Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 5. mai 2013, 05:06

Pastrarea pestilor vi pe perioade lungi.

:salut: ,
vazand discutia despre carasi, m-am gandit sa deschid un subiect separat despre pastrarea pestilor, in general orice specie! Urmatoarele sunt din propria experienta si greseli!

Citeva conditii esentiale pt a oferi chiar si pestilor sensibili cum este bibanul sau cleanul posibilitatea de a trai saptamani intregi, chiar luni:
1. vasul de pastrare sa fie cit mai lat, pentru a putea oricind in orice directie sa inoate cam 1 metru
2. cantitatea de apa sa fie de minim 10 litri la un pestisor de 10 cm
3. apa in care stau trebuie sa fie NU doar aerata, ci trebuie oxigenata si filtrata printr-o pompa, cel mai bine una care sa poata filtra de 5x mai mult de cita apa este in vas (200 L => pompa filtru de 10000 L/ora)
4. apa din vas sa fie combinata cu apa de unde provin acestia, raport minim 1:10
5. pestii sa nu fie bolnavi (cel mai recomandat din crescatorii sau ape salbatice, nu din balti private), pestii sa nu fie plini de icre, sa aibe lumina si mancare, feriti de Soare
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 5. mai 2013, 05:39

1. Vasul de pastrare

1. vasul de pastrare sa fie cit mai lat, pentru a putea oricind in orice directie sa inoate cam 1 metru



Vasul meu de pastrare a pestilor este de 600 de litri, de obicei sta cu 200~250 litri de apa.
Sus i-am taiat un "capac" circa 50x50 cm, pt a putea lucra mai usor in interior.
Un astfel de vas am personal in beci:

(in beci am apa trasa la robinet si posibilitatea de a goli apa din vas!)

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 5. mai 2013, 05:50

Cantitatea de apa la nr de pesti

2. cantitatea de apa sa fie de minim 10 litri la un pestisor de 10 cm


Cantitatea de apa sa poata fi marita oricind, la nevoie pentru mai multi pesti, sau, pt pesti mai mari.

Personal am tinut in 250 de litri cam 20 de babusti de 10~15 cm. Cind au mai venit si 30 de snaideri, sau inca 5 cleni de 40 cm, am umplut vasul cu apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 5. mai 2013, 05:58

3. Oxigenarea si filtrarea apei printr-o pompa

3. apa in care stau trebuie sa fie NU doar aerata, ci trebuie oxigenata si filtrata printr-o pompa


Am avut initial o pompa de 5000 L, care însă nu a facut fata celor 250 de litri de apa din vas. De ce?, pt ca cu cit vasul de filtrare este mai sus pus (si eu il tin deasupra vasului pt pești), cu atata pompa trebuie sa impinga cu mai mare putere apa in sus. Rezultatul actual, cu o pompa de 10000 L pusa in vasul de pesti, iar vasul de filtrare montat la 1,4 metri inaltime, abia pișă, daca sunt circa 150 L de apa filtrati pe ora. Probabil ca daca as fi investit intr-o pompa de 300~400 de euro, ar fi fost mai ok, dar a mea a costat undeva la 80 de euro...

Oxigenarea apei din vas se face prin caderea apei ce iasa din vasul de filtrare.



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 5. mai 2013, 06:02

4. apa din vas sa fie combinata cu apa de unde provin acestia, raport minim 1:10


Asa se spune, pt ca bacteriile din apa in care au fost pestii obisnuiti sa-si continue existenta si in vas.

Cind fac schimbul de apa din vas, ceea ce e suficient odata la 3~4 luni, pastrez o galeata de apa din vechiul continut si il adaug la apa proaspata de la oras.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 5. mai 2013, 06:15

5. Pestii sa nu fie bolnavi

5. pestii sa nu fie bolnavi


F important ca pestii introdusi sa nu fie bolnavi sau raniti/lezati! De la baltile private, unde de obicei proprietarii nu au habar de piscicultura, riscati sa va moara toti pestii si sa si ramana boli in vas.

Proprietarii de balti cu plata se gandesc in primul rand la castig, la o populatie de peste cit mai numeroasa! Nu ofera pestilor un mediu cu un PH ideal, cu plante corespunzatoare, nu duc apa la analize, nu recolteaza pestii pt a-i numara si cataloghiza pe specii pt a mentine un echilibru biologic, ceea ce duce la imbolnavirea pestilor, care nu se pot dezvolta cum trebuie.

Recomand ca pestii tinuti sa fie prinsi in ape salbatice! Urmatoarele specii de pesti au fost tinute la mine in vas pentru a fi folosite ca momeala la somn:
- bibani, babusti, platici, cleni (chiar si de 1,5 kg), avati, carasi, crapi, lin, scobar, snaideri/lipusi, guvizi/ floarea dunarii

Pestii care au murit, au murit din urmatoarele motive:
- raniti prea tare cind au fost prinsi (acul prea adanc in gat, sau au picat pe jos dezgazindu-se singuri)
- plini de icre si nu au putut depune
- mancati de speciile rapitoare
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 5. mai 2013, 07:29

Cum scoti pestii din recipient? Este suficienta gura aceea?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 5. mai 2013, 08:09

Sus i-am taiat un "capac" circa 50x50 cm, pt a putea lucra mai usor in interior.


Nu, de aceea am si taiat din recient (cu toate ca-i din plastic, m-a costat 2 cutite :zambet: ), am facut sus un capac mare, in care pot sa bag si minciogul pt a prinde pestii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 5. mai 2013, 11:41

Educativ :bravo:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 5. mai 2013, 17:55

Zoran, ptr. taierea acestui butoi nu era mai nimerit un pendular?? :gandesc:
Cam acelasi sistem de functionare ca al pompei tale l-am descris si eu in celalalt topic, bineinteles ca mult mai rudimentar. :)

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 5. mai 2013, 22:16

Eu tin pestii in beci intr-un acvariu de 100l dotat cu pompa interna si pompa suplimentara de aer.Acvariul fiind steril(adica fara plante)sunt necesare schimburi mai dese de apa sau un filtru de capacitate mare care sa dezvolte suficiente bacterii necesare transformarii nitritilor(fatali pentru pesti si nu numai) in nitrati mai putin nocivi.Fiind acvarist(am in casa un acvariu de 400l) poate imi este putin mai usor,insa este necesara o atentie marita deoarece orice boala,sau chiar stresul ii poate omori.Daca folositi apa de la robinet,este bine ca 24 de ore sa stea in vase neacoperite pentru eliminarea clorului.De asemenea, incercati sa folositi apa cu temperatura apropiata celei din vasul cu pesti pentru a evita socul termic si nu schimbati niciodata toata apa iar buretele din filtru se limpezeste usor intr-un vas cu apa din acvariu pentru a nu spala toate bacteriile.
Poate am fost plictisitor cu aceste detalii tehnice,dar sunt un minim pentru pastrarea pestilor vii o perioada cat mai mare de timp.
Va doresc fire intinse. :pescuit:

imi78

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 19. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 6. mai 2013, 11:37

Eu tin pestii in beci intr-un acvariu de 100l dotat cu pompa interna si pompa suplimentara de aer.Acvariul fiind steril(adica fara plante)sunt necesare schimburi mai dese de apa sau un filtru de capacitate mare care sa dezvolte suficiente bacterii necesare transformarii nitritilor(fatali pentru pesti si nu numai) in nitrati mai putin nocivi.Fiind acvarist(am in casa un acvariu de 400l) poate imi este putin mai usor,insa este necesara o atentie marita deoarece orice boala,sau chiar stresul ii poate omori.Daca folositi apa de la robinet,este bine ca 24 de ore sa stea in vase neacoperite pentru eliminarea clorului.De asemenea, incercati sa folositi apa cu temperatura apropiata celei din vasul cu pesti pentru a evita socul termic si nu schimbati niciodata toata apa iar buretele din filtru se limpezeste usor intr-un vas cu apa din acvariu pentru a nu spala toate bacteriile.
Poate am fost plictisitor cu aceste detalii tehnice,dar sunt un minim pentru pastrarea pestilor vii o perioada cat mai mare de timp.
Va doresc fire intinse. :pescuit:


cam asta as adauga si eu si se mai poate adauga bacteri special pentru pregatirea filtrului,daca este posibilitate tinerea filtrului in functionare 2 saptamani fara a adauga pesti
:zambet:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 6. mai 2013, 12:23

Eu am un mic iaz in curte la serviciu. E plin de crap si caras. Cand am nevoie prind carasi acolo, doar asa de o partida. Iazul e suprapopulat oricum. :pauza: