Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 4. august 2013, 18:27

desi acest nene are numai cloncuri de firma, iata un exemplu de cum NU se bate cloncul:
Mica lectie de clonc - YouTube :zid:


nu mai zic de mesajul de la revedere, e total :doarecapu:


Bogdan, Tudor pescuieste la clonc cu peste viu, si prinde destui somni punctabili :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 4. august 2013, 18:27

eu la clonc dau asa:
pe lumina, fara valuri, fara vant, in liniste, barca cat mai putin incarcata, ordine pe podea - daca se poate cat mai libera, recomandat 2 insi in barca, cloncul se bate ritmic de 3-4 ori la distanta de 5-6 secunde/bataie dupa care pauza 10-12 sec si iarasi de la capat. sunetul cloncului tr sa fie curat, dop de sampanie, fara fleoscaituri sau alte zgomote penibile.
in ultima vreme au aparut cloncuri performante care nu solicita foarte mult pescarul si orice incepator poate invata sa bata cloncul relativ repede. pe vremuri noi dadeam cu cloncuri facute de cate un nene, ne chinuiam mult sa scoatem sunete curate, inalte sau joase.
dau numai pe dunare


Ce te face sa crezi ca modul in care folosesti cloncul este cel "ideal"? Am pescuit ceva timp in zona Giurgiu si... nu am vazut localnici sa ma dea pe spate cu capturile lor sau cu tehnica folosita, poate doar la salupe, dar atat.
Referitor la "sforas", metoda asta are cred ca 100 ani vechime. Intre timp tehnica a avansat. Au aparut lansete, mulinete, multiplicatoare specializate. Intelegeam daca pescuiai cu lanseta dar firul in mana pentru a sesiza mai bine trasaturile. Il intepai si apoi il scoteai cu lanseta. Probabil ca pe zona Giurgiu, pentru voi, au ramas doar somotei de pana in 10-15kg si pe aia ii poti scoate si cu ata de papiota (mai ieftina decat sfoara de la librarie).

P.S. Somni punctabili sunt si in zona Giurgiu, dar trebuie sa stii sa-i prinzi (Lungu, Mocanu pe senal, Gostinu, Dinu in special la roscovi dar si dupa insula pe langa geamandura, samd). :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 4. august 2013, 18:27

desi acest nene are numai cloncuri de firma, iata un exemplu de cum NU se bate cloncul:
Mica lectie de clonc - YouTube :zid:


nu mai zic de mesajul de la revedere, e total :doarecapu:


Bogdane, "nene" ala cu cloncuri de firma a prins gramezi bune de somn iti spun cu siguranta, deci ceva cunostinte de cloncanit are ... iar mesajul de la final ii este ceva ce il caracterizeaza, adica spirit de gluma.

ps: si apropo, "nene" ala e coleg de forum cu noi si dintre cei care au avut de-a face cu el nu retin sa aibe cineva sa ii reproseze ceva ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 4. august 2013, 18:29

desi acest nene are numai cloncuri de firma, iata un exemplu de cum NU se bate cloncul:
Mica lectie de clonc - YouTube :zid:


nu mai zic de mesajul de la revedere, e total :doarecapu:


Bogdan, Tudor pescuieste la clonc cu peste viu, si prinde destui somni punctabili :prieteni:


Zoran, eu m-as fi extrimat putin mai altfel:
"Tudor" pescuieste folosind cloncul, asa "defectuos" cum bate el, si prinde aproape numai somni punctabili" :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 4. august 2013, 18:32

Baieti, sunt convins ca Bogdan ne va cunoaste pe toti in curind ceva mai bine, si in scurt timp va intelege ca pescuitul la clonc este free-style :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 4. august 2013, 18:37

Poate ca am vrut sa arat cum nu trebuiesc folosite cloncurile de firma. Cine stie ?
Bogdane, te rog sa faci un mic filmulet cu folosirea cloncului ca sa stim si noi o data pentru intotdeauna.
Eu am facut ce am putut si cred ca e loc pentru mai bine. :bravo:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 4. august 2013, 18:40

pe mine personal m-au ajutat foarte mult filmuletele lui Tudor si a lui Zoran.
mersi baieti

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 4. august 2013, 18:45

Poate ca am vrut sa arat cum nu trebuiesc folosite cloncurile de firma. Cine stie ?
Bogdane, te rog sa faci un mic filmulet cu folosirea cloncului ca sa stim si noi o data pentru intotdeauna.
Eu am facut ce am putut si cred ca e loc pentru mai bine. :bravo:

Asteptam filmulete de la toti forumistii, nu doar de la cei din Echipa. Merci Tudor :prieteni: :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 4. august 2013, 18:51



Ce te face sa crezi ca modul in care folosesti cloncul este cel "ideal"? Am pescuit ceva timp in zona Giurgiu si... nu am vazut localnici sa ma dea pe spate cu capturile lor sau cu tehnica folosita, poate doar la salupe, dar atat.
Referitor la "sforas", metoda asta are cred ca 100 ani vechime. Intre timp tehnica a avansat. Au aparut lansete, mulinete, multiplicatoare specializate. Intelegeam daca pescuiai cu lanseta dar firul in mana pentru a sesiza mai bine trasaturile. Il intepai si apoi il scoteai cu lanseta. Probabil ca pe zona Giurgiu, pentru voi, au ramas doar somotei de pana in 10-15kg si pe aia ii poti scoate si cu ata de papiota (mai ieftina decat sfoara de la librarie).

P.S. Somni punctabili sunt si in zona Giurgiu, dar trebuie sa stii sa-i prinzi (Lungu, Mocanu pe senal, Gostinu, Dinu in special la roscovi dar si dupa insula pe langa geamandura, samd). :noroc:
cine a zis ca e ideal? am spus cum am invatat eu acum 12 ani de la alti pescari ce dau la clonc de pe vremea lui ceausescu, cand se prindeau somni adevarati pe dunare.
metoda ""sforas"" nu are 100 de ani vechime, e mai tanara, este inventata la fel ca si cloncul de pescarii bulgari.
metoda pe care o lauzi tu, cea cu lanseta, e o adaptare a celei originale.



locurile de care spui sunt locurile cunoscute de toata lumea, pana si de voi bucurestenii, noi mergem pe ele de fiecare data si nu prea mai sunt somni mari. si sa spunem ca nu stiu eu sa-i prind, dar merg acolo toti cloncarii cu state vechi din zona, rar se prinde un exemplar de peste 20-30kg.
acum nu stiu ce sa zic, daca baietii din giurgiu ce dau la clonc dinainte de 89 nu prea mai prind, in schimb tu prinzi mari somni exact unde merg si ei si nu prind mare lucru, inseamna ca esti un pescar desavarsit si trebuie sa mai luam lectii, e clar.

iar tudor (asa am inteles ca-l cheama), poate intre timp a invatat sa-l bata, dar in filmare e rau de tot. iar daca tie ti se pare ca bate bine, e clar cum bati si tu

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 4. august 2013, 18:59

Bogdan, este adevarat ce spui!
Insa, somnii mari se prind la stationar.
la clonc mai intai urca gradi, apoi mai cite unu mai rasarit, ir din cind in cind si unu de 20-30 de kile. Aia mari, smecherii, aia se urnesc greu. Greu de tot. Oricit de bine-I bati, poate ridici 10 pe an, din care poate 2 musca. Daca ai momeala buna, in acel moment.
O ora pe zi poa sa functioneze pescuitul la clonc, 100 de zile - DELOC. Nu are nimica cu cit de bine sti sa bati :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 4. august 2013, 18:59

Eu am facut ce am putut si cred ca e loc pentru mai bine.
o vorba inteleapta pentru mai noul nostru coleg ! Bravo! Tudore ! :apl: :apl: :ochi:

si totusi cind ai citit nesajul de la Bogdan ai :zambet: sau :soc: ? :rizi: :rizi: :rizi: nu mai pot! :doarecapu: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 4. august 2013, 19:09

"Sforasul" l-am vazut pentru prima oara in Delta pe Sfantu Gheorghe acum mai mult de 40 de ani la lipoveni. Chiar si acum mai sunt in toata Delta catva care dau cu "sforas" catranit.

Bogdan, eu am renuntat la Giurgiu deoarece densitatea de cloncari este foarte mare si mai toti se considera profesori. Mi-am propus sa nu deranjez ori supar profesorii si mi-am schimbat locatia la Oltenita. Anul viitor plec si din Oltenita cu toate ca am avut capturi frumusele si nu tocmai putine. Ma voi muta in zona Calarasi, apoi in zona Teleorman si tot asa. Cand ma plictisesc de Dunarea aflata la maxim 120km de Bucuresti ma duc pe Chilia mai des (nu doar de una sau doua ori pe an).
Sa sti ca inca sunt bucuresteni care pacalesc somni frumusei la clonc in zona voastra dar, fie au avut alti "profesori", fie sunt autodidacti. In alta ordine de idei sunt si catva bucuresteni care mai elibereaza din pestele prins, oferind astfel si giurgiuvenilor o sansa. :ochi:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 4. august 2013, 19:27

unii sunt cu adevarat profesori, ti-am spus mai sus ca dau dinainte de 89 si au avut capturi de peste 100kg. si nu o data.
nu deranjai in niciun fel daca pescuiai la giurgiu, nu cred ca a venit la tine cineva sa-ti spuna sa nu mai pescuiesti. a fost alegerea ta sa dai prin alte parti. eu chiar te invit sa revii si sa ne arati la ponton capturile de care vorbeai.

este adevarat ce spui despre eliberarea pestelui, nu se elibereaza mai nimic din pacate. bucurestenii il mai lasa, dar nu toti.
am reusit in timp sa mai conving 2-3 colegi pescari sa dea drumul somnilor sub 2kg, dar e f greu sa eliberezi cand dai o dimineata intreaga si ai 2-3 somni de 2 kile. in general daca prinzi bucata de 15kg, e mai usor sa lasi in apa pe cel de 2 kg, dar la cat de rar il iei pe cel de 15....
stiu pe cineva care a avut acum 2 sapt aproape 10kg numai din moace de juma de kil sau 1kg. totusi, chiar si asa, eu sunt convins ca nu pescarii cu lansete sunt responsabili pt ca nu mai e peste in dunare, ci cei cu plase care nu iarta nimic. nici macar electricienii nu fac asa prapad ca plasarii. si tot plasarii au cele mai mari exemplare de somn, prinsi in varsi in iunie, cand e apa sus.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 4. august 2013, 19:55

Ultima captura cat de cat frumusica a fost pe 1 iunie. Oricum nu ma puteai vedea cu ea la ponton deoarece dupa "sedinta foto" am filamat eliberarea lui. Gasesti clipul in topicul intitulat "Dunarea".
In perioada asta moacele de pana in 1,5kg se prind la foc automat. Cred ca eliberez zilnic impreuna cu partenerul de pescuit 30 poate chiar 40 bucati. Marea majoritate vin la rame negre, dar si la scoica ocazional.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 4. august 2013, 20:05

pai asta ziceam, asta e marimea iar ca frecventa de cateva ori pe an. in rest....canci.
bravo ca i-ai dat drumul

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 4. august 2013, 20:13



al treilea cred ca ti-a fugit mina pe taste: 0,5 cred ca era 5 (cu 0.5 nu mai iasa veci)

nu mi-a fugit mana. nu conteaza cat e petul, conteaza ca e sfoara lunga, mai lunga decat adancimea apei, deci va pluti. chiar dac-o baga la fund in viteza, se va opri mai incolo si apare petul la suprafata.
in zona noastra, dunarea nu are in niciun loc peste 20m adancime

in orice caz, eu n-am fost in situatia asta, asa am vazut la batrani si am facut la fel

@tudor:
sc ca raspund mai tarziu. nu am stiut ca esti user aici, poate o mai indulceam n-o dadeam asa pe fata. hehe
da totusi, poate e cazul sa stergi clipul ala si sa faci altul, cu bataia asa cum trebuie. ca altfel ramane ca asa bati tu cloncul, si e pacat, ca se pare ca-l bati bine acum din moment ce prinzi.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 4. august 2013, 20:36

nu mi-a fugit mana. nu conteaza cat e petul, conteaza ca e sfoara lunga, mai lunga decat adancimea apei, deci va pluti. chiar dac-o baga la fund in viteza, se va opri mai incolo si apare petul la suprafata.

in orice caz, eu n-am fost in situatia asta, asa am vazut la batrani si am facut la fel
Bogdane ! treaba cu petul de plastic l-am auzit mai demult ca lar folosi Bulgari ,numai ca ei folosesc un pet mai mare (nu cred ca ceva de 0,5 pe Dunare legat de sfoara cu un somn la celalalt capat si tinind cont de curentul apei sa mai revina la suprafata :nunteleg: Daca fenomenul sar intimpla pe balta poate ai dreptate. C iteste si eliberarea rapida a barci din ancora se procedeaza identic iar DUPA petul te ajuta la recuperarea ancorei :bravo: el plutind,dar e unul de 5l. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 4. august 2013, 20:44

Conditiile in care am avut rezultate mai bune au fost:
- primavara in mal sau perdeaua de stuf, cand depune albitura, mai des in perioada carasului;
- pe "locuri fierbinti", gasite intamplator sau din auzite. Aici ai cele mai mari satisfactii.
- la gropan ( cunoscut ), sub mal cu structura sau in anafoare. Asta mai rar, dar peste mai mare.
Recomandabil e daca n-ai timp sa mergi unde "se stie" ca locurile/apele tin somn.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 4. august 2013, 21:00

Bogdan, nu numai eu bat cloncul asa. Eu am avut alti profesori foarte diferiti de cei pe care i-ai avut. Dar sunt profesori cunoscuti cu multe capturi mari la activ, multe concursuri castigate. Tanzilli numai din pescuit traieste. Nu din vanzarea pestelui, este ghid de pescuit. Valette la fel. Vella ar putea sa traiasca din asta dar are alta meserie. Week-endul viitor fac o iesire si mai fac un film. Batand cloncul gresit, dupa tine, corect dupa altii. Sa vedem ce-o iesi.
Te invit sa faci si tu unul.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 4. august 2013, 21:09

Calitatea filmarii nu e tocmai stralucita Tudore, iar faptul ca bati aplecat :zambet: nu te avantajeaza acolo si pe un raulet unde n-ai pelicula ca la bordul barcii. Si eu am avut avut partea mea de distractie cu mult mult timp in urma cand am vazut filmuletul, fara sa stiu ca e vorba despre tine.
Bogdan ar fi trebuit sa observe insa ca bati cu ambele maini ceea ce nu reuseste toata lumea, iar ricoseuri sunt convins ca si el are. Poate ca nu ca intr-un demonstrativ unde te mai si distrezi.
Ia incearca si tu Bogdane si vezi daca in cada sau in alte ape bati la fel ca si pe Dunare.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros: