Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

1

Donnerstag, 9. Mai 2013, 00:18

Tubul termocontractabil!

Foloseste cineva tub termcontractabil la monturi?
Are vreun rost tubul termocontractabil in pescuitul somnului?
Daca folositi...-Ce metoda folosit-i ptr aplicarea tubului la nodurile de la carlige/vartejuri?(eu am incercat cu bricheta si am stricat firul,apoi am incercat in apa clocotita dar firul textil de 0.60mm isi schimba forma(se incretzeste si mi-e frica sa nu ii afecteze rezistentza la nod si tractiune) )

Din cate am vazut,in filmele de pescuit la crap, tubul termocontractabil ajuta mult la "mecanica carligului",la intzepare si reduce sansele de a se incurca montura la lansare daca este folosit la vartejuri.
Astept cat mai multe teorii,ideei si pareri vizavi de folosirea tubului termocontractabil in monturile de somn!

2

Donnerstag, 9. Mai 2013, 00:26



Uploaded with ImageShack.usceva de genul am eu de gand sa fac cu carligele de somn
Am vazut filmulete in care pescari de somn monteaza pe nodul de la carlig/ancora tub elastic .
.....nu e mai elegant tubul termocontractabil ?

coste81

Schüler

Beiträge: 173

Registrierungsdatum: 12. Januar 2013

Wohnort: Alba Iulia

  • Nachricht senden

3

Donnerstag, 9. Mai 2013, 06:24

Cel mai bine l-am facut cu aburii generati de un ibric. Eu mi-am facut unele monturi cu tub termo pentru protectia nodului si mecanica in ideea ca de stricat nu are cum sa strice.

dj_Andy

Anfänger

Beiträge: 41

Registrierungsdatum: 9. März 2013

Wohnort: Bucuresti

Beruf: pescuiesc

  • Nachricht senden

4

Donnerstag, 9. Mai 2013, 14:36

La ce poate ajuta el anume..??? :gandesc:
__________________________________

inca nu am auzit de asa ceva....!

tatuc

Fortgeschrittener

Beiträge: 430

Registrierungsdatum: 27. Mai 2012

Wohnort: TULCEA

  • Nachricht senden

5

Donnerstag, 9. Mai 2013, 14:53

Merge si cu uscatorul de par. La crap este ok, dar la somn nu stiu in ce masura. Carligele/ancorele sunt mult mai mari ceea ce impune folosirea unui tub suficient de gros care nu se va contracta suficient pentru a se strange pe fir si in conditiile astea eu cred ca va afecta negativ mecanica inteparii. :gandesc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

mark

Schüler

Beiträge: 140

Registrierungsdatum: 13. Mai 2012

Wohnort: Lugoj

Beruf: Inginer

  • Nachricht senden

6

Donnerstag, 9. Mai 2013, 15:57

Pana acum am folosit doar la monturile de crap si am folosit fie aburii,fie uscatorul de par.Amandoua metodele sunt ok.

cornel.s

Fortgeschrittener

Beiträge: 427

Registrierungsdatum: 19. Juni 2013

Wohnort: Bucuresti

Beruf: policalificat

  • Nachricht senden

7

Mittwoch, 24. Juli 2013, 14:57

La ce poate ajuta el anume..??? :gandesc:
__________________________________

inca nu am auzit de asa ceva....!
1. Protejeaza nodul de la baza acului sa nu fie ros, taiat etc.
2. Prin termocontractie se realizeaza un manson intre tija acului ( ochet sau paleta ) si fir, caruia i se confectioneaza un unghi inchis pe partea cu varful acului astfel incat sa intoarca acul catre in jos in momentul in care se trage de rig, vorfach, pletila etc, astfel incat acul va prinde buza de jos a pestelui.
Tuburile termocontractibile se folosesc si in electronica ( dimensiuni mai mari ). Trebuiesc cautate la magazinele de profil. La somn nu am folosit inca, dar recunosc ca mi-a tecut prin cap. La crap mai nou folosesc line aligner-ele din silicon. Cred ca pot fi inlocuite cu succes si de twisterele cu densitatea mai mare :ochi:, in cazul monturilor de somn.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Fortgeschrittener

Beiträge: 427

Registrierungsdatum: 19. Juni 2013

Wohnort: Bucuresti

Beruf: policalificat

  • Nachricht senden

8

Mittwoch, 24. Juli 2013, 15:01

Foloseste cineva tub termcontractabil la monturi?
Are vreun rost tubul termocontractabil in pescuitul somnului?
Daca folositi...-Ce metoda folosit-i ptr aplicarea tubului la nodurile de la carlige/vartejuri?(eu am incercat cu bricheta si am stricat firul,apoi am incercat in apa clocotita dar firul textil de 0.60mm isi schimba forma(se incretzeste si mi-e frica sa nu ii afecteze rezistentza la nod si tractiune) )

