Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 10. mai 2013, 06:50


Stiu ca noi suntem putini, insa cred ca trebuie sa aratam lumii ca sunt si pescari romani ce se comporta cum trebuie la pescuit, o sa incerc sa nu fac de rusine neamul meu pe aici pe meleaguri straine.Mi-am propus sa fac cat mai multe filmulete cu eliberarea pestilor si sper ca peste ceva timp sa avem parte de mai multi pescari romani de aici ce vor posta si ei la randul lor ceva filmulete cu drilluri si eliberari, sper.....
Acum sper sa si prindem peste sa avem ce sa aratam lumii :zambet:


Mane, exact asta era si ideea mea anul trecut, facand acel concurs cu pesti eliberati in video-uri. Singurul care a postat a fost Deyu (felicitari si merci!), in rest, absolut nimeni nu a postat anul trecut vre-un video cu C&R, cu toate ca clipuri cu drill-uri au fost citeva, si somni prinsi in Dunare, daca adunam tot ce s-a scris ca s-a prins, vre-o 100 de bucati...
Se pare ca pe cei din tara ii deranjeaza destul de tare comportamentul "taranilor" pe malul Po-ului, dar nu sunt destul de motivati pt a face filmulete cu C&R. :nunteleg: ...pt a pune mana cu mana si a schimba ceva :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 10. mai 2013, 10:53

[…..]
Mi-am propus sa fac cat mai multe filmulete cu eliberarea pestilor si sper ca peste ceva timp sa avem parte de mai multi pescari romani de aici ce vor posta si ei la randul lor ceva filmulete cu drilluri si eliberari, sper.....
[…..]


Ai dreptate Mane si ar fi bine daca si alti utilizatori de pe aici ar mai posta cate un filmulet cu vreun peste eliberat. Sansele de schimbare sunt minime (dupa cum spuneau si altii) dar tot ar fi ceva daca nu s-ar generaliza in acelasi mod care se face si acum. Nu sunt insa tocmai convins de numarul celor care ar face asa ceva, adica din ce am vazut in trecut avem pe forum si cativa utilizatori de genul persoanelor despre care se vorbeste in topicul de fata. (chestia asta imi aduce aminte de userul cretzu :rizi: si cum se filma el ca elibereaza unul sau doi somnici pentru ca ulterior sa se dea de gol ca de fapt el vinde pestele pentru a isi scoate cheltuielile de transport, ocazie cu care mai multi i-au sarit in cap, si-a luat “la revedere” de la noi schimbandu-si si nick-ul dar continua sa ne viziteze cu alt nick :rizi: )

Din pacate, exemplele pe care le-ai dat in mesajul precedent dupa cum prea bine stii nu sunt cazuri izolate. Chestiile de genul ala le vezi la fiecare iesire daca in preajma ta sunt si alti “pescari” … pesti loviti, aruncati de parca ar fi carpe si alte faze horror.

Si legat de faza cu somnul dosit prin portbagaj … este exact cum povesteste. Daca si altii ar vedea faza va asigur ca ar fi tragico-comica … toata lumea se grabeste sa scoata pestele cat mai rapid din apa dupa care se grabesc cu pestele spre masina de parca ar savarsi un furt, fapt care dovedeste ca indivizii stiu foarte bine care este situatia noastra pe acolo si fac totul la rapid pentru a nu fi vazuti sau surprinsi in mijlocul faptului. Urat …


Mane, exact asta era si ideea mea anul trecut, facand acel concurs cu pesti eliberati in video-uri. Singurul care a postat a fost Deyu (felicitari si merci!), in rest, absolut nimeni nu a postat anul trecut vre-un video cu C&R, cu toate ca clipuri cu drill-uri au fost citeva, si somni prinsi in Dunare, daca adunam tot ce s-a scris ca s-a prins, vre-o 100 de bucati...
Se pare ca pe cei din tara ii deranjeaza destul de tare comportamentul "taranilor" pe malul Po-ului, dar nu sunt destul de motivati pt a face filmulete cu C&R. :nunteleg: ...pt a pune mana cu mana si a schimba ceva :gandesc:


Zoran, inca de la bun inceput ti-am spus ca daca se vor strange 3 filmulete va fi bine. Pe atunci au fost persoane care intrebau daca nu se poate scoate din regulament faza cu eliberatul pestelui … care pana la urma scopul concursului a fost exact asta … eliberarea partenerului in elementul sau.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

23

vineri, 10. mai 2013, 14:53

ce subiect bun de dezbatut si ce ma mananca degetele sa scriu, noroc ca un accident nefericit ma retine deocamdata la scris si din pacate si de la pescuit. :zid:
voi spuneti ca pescarii romani si cei est europeni nu sunt civilizati si din aceasta cauza aveti si voi la randul vostru de suferit - perfect adevarat
numai ca tot voi spuneti ca se greseste in generalizare si in includerea tuturor in aceeasi oala - iarasi perfect adevarat si de bun simt
pai in cazul asta nu ar trebui sa le dati cu flit celor care va baga in aceeasi oala cu toti nelegiuitii??!!!
toate, dar absolut TOATE natiile de pe pamantul asta au si bune si rele, au uscaturile lor, unele mai multe, altele mai putine - in functie de cat de drastice au fost si inca sunt legile tarilor lor - dar asta nu inseamna ca ceilalti cetateni se simt prost si nerespectati din cauza conationalilor
pe bune, ar trebui sa aveti mult mai multa mandrie si demnitate in voi, pentru ca defapt voi sunteti unici, fiecare individ in felul lui este unic, iar voi chiar faceti cinste natiei din care va trageti.
lasatii draqului pe aia care si asa nu mai pot fi educati, au trait, traiesc si vor trai inca mult timp cu alta mentalitate si credeti-ma ca poate nu sunt chiar atat de condamnat cand retin pestele si se hranesc cu el - de condamnat este comportamentul de salbatic si batjocorirea partenerului - dar uitati-va ca TOATE popoarele est europene si balcanice au aceasta mentalitate
si sarbii si rusii si ungurii si cehii si albanezii si bulbarii si cine mai vreti voi din estul europei au acest comportament si mai toti se hranesc cu peste de apa dulce
nu am auzit inca de sarbi, rusi, unguri, cehi, etc care sa se planga de comportamentul conationalilor pescari in alte tari.
mai dai draqului si pe italieni, francezi, englezi sau nemti sau oricare ar fi ei, care nu sunt in stare sa aprecieze pe cel de langa el si generalizeaza ca este mai convenabil pt el si tot odata este conform curentului polititc xenofob esteuropean.
in acest context si pe acelasi princpiu, inseamna ca noi ar fi trebuit sa inchidem granitele pentru orice italian ca doar poate fi un potential mafiot, sau pentru neamt ca cine stie, este criminal de razboi, sau..........
sa mai pomenesc de atrocitatile facute de italieni la vanatorile din romania??!! nu cred ca este cazul si nici scopul acestui post
cloncluzia lui Mane cred ca este cea mai buna

Citat

educatie si toleranta si intelegere
, dar valabila pt toti indiferent de natie si apartenenta
la noi este nevoie de educatie, iar la ei.......toleranta si intelegere, iar in acest contest nu stiu cine este mai de condamnat :gandesc:
ma opresc aici deocamdata, dar promit sa revin asupra subiectului si asupra filmuletelor lipsa din acest site

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 10. mai 2013, 15:22

dar absolut TOATE natiile de pe pamantul asta au si bune si rele, au uscaturile lor, unele mai multe, altele mai putine

...uufff, ce dreptate ai aici. Ca si i-o m-am stapinit sa scriu... de ex, ce dezastru or facut nemtzii pe Ebro cu salaul, microbuse pline, tone intregi de fileuri transportate in Germania, pt bani. Si asta nu cu mult timp in urma.

Dar asta nu-nseamna ca acuma si altii tra sa faca la fel, nuuu. Multi dintre cei ce au transportat fileuri de peste in cantitati mari din Spania, au fost amendati puternic daca erau prinsi de controalele de politie in zona granitei. Acuma s-au mai oprit si ei din tampenii de-astea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 10. mai 2013, 15:40

dar absolut TOATE natiile de pe pamantul asta au si bune si rele, au uscaturile lor, unele mai multe, altele mai putine

...uufff, ce dreptate ai aici. Ca si i-o m-am stapinit sa scriu [.....]


Adiwolf si Zoran … faptul ca fiecare natie are uscaturile ei nu o neaga nimeni. Faptul ca atat sarbii cat si maghiarii sau mai stiu eu ce alte nationalitati fac nebunii inclusiv in italia iarasi nu o neaga nimeni. Doar ca subiectul topicului este ceea ce fac multi “pescari” romani pe malurile apelor italiene (si nu numai).

Exemple negative se pot da pentru fiecare natie in parte (si nemtii fac suficiente nebunii pe aici, mai ales pe Po si pe lacurile din Mantova) dar as vrea doar sa stiu daca vi se pare normal sa joci fotbal cu vreo platica de 300 de grame, vi se pare normal sa arunci avati de 2-3kg ca pe niste coji de banane, vi se pare normal ca legile sa prevada folositul a X lansete si unul sa pescuiasca cu X+5 sau vi se pare normal sa arunci gunoaiele pe unde apuci?

Nimeni vad ca nu a raspuns la ceea ce am scris cu cateva mesaje mai sus … repet:

Citat

Ganditi-va la o Romanie cu apele pline de pesti. Inchipuiti-va o Romanie in care la fiecare iesire prindeti pesti multi dar si frumosi pe care ii eliberati inapoi in mediul lor si stiti ca data viitoare cand veniti distractia este garantata si sunteti convinsi ca va veti simti bine si veti avea iarasi un numar frumos de capturi. Ganditi-va la o Romanie cu malurile curate, fara pet-uri sau alte mizerii si cu destul de putini pescari. Ganditi-va cum ar fi sa aveti partide cu zeci de pesti si dupa fiecare partida ati strange o gramada de amintiri frumoase in ceea ce priveste capturile. Ganditi-va ca din putinii pescari pe care ii vedeti pe maluri cel putin 70% dintre ei elibereaza pestele. Dupa ce v-ati format imaginea (stiu ca nu e usor) inchipuiti-va ca pe malurile apelor apar o gramada de straini care nenorocesc tot ce prind … si prind bine. Ganditi-va sa asistati cum dispar pur si simplu pestii din apele care odata colcaiau de peste si brusc anumite portiuni ale raului (locurile cele mai cautate) sunt pline de mizerie. Acum ganditi-va ca la fiecare iesire capturile scad, dimensiunile pestilor se duc tot in jos pana ajungeti in stadiul ala in care daca prindeti 2-3 pesti deja e OK. Cum v-ati simti? Cat de bine ati vedea acei straini care v-au secat apele de peste si si-au lasat mizeriile pe maluri? V-ar conveni? I-ati vedea bine? Le-ati zice “Bine ati venit la noi in tara” … bucurati-va de tot ceea ce avem fara nici un pic de respect si nenorociti totul. Gaditi-va bine …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 10. mai 2013, 21:43

De laudat ideea ..bravo, dar greu de crezut ca se poate face ceva. Italienii sa se abtina de la acuza ca au si ei "uscaturile " lor....de 13 ani de cand stau aici mi-am dat seama cum gandesc si cum asteapta sa gaseasca un vinovat pentru problemele lor :nervos:

Ce m-a deranjat pe mine sunt acei care nu au nici o treaba cu pescuitul, se organizeaza in "haite" ca niste lupi si ocupa 100 de metrii de mal si se îneacă in litri de alcool amestecat cu decibeli de guta si salam :nervos: daca vrei sa te-mbeti ca porcu' fa-o acasa ..nu in natura sa deranjezi fauna :zid:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 10. mai 2013, 22:01

As dori sa fac si eu o precizare, ca si parere PERSONALA!
Rog pe cei plecati din Romania sa nu interpreteze altfel decat in sensul strict a ceea ce scriu!
Pentru fiecare om "VERTICAL" care pleaca din Romania sa munceasca cinstit pentru un nivel de trai mai ridicat, pleaca inca N indivizi care vor sa castige usor si nemeritat bani, ca ei is "smecheri, nu ca fraierii aia", asta ca sa ma exprim intr-un mod elegant.
Proportia fiind net defavorabila celor cinstiti, parerea gazdelor este absolut justificata dar ea se refera (sau AR TREBUI sa se refere) strict la emigrantii in tara respectiva.
Pt. exemplificare, reamintiti-va lebedele din Austria sau "taberele" de romi din Franta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

28

sâmbătă, 11. mai 2013, 09:24

tocmai ce am gasit si citit pe un blog ceva ce mi-a placut enorm si care zic ca se potriveste putin cu subiectul

Citat

Vine o zi în care te saturi de iubiri declarative şi de prietenii închipuite.
Te saturi de oameni imperfecţi, dar care pretind de la tine să fii perfect.
Te saturi de lăcomia unora, care doar aşteaptă să le dai şi care niciodată nu sunt mulţumiţi.
Te saturi să ţi se vâneze orice greşeală şi să nu ţi se recunoască niciun merit.
Te saturi de critici, de păreri nejustificate şi de judecăţi.
Te saturi de reproşuri, de acuzaţii nefondate și să ți se reamintească mereu ce ai făcut sau ce nu ai făcut, ce ai spus sau ce nu ai spus...
Te saturi să fii arătat cu degetul de pseudo-perfecții care se consideră etaloane de etică și moralitate.
Te saturi de palmele pe care le primeşti peste obrazul pe care altă dată erai pupat.
Te saturi de indiferenţa, de egoismul şi de lipsa de consideraţie cu care eşti tratat.
Te saturi să vezi cum eşti pus pe ultimul loc, cum eşti doar o opţiune, o roată de rezervă.
Te saturi să fii folosit.
Te saturi de cei care îţi irosesc timpul şi de cei care îţi încarcă sufletul cu emoţii negative şi cu regrete.
Te saturi să fii ţinta frustrărilor, a neputinţelor, a văicărelilor patetice și a celor cu vocație de victimă.
Te saturi să fii linguşit şi să ţi se acorde atenţie doar atunci când reprezinți interes pentru atingerea unor scopuri.
Te epuizează prostia, răutatea şi ignoranța unor oameni pe care eşti nevoit să îi suporţi.
Te saturi să te consumi justificându-te şi încercând să-i faci pe unii să te cunoască.
Şi atunci faci schimbări…
(by irinab)

eu m-am saturat.

29

sâmbătă, 11. mai 2013, 14:18

Ultimul rand:
Şi atunci faci schimbări…

.....apoi, daca ai facut schimbari si nu mere.....te saturi!(parerea mea)
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 11. mai 2013, 18:59

Pai si daca te saturi, ce faci, ca mai mult sau mai putin ce scrie acolo se intampla oriunde?!?
Schimbi planeta? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

31

sâmbătă, 11. mai 2013, 19:56

Ultimul rand:
Şi atunci faci schimbări…

.....apoi, daca ai facut schimbari si nu mere.....te saturi!(parerea mea)
:noroc:


inseamna ca nu ai facut schimbarile necesare.

Citat

Pai si daca te saturi, ce faci, ca mai mult sau mai putin ce scrie acolo se intampla oriunde?!?
Schimbi planeta? :rizi:


nu Costi,
cand acele lucruri se intampla, TREBUIE sa schimbi ceva.
indiferent unde te afli, chiar si pe alta planeta daca tu vrei.
dar sunt sigur ca ai inteles mesajul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 11. mai 2013, 20:09

nu Costi,
cand acele lucruri se intampla, TREBUIE sa schimbi ceva.
indiferent unde te afli, chiar si pe alta planeta daca tu vrei.
dar sunt sigur ca ai inteles mesajul.
Cred ca sa schimbi un om, doi mai merge... dar sa schimbi o intreaga societate este al dracului de complicat.
Dupa cum s-a vazut pana si la revolutie, care-i expresia cea mai brutala a unei schimbari, de fapt am schimbat niste sobolani cu alti sobolani, doar mai adaptati vremurilor actuale... :).
Cu toate ca inclusiv eu am ras la momentul respectiv se pare ca Brucan a fost totusi un mare optimist.
Anumite schimbari se vad, ca exemplu chiar si faptul ca vorbim in RO despre C&R este o MARE schimbare... dar ca lucrurile au sa se indrepte intr-un timp scurt, ma indoiesc sincer.
Educatia dureaza iar reeducarea este uneori chiar imposibila.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

33

sâmbătă, 11. mai 2013, 20:18

a devenit cat se poate de clar ca nu se poate schimba ceva ce a durat mai bine de 50 ani intr-un interval de timp mai mic.
sau poate ca se poate, dar trebuie sa se si doreasca acest lucru, numai ca mentinand cea mai mare parte a populatie fara educatie si informare, devine o masa amorfa, de manevra si fara aspiratii care nu pune intrebari si poate fi dirijata in functie de interese.
lucrurile se vor schimba si la noi dar si la ei, occidentul pierde teren si se dovedeste neputincios in a contracara expansiunea estului - cum spuneam intr-un alt topic, imi este teama de viitor
reeducarea este aproape imposibila fara masuri coercitive si pe termen foarte lung.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 11. mai 2013, 21:16

Adi, nu este aproape imposibila, ci pus si simplu IMPOSIBILA fara masuri coercitive DRASTICE.
Cum ar fi sa existe o lege, care sa se respecte, "daca un individ este prins la braconat sa poata fi folosita arma din dotare fara foc de avertisment"... sau "daca un hot este surprins asupra faptei sa poata fi folosita arma din dotare fara foc de avertiment" sau "un violator eliberat din inchisoare, daca recidiveaza, sa... ever" sau "daca un individ conduce a doua oara sub influenta alcoolului sa-si piarda definitiv dreptul de a conduce un autoturism... nu doar pe drumurile publice" sau "daca un politist ori salariat sub incidenta CSAT este prins luand spaga sa faca inchisoare pe viata fara drept de eliberare conditionata" etc etc etc

VISAM FRUMOS si... mai si sforaim... :furtuna:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 11. mai 2013, 21:20

nu Costi,
cand acele lucruri se intampla, TREBUIE sa schimbi ceva.
indiferent unde te afli, chiar si pe alta planeta daca tu vrei.
dar sunt sigur ca ai inteles mesajul.
Cred ca sa schimbi un om, doi mai merge... dar sa schimbi o intreaga societate este al dracului de complicat.
Dupa cum s-a vazut pana si la revolutie, care-i expresia cea mai brutala a unei schimbari, de fapt am schimbat niste sobolani cu alti sobolani, doar mai adaptati vremurilor actuale... :).


De fapt sobolanii au cam ramas ... :nervos: si intre timp au facut pui :doarecapu: Brucan stia el ceva ,dar a sperat ca in cca 20 ani sobolanii veritabili vor disparea fara ...urme! Aici a gresit atunci el :a subestimat puterea sobolanilor pe termen mediu si lung . Deratizarea va mai dura ceva timp mai ales ca nu are cine sa o faca ! Iar substanta dispersata este de fapt aproape ...apa de ploaie. Deci :relax:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 12. mai 2013, 18:13

Cum ar fi sa existe o lege, care sa se respecte, "daca un individ este prins la braconat sa poata fi folosita arma din dotare fara foc de avertisment"...


Eugen, asta este cam brutala... :soc: Legi sunt, dar nu sunt respectate.

In acest subiect este vorba de pescarii romani din Italia care nu respecta "traditiile si datinile" pescarilor de acolo: nu elibereaza nici un peste, se comporta ne-omenesc cu capturile (platica = minge de football), lasa mizerii/ gunoaie peste tot, si multe altele, provocand discutii intre italieni, discutii in care toti romanii sunt vazuti exact ca cei descrisi mai sus, si ne baga pe toti intr-o oala... Plus ca asa ne mai si prezinta pe facebook, youtube samd... unde de fapt cei in cauza se expun cu astfel de poze sau video-uri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 12. mai 2013, 20:36

Cum ar fi sa existe o lege, care sa se respecte, "daca un individ este prins la braconat sa poata fi folosita arma din dotare fara foc de avertisment"...


Eugen, asta este cam brutala... :soc: Legi sunt, dar nu sunt respectate.

In acest subiect este vorba de pescarii romani din Italia care nu respecta "traditiile si datinile" pescarilor de acolo: nu elibereaza nici un peste, se comporta ne-omenesc cu capturile (platica = minge de football), lasa mizerii/ gunoaie peste tot, si multe altele, provocand discutii intre italieni, discutii in care toti romanii sunt vazuti exact ca cei descrisi mai sus, si ne baga pe toti intr-o oala... Plus ca asa ne mai si prezinta pe facebook, youtube samd... unde de fapt cei in cauza se expun cu astfel de poze sau video-uri.

Parerea mea este ca nimic nu e prea brutal daca se vrea intr-adevar sa se schimbe ceva.Vrem nu vrem disciplina se impune chiar si prin dictatura in ultima instanta.Personal sunt adeptul masurilor radicale,de soc;altfel ne prefacem doar ca vrem,in timp ce ei (guvernantii)legifereaza tot felul de caricaturi de legi cu continut care mai de care mai sofisticat,ambiguu,interpretabil.De aici si chestia cu avem legi dar nu se aplica.Legat de comportamentul romanilor in strainatate,intr-adevar avem obligatia de a le respecta ''traditiile si datinile'' dar e f.greu sa ne debarasam de vechile metehne.Pana la urma acele derapaje (lasatul gunoiului oriunde ,neeliberarea pestilor,etc)fac un serviciu natiunii gazda-la modul ca ne cunosc EXACT asa cum suntem cu sau fara voia noastra si nu vor suferi cine stie ce soc la o eventuala vizita in (prea)scumpa noastra tara.Restul -vorbim discutii.
...cogito ergo sum.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 13. mai 2013, 07:50

Eu zic să începem să mai punem pe forum câte un filmuleţ cu un peşte eliberat, o poză cu un sac de plastic plin cu resturi adunate de pe malul apei, o poză cu o tabără curată, o poză la plecare cu locul unde a fost tabăra şi în felul ăsta cred că toată lumea va vedea că, comportamentul nostru este în acord cu ceea ce susţinem şi uni se vor folosi, schimbându-se în bine. Cred că-i cel mai bun lucru, şi discuţiile-s bune dar până la un punct.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 13. mai 2013, 10:10

Am mai multe iesiri din acestea la activ, dar una dintre ele a fost si "recunoscuta" oficial. In fiecare an in DD strangem o multime de saci mari cu resturi (PET, cutii conserve, sticle, borcane etc) si le lasam in Dunavat sau la bacul de la Tudor Vladimirescu. De asemenea au mai fost facute iesiri similare, strict pentru ecologizare, pe bratul Ara, la Oltenita si orinde am merge la pescuit. Oare aceste ecologizari trebuiesc "contabilizate"? Serveste cuiva aceasta "contabilizare"? Ideea este ca fiecare dintre noi sa facem curat inainte, dar si dupa orice partida de pescuit.

40

marți, 14. mai 2013, 19:03

nu cred ca este nevoie de justificari din partea nimanui.
toti ne comportam asa cum simtim si am fost educati.
sigur ca trebuie sa respectam natura, locurile, localnicii acolo unde pescuim, dar la fel trebuie sa fim si noi respectati in functie de comportamentul PERSONAL.
te comporti ca animalul, plateste, ai gresit, plateste, dar in nume personal
absolut nimeni nu este vinovat ca tu esti un dobitoc si un cretin fara pereche
nici eu, nici ei si nimeni altcineva nu este vinovat si nici nu poate fi facut raspunzator pt greselile si comportamentul lui X.
noi romanii, in tara noastra am invatat sa fim toleranti si sa judecam omul si persoana
strainii sa faca bine sa invete acelasi lucru daca vor respect din partea noastra, altfel atata timp ca ne includ pe toti la gramada nu vor avea din partea noastra decat un sentiment de frustrare si ura
cam asta este ceea ce gandesc eu referitor la subiect si la comportamentul strainilor visavis de romani