Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 4. august 2013, 21:39

Calitatea filmarii era, inca, ok in 2008. De atunci am trecut si eu pe HD, asa ca pot face mai bine.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 4. august 2013, 22:00

in cada bat ca pe dunare (adica normal, ca toata lumea), dar pe rauletul ala repede din filmul lui tudor e mai dificil. poate de-aia si suna asa, ca batea pe apa ce nu-l avantaja. de-aia cloncul nu se bate cad e val, ca dai fleoscaituri.
e chestie de antrenament, nu-ti trebuie facultate pt a bate bine. dl bujorel, unul dintre profesori si acum imi arunca o privire urata daca mai imi scapa cate o chiftea...
pescarii astia batrani erau suparaciosi si nu aveau rabdare prea multa. imediat imi luau cloncul din mana daca fleoscaiam cateva la rand, si bateau ei. sa bat cloncul prost pe benzina si timpul meu, nu pe benzina si timpul nostru.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 4. august 2013, 22:12

Sunt momente si momente. Nu asta-i important. Important e sa fi acolo si sa bati pana faci scurta la mana si dupa. Faptul ca ti un clonc in mana pe apa spune multe despre tine ca pescar. Eu inca n-am auzit de pescari care au incercat si s-au lasat ca n-au prins metodele de a scoate sunete curate. Ci numai incepatori sau inceputuri de "bataie". Pana te asezi cum trebuie pe loc, mai aprinzi o tigara, ruperi de ritm s.a.. E firesc sa mai dai si chiftele, cum le zici. Altfel, si eu merg tot pe 4 batai in lung. Doar daca vad activitate fara sa puna gura le diversific. Am invatat singur. Tot pe la Giurgiu. Ajuns la Cazane insa, am vazut cum bat sarbii. Acum nici eu nu mai stiu cum e mai bine. Pana nu-mi iau sonarul ala nici nu-mi mai dau cu parerea.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 4. august 2013, 22:16

cum bat sarbii? explica-ne te rog ca e interesant
de exemplu bulgarii bat altfel decat noi, mai infundat, sunetele sunt mai groase cu vibraqtie mai puternica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 4. august 2013, 22:19

Acum nici eu nu mai stiu cum e mai bine. Pana nu-mi iau sonarul ala nici nu-mi mai dau cu parerea.
Sarbii bat ca "nebunii" :rizi: ... am vazut de mai multe ori cum doi fiind in barca, bateau amandoi simultan, fara nici o "legatura" unu` cu altu` si in serii "nesfarsite"... da` cica mai si prind. :ochi:
Cum ziceam mai devreme, nu exista un "regulament". :)
P.S. Oricum mie mi se pare cloncanitu` fara sonar ca lozu` in plic.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 4. august 2013, 22:25

Exact cum spune Costi. Zici ca vor sa darame muntii nu sa prinda peste. Cand intrau in canionul Cazanelor mici dinspr Dubova imi venea sa strang si sa plec. Eu fiind in barca la stationar. Ce peste mai prinzi tu cand aia dau cu tunul cativa kilometrii?!
Am mai citit pe undeva ca ala bate mai "grav" decat celalalt. Explicatia e simpla. Fie au pastila mai mare la clonc, fie te pacaleste pe tine ecoul lor. Sub tine nu distingi sunetul chiar atat de bine ca si la distanta, dupa ce s-a propagat si-n aer.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 4. august 2013, 22:28

Acum nici eu nu mai stiu cum e mai bine. Pana nu-mi iau sonarul ala nici nu-mi mai dau cu parerea.
Sarbii bat ca "nebunii" :rizi: ... am vazut de mai multe ori cum doi fiind in barca, bateau amandoi simultan, fara nici o "legatura" unu` cu altu` si in serii "nesfarsite"... da` cica mai si prind. :ochi:
Cum ziceam mai devreme, nu exista un "regulament". :)
P.S. Oricum mie mi se pare cloncanitu` fara sonar ca lozu` in plic.

Stiu Costi. Am inca de recuperat niste bani care vad ca nu mai intra, ca nici nu vreau sa-mi iau vre-un gadget doar de dragul de a avea un sonar. Mai sper sa reusesc sa-l iau pana la "Intalnire". Apropo de asta, am inteles ca ai doi tamburi de Daiwa Regal? Mi-ar cam trebui mie daca te poti scapa de ei. :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 4. august 2013, 22:34

Apropo de asta, am inteles ca ai doi tamburi de Daiwa Regal? Mi-ar cam trebui mie daca te poti scapa de ei.
N-am Cornele tamburi separati, din pacate, am in schimb un echipament intreg de crap de vanzare. :)
forum.banatul.eu • Vezi subiect - Vand echipament pt. pescuit la crap
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 4. august 2013, 22:40

Stiu, da` si eu l-am vandut ca ma las de balti. Am oprit doar feederele, match-ul si ceva undite. Bineinteles si lansetele scurte cu care dau la caras sau stationar.
Mie imi trebuiesc doar tamburii de la Regale ca de-astea folosesc la somn. Daiwa Regal Plus BRI 5500 sau 5000.
Ma gandesc sa-mi fac un set si de 3500 sau 4000 pentru crap.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 4. august 2013, 23:08

si cum prind peste daca bat asa? prind?
n-am auzit pana acum sa bata 2 deodata....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

51

duminică, 4. august 2013, 23:13

si cum prind peste daca bat asa? prind?
n-am auzit pana acum sa bata 2 deodata....
Pescarii romani din zona sustin ca sarbii is "profesori" la clonc si prind peste din greu... personal n-am fost suficient de aproape sa constat da` banui ca exista vreun sambure de adevar... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 4. august 2013, 23:34

bine, au noroc si cu zona, acolo in mraconia, clisura, etc, este mai mult somn si mai mare ca aici.
totusi, daca prind, nu mai are niciun rost sa discutam subiectul de mai sus... adica noi vorbim de finete, de inaltimea sunetelor ,frecventa, incercam sa ne perfectionam cat mai mult, pe cand sarbii prind peste facand galagie.
totusi, parca nu-mi vine a crede...e ciudat sa prinzi peste doar din zgomote

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 4. august 2013, 23:58

Zgomotul scos de cloncul lor seamana cu o lopata Inima lui Stalin care loveste apa pe langa un Linneman al nostru. Chiar asa e. Bat in draci. Bine! nici eu n-am vazut sa scoata mare lucru asta vara si au si venit o gramada in aval. Pescuiesc tot la mosoare si am vazut ca merg cu ele pe la fund. Pizda mamii lor, cum! Dar sigur spun ca in momentul in care i-am auzit inca nu-i vedeam. Eram de la Manastirea Mraconia un pic mai sus si ei bateau in Dubova. A mai trecut ceva timp pana au intrat in canion. Si dup-aia m-am umplut de draci. Imi venea sa plec dupa salau, crap ceva, dar n-am fost singur in barca.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

54

luni, 5. august 2013, 00:39

si cum prind peste daca bat asa? prind?
n-am auzit pana acum sa bata 2 deodata....
Pescarii romani din zona sustin ca sarbii is "profesori" la clonc si prind peste din greu... personal n-am fost suficient de aproape sa constat da` banui ca exista vreun sambure de adevar... :nunteleg: .


in urma cu 2 ani am fost la Dubova cu prietenii mei pescari si am asistat la o cloncaneala de a sarbilor, eram la cativa zeci de metrii de barca lor si vedeam extrem de bine ce si cum fac - nu mai vorbesc de auzit, bubuiau cloncurile de mama, mama.
in 25minute cat am asistat la ei, iesind din cazanele mari in golful Dubova, au prins 5 somotei pe care i-am apreciat intre 4-8kg
mai are rost sa spun ca si eu si colegul din barca am inebunit?!!
nu stiu cum bat si cum prind bulgarii sau romanii, dar pe sarbi i-am vazut in actiune si am tot respectul pt ei ca pescari de somn la clonc.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 5. august 2013, 06:24

Bogdan, vazand ca discutia a revenit pe un ton de normalitate, imi permit sa las inteparurile pentru somni.

In Giurgiu este o "scoala" puternica, cu baieti ambitiosi dar deosebit de ficsisti. Nu-i scoti din ale lor nici cu "Wola". Un foarte bun prieten al meu s-a scolit timp de 2 ani cu un giurgiuvean, zica-se al mai tare din "parcare". Si el, ca si voi, se chinuie sa scoata sunetele clare pe tonuri cat mai placute urechii. De frecventa loviturilor nu vorbesc cu toate ca si asta are o importanta destul de mare. Una este sa bata un "metronom" si alta este ceva aleator. Anul trecut am fost cu el in pneumatica si el... "astazi canci". De fiecare data cand batea el, ieseau sunete ca in "corul Madrigal" dar nu se ridica nimeni. Cand bateam eu "cascada Urlatoarea" incepea activitatea pe sonar.
Anul asta l-am luat din nou cu noi de data asta si, prietenul meu, "astazi canci" si tot asa nu se ridica nimeni. Cum bateam eu, sau Dorin reincepea activitatea pe sonar si, din cand in cand cate un mustacios in barca. Am tot pescuit alaturi de bulgari, si exasperati de faptul ca ei "canci" si noi aveam activitate au inceput, timid ce-i drept, sa incerce sa ne copieze ritmul si frecventa sunetelor. Chiar am pescuit, la un moment dat, la distanta de pana in 50m de ei pentru a prinde miscarea mai bine. De atunci gagimanii au inceput si ei sa prinda.
Concluzia este ca nu claritatea, frumusetea sunetului si ritmul "batut in cuie" sunt totul. Este cat se poate de adevarat ca si noi cautam, in perioada asta, sunetele mai grave obtinute prin introducerea cloncului mai mult in apa si cu o viteza de scoatere putin mai mica.
Un aspect privitor la ritmul pe care-l aveti voi. Daca toata lumea foloseste aceleasi cloncuri, toti scot sunete de aceiasi frecventa si toti bat cu acelasi ritm, oare somnul "local" nu s-a obisnuit cu astea si nu mai prezinta interes? Gandeste-te la ce am scris, te rog.
In cloncanit regula de baza este ca... nu-i niciuna. Voi si cu monturile aveti o mica problema. Ati mostenit-o pe aia "din batrani" si nu mai sunteti receptivi la ceva noutati. Aici pe site s-a discutat mult despre monturi. Si eu le faceam simpliste si ineficiente acum 15-20 ani. Dupa ce am vazut de a prezentat Zoran m-am apucat sa fac si eu asa aducand chiar imbunatatiri in urma testarilor, dandu-le pe "goarna" aici pe forum.

Ca si la inceputul postarii ma bucur ca a scazut putin "tonul" postarilor si "sunetul" este acum mai "curat".

P.S. Niciunul dintre noi nu este "miez" = "profesor" = cel mai tare din parcare = guru. Toti suntem niste pescari care cautam somnul, in principal, si cautam sa ne imbunatatim "stilul" si tehnica pentr a fi in "trend" cu Maria Sa SOMNUL.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 5. august 2013, 07:16

Concluzia este ca nu claritatea, frumusetea sunetului si ritmul "batut in cuie" sunt totul.
In cloncanit regula de baza este ca... nu-i niciuna
Eugene atitea adevaruri ai spus incit ori cine dintre noi care ai ar vrea sa scrie ceva la subiectul clonc o sa-i fie greu .Cu ceva timp in urma am
cumparat cloncul facut de italianul Tarenzi (un clasic cu pastila mediu).Un prieten auzind ca a sosit cloncu adat o fuga pina la mine sa-l vada si sa
bata cu el.Cu mult timp in urma a cumparat un clonc hunor la care a modificat pastila, dupa cel al italianului si facuta dupa ureche neavind un
model.La testarea concurilor cel mai bine suna Ebro2 care era de departe mai bun de cit Tarenzi.Cloncul modificat,la testarea in apa Timisului suna jalnic mai mult stropea iar sunetele erau la trei batai unul bun.Pentru ca pleca in concediu si ne avind timpul ai face inbunatatiri a plecat
pe apa Dunari la ghici (ori ori) surprizele erau la inceput: in prima zi 3, in a doua zi 8,a 3 zi nimic,a 4 zi unul 38.5 kg.
concluzia Ps te citez in CLONCANIT regula de baza este ca....nu-i NICIUNA :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 5. august 2013, 12:18


In Giurgiu este o "scoala" puternica, cu baieti ambitiosi dar deosebit de ficsisti. Nu-i scoti din ale lor nici cu "Wola". [......]Gandeste-te la ce am scris, te rog.

Voi si cu monturile aveti o mica problema. Ati mostenit-o pe aia "din batrani" si nu mai sunteti receptivi la ceva noutati. Aici pe site s-a discutat mult despre monturi. Si eu le faceam simpliste si ineficiente acum 15-20 ani. Dupa ce am vazut de a prezentat Zoran m-am apucat sa fac si eu asa aducand chiar imbunatatiri in urma testarilor, dandu-le pe "goarna" aici pe forum

Ca si la inceputul postarii ma bucur ca a scazut putin "tonul" postarilor si "sunetul" este acum mai "curat".


1 o sa bat si asa cum spui, sa vedem rezultatele
2 monturi complicate nu fac nici mort, mai ales la clonc.
3 asijderea

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 5. august 2013, 15:38

Nu ma pricep si nu-mi place pescuitul la clonc :nunteleg: Insa pot sa va spun ca ce spune adiwolf este real ! Bat sarbii cu cloncul in cazane de-mi vibra guma-n apa pe malul romanesc! :rizi: :rizi: :rizi: Mah si prind ...De altfel ,dpmdv este cel mai eficient stil de pescuit la somn.As spune chiar prea eficient ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 5. august 2013, 16:17

Bat sarbii cu cloncul in cazane de-mi vibra guma-n apa
Pacat ca nu vi ! :nunteleg: macar sa ne susti moralul ca in 16 -17 August se vor auzi pe viu au concursul anual (cloncul de aur)sa vedem ce va iesi :gandesc: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 5. august 2013, 16:58

Pai plec in vacanta cu familia :nunteleg: La editia a doua... :prieteni: