Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 14. august 2013, 10:55

am fost zilele astea, nimic punctabil.
am batut cloncul si "corul madrigal" dar si "cascada niagara". totusi moacele in nr de 3 si nimic peste 2 kg, le-am luat cand am batut normal.
deocamdata nu se verifica teoria ca nu conteaza cum bati. ramane in teste.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 14. august 2013, 10:58




Bogdane, "nene" ala cu cloncuri de firma a prins gramezi bune de somn iti spun cu siguranta
pai bine domnule, de ce nu spui ce trebuia spus de la inceput.
abia acum am vazut ca domnul tudor pescuieste prin franta, pe sena, pe loara....
pai asa se explica gramada de somni prinsi....

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 14. august 2013, 11:19

Baieti, sunt convins ca Bogdan ne va cunoaste pe toti in curind ceva mai bine, si in scurt timp va intelege ca pescuitul la clonc este free-style :noroc:
intr-adevar zoran, incet-incet incepem sa ne cunoastem. vezi mai sus cu domnul tudor care prinde numai somni punctabili....dar pe sena.

eu zic ca cel mai corect este sa se "sparga" acest topic in doua parti:
1. pescuitul la clonc pe dunare de la portile de fier in jos, unde nu prea mai sunt somni punctabili si unde un exemplar de 30kg poate insemna captura vietii
2. pescuitul la clonc in europa de vest, unde si o pensionara de la APACA prinde somn peste 50kg la cotoare de mar.

invit pe baietii care se lauda cu capturi mari sa vina pe dunare (zonele calafat, turnu, corabia, zimnicea, giurgiu, oltenita , calarasi, cernavoda, braila, galati, tulcea), excus delta dunarii si cazane, si sa prinda constant (asa, ca pe sena si ebru) exemplare notabile si atunci imi voi scoate palaria pana la pamant in fata lor.

in orice caz, felicitarile mele domnilor ce pescuiti in vestul europei, felicitari ca ati reusi sa materializati ceea ce pana acum era doar literatura SF de calitate: masina timpului - H.G.Wells. pescuiti in europa cum se pescuia in romania acum 50 de ani

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 14. august 2013, 11:33

invit pe baietii care se lauda cu capturi mari sa vina pe dunare
Bogdan,
Aici lumea NU se lauda... aici lumea povesteste ce prinde acolo unde pescuieste... iar daca asta nu se intampla in Romania ci in alta tara nu vad care-i problema. :nunteleg:
Nu prea inteleg pe cine si de ce esti suparat... nici io nu prind pe Dunare cum se prinde pe Po, Ebru, Sena sau mai stiu io ce alt rau ori fluviu dar nu ma simt deloc ofensat ca altii prind, chiar imi face placere sa urmaresc topicurile in cauza.
Nici pe mine nici pe tine nu ne opreste dealtfel nimeni sa mergem acolo la pescuit... sau pe Amazon unde-s pesti si mai mari... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 14. august 2013, 11:58

domnule informer,
nu este vorba de suparare, mai repede se poate numi...dumirire.
si mai este vorba de sfaturi care se dau incepatorilor fara a se mai preciza ca acele sfaturi se aplica in europa de vest, in niciun caz pe dunarea romaneasca. ceea ce nu este etic.
ai vazut ce spune domnul anem? el este convins ca bataile de clonc ale domnului tudor sunt bune deoarece a pus o gramada de poze cu capturi minunate. mai departe, domnul anem va merge pe dunarea romaneasca, nu va prinde nimic si se va mira unde greseste sau, mai rau, se va autoconsidera un pescar slab. deoarece, fara sa vrea va face paralela intre el si domnul tudor sau alti domni care pescuiesc numai pe europa de vest si care au capturi notabile.
eu vad aici urmatoarea problema: un forum despre pescuitul la somn DIN ROMANIA ar trebui in primul rand sa serveasca pt pescuitul in ROMANIA. nu este corect sa se vina cu sfaturi care sunt bune pt europa de vest, in ideea de a se aplica in romania. pt ca nu se aplica. si atunci, cel ce intra aici ca incepataor isi va insusi niste invataturi care nu-l vor avantaja si nu va invata sa pescuiasca. si atunci care este scopul acestu forum????

de ex:
nu poti invata pe cineva sa piloteze o dacie, atat vreme cat tu-i descrii cum se piloteaza un lamborghini
nu poti invata pe cineva cum sa vaneze mistretul atat timp cat el vaneaza in sahara iar tu in turcia
nu poti invata pe cineva sa prinda somn pe dunarea romaneasca, in timp ce tu-i explici particularitatile, monturile, momeala de pe ebru.


bineinteles ca poti prinde somn in amazon sau in thailanda, insa cum poti tu sa inveti un incepator cum se pescuieste pe dunarea romaneasca atat timp cat tu n-ai prins mai nimic pe ea?
si mai clar:
cilpul domnului tudor trebuia sa aiba si o tablita aditionala pe care sa scrie asa: iata cum se bate cloncul, eu sunt sigur ca e bine asa deoarece am prins cu metoda asta o gramada de somni, dar atentie...NU PE DUNAREA ROMANEASCA, CI IN STRAINATATE.

eu nu sunt deloc ofensat ca oamenii prin peste, am vrut doar sa separ niste lucruri, care zic eu sunt de bun-simt.

daca nici acum nu m-am facut inteles, eu o las balta cu scuzele de rigoare.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 14. august 2013, 12:00

unde si o pensionara de la APACA prinde somn peste 50kg la cotoare de mar.
nici io nu prind pe Dunare
Sa fie Mita! :love: lu Eugen botezata si (p......u) :doarecapu: . Apropo Eugene! ce-ti mai face mina?a mai dat Mita cu cloncu? prin barca :rizi: :noroc:
Lasa Bogdane ! tu nu vezi ca si noi ne uitam la ce prinde Deyu! :buaaaah: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 14. august 2013, 12:03

Bogdane, la fel te invit si eu pe tine pe Po sa pescuiesti cu cotoare de mar sa vedem rezultatele. Daca ai senzatia ca pestii sar singuri pe mal te inseli amarnic ... sau mai bine incearca sa arunci un ochi pe site-urile, forumurile de specialitate sa vezi cate gherle de toata frumusetea se dau atat pe Po cat si pe Sena (de Ebro nu stiu mare lucru) sau alte ape.

Si ca pe Dunare, mai jos de cazane nu sunt somni punctabili ... cum sa iti zic, nu sunt eu de vina, ci toti cei care pescuiesc pe acolo si au dus la exterminarea in masa a pestilor.

Iar cu laudatul ... a zis Costi destule dar fiecare interpreteaza cum vrea. Numai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Fredoom

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 14. august 2013, 12:14

CEle mai multe trasaturi si prezentari le aveam vara cand era cald si dupa masa incepea fremea de ploaie cu tunete si fulgere ... am vazut ca in acceasta perioada somnul este foarte activ
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 14. august 2013, 12:14

Bogdane, la fel te invit si eu pe tine pe Po sa pescuiesti cu cotoare de mar sa vedem rezultatele. Daca ai senzatia ca pestii sar singuri pe mal te inseli amarnic ... sau mai bine incearca sa arunci un ochi pe site-urile, forumurile de specialitate sa vezi cate gherle de toata frumusetea se dau atat pe Po cat si pe Sena (de Ebro nu stiu mare lucru) sau alte ape.
stiu bine ce vorbesc. un prieten f bun care a venit la mine de mai multe ori, l-am dus pe dunare si nici macar nu prea stia sa arunce lanseta. mi-a aratat poze cu o stiuca prinsa de el in spania de m-a luat ameteala. stiuca de 8-9kg. a zis ca a luat mai multe, dar asta a fost cea mai mare.
un alt prieten a pescuit pe po de cateva ori, tot incepator. nici o montura nu stie sa faca bine. de clonc nici n-a auzit. de fiecare data a prins somn peste 10 kg, mi-a trimis poze.

daca nici pe po, loara, sena sau ebru nu prinzi peste, cred ca trebuie sa te lasi de pescuit.


Si ca pe Dunare, mai jos de cazane nu sunt somni punctabili ... cum sa iti zic, nu sunt eu de vina

ma bucur ca esti de acord c mine

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 14. august 2013, 12:24

mai multe trasaturi si prezentari le aveam vara cand era cald si dupa masa incepea fremea de ploaie cu tunete si fulgere ... am vazut ca in acceasta perioada somnul este foarte activ
Prognoza meteo pentru 15 --- 20 august :timp frumos, urmat de :furtuna: conditii optime de :pescuit: la somn :bucuros2: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Fredoom

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 14. august 2013, 12:28

Insemna ca sunt conditi numa bune de pescuit la somn pentru cei care mergeti in tabara :)
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 14. august 2013, 12:40

Insemna ca sunt conditi numa bune de pescuit la somn pentru cei care mergeti in tabara
Corect! :zambet: :rizi: :rizi: Urmariti programele de stiri!!! :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

73

miercuri, 14. august 2013, 12:58

Idiferent de locatie, fara cunostinte si fara "pricepere" nu prinzi somn NICAIERI in lume ... asta cu exceptia cazurilor cand apelezi la un guide si el face totul de la a la z iari cand are pestele in carlig iti da lanseta in mana sa scoti, pe mal sau in barca ... (dupa mine aceasta activitate nu se poate numi pescuit ... din pacate nenumarate cazuri sunt ca acestea) si unii chiar dau "sfaturi", cum se prinde somnul cel mare, desi practic "habar nu au" ...

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 14. august 2013, 13:18


Idiferent de locatie, fara cunostinte si fara "pricepere" nu prinzi somn NICAIERI in lume ..
nu sunt de acord, vezi ce-am scris mai sus. un prieten cu sotia au mers pe po si au prins cativa somni de peste 10 kg, nu prea stiau sa pescuiasca si au prins intr-o zi cat prind eu pe un sezon. bine...un raspuns ar fi ca nu ma prea pricep eu la pescuit....


.asta cu exceptia cazurilor cand apelezi la un guide si el face totul de la a la z iari cand are pestele in carlig iti da lanseta in mana sa scoti, pe mal sau in barca ... (dupa mine aceasta activitate nu se poate numi pescuit ... din pacate nenumarate cazuri sunt ca acestea) si unii chiar dau "sfaturi", cum se prinde somnul cel mare, desi practic "habar nu au" ...
aici sunt foarte de acord, de-aia am si scris aici

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 14. august 2013, 13:54

Idiferent de locatie, fara cunostinte si fara "pricepere" nu prinzi somn NICAIERI in lume
Nu sant deacord cu aceasta afirmatie,cunosc si eu destule cazuri care o contrazic total!!!!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 14. august 2013, 16:37

sorryy24 si bogdanbogdan ... va astept in iulie pe Po ... cu toate sculele care vreti si va dau la dispozitie 3 zile si 3 nopti fara nici un ghid si evident fara anumite conditii speciale in care somnii inebunesc si as fi curios de rezultate. habar n-aveti de anumite chestii, povestiti din auzite si din eventuale partide de pescuit desfasurate in conditii optime.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

77

miercuri, 14. august 2013, 17:39

Eu nu vreau sa contrazic pe nimeni ...ceea ce am scris era si este parerea mea ... timp de cativa ani buni impreuna cu cativa colegi "am organizat"...si mai organizam si acum excursi de pescuit ... pana acum cel putin eu personal stiu de "cateva sute de pescari" din (2006 incoace), care au afirmat ca ei sunt mare "asi "si nu au nevoie de guide si nici de ajutor... rezultatele au fost pur si simplu "dezastruoase" in comparatie cu colegii lor din acelasi tura care au prins exemplare mari si multe, fiind "consiliati de ghid" ... si asta pe ape cu un potential urias... cum ar fi in Delta Rhone, Ebro, Po, Ily sau Sydar din Kazkhstan dar si pe dunare sau chiar in delta Dunarii pescari consacrati ,au fost "pierduti" .
In pescuitul somnului daca nu cunosti locurile si obiceiurile "locale" a pestilor in functie de conditiilehidro/ meteo ... poti sa stai mult si bine fara capturi.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 14. august 2013, 18:34

sa inteleg ca sunteti ghid.
si cum sunteti ghid pe rauri pe care nu pescuiti in permanenta, scrieti de rauri in asia si europa, aveti colaboratori pe acolo sau cum?
de asemenea, spuneti ca nu se pot numi pescari cei ce prind peste cu ghid, apoi ca este gresala sa nu folosesti ghid ca altfel esti pierdut, cu toate ca te dai as la pescuit
nu pricep nimic....

@anem:
merci de invitatie, dar nu bag banii in excursii pt somn. inca sunt cinstit, mai am pana ma imbogatesc...
in rest, faci cum consideri ca e mai bine, de fapt acolo unde pescuiesti e un fel de rai al pescarilor, nici nu mai conteaza cum bati cloncul...

eu va invidiez pe voi, pescarii din europa de vest. va invidiez pt sansa de a bate cloncul cum doriti

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

79

miercuri, 14. august 2013, 19:23

habar n-aveti de anumite chestii, povestiti din auzite si din eventuale partide de pescuit desfasurate in conditii optime.
Sa inteleg ca ca tu le cunosti pe toate si trebuie sa ne "inchinam" cunostintelor tale ,sa nu avem voie sa avem propriile noastre opinii?cam deranjanta afirmatie!!!hai sa transformam forumul intr-un monolog pentru etaloane ale cunostintelor

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

80

miercuri, 14. august 2013, 19:37

sorryy24

Nu sunt avocatul nimanui, dar reactia lui anem banuiesc ca a venit ca urmare a faptului ca intr-o postare mai sus, ai insinuat ca "afara", pe PO sau Ebru, orice "handicapat" care da cu batul in apa prinde obligatoriu somn sau mai stiu ce peste record.
Anem nu a facut altceva decat sa te contrazica, si afara fiind multi care au dat gherle. Acum nu neg ca exista si norocul incepatorului, cu capturi record pentru incepatori, dupa care unii umbla o viata intreaga. Dar nici afara, nu umbla cainii cu colacii in coada...sa fie clar asta.
Eu, am putut face comparatie intre noi si ei, apele noastre si ale lor, clar ale lor au mai mult peste, dar spre rusinea mea....desi "colcaiau" apele in fata mea atunci, tot n-am reusit sa prind ceva :)).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.