Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »SERBAN MARIAN«

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. mai 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 7. mai 2013, 22:12

Achizitionare mulinete -sfaturi

Daca am antrebat de una, antreb si de a doua. mulineta Cum mi-am dat seama trebuie sa fie puternica,metalica daca se poate si sa intre mult fir(ata) . Am ramas la Tica cibernetic gg 100. Din cate am citit pe forum sant pescari care au acest model. Ma interseaza an primul rand fiabilitatea acestei mulinete si rezistenta ei an timp nevrand sa cumpar tot anu altceva. si o comparatie cu penn spinfisher 950 daca se poate tot la rezistenta. Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 8. mai 2013, 06:30

Buna Marian,
am avut ambele mulinete, ambele sunt solide si f bune.
Tica le-am dat pt ca au fost citeva cazuri care s-au stricat (ce am citit pe forumuri in Germania). Sunt sigur insa ca, daca se lucreaza cu frana nu stransa la maxim-maxim, nu poti distruge nici una din cele 2 mulinete.
Oricare alegere e buna. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 8. mai 2013, 06:39

Două mulinete de top , Penn Spinfisher 950 este mai elegantă. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

4

miercuri, 8. mai 2013, 06:54

super amandoua
totusi, de tica am mai auzit stricate din cauza uzurii (nu neaparat defacte de fabricatie), am si folosit in cateva ocazii la crap alte modele. dar penn au renumele unora dintre cele mai bune mulinete pentru pescuit de forta. eu as merge pe ssm 950
de fapt, daca s-ar inventa un ssm 950 cu baitrunner, pentru mine ar fi ideal. tocmai pentru asta ma bate gandul sa ma intorc la shimano big baitrunner long cast

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 8. mai 2013, 08:12

Am început pescuitul somnului cu mulinetă baitrunner la staţionar, a fost Banax Helicon Coreea, a fost nevoie de puţină atenţie în plus la reglaje frână, însă m-am obişnuit. De acum folosesc SHIMANO BBTRLC. Este MULINETA mulinetelor (şi) la somn din gama baitrunner. Vorba aia : "dai un ban, dar stai în faţă". Recomand !

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 8. mai 2013, 10:36

As merge pe Penn:rezistenta,constructie,fiabilitate si de ce nu renume.
Am 3 buc SHIMANO BBTRLC pe care le folosesc la crap dar am si Penn pentru somn.Dupa parerea mea,Penn da impresia ca poti remorca si un tanc. :pescuit:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 8. mai 2013, 11:51

Penn da impresia ca poti remorca si un tanc. :pescuit:


Sunt debutant si mi-am luat direct 950ssm ... "ciobaneala" curata mulineta asta. Ai impresia ca nu esti la pescuit ci la tractat de pesti... sper sa am ocazia sa tractez cateva zeci de KG dintr-o bucata :buaaaah:
Ma gandesc sa fac un efort si sa mai cumpar una pana nu dispar de pe piata. Pacat ca nu se gasesc si in Romania...
Incepator in pescuitul somnului

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 8. mai 2013, 16:03

Am Penn Spinfisher 950 si sunt multumit de el, am luat in mana de cateva ori in magazin si Tica cibernetic gg 100 si daca ar fi sa fac o comparatie, as alege Penn-ul(imi inspira mai multa incredere).Anul trecut am gasit pe net o poza ce a postat-o un pescar de somn italian(din pacate nu mai dau de poza asta :doarecapu: ) unde arata o Tica cibernetic gg 100 careia i s-a rupt "piciorul mulinetei" in drill cu un somn pe Po.Sunt convins ca aia a fost o exceptie adica un defect de fabricatie pentru ca mulineta asa la prima vedere mi-a facut o impresie buna numai ca Penn-ul pare mult mai rezistent.

Vad ca cineva aici vorbeste si de shimano big baitrunner long cast, eu am trei bucati si sincer imi e cam frica sa lucrez cu frana stransa la maxim sa nu cedeze ceva :gandesc: .E o mulineta super pentru crap, daca as putea da timpul inapoi cred ca mi-as lua fin nor offshore 9500(cam scumpe) sau Penn Spinfisher 950.