Din cate am vazut,in filmele de pescuit la crap, tubul termocontractabil ajuta mult la "mecanica carligului",la intzepare si reduce sansele de a se incurca montura la lansare daca este folosit la vartejuri.
Astept cat mai multe teorii,ideei si pareri vizavi de folosirea tubului termocontractabil in monturile de somn!
Sunt ceainice in comert cu teava aia prin care torni apa in forma de S sau usor curbata. Pe-acolo ies aburi in momentul fierberii apei. E cea mai buna metoda, dar recomandabil e sa le folosesti la fir textil.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

mihaiqq

Anfänger

Beiträge: 27

Registrierungsdatum: 25. August 2013

Wohnort: constanta

Beruf: tehnician dentar ortodont

  • Nachricht senden

9

Mittwoch, 28. August 2013, 09:37

:)

Cum a zis si cornel aceste tuburi se folosec mai mult in pescuitul crapului.asigura protectie la nod.se trag peste nodul de la carlig acolo se poate face un unghi de 30 respectiv 45 de grade.in momentul in care pestele scuipa momeala automat carligul se va infinge in buza de jos.la pescuitul somnului nu prea vad la ce te-ar putea ajuta.se pot trage peste vartej si peste noduri dar cam atat zic eu.

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

10

Dienstag, 10. September 2013, 14:18

A mai incercat cineva plumbul tip ( tigara ) folosit la pescuit la clonc sa-l inbrace cu tub termoconductibil ? si cu ce rrezultate?



----------

adica asta ! cu asa ceva ? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

11

Dienstag, 10. September 2013, 14:47

Ideea mi se pare buna cu conditia sa gasesti tuburi destul de largi.

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

12

Dienstag, 10. September 2013, 15:14

Ideea mi se pare buna cu conditia sa gasesti tuburi destul de largi.
sunt de diferite marimi si culori ! plumbul sa aiba o forma cit mai cilindrica !
idal sub forma de tigara sau putina conicitate spre capeti !
exclus picatura !tubul nu va acoperi partea subtire! :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Fortgeschrittener

Beiträge: 307

Registrierungsdatum: 31. Juli 2012

Wohnort: bucuresti

Beruf: inginer electrician

  • Nachricht senden

13

Montag, 16. September 2013, 19:22

Eu folosesc asa ceva. Tuburi termocontractante de diferite dimensiuni si culori se gasesc la magazinele de materiale electrice "mai profesioniste"
PRETUL NU ESTE MARE SIse folosesc foarte usor. In functie de diametrul plumbului (de preferinta format tigara sau asemanator).
Pe tub sunt inscrise diametrul lui si diametrul la care se strange dupa termocontractare. daca le sti alegerea este foarte usoara. Cautati tuburi termocontractante pentru joasa tensiune, fara adezivi, cu pereti subtiri, acestea sunt cele mai potrivite pentru imbracarea plumbilor. Incercati si va minunati.
Cu stima: mg

larry

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

14

Freitag, 27. Februar 2015, 09:10

PRETUL NU ESTE MARE






Plastifierea costă în jur de 20 bani de buc, e ok și cu tub termcontractabil dar ceva mai scump . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

15

Mittwoch, 11. März 2015, 20:54

La ce ajuta plastificarea plumbului? Vreun avantaj?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

16

Mittwoch, 11. März 2015, 21:00

La ce ajuta plastificarea plumbului? Vreun avantaj?

Exista o teorie mai mult sau mai putin verificata practic conform careia somnul reactioneaza diferit cand atinge ceva conductor (metal/plumb) fata de cazul cand atinge ceva izolator (plastic/vopsea/etc.). :nunteleg:
Fiecare este liber sa creada sau sa nu creada... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

17

Donnerstag, 12. März 2015, 08:21

Inteleg. Mulțam! E valabil doar in cazul somnului sau si a crapului, stiucii etc ?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

18

Donnerstag, 12. März 2015, 08:58

Personal plastific numai pentru somn.

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

19

Donnerstag, 12. März 2015, 12:07

Dacă e adevărat, atunci cârligele și ancorele ar fi mai problematice decât plumbul, bănuiesc. Oricum merita încercat. În mai plec pe ebro și voi încerca cu plumbul învelit în plastic și fără. Așa, de curiozitate. :gandesc:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: