Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 8. mai 2013, 00:13

Pescatori romeni in Italia.

Salut.In primul rand sper din suflet ca subiectul asta sa nu creeze polemici aici pe forum, dar simt ca a venit timpul sa stie toata lumea cum suntem vazuti noi pescarii romani aici in Italia.

Din pacate nu suntem vazuti bine, am vorbit cu ceva pescari italieni pe malul apei in ultimi ani si am simtit cum sunt putin revoltati in privinta noastra in sensul ca nu ne comportam cum trebuie la pescuit. In ultimul timp personal am avut parte de niste informatii despre niste mici braconieri ce "pescuiesc" pe raul Po cu o gramada de plase si alte chestii. Aici in Modena, in orasul unde locuiesc, mi s-a propus anul trecut sa cumpar peste de la braconieri, stiu ca e o piata neagra a pestelui, am informatii cum ca pe timpul verii sunt unii "pescari" ce vand somni cu 2 sau 3 euro pe kg la alti romani, moldoveni, bulgari, sarbi etc.

Ceea ce ma enerveaza cel mai mult :nervos: e faptul ca pe toate forumurile italiene se generalizeaza si se foloseste cuvantul "rumeni" sau "romeni".Pe Facebook se publica cate un articol despre un pescar roman ca asta: "Pescar" roman in Italia

Am mai vazut pe net o gramada de stiri despre pescarii romani in Italia, se vorbeste destul de rau despre noi.Cred ca a venit momentul ca sa stie toata lumea cum stau treburile cu adevarat.Eu in ultimi ani la pescuit am vazut o gramada de chestii facute de fratii mei, pe care mai bine nu le povestesc aici pentru ca nu sunt deloc placute :doarecapu:

Ideea subiectului asta mi-a venit cu ceva timp in urma, insa imi era frica sa nu provoc unele "discutii" mai aprinse aici la noi pe forum.Va rog din suflet sa incercati sa nu va "certati" intre voi in legatura cu subiectul asta!!!Ma gandesc de ceva timp ca trebuie sa incerc sa schimb parerea pescarilor italieni despre pescarii romani in Italia si in urma cu cateva luni mi-am deschis un cont pe YouTube unde am inceput sa postez unele filmulete ca sa arat si pescarilor de aici ca si noi, unii pescari romani eliberam pestii: ManeSiBobby CatfishingTeam
Am intentia sa postez cat mai multe filmulete pe YouTube in care sa arat cum eliberez, eliberam pestii( eu cu Anem, cu fratele meu, cu Florin).

Sper ca eu si Anem sa reusim sa incepem sa schimbam putin ideea pescarilor italieni in privinta noastra in sensul ca mai sunt si exceptii de pescari romani pe aici ce practica Catch and Release si sper sa putem influenta si ceva pescari romani ce pescuiesc in Italia sa elibereze pestii, eventual sa faca si ceva filmate pe care sa le postam pe net, ar fi super :buaaaah:

Doua fete DIFERITE ale pescarilor romani din Italia:





Ps: Sper ca subiectul asta sa fie util si pentru cine pescuieste pentru prima data in Italia.Din pacate se incepe cu stangul :doarecapu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 8. mai 2013, 06:05

Nasoala situatie..va doresc succes si noroc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 8. mai 2013, 06:20

Dintr-un film mi-or ramas in minte niste vorbe ce mi-or placut tare mult: ''un om nu poate schinba lumea dar...poate contribui la schimbarea une parti din ea acolo unde traieste"! bravo tie Mane pentru initiativa! Parerea mea ca va fii destul de greu dar....merita incercat! :prieteni:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 8. mai 2013, 06:22

De apreciat ceea ce faceti. Multa bafta.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 8. mai 2013, 06:27

Buna Mane,
cred ca trebuie mai mult lucrat la cei ce produc "pagubele", decit la cei care doar vad ceea ce vor sa vada.
Ai putea sa atragi atentia ca, atata timp cit autoritatile italiene sustin decimarea somnului, vor aparea tot mai multe poze din acestea... Sa nu crezi ca italienii-s mai buni. Poate, cei ce scriu acolo si citiva altii de pe malul apei.
Alege citeva filmulete pe yuotube cum"marii pescari italieni" infig cangea in ton si alti pesti de mare, pt mancare si bani. Nu-i nici o diferenta de caracter intre cei ce prin ton pt bani si mancare, si cei ce prin somn pt bani si mancare. Este doar o diferenta de cultura si de situatie materiala.

