigur ca prin fiecare oras dunarean se gasesc macar 10 pescari ce au peste 50 de ani de experienta + capturi tari de tot.
si, cu toate astea, nu se prinde peste pe dunare (excludem cazanele si delta). toti spun ca de la an la an pestele e tot mai putin, fapt remarcat si de mine in umila mea experienta de 12 ani.
rar de tot mai sunt capturi notabile (peste 50kg). de cele mai multe ori nu sare de 15-20, chiar si astia sunt rari.
deci, un grup de 100 de pescari dunareni cu peste 50 de ani fiecare de experienta (sau 5000 de ani la comun ), zic intr-un fel, si eu ar trebui sa cred contrariul, cum zicea un domn aici pe forum, ca de fapt ei nu stiu sa dea la peste sau sa bata cloncul. si ca habar n-au cum sa caute somnul.
ce vreau sa spun este ca daca noi nu prea mai prindem nu inseamna ca nu stim sau am uitat cum se prinde pestele, iar daca cei de pe raurile vestite din europa prind, nu inseamna ca sunt mari pescari. nu stiu cum sa-i numesc pe cei care dau prin europa de vest si nu prea prind.....
in orice caz, ligheanul conteaza cel mai mult


Eh, si tot experti din astia, experti dunareni cu experienta din bunic in tata pina-n fiu si nepot, au ras de mine cind cautam peste viu de minim jumate de kila sa cumpar, pt a-l pune in carlig: "fugi domnule de aici, somnu manca rame si scoici, nu peste!". Sau ca degeaba dau acuma la clonc, ca apa-i tulbure si somnu nu manca pe asa o apa. :gandesc: sau, ca la clonc se prinde din ziua cind mugureste salcia, si se gata la sfarsitul lui august :doarecapu:
Si ce nu inteleg, de ce spui ca nu mai e peste in Dunare ! La fiecare iesire vad somni imensi pe sonar, asa cum ai vazut in poza postata de Deyu

Si saptamana trecuta am vazut multi asa "grosi" pe sonar, si nu tot pe un singur loc.

Iar pt ca nu se mai prinde chiar asa cum s-ar dori, intreaba-i pe meseriasii care te-au invatat la clonc, cit peste au eliberat pina acuma in cei 500 de ani de experienta, care sa poata sa reproduca din nou si sa umple Dunarea cu peste? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

91

joi, 15. august 2013, 11:33

habar n-aveti de anumite chestii, povestiti din auzite si din eventuale partide de pescuit desfasurate in conditii optime.
Sa inteleg ca ca tu le cunosti pe toate si trebuie sa ne "inchinam" cunostintelor tale ,sa nu avem voie sa avem propriile noastre opinii?cam deranjanta afirmatie!!!hai sa transformam forumul intr-un monolog pentru etaloane ale cunostintelor


fiecare intelege ce vrea ... daca tu asta ai inteles din ce am scris mai sus inseamna ca gandim diferit.

cunostintele mele in ceea ce priveste Po-ul se ridica putin peste zero, motiv pt. care dau gherle in mod constant dar sa vina cineva si sa spuna ca orice baba prinde peste cu orice cotor de mar mi se pare absurda si reuseste sa imi aduca zambet pe buze. fiecare ramane cu parerea lui si eu am incheiat pe topicul asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 15. august 2013, 12:57

zoran,
nu orice nene batran c-un bat in mana face parte din grupul descris de mine...
ai intalnit persoanele gresite.
cat despre faptul ca nu eliberau...asa erau vremurile pe atunci. nimeni in anii 70-80 nu elibera peste. nu exista conceptul de C&R
de altfel, in germania si spania se elibereaza somnii pt ca nu este traditie in a-i manca, din cate stiu eu. cel putoin spaniolii nici nu pun pe limba. in plus, de cativa ani exista si educatia de protejare a pestilor.
a venit la mine un prieten italian si l-am servit cu peste de dunare crezand ca-i fac mare placere. m-a refuzat politicos si mi-a spus ca nu mananca peste din rauri poluate. doar din mare.
cum iti explici ca germania tara cu traditie veche in vanatoarea de mistret si cerb, a ajuns sa nu mai aiba fond cinegetic in urma vanatorii exagerate?
practic nemtii sunt mai idioti decat romanii, si-au exterminat singuri traditia. cretinii sunt peste tot zoran, doar limba difera.

anem,
ai luat prea ad-literam ce am spus. si prea personal.
voiam doar sa subliniez ca pe po se prinde peste muuuuult mai usor ca pe dunare pt ca e muuuult mai mult peste. cat de tare te-ai supara, toata lumea stie asta.
iar ca iti iei jucariile si pleci, e treaba ta, nu cred ca te-a jignit nimeni. iar ca nu prinzi, nu inseamna ca esti ...., ci ca esti incepator si trebuie sa mai inveti. in orice caz, ma bucur ca am reusit sa te fac sa zambesti macar.

ca sa se inteleaga foarte clar problema mea: am intrat aici spunanad cum pescuiesc eu si asteptand sa vad cum mai fac si altii in ideea de a mai inavta una-alta. numai ca aici se discuta mai mult cum se prinde somn in europa de vest, mai putin pe dunare. abia mai tarziu am vazut ca tudor e in franta, ca zoran in germania, ca anem in italia, ca mario, ca thomass, ca fritz, ca erwin rommel...
sunt convins ca sunt baieti foarte de treaba asa cum sunt descrisi in pagina de start. sunt convins ca sunt pasionati si ca doresc sa imparta din cunostintele lor. dar vin si intreb: la ce-mi folosesc mie (pescar in romania) cunostintele lor chiar daca sunt impartasite cu drag? ei pescuiesc somn pe rauri care put de atat somn. nu se compara cu dunarea unde a fost braconat si pescuit de abia mai avem.
nu putem compara pescuitul de pe ebru, po sau alte rauri pt ca difera tare de tot, de la temperaturi si curenti pana la particularitati de comportament al pestelui si tipuri de momeala...
normal ca daca bati cloncul dezordonat si cu fleoscaituri pe ebru, pana la urma tot se gaseste un somn sa muste, unul din zecile de somni de sub tine. normal ca daca pui peste mare in carlig pe rin, pana la urma tot va veni un somn de 2 m sa ti-l ia. dar ia fa la dunare de-astea, te asigur ca daca vei lua captura este pura intamplare si nu o metoda de urmat. pt ca e posibil sa te plimbi toata vara cu baboiul de 1kil in carlig si sa nu-l manance nimeni.
am batut si eu cloncul asa cum face tudor (nu tot timpul, cand treceam pe langa pescari il bateam corect sa nu rada de mine), si nu am avut rezultate. totusi, o sa-l mai bat de cateva ori tot asa sa vedem ce iese. pana una-alta am avut trasatura cand l-am batut corect. dar ramane in teste.

ca sa dai sfaturi despre o anumita metoda de pescuit trebuie sa fie testata de mai multe ori si sa dea rezultate. si asta pe raul/zona respectia.
mie un ghibort mi-a muscat rama, si cand l-am tras din apa un salau s-a repezit la el si i-am scos pe amandoi, carligul fiind in gura ghibortului care era un gura salaului.
cum ar fi sa zic eu ca asta e o metoda de prins salau??? e fix o intamplare, nu e metoda sau regula de urmat. nu mi-as permite sa dau sfatul asta ca sa fiu injurat dupa aia de un incepator, sau sa nu prinda omul nimic.
eu zic ca cel mai bine este ca daca dai preopnderent pe ebru, sa dai sfaturi doar despre ebru, daca dai pe po - doar de po, rin-rin, dunare - dunare, s.a.m.d.
daca esti un pescar bun, trebuie sa stii ca acelasi peste are comportament diferit in fc de arealul in care traieste.
cum ar fi sa-mi dau eu cu pererea despre cum se prinde somnul pe volga??? cam cum m-as numi eu???

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 15. august 2013, 13:31

Bogdane postarile tale sunt oarecum "orientate". Am stat si te-am citit cu rabdare pentru ca ceea ce afirmi contine destul adevar, dar si omisiuni. Te-ai gandit vreodata ca acele rauri:Po, Ebro, Rin etc nu vor semana niciodata cu Dunarea? Gandeste-te la nivelul de apa, la deschideri la afluentii Dunarii de Jos si apoi la braconaj, care vorba ceea, nu pe cei din vest i-au capatuit ci pe noi. Apoi cere-le sa te mai invete una-alta daca pestele e atat de rar si nu le cere socoteala ca nu prinzi peste. Ei vin cu completari sau metode inovatoare, pe langa ceea ce cunosti. Eu pescuiesc de peste 30 de ani si niciodata n-am sa afirm ca sunt profesor pentru ca viata se schimba de la ceas la ceas, cu tot ce e in ea. Imi sunt absolut necesare toate informatiile noi ca sa ma pot adapta continuu.
...restul e folclor :ochi: . :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Roger

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

94

joi, 15. august 2013, 17:23

Baieti, sunt convins ca Bogdan ne va cunoaste pe toti in curind ceva mai bine, si in scurt timp va intelege ca pescuitul la clonc este free-style :noroc:
intr-adevar zoran, incet-incet incepem sa ne cunoastem. vezi mai sus cu domnul tudor care prinde numai somni punctabili....dar pe sena.

eu zic ca cel mai corect este sa se "sparga" acest topic in doua parti:
1. pescuitul la clonc pe dunare de la portile de fier in jos, unde nu prea mai sunt somni punctabili si unde un exemplar de 30kg poate insemna captura vietii
2. pescuitul la clonc in europa de vest, unde si o pensionara de la APACA prinde somn peste 50kg la cotoare de mar.

invit pe baietii care se lauda cu capturi mari sa vina pe dunare (zonele calafat, turnu, corabia, zimnicea, giurgiu, oltenita , calarasi, cernavoda, braila, galati, tulcea), excus delta dunarii si cazane, si sa prinda constant (asa, ca pe sena si ebru) exemplare notabile si atunci imi voi scoate palaria pana la pamant in fata lor.

in orice caz, felicitarile mele domnilor ce pescuiti in vestul europei, felicitari ca ati reusi sa materializati ceea ce pana acum era doar literatura SF de calitate: masina timpului - H.G.Wells. pescuiti in europa cum se pescuia in romania acum 50 de ani
BodgdaneBogdane....pentru mine esti sef de promotie pentru vorbele astea ! BRAVO !mai nasol e ca nu prea cred sa ai cu cine sta de vorba aici,asta e un forum de pescuit la somn in limba Romana dar nu un forum de pescuit somn in apele Romane.
Am cateva saptamani de cand am intrat aici...dar asta cred ca e prima si ultima interventie , in timpul asta doar am tot citit ce spune unul..altul... daca i-ti place forumul asta,tre' sa fi cu ei ca altfel inseamna ca esti impotriva lor (daca nu le impartasesti pareriile) si mai devreme sau mai tarziu o sa te baneze. :ciao:
P.S. Bogdane!! acum am vazut ca esti din Giurgiu ! spune-mi frate un loc unde sa iau si eu ceva de pus la disc :rizi: eu dau la tevi in Gostinu.nu am sonare,barci cu 6 cai frumosi.cloncuri de firma...am ceva lansete,permis,pg,o dacie.rame, o umbrela,si un disc apt de prajeli de ori ce fel,dar i-l car degeaba dupa mine :D