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 8. mai 2013, 17:37

Am Penn Spinfisher 950 si sunt multumit de el, am luat in mana de cateva ori in magazin si Tica cibernetic gg 100 si daca ar fi sa fac o comparatie, as alege Penn-ul(imi inspira mai multa incredere).Anul trecut am gasit pe net o poza ce a postat-o un pescar de somn italian(din pacate nu mai dau de poza asta :doarecapu: ) unde arata o Tica cibernetic gg 100 careia i s-a rupt "piciorul mulinetei" in drill cu un somn pe Po.Sunt convins ca aia a fost o exceptie adica un defect de fabricatie pentru ca mulineta asa la prima vedere mi-a facut o impresie buna numai ca Penn-ul pare mult mai rezistent.

Vad ca cineva aici vorbeste si de shimano big baitrunner long cast, eu am trei bucati si sincer imi e cam frica sa lucrez cu frana stransa la maxim sa nu cedeze ceva :gandesc: .E o mulineta super pentru crap, daca as putea da timpul inapoi cred ca mi-as lua fin nor offshore 9500(cam scumpe) sau Penn Spinfisher 950.


Mane, "cineva" , adica eu vorbeam de Shimano BBTRLC prima generatie, din metal, cele care si-au demonstrat in timp fiabilitatea, robustetea si tot ce se putea la crap, dar in anumite situatii si la somn. Din relatarile tale anterioare de pe forum reiese ca tu ai BBTRLC modelele noi, din CI4 care sunt inca pe drumul de a-si demonstra calitatile, si vom vedea in timp daca-si vor castiga locul ca urmas al vechului model la standardele respective.
Nu am facut comparatie cu niciun Penn, cosnider dupa parerea mea ca la gama baitrunner BBTRLC este MULINETA. Din considerentele sus spuse am recomandat-o colegului nostru de forum.
:ciao:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 8. mai 2013, 19:54

[

Mane, "cineva" , adica eu vorbeam de Shimano BBTRLC prima generatie, din metal, cele care si-au demonstrat in timp fiabilitatea, robustetea si tot ce se putea la crap, dar in anumite situatii si la somn. Din relatarile tale anterioare de pe forum reiese ca tu ai BBTRLC modelele noi, din CI4 care sunt inca pe drumul de a-si demonstra calitatile, si vom vedea in timp daca-si vor castiga locul ca urmas al vechului model la standardele respective.
Nu am facut comparatie cu niciun Penn, cosnider dupa parerea mea ca la gama baitrunner BBTRLC este MULINETA. Din considerentele sus spuse am recomandat-o colegului nostru de forum.
:ciao:


Eu am modelul Shimano Big Baitrunner XT-A LC nu e din C14.Cele din C14 nu aparusera inca cand le-am cumparat eu.Mai sus am scris parerea mea despre mulineta asta, sper din suflet sa gresesc si sa se dovedeasca ca e o mulineta rezistenta in timp doar am si eu 3 bucati si mi-ar placea sa pot pescui cu ele cativa ani de aici inainte sa le schimb.Ramane de vazut cum se vor comporta in timp, o sa incerc sa va tin la curent despre cum se comporta mulinetele mele.Parca de la Shimano imi inspira mai multa incredere Saragosa si Spheros in ceea ce priveste rezistenta :gandesc:

  • Autorul acestui subiect este »SERBAN MARIAN«

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. mai 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 8. mai 2013, 20:57

Salut. La magazinul de pescuit am luat cele 2 modele Tica si Penn in mana si le-am intors pe toate partile si am incercat sa ami fac o idee despre ele,la aspect parca Tica ma atras mai mult dar acum am cautat pe net si am vazut si eu treaba aia cu talpa rupta dar nu stiu parca zicea ceva ca a scapato pe jos si sa rupt talpa la mulineta. Si mai e si pretul Tica e in jur de 370 lei iar Penn circa 670 lei dupa curs din HU. Ori la banii astia am vazut Fin nor offshore 95 sau shimano bbtrcl.

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 8. mai 2013, 20:58

Ai dreptate Mane legat de Saragosa si Spheros. Spheros mai are variante PG (power gear), as incerca si eu unul, cum se spune prin Franta : Spheros- Stella saracului. Cred ca ar face fata cu brio, maiales daca s-ar inlocui anumite bucsi din teflon cu rulmenti cu bile din otel inoxidabil de calitate. In urma acestui upgrade cred ca ar tine mult mai mult si in mana unor colegi somnari mari consumatori de mulinete. :saluti:

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 8. mai 2013, 21:43

Eu am devenit , cu bunavointa lui Zoran (multumesc :bravo: ) proprietarul a 2 buc. PENN 760 si sincer mi se pare arhisuficient si pentru somni de peste 100kg, e o mulineta robusta, full metalica , raport bun, angrenaje de bronz, foarte , foarte simpla si scuzati-ma dar rolul unei mulinete nu este sa ''depeni'' firul , ci se mai adauga si stiinta pescarului de a lupta cu acel peste, ori daca vrei sa-l tragi din prima la mal, cred ca-ti trebuie un ....vinci, nu mulineta :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 8. mai 2013, 21:48

daca vrei sa-l tragi din prima la mal, cred ca-ti trebuie un ....vinci, nu mulineta
Perfect de acord. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 8. mai 2013, 22:42

Nu cred ca se impune sa-l tragi pe mal ca pe o salupa,dar uneori este necesar sa-l poti trage dintre radacini (pe Mures este plin de ele) in caz contrar este un peste pierdut sau si mai rau,mort.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 9. mai 2013, 07:34

Am penn 760 LL şi 950 ssm, le-am desfăcut pe amândouă.

  • Slammer 760 au carcasa mai robustă decât 950 ssm, au doi rulmenţi plus rulmentul antiretur la corpul mobil (un plus de rezistenţă faţă de 950 ssm), un punct mai slab faţă de 950 ssm ar fi axul pe care se prinde tamburul (are un orificiu în care vine introdus un bolţ care fixează tamburul, orificiu care slăbeşte puţin rezistenţa axului dar nu cred că a cedat niciunul), frână de 9 kg, intră 220m textil de 0,53 mm,
  • 950 ssm are pinioanele cu modul mai mic, contactul pe dinţi mai mulţi, deci mai rezistent, se poate mulina mai în forţă - eu o folosesc pentru grund unde trebuie să recuperezi în forţă plumb până în 450g pentru a nu-l agăţa, are doar un rulment plus rulmentul antiretur la corpul mobil, axul nu are acel bolţ de fixare a tamburului, are o bucşă filetată din alamă care dă un spor de rezistenţă axului, frână de 6 kg, intră 300m texti de 0,53 mm,

În concluzie Slammer 760 este mai echilibrată, carcasa mai robustă şi frâna mai puternică, iar 950ssm are pinioane pentru recuperare în forţă (în dril nu se recuperează în forţă, tot prin pompare - recuperare) şi intră mai mult fir.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

17

joi, 9. mai 2013, 09:27

bblc xta nu se compara ca rezistenta cu vechile tancuri, deja sunt destule cu probleme
pentru cei interesati, vinde cineva pe un site de pescuit la crap un set de 4 usa baitrunner 6500b, cu tamburi de rezerva, undeva la 450 de lei bucata. in afara capacitatii nu tocmai mari de fir pe tambur, cred ca si acelea sunt excelente la pescuitul somnului

dj_Andy

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 9. mai 2013, 14:27

eu am avut mai multe mulinete....si am tras o conluzie ....mai bine una si buna decit 6 ,7 si toate aiurea......sunt unele mulinete care sunt scumpe dar merita cumparate.....altele invers.......multi prieteni de ai mei isi cumpara mulinete ieftine......care nu sunt bune de nimic!Peste o perioada de timp ,,, cind m-am dus cu ei le pescuit.....ei cu 6 sninninguri ...iar eu cu 2...!(Cum credeti , care au prins mai multi somni...???)....Sigur ca eu.....ei au prins doar vo 3 somni mici ..iar eu 5 somni putzin mai mari.....!de atunci incerc sa aflu cit mai multa informatie despre ceea ce cumpar....!Cu toate ca am pescuit in acelasi loc..... :ochi: :ochi: :saluti:

  • Autorul acestui subiect este »SERBAN MARIAN«

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. mai 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 9. mai 2013, 21:20

Multumesc la toti de sugestii ,vad ca sint multi care recomanda penn si asta ma face sa ma mai gandesc mai bine pun ceva bani in plus si cumpar ceva bun. Salutari

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 9. mai 2013, 22:03

Multumesc la toti de sugestii ,vad ca sint multi care recomanda penn si asta ma face sa ma mai gandesc mai bine pun ceva bani in plus si cumpar ceva bun. Salutari

Bravo :bravo: oricum Penn-urile comparativ cu Shimano spre exemplu nu sunt exagerat de scumpe, eu cred ca au un pret rezonabil.