Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 3. mai 2013, 20:35

Ochelari polarizati,sugestii si pareri

Poate cineva sa imi recomande niste ochelari polarizati?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 4. mai 2013, 04:45

Eu am avut intotdeauna probleme cu reflexia luminii de pe apa, ma dureau ochii si ma usturau, partidele se incheiau cu dureri de cap.
Eu i-am luat pe astia, si ma ajuta f mult: Fox - Polbrillen - Series 300 - M&R Tackle Shop
Si pt ca-s destul de ieftini, mi-am "permis" sa si pierd 1 pereche... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 6. mai 2013, 09:11

Eu am avut intotdeauna probleme cu reflexia luminii de pe apa, ma dureau ochii si ma usturau, partidele se incheiau cu dureri de cap.

eu cred ca toti avem aceste probleme. am cumparam ochelari polarizati de la la un magazin cu profil pescuit la pretul de cca 10/12 euro perechea si pierdeam 2/3 perechi pe an :zambet: . am redus din pierderi prin cumpararea acelora-si ochelari de la Dragonul 7 la pretul de cca 5 euro/perechea. la pretul acesta nu-mi pare rau ca-i pierd sau rup :bravo: .
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 6. mai 2013, 09:51

Prin 2008 mi-am luat o pereche de polarizaţi Solano dintr-un magazin local. Un model foarte reuşit zic eu, şi-a demonstrat calităţile şi utilitatea în timp atât "pe apă", cât şi la volan. Recomand folosirea ochelarilor polarizaţi mai ales în condiţii cu mult soare din faţă, filtrează fantastic reflexiile de pe capota maşinii, şi cele provocate de parbriz. A devenit partenerul meu permanent în situaţiile de mai sus. La vremea aceea a costat aprox. 20-25 euro.
:ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 6. mai 2013, 13:08

Prin 2008 mi-am luat o pereche de polarizaţi Solano dintr-un magazin local. ... La vremea aceea a costat aprox. 20-25 euro.
Si eu folosesc Solano de ceva ani.
Sunt relativ ieftini si buni.
Pentru timisoreni, are Florin de la voblere.ro multe modele, sub 20 euro.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 6. mai 2013, 13:15

...Pentru timisoreni, are Florin de la voblere.ro multe modele, sub 20 euro.


Bagami-as... si io-s din Deta! :rizi: Oare poate si mie sa-mi procure un timisorean o pereche?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 6. mai 2013, 13:32

ca si colegii Informer si Feri1969 si eu folosesc SOLANO si sint multumit de ei.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 2. iunie 2013, 10:59

Pentru timisoreni, are Florin de la voblere.ro multe modele, sub 20 euro.


...Oare poate si mie sa-mi procure un timisorean o pereche?


Colegul Informer, timisorean fiind, a reusit sa-mi procure o pereche de la voblere.ro, si pot sa spun ca sunt cei mai bestiali ce i-am avut pina acuma! Atata la pescuit cit si la condus masina.

Multumesc mult Informer.

PS: pt 20 de euro sunt ca si pe gratis... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 2. iunie 2013, 16:10

Am si de la police,si de la alte doua firme iar de la targul din primavara am luat Solano, care zic eu sunt cei mai buni . 60 de lei.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 2. iunie 2013, 19:20

Mi-e si "Teama" sa postez aici, sa nu zica lumea ca sunt snob :). Insa, am considerat ca, fiind atat de expus razelor soarelui pe apa, ochii mei merita ceva mai "bun".

Eu folosesc doua perechi de ochelari, un cu lentila maro (pentru situatii cu luminozitate mai scazuta) si una cu lentila mai inchisa (pentru zilele acelea foarte insorite). Cei maro, sunt niste Rapala Shadow Series RVG-015B Sunglasses cu pretul aproximativ pe la 150 de lei, iar cei pentru situatii cu soare puternic sunt niste Oakley Fives Polarized...care au costat vreo 150 ....de $.

Sincer, comparativ cu fostii mei ochelari, niste Balzer de 10 euro, diferenta e ca de la cer la pamant. Daca inainte aveam dureri de cap dupa cateva ore de purtat Balzerii...acum nu mai am acele probleme. Ce-i drept, nici cu ochelari de la Solano, de 70-80 de lei n-am resimtit acele probleme. Insa, citisem undeva ca ochelarii ieftini polarizati, filtreaza doar o parte din radiatia UV pe cand Oakley-ii mei filtreaza tot (UV protection of Plutonite® lens material that filters out 100% of UVA / UVB / UVC & harmful blue light up to 400 nm). Acum c-o fi asta reclama...nu stiu. Dar eu ma simt "bine" cu ei pe ochi :D.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 6. iunie 2013, 13:12

Ma bag si eu in discutie. Pana acum am folosit niste chestii de la Balzer care erau cat de cat OK, problema este ca i-am zgariat in ultimul hal plus ca datorita formei pe care o aveau permiteau intratul luminii pe marginea lentilelor intr-o maniera destul de enervanta. Ulterior, comandand niste voblere am zis sa incerc alte minuni de la Dragon (firma aia poloneza) ce erau pe acelasi site si costau vreo 8 euro, de care am ramas profund dezamagit. Direct cand am scos o pereche din cutie am fost nevoit sa intervin cu bricheta :rizi: sa modelez putin rama pentru ca stateau exagerat de prost, dupa nici 10 minute mi-a picat o lentila :rizi: pe care am lipit-o cu super-glue la loc, doar ca am patat si lentila :rizi: … inca ii mai folosesc pe unii dintre astia (am luat 2 perechi) dar nu imi plac.