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Roger« (15. august 2013, 17:32)


cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

95

joi, 15. august 2013, 17:42

Cat de ingust trebuie sa fi sa gandesti asa? De fapt asta e problema voastra. Intrati dupa mura-n gura: locuri, momeli, monturi, tehnici, invidie si atat?
P.S. ...si ceva exchibitii internautice :poza:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

96

joi, 15. august 2013, 18:46

Cornele cred ca ai fost cam dur.
mai nasol e ca nu prea cred sa ai cu cine sta de vorba aici,asta e un forum de pescuit la somn in limba Romana dar nu un forum de pescuit somn in apele Romane.
Am cateva saptamani de cand am intrat aici...dar asta cred ca e prima si ultima interventie , in timpul asta doar am tot citit ce spune unul..altul... daca i-ti place forumul asta,tre' sa fi cu ei ca altfel inseamna ca esti impotriva lor (daca nu le impartasesti pareriile) si mai devreme sau mai tarziu o sa te baneze
Roger nu sant de acord cu tine.Eu unul pot sa spun ca am avut ce sa invat de pe acest forum,inca o data tot respectul pentru initiativa lui Zoran!!Majoritatea userilor la care le-am cerut un sfat sau un ajutor m-au ajutat sa ma lamuresc fara retineri .Mai sant si din aceia care s-au facut ca ploua tare cand le-am cerut ajutorul,dar sant putini.In legatura cu banatul au fost banate persoane care au facut exact contrar regulamentului(care cred ca nu e aberant).Traim dupa niste reguli in aceasta lume care trebuie sa le respectam,unele sant bune altele mai putin bune dar trebuie sa le respectam si sa ne respectam intre noi.Cand intra cineva la tine in casa trebuie sa iti respecte regulile casei(ex.sa nu intre incaltat,sa nu fumeze),poate unele nu ii plac dar trebuie sa se conformeze.

Roger

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

97

joi, 15. august 2013, 19:39

Cand intra cineva la tine in casa trebuie sa iti respecte regulile casei(ex.sa nu intre incaltat,sa nu fumeze),poate unele nu ii plac dar trebuie sa se conformeze.
Nu confunda forumul cu casa ! forumul e un loc de discutii nu de vizite la domiciliu,sau diferite chermeze organizate de anumiti proprietari.
Daca tu m-ai invita la tine la o masa de pranz si mi-ai spune ca .."dar vezi ca nu se fumeaza si trebuie sa te descalti de pantofi ..." ti-as spune "pass" si sigur te-as face sa intelegi cum ca.. niciodata sa nu-ti mai treca prin cap ca eu as intra in casa ta vre-o data :).Sunt sigur ca nu intelegi ce zic..dar totusi e foarte posibil ca locuinta ta unde nu se intra incaltat, ci descult,(ca sa poata lasa lumea ciuperciile dintre degete pe covorul tau minunat) si unde nu se fumeaza,e foarte posibil cum spuneam..locuinta ta mega protejata sa fie mult mai imputita ca a mea unde se intra la intalniri INCALTATI,CU TIGAREA IN MANA ,UNDE SE VARSA PAHARE SI NU E O CRIMA,dar toata lumea se simte bine, si toti pleca la final multumiti de gazduire.

Acum sa-ti dau un sfat: daca inviti pe cineva la tine..si ti-e frica de talpiile lui ...da-i papuci pentru pantofi ! ca la muzeu :)) ca nu cred ca stai intr-o moscheie.. sau sper macar :rizi: e cel mai urat lucru care-l poti cere unui invitat , sa-i ceri sa se descalte..dece sa nu-i ceri sa scoata si pantalonii ? e cam acelasi lucru sa sti :) dar asta .. inseamna un nou capitol si nu e cazul aici. :saluti:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

98

joi, 15. august 2013, 19:39

Cornele cred ca ai fost cam dur.

Ba n-am fost deloc. Am intalnit chibiti peste tot. Aceeasi insolenta tot timpul. Pana acum ma purtam cu manusi. Gata!
Daca ai nervi destui fa acelasi lucru ca la fel o sa patesti. Ca drept exemplu uite cu ce raspuns iti vine! Si mare minune daca nu clona asta e una si aceeasi cu DDB. In orice caz, au acelasi stil. Sunt forumist vechi. Ii miros din start.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Roger

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 24. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

99

joi, 15. august 2013, 19:56

Cat de ingust trebuie sa fi sa gandesti asa? De fapt asta e problema voastra. Intrati dupa mura-n gura: locuri, momeli, monturi, tehnici, invidie si atat?
P.S. ...si ceva exchibitii internautice
Cat de ingust trebuie sa fi sa gandesti asa? De fapt asta e problema voastra. Intrati dupa mura-n gura: locuri, momeli, monturi, tehnici, invidie si atat?
P.S. ...si ceva exchibitii internautice :poza:
Daca tot pui cornele pe final :poza: la bataie, Spune-mi si mie prin argumente de unde pana unde tragi tu concluzia ca trebuie sa jignesti prin "ingust" si care e dupa mintea ta de super baiat destept "mura in gura"? cumva dupa tine ar trebuii platite anumite raspunsuri la anumite intrebari ? tu mai sti ce inseamna un forum?
Zoran ! dupa cum spune cornel.s ar trebuii facuta o sectiune pe euro unde sa primim raspunsul la intrebarea oarecum importanta? ca sa nu mai luam noi mura in gura.. noi astia care intram pe forumul asta pt. a asimila anumite cunostiinte..si sa platim daca vrem sa stim.
Cornele! tu crezi ca ai avea ceva de vandut ? eu sunt sigur ca nu :pauza: limitatule :love:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

100

joi, 15. august 2013, 20:01

roger,
merci pt cuvinte dar nici prin cap nu mi-a trecut de banare. si sunt sigur ca nimanui nu-i trece deoarece aici chiar daca expunem pareri diferitre, totul este in interesul nostru si al incepatorului care intra sa invete cate ceva. eu de-aia am insistat pe subiectul asta, ca sa nu fie incepator sa invete tehnici de pe rin sa le aplice pe dunare, iar apoi sa fie frustrat crezand ca e pescar prost sau sa-i para rau de banii si timpul alocat pescuitului.

draga cornel,
'dupa cum observi, prima mea postare dupa ce m-am prezentat a fost sa spun cum pescuiesc eu. deci in primul rand am dat informatie, nu am cerut mura in gura.
si chiar daca intra un incepator pe un forum si vrea mura in gura, pana la urma e normal sa fie asa, ca de-aia sunt forumurile, sa se dea fel si fel de raspunsuri celor ce nu stiu. CA DACA UN FORUM ARE CA SCOP DOAR CEL COMERCIAL SE NUMESTE CA ESTI LIPSIT DE ETICA SI CA ESTI CINIC.
te rog sa definesti chibit. din cate stiu eu chibitul e cel care sta in spatele unui jucator, nu inteleg unde se potriveste paralela ta.
cat despre faptul ca lasi manusile deoparte....chiar nu stiu ce sa zic.
si eu cred ca ai fost cam dur, sper sa fi fost doar un pic de testosteron, ca de-aia suntem barbati :noroc:

nici eu nu cred ca putem confunda forumul cu casa cuiva, este adevarat ca trebuie respectate reguli dar este vorba de reguli de buna cuviinta unanim acceptate in polemica.
nu cred ca e vorba despre alte reguli... adica un fel de directie impusa unor discutii sau subiecte care e mai bine sa nu se atinga.

P.S.
cornel,
abia acum am vazut ca spui ca cineva este o clona a nu-stiu-cui. si vorbesti la plural. printr-o deductie logica, singurii care te-am fi putut supara sunt eu si roger. so... eu sunt o clona?