Capu' sus si... mult succes!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 8. mai 2013, 07:48

Am văzut şi eu filmuleţe cu români pe malul apei care nu se purtau bine dar, aşa cum a spus Zoran, nici italienii sau alţi occidentali nu-s îngeri, am văzut cum ridică din mare peşti cu gafa şi nu-nţeleg de ce nu-i iau cu minciogul, sau vii fiind le fac crestături pe corp să lase sînge şi să atragă mai bine răpitorii, astfel de lucruri de ce nu le condamnă. Nu cred că trbuie să vă pierdeţi foarte multă energie pentru a-i lămuri că lucrurile nu stau chiar cum vor ei să creadă lumea, îi bine să le mai puneţi câte un filmuleţ şi să munciţi mai mult în a-i ajuta pe românii de acolo să priceapă că nu-i chiar bine ce fac.

Numai gânduri bune pentru voi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 8. mai 2013, 08:26

Salut, este laudabila ideea voastra de-ai ajuta pe unii " pescari " sa inteleaga ce inseamna sa fi pescar !

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 8. mai 2013, 11:16

Nu stiam daca sa intervin sau nu … nu de altceva dar in trecut alti utilizatori au mai sarit in sus cand le expuneam realitatea de aici si o luau drept un afront personal.

Pe timp de vara sau cand apele permit de obicei pescuiesc in locuri in care nu ma intalnesc sau interactionez cu nimeni dar cum in iarna conditiile au fost tare nasoale (si in continuare se mentin) am ajuns sa pescuiesc prin anumite locuri clasice si foarte cautate, adica pe sub diguri. In aceste locuri este bine de stiut ca tot timpul se strang o gramada de personaje care mai de care mai dubioase. Am intalnit pe aici pescari de toate natiile, sarbi, unguri, italieni, romani etc si am reusit sa imi fac o oarecare parere despre fiecare. Parere pe care nu o voi scrie pentru ca iarasi vor fi anumite persoane care o vor lua personal.

Da … mentalitatea “pescarilor” care ne fac de rusine nu poate fi schimbata. Am interactionat in mai multe cazuri cu unii dintre ei si pur si simplu pentru ei nu exista conceptul de a elibera pestele, indiferent de specie sau de dimensiunile pe care le are … este ceva ce nu pot accepta si considera pestele prins un “obiect” al lor, ei sunt stapani pe soarta lui si nu exista un “happy end” decat pentru stomacul lor. Au fost cazuri (Mane poate confirma) cand ni s-au cerut pestii … ceva de genul: “Nu le dati drumul, mai bine mi dati mie …” sau “De ce le dati drumul?” atunci cand vedeau ca eliberam pestii. Vedeam in ochii lor ciuda si invidie, vedeam dorinta de a omori pestele respectiv si de a il vedea pe undeva prin vreo farfurie de parca pestele ala le-ar fi facut ceva sau de parca ar gandi cu stomacul (ceea ce nu este cazul pentru ca de banii cheltuiti pe benzina si-ar fi cumparat linistiti 3-4kg de peste). De obicei Mane era cel care le mai spunea vreo 2, eu preferand sa imi vad in continuare de treburi facandu-ma ca nu am auzit ceea ce au spus – de obicei sunt mai acid in raspunsuri si cine stie unde se ajungea.

Poate … dar doar poate, mai exista ceva sanse la cei mai tineri care pot fi educati intr-un anumit mod. Dar este extrem de dificil deoarece am vazut cazuri in care niste tanci de 5-12 ani se comportau cu pestele de parca era o coaja de banana. Acestia iesind la pescuit cu parintii fac exact ceea ce vad ca “modelele” lor fac, adica iau pestele, il arunca undeva sus pe mal de i se sparge totul in interior si ii da sangele dupa care il iau si il trantesc undeva intr-un sac de nailon din portbagajul masinii, sac camuflat destul de bine pentru a nu fi vazut prea usor de cei care vin sa faca controale. Pentru a ii educa pe aia trebuie sa petreci timp cu ei, sa le explici anumite chestii, sa ii faci sa inteleaga ca pescuitul este un hobby si nu un mod de a iti procura hrana si intr-un fel sau altul sa adopte si ei aceste obiceiuri. Deci, dupa cum ziceam … este greu.

Din pacate astia suntem si asta este imaginea pe care o aveam. Tot din pacate trebuie sa spun ca se generalizeaza si oamenii OK trebuie sa plateasca pentru tampeniile pe care le fac altii (majoritatea). Intrebati-l pe Mane cum se simte cand nu este acceptat pe un cunoscut forum de aici doar pentru ca este roman? Intrebati-ma pe mine cum m-am simtit cand initial nu m-au acceptat si datorita faptului ca m-am simtit atacat i-am contactat pe email sa le cer niste raspunsuri si doar dupa ce le-am trimis o gramada de link-uri la niste forumuri de pe aici pe unde am bagat mai multe poze, doar dupa ce au vazut ca mai umblu la pescuit cu anumite persoane foarte respectate pe aici mi-au activat contul.

Si stiti ce e nasol? … e nasol ca au dreptate si ii inteleg perfect. Va propun sa va ganditi bine la situatia pe care o voi descrie mai jos, situatie care va face referire strict doar la pescuit, fara a pomeni alte probleme:
Ganditi-va la o Romanie cu apele pline de pesti. Inchipuiti-va o Romanie in care la fiecare iesire prindeti pesti multi dar si frumosi pe care ii eliberati inapoi in mediul lor si stiti ca data viitoare cand veniti distractia este garantata si sunteti convinsi ca va veti simti bine si veti avea iarasi un numar frumos de capturi. Ganditi-va la o Romanie cu malurile curate, fara pet-uri sau alte mizerii si cu destul de putini pescari. Ganditi-va cum ar fi sa aveti partide cu zeci de pesti si dupa fiecare partida ati strange o gramada de amintiri frumoase in ceea ce priveste capturile. Ganditi-va ca din putinii pescari pe care ii vedeti pe maluri cel putin 70% dintre ei elibereaza pestele. Dupa ce v-ati format imaginea (stiu ca nu e usor) inchipuiti-va ca pe malurile apelor apar o gramada de straini care nenorocesc tot ce prind … si prind bine. Ganditi-va sa asistati cum dispar pur si simplu pestii din apele care odata colcaiau de peste si brusc anumite portiuni ale raului (locurile cele mai cautate) sunt pline de mizerie. Acum ganditi-va ca la fiecare iesire capturile scad, dimensiunile pestilor se duc tot in jos pana ajungeti in stadiul ala in care daca prindeti 2-3 pesti deja e OK. Cum v-ati simti? Cat de bine ati vedea acei straini care v-au secat apele de peste si si-au lasat mizeriile pe maluri? V-ar conveni? I-ati vedea bine? Le-ati zice “Bine ati venit la noi in tara” … bucurati-va de tot ceea ce avem fara nici un pic de respect si nenorociti totul. Gaditi-va bine …

Va spun eu … i-ati injura in toate partile, v-ar enerva. Doar prezenta lor pe maluri v-ar irita si i-ati vrea plecati din tara voastra si de pe malurile raurilor voastre pentru a avea din nou ceea ce a fost odata. Dar veti constata ca acest lucru este imposibil si atunci faceti tot ce va sta in putere pentru a incerca sa mai salvati putinul ramas … ei bine, exact asta fac si italienii (si nu numai, pentru ca situatia e la fel in toata europa) si toti ii condamna fara a se pune si in pielea lor.

A nu se intelege din mesajul scris mai sus ca tin parte italienilor pentru ca au si ei uscaturile lor dar ii inteleg cu totul si probabil as fi avut aceleasi reactii daca rolulile ar fi inverse.

ps: eram la pescuit la un moment dat cu Mane si prindeam relativ OK avati. Pe langa noi erau si alti romani si sarbi ce evident ca retineau tot ce prindeau. Undeva in capat era si un individ mai in varsta ce tot insista cu niste CD-uri de 9 de la Rapala si care elibera tot ce prindea. La un moment dat ne-am apropiat de el pentru ca mergeam pana la masina (era parcata chiar deasupra lui) si a intrat cu noi in vorba probabil crezand ca suntem italieni. A ramas surprins cand i-am spus ca suntem romani si ne-a felicitat ca eliberam pestii zicandu-ne ca a vazut foarte putini romani (tot e bine ca a vazut) ce nu retineau tot pestele prins.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 8. mai 2013, 15:26

"dar doar poate, mai exista ceva sanse la cei mai tineri care pot fi educati intr-un anumit mod. Dar este extrem de dificil deoarece am vazut cazuri in care niste tanci de 5-12 ani se comportau cu pestele de parca era o coaja de banana. Acestia iesind la pescuit cu parintii fac exact ceea ce vad ca “modelele” lor fac..."

Poate...
Inainte de a-mi da cu parerea pe aici mentionez ca sunt genul de pescar care uneori retin anumiti pesti ,din anumite locuri , deoarece cateodata imi place sa mananc un peste prins de mine! Asta ca sa fie treaba clara in ceea ce ma priveste.

Legat de tinerii care vin ...azi am avut un exemplu ,cred eu ,concludent : am pescuit dimineata la stiuca vreo doua ore .Balta este pozitionata langa un sat si la un moment dat ,scoala fiind aproape de balta ,copii insotiti de invatatoare au ajuns ,in plimbare , in zona mea.Intamplarea face sa prind exact atunci o stiuca .Binenteles ca toata "gasca" a fost pe mine! :rizi: Dupa ce am facut o poza cu stiuca am eliberat-o . Mentionez ca este o balta privata si regimul C&R este impus prin regulament.Nu are oricum mare relevanta acest gest ...normal, pe aceasta balta. Ideea este ca in momentul eliberarii ,copii (clasa a 5-a cred ) erau total nedumeriti (ca si invatatoarea) de gestul meu .Nu am stat sa le explic ca oricum pe balta respectiva nu ai voie sa retii pestii ,ci am incercat sa le vorbesc la modul general ,ca e bine ca din cand in cand anumiti pesti sa fie eliberati.Daca nu chiar toti! M-au privit ciudat si ...au plecat la ore! :gandesc: Ce sa mai zic?

La modul "matur" acum , eu sunt teribil de deranjat de unii pescarii romani in ...Romania! Asa ca nu trebuie sa ma straduiesc sa inteleg de ce italienii ne privest ciudat .Nu-i vorba ca nici ei nu sunt departe . Doar ca ei au mai multi bani ,sunt educati ca pestele de rau este infestat si , oricum ,comparatia cu pestele de mare la gust nu se justifica! :drac2: Insa ,una peste alta , nivelul nostru de trai ,diferentele culturale ,traditia si binenteles lipsa de civilizatie ne umplu de multe ori de ridicol.
Mane eu va doresc sincer succes in ce doriti voi sa faceti ,insa eu zic ca pana nu rezolvam problema in tara noastra nu avem cum sa o rezolvam in Italia sau aiurea ...Iar reactia copiilor de pe balta inca persista pe retina mea ... :ciao:

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 8. mai 2013, 18:50

problema este ca daca cetatenii unei tari nu au educatie aceia nu au sa faca diferenta intre bine si rau aici cazul de fata.ce sa stie sa faca bun daca nu i se explica?asta incepand de la parinti la educatori,la profesori si asa mai departe.pot sa fie educati,dar nu se vrea.doar prin educatie creste valoarea unei natiuni.si apropo am avut un prieten cu care plecam la pescuit si anul trecut am prins un cteno +20 kg.am vrut sa-l eliberez dar asa zisul prieten dupa ce am bagat pestele in minciog sa dus sa scoata carligul si a inceput sa-l traga de operculi si sa-l taraie pana la rupt tot de curgea sangele din el ca din porc desi initial am spus ca-l voi elibera.dupa faza asta a dat o bomba de-am ramas mut:de ce nu-i dai drumul?ca asa te-ai laudat.cum sa-i dau drumul ca la-i rupt de tot.asa ca i la-m plasat lui si din ziua accea nu mai sunt prieten cu el.am plans de nervi ca nu mai pute-am sa fac nimic pentru peste.dar asta e si de multe ori prefer sa pescuiesc singur pentru a nu mai fi ajutat de ,,prieteni,, :nervos:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 9. mai 2013, 08:39

:doaaamne:
Asa-i si in zona in care pescuiesc Clisura Dunarii .Inainte de prohibitie am prins un salau de vreo 300g si pe langa mine trece un tip :drac: pescar cu barca (tipul :drac2: care nu lasa nimic in urma lui la ce ochiuri are la plasa ) Se uita :buaaaah: si face o reclama savanta -asta da pescar :pauza:
Nu rezist si ii spun printe dinti ca ii dau drumul in plasa ta cea deasa.
Cred ca retinerea pestelui , se intampla la mai multi care discutam aici (poate unii nu recunosc) ,dar si modul in care il pastrezi trebuie sa dea dovada de putina decenta .De multe ori sunt singur la pescuit si eliberarea pestelui este mai reconfortanta :bucuros2:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 9. mai 2013, 13:51

Eu am recunoscut ca mai retin pesti . Insa intotdeauna peste dimensiunile limita legale! :drac2: Mie mi se pare o chestie de bun simt sa nu omor "copii"... :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 9. mai 2013, 14:12

Nu-ţi fă probleme Zamfi, peştele a fost lăsat să fie mâncat, nu cred că te acuză cineva dacă iei un peşte să-l mănânci cu familia. Cred că se face referire la cei care iau exemplarele prea mici sau mari care se reproduc şi nu sunt nici comestibili, la cei care iau fără milă, umplu porbagajul şi la cei care au comportamente brutale vis-a-vis de peşti prinşi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 9. mai 2013, 14:14


Poate...
Inainte de a-mi da cu parerea pe aici mentionez ca sunt genul de pescar care uneori retin anumiti pesti ,din anumite locuri , deoarece cateodata imi place sa mananc un peste prins de mine! Asta ca sa fie treaba clara in ceea ce ma priveste.
[…..]
La modul "matur" acum , eu sunt teribil de deranjat de unii pescarii romani in ...Romania! Asa ca nu trebuie sa ma straduiesc sa inteleg de ce italienii ne privest ciudat .Nu-i vorba ca nici ei nu sunt departe . Doar ca ei au mai multi bani ,sunt educati ca pestele de rau este infestat si , oricum ,comparatia cu pestele de mare la gust nu se justifica! :drac2: Insa ,una peste alta , nivelul nostru de trai ,diferentele culturale ,traditia si binenteles lipsa de civilizatie ne umplu de multe ori de ridicol.
Mane eu va doresc sincer succes in ce doriti voi sa faceti ,insa eu zic ca pana nu rezolvam problema in tara noastra nu avem cum sa o rezolvam in Italia sau aiurea ...Iar reactia copiilor de pe balta inca persista pe retina mea ... :ciao:


Incep prin a spune ca nu am nimic impotriva cuiva care mai retine cate un peste pentru consum propriu. Nu ii pot intelege pe cei care nu cunosc limite si care pe langa salaul din tava, atunci cand prind o zi buna de pescuit isi burdusesc congelatoarele si impart pesti prin neamuri sau vecini … sau mai rau – il vand pentru a isi acoperi cheltuielile cica.

Iti dai seama Zamfi ca cei de aici sunt la fel de deranjati ca si tine cand vad ca apele le sunt secate si hobby-ul lor moare incet incet. Mane nu prea cred ca se asteapta la vreun rezultat in ceea ce priveste conceptia co-nationalilor nostri despre pescuit, cred ca mai degraba spera sa incerce sa aratate italienilor care ne pun pe toti in aceeasi oala ca mai sunt si pescari romani care stiu ce inseamna respectul pentru peste si care practica un alt fel de pescuit decat majoritatea.

Spre norocul meu, pana acum am intalnit si iesit la pescuit cu italieni care stiu foarte bine ca nu se poate generaliza o natie in functie de un anumit procent de cetateni. Am vorbit mult cu ei (eram in aceeasi barca si era imposibil sa nu ataci o gramada de subiecte) despre anumite chestii, obiceiuri si conceptii de ale noastre dar se vedea pe ei ca erau deranjati de ceea ce se intampla pe malurile apelor lor in ciuda faptului ca in anumite privinte imi dadeau dreptate. Mi-au povestit si ei anumite faze traite de ei pe apa de ma miram cum de nu le-au dat in cap protagonistilor.

[…..]
Legat de tinerii care vin ...azi am avut un exemplu ,cred eu ,concludent : am pescuit dimineata la stiuca vreo doua ore .Balta este pozitionata langa un sat si la un moment dat ,scoala fiind aproape de balta ,copii insotiti de invatatoare au ajuns ,in plimbare , in zona mea.Intamplarea face sa prind exact atunci o stiuca .Binenteles ca toata "gasca" a fost pe mine! :rizi: Dupa ce am facut o poza cu stiuca am eliberat-o . Mentionez ca este o balta privata si regimul C&R este impus prin regulament.Nu are oricum mare relevanta acest gest ...normal, pe aceasta balta. Ideea este ca in momentul eliberarii ,copii (clasa a 5-a cred ) erau total nedumeriti (ca si invatatoarea) de gestul meu .Nu am stat sa le explic ca oricum pe balta respectiva nu ai voie sa retii pestii ,ci am incercat sa le vorbesc la modul general ,ca e bine ca din cand in cand anumiti pesti sa fie eliberati.Daca nu chiar toti! M-au privit ciudat si ...au plecat la ore! :gandesc: Ce sa mai zic? [……]


Un exemplu mai bun de atat nici nu se putea da. Inca de mici, majoritatii dintre noi ni se intiparesc anumite chestii in minte … chestii de care cei mai multi nu scapa intreaga viata. Si eu cand am fost copil am fost invatat intr-un anumit mod si din pacate nu am avut pe cineva alaturi care sa imi explice anumite chestii. Am facut si eu o gramada de tampenii pe ape pana am implinit vreo 15 ani (pe la bunici eram printre cei mai cautati “pescari cu mana”) dar ulterior mi s-au deschis ochii si in ciuda faptului ca nu am avut un exemplu de urmat am reusit sa ma scap de toate conceptiile pe care le-am avut. Trebuie doar dorinta …

problema este ca daca cetatenii unei tari nu au educatie aceia nu au sa faca diferenta intre bine si rau aici cazul de fata.ce sa stie sa faca bun daca nu i se explica?asta incepand de la parinti la educatori,la profesori si asa mai departe.pot sa fie educati,dar nu se vrea.doar prin educatie creste valoarea unei natiuni. […..]


Da rooney … copii trebuie educati intr-un anumit mod dar intrebarea este: Cine sa ii educe?

:doaaamne:
Asa-i si in zona in care pescuiesc Clisura Dunarii .Inainte de prohibitie am prins un salau de vreo 300g si pe langa mine trece un tip :drac: pescar cu barca (tipul :drac2: care nu lasa nimic in urma lui la ce ochiuri are la plasa ) Se uita :buaaaah: si face o reclama savanta -asta da pescar :pauza:
Nu rezist si ii spun printe dinti ca ii dau drumul in plasa ta cea deasa.
Cred ca retinerea pestelui , se intampla la mai multi care discutam aici (poate unii nu recunosc) ,dar si modul in care il pastrezi trebuie sa dea dovada de putina decenta .De multe ori sunt singur la pescuit si eliberarea pestelui este mai reconfortanta :bucuros2:


Florine, acolo singura sansa de a “curata” locul este inecatul alora. Majoritatea indivizilor de acolo pe langa faptul ca braconeaza in nestire mai sunt si peste masura de nesimtiti. La asta trebuie adaugat si faptul ca totul vine de sus … de sus de tot. Am prins niste faze pe malul Dunarii de nu imi venea sa cred … niste faze in care niste braconieri “s-au pisat” de sus inclusiv pe directorul de la mediu pe CS – si asta inclusiv dupa niste telefoane date de individul ala (telefoane care pana la urma doar i-au inchis gura).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dj_Andy

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 9. mai 2013, 14:51

pe unde anume in Italia?? :salut:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 9. mai 2013, 16:49

pe unde anume in Italia?? :salut:


pe unde anume ce?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 9. mai 2013, 16:52

Anem se pricepe mult mai bine ca mine sa explice situatia de pe malul apelor de aici, chestia e ca am vazut multe situatii in ultimii ani, in care pescarii romani nu se comportau cum trebuie la pescuit.Lucrurile din pacate vad ca nu se schimba asa de la sine si cum noi romanii suntem cea mai mare comunitate de straini in Italia in jur de un milion de persoane, cu toate ca se pare din datele neoficiale cum ca ne apropiem de un milion si jumatate despre noi se vorbeste prin presa italiana cu cate un articol de rahat.Eu eliberez pestii, insa nu condamn pe nimeni care mai retine cate unul in limita legala(si eu odata am fost ca el, dar acum ma simt mai bine sa ii eliberez) daca un pescar din Romania mai are o scuza ca RETINE TOT CE PRINDE datorita saraciei, ei bine pescarii romani din Italia nu prea au scuza asta pentru ca nivelul de trai in Italia e mult peste cel din Romania.Acum ca mai exista exceptii si pe aici de cate o familie de romani care o duce greu asta e clar, am cunoscut personal si am vazut romani care dupa parerea mea ar fii trebuit sa se intoarca acasa decat sa faca foamea la propiu pe aici.
Comportamentul nostru la pescuit depinde cum suntem invatati de mici, asta e parerea mea si sunt foarte convins ca asta e motivul pricipal insa imi place sa cred ca ne putem schimba comportamentul peste ceva ani, macar unii dintre noi.
Sa va povestesc cate ceva din ultimele trei partide ce le-am facut impreuna cu prietenul meu Florin:
In antepenultima partida am cunoscut pe malul apei un pescar roman ce a inceput sa se laude cum practica carpfishing si prinde exemplare de 15kg, 20 de kg etc si le baga la portbagaj :doarecapu: (e interzis sa retii crapul cand practici carpfishing, trebuie sa ai saltea de preluare, sa ii dai cu spray la gura, dupa care vin pozele si ELIBERAREA).Discutia s-a oprit cand ne-a zis ca se duce sa faca noaptea la pescuit cu un alt prieten ce il asteapta pe balta prieten ce a prins deja doi crapi de unul 10 kg si celalalt ceva mai mare care bineinteles ca i-a bagat la traista :doarecapu:

In penultima partida am fost martorii unei altei chestii:In fata noastra pe malul opus erau ceva corturi cu o gramada de baieti si fete la pescuit (marea majoritate est europeni, dar cei despre care vorbesc sunt sigur ca erau roamani pentru ca i-am auzit vorbind) Ei bine "pescarii" astia cum prindeau un peste si il aduceau la mal primul lucru era ii dea un sut ca la fotbal asa cu piciorul pe la spate, dupa care doua dintre fete taiau pestii pe malul apei si ii puneau pe gratar, astia mi-au parut exact genul de pescari ce vin la pescuit ca sa manance ce prind direct pe balta, nu vreau sa vad ce au lasat in urma lor pe acolo, mate si solzi de peste, probabil si gunoaie sunt deja obisnuit cu imaginea asta.

In ultima partida in timp ce pescuiam cu Florin la spinning au venit undeva langa noi doua masini, una cu numar de inmatriculare de Romania, s-au pus sa pescuiasca exat sub un baraj intr-un loc unde este interzis,unul dintre ei statea de paza.Eu cu Florin ne-am decis sa plecam acasa pentru ca eram obositi iar cand am trecut pe langa colegii nostri i-am surprins in timp ce incercau sa bage in portbagaj un somn destul de mare pe care noi nu am vazut sa il prinda pentru ca eram ocupati cu incarcarea bagajelor noastre.Imi pare rau ca nu ma pricep sa descriiu situatia asa cum trebuie dar daca ati fii fost martori ati fii vazut ca era ceva de genul uni furt.Acum ma intreb ce o fi gandit oare pescarul italian ce pescuia la spinning langa noi, oare ne baga pe toti in aceeiasi oala? :gandesc: Din pacate raspunsul il cunosc din propria experienta traita aici: din pacate se generalizeaza.

Problemele sunt doua: trebuie ca noi pescari romani de aici sa respectam regulile lor si sa ne comportam civilizat, nu sa jucam fotbal cu pestii pe malul apei iar italieni trebuie sa inteleaga ca numai cu toleranta si intelegere putem merge inainte.

Ps:Peste cateva luni fac 10 ani de cand locuiesc in Italia.Prerea mea e ca poporul italian in general e un popor tolerant in privinta emigrantilor, mai exista si exceptii din pacate.Eu sper ca in viitor(peste 10 ani, 20 de ani) probleme de genul asta sa fie cat mai putine, pot depune marturie ca se poate trai impreuna fara nici un fel de problema, CEL MAI BUN PRIETEN AL MEU a fost un italian, in italiana l-as descrie ca "il mio punto di riferimento in Italia" care din pacate cu 3 saptamani in urma a decis sa paraseasca pamantul asta, nici macar o data nu m-a facut sa ma simt un roman in Italia, m-a tratat ca pe unul din familia lui, nu numai eu dar si fratemiu si prietenul meu Florin pot depune marturie ca e adevarat, cu toti trei s-a comportant exemplar.Concluzia mea e:educatie si toleranta. Ne auzim, sper cu vesti bune.......

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 9. mai 2013, 23:20

Nu am timp sa citesc acuma tot subiectul asta caci sunt in Italia (Bolonia si Florenta) si am net numai in lobby-ul hotelului cand am timp.
Un lucru vreau sa clarific. Nu mai comparati pescuitul marin cu cel de apa dulce caci e foarte diferit, pestii fiind si ei diferiti.
Sunt multe specii oceanice tip tonul sau macroul care nu pot fi eliberati decat morti. Asa ca nu conteaza daca se foloseste gafa au ba. Acesti pesti nu se pot opri din innot fara sa moara instant.
Multi dintre ceilalti pesti sunt pescuiti pentru consum asa ca iar nu mai conteaza gafa sau nu.
Daca vreti sa dati exemple comparati ce se poate compara, nu lucruri total diferite.
Bravo Mane si anem pentru eforturi. Sincer nu cred ca-si vor purta fructele. Voi sunteti prea putini iar ceilalti sunt atat de multi.

Tudor

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 10. mai 2013, 00:00

Tudor[/quote]

Bravo Mane si anem pentru eforturi. Sincer nu cred ca-si vor purta fructele. Voi sunteti prea putini iar ceilalti sunt atat de multi.

Tudor


Stiu ca noi suntem putini, insa cred ca trebuie sa aratam lumii ca sunt si pescari romani ce se comporta cum trebuie la pescuit, o sa incerc sa nu fac de rusine neamul meu pe aici pe meleaguri straine.Mi-am propus sa fac cat mai multe filmulete cu eliberarea pestilor si sper ca peste ceva timp sa avem parte de mai multi pescari romani de aici ce vor posta si ei la randul lor ceva filmulete cu drilluri si eliberari, sper.....
Acum sper sa si prindem peste sa avem ce sa aratam lumii :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 10. mai 2013, 06:44

Nu am timp sa citesc acuma tot subiectul asta caci sunt in Italia (Bolonia si Florenta) si am net numai in lobby-ul hotelului cand am timp.
Un lucru vreau sa clarific. Nu mai comparati pescuitul marin cu cel de apa dulce caci e foarte diferit, pestii fiind si ei diferiti.
Sunt multe specii oceanice tip somnul sau macroul care nu pot fi eliberati decat morti. Asa ca nu conteaza daca se foloseste gafa au ba. Acesti pesti nu se pot opri din innot fara sa moara instant.
Multi dintre ceilalti pesti sunt pescuiti pentru consum asa ca iar nu mai conteaza gafa sau nu.
Daca vreti sa dati exemple comparati ce se poate compara, nu lucruri total diferite.
Bravo Mane si anem pentru eforturi. Sincer nu cred ca-si vor purta fructele. Voi sunteti prea putini iar ceilalti sunt atat de multi.

Tudor


Salut Tudor, aici ai perfecta dreptate, in privinta pestilor! Ce vroiam sa compar, este pescuitul romanilor pe Po pt mancare! Pt consum! Sa nu-mi spuna mie careva ca, italianu' ala cu barca de 30 mii de euro are "nevoie" sa prinda peste pt consum! Si nu-l intereseaza deloc daca mor pestii sau nu, daca-si umple barca si pozele de sange sau nu!
E trist ca se intampla astfel de lucruri si pe rauri, mai trist ca oamenii nu vor sa inteleaga ca nu-si are sensul sacrificiul unui somn mare pt a afuma de exemplu doar muschii de pe spate... :zid:

In alta ordine de idei, in iarna cind am fost la Deta, ma oprit un tip bine "facut" in Italia (situatie excelenta) ca vrea sa cumpere niste fir si nu stie de ce are nevoie! A scos somn de 80 kg si a primit (zice el) 150 de euro de la Primaria locala drept recompensa, dar a avut si rupturi. Deci somn si mai mari... :nervos: ...m-am intors si am plecat. Tipul are 50 de ani, nu avea rost sa-i explic ca greseste, dpmdv. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com