Acum i-as schimba dar parca nu stiu ce sa iau. Sincer nu vreau alte Dragoane, Balzere si nici Solano-uri. Pe aici toata lumea vorbeste doar de Serengheti, Oakley, Costa si mai stiu eu ce minuni exagerat de scumpe pe care nu sunt dispus sa dau atatia bani. Cele care au preturi ce se invart in jurul sumei pe care vreau sa o platesc (40-70 de euro) ar fi Aqua si Polaroid din ce am gasit prin zona. Cineva mai lauda si niste Uvex-uri dar nu am nici cea mai mica idee de ce ar fi cu ele si mi-a mai ajuns pe la ureche ceva despre niste ochelari Julbo (sau asa ceva).

Asetpt sugestii :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 6. iunie 2013, 17:00

Ma bag si eu ...Deoarece este vorba de ochi nu cred ca trebuie facut rabat la calitate. Ma refer aici la calitatea lentilei.Pentru mine nu conteaza ce scrie pe ochelari ci modul cum se "comporta' cu ochii mei .Am avut ochelari care nu i-am putut tine o jumatate de zi pe ochi .Ma durea capul si ameteam :nunteleg: Probabil nu sunt eu in regula...Oricum pentru mine cei mai ok au fost o pereche de la Cormoran care din pacate i-am pierdut de cca 2 ani si nu mai gasesc modelul si ...lentila in cauza. Si acum folosesc o pereche Cormoran la condus in masina (lentila cu tenta galbena) si o pereche de la Rapala pe balta .Astia din urma au fost cam scumpi cand i-am luat . Ma rog ,asta e parerea mea de pescar care 95% din timpul alocat pescuitului port ochelari chiar daca nu este soare afara...

Ps: am vazut la italieni o pereche de Polaroid, la vreo 150 euro(scump domne ,scump!) foarte ...interesanti :buaaaah:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 6. iunie 2013, 17:03

Am uitat sa precizez ca pentru mine este foarte important ca ochelarii sa se "lipeasca" cat mai bine pe fata ,astfel incat sa nu patrunda lumina pe langa ei .Asa ca trebuie sa merg pe ochelarii facuti in general pentru firmele de pescuit ,ca am o fata ciudata a naibii si restul imi stau cocotati pe varful nasului! :rizi:

14

joi, 6. iunie 2013, 18:59

eu am o pereche de Sea Striker Skipper Polarized Sunglasses cumparati de pe cabelas
sunt foarte multumit de ei, dar ma enerveaza ca sunt prea ficsi pe mecla si se aburesc

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 17. iunie 2013, 20:27

Recomand cu caldura SHIMANO DIAFLASH XT, sunt senzationali. Se pot folosi fara probleme purtati la costum si cravata, dar pe balta isi arata pe deplin utilitatea.

Am si o pereche de ALPINA SIBIRIA - ochelari de mare altitudine (zapada, ghiata, soare puternic + reflexii) pe care ii folosesc la partidele de crap pe zile foarte senine cand cand am soarele in fata; sunt belea; problema e ca daca soarele intra in nori sau intorci capul si nu mai ai soarele in fata zici ca s-a facut noapte...

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 19. iunie 2013, 11:13

Vreau sa achizitionez o pereche de ochelari si nu prea sunt hotarat. M-am oprit la cateva modele de la Solano, dar nu stiu cat de buna este alegerea:
modelul Solano FL 1236(lentila gri-albastru revo) sau Solano FL 1234 (lentila gri) sau Solano FL 1244 (lentila maro)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 19. iunie 2013, 11:58

merci tuturor de sugestii. pana la urma voi merge pe mana celor de la Polaroid, mai bine zis astia:



care pe langa carcateristicile normale ale unor ochelari de pescuit (polarizati, comozi, acopera bine ochiul etc) mai sunt cica si anti-soc si plutesc :bravo:

inca nu am dat comanda pt. ei dar zilele care urmeaza o voi face ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 19. iunie 2013, 12:01

Esti sigur de culoarea lentilei?
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 19. iunie 2013, 12:05

Esti sigur de culoarea lentilei?


da attila, am incercat mai multe culori si cel mai mult imi place culoare asta chiar si pe soare puternic. pe acasa mai am o pereche gri si o pereche tot galben/maro si pt. pescuit mi se par mai misto a doua pereche. scoate in evidenta mai bine contrastele, culorile par mai vii si chiar in soare puternic nu ma deranjeaza catusi de putin la ochi ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 19. iunie 2013, 13:20

... plus ca zici ca-i soare tot timpu`... :rizi: .
(am si io o pereche cu care incerc sa ma obisnuiesc :)... momentan imi plac mai mult cei maro sau gri)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."