Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 2. mai 2013, 12:23

Ce rezistenta la tractiune trebuie sa aiba inelele despicate pt spinning la somn!?

Salut prieteni,
Deschid acest subiect in urma unor teste...
Pt ca am fost rugat sa caut niste inele pt spinning care sa duca mult de tot, am comandat ceva ieftinituri de 8 mm si de 10 mm diametru, pe care insa nu sta nimica scris, in legatura cu tractiunea.
Le-am testat legandu-le cu Powerline de 0,66 mm de un vas cu 300 l de apa, iar cealalta parte de cantarul electronic ce duce pina la 50 de kg.
Cele de 10 mm au cedat deja la 22~23 de kg-forta, iar cele de 8 mm au rezistat pina la 32 de kg-forta fara sa se intample nimica. Mai mult nu am putut sa trag, m-a durut spatele :rizi:

Ieri a mai venit un prieten la mine si am tras impreuna de cantar, si la 43 de kg s-a rupt firul la nod. Si inelul a inceput sa se dilate…

Ce parere aveti, este suficient 40 kg-forta pt spinning la somn, sau nu sunt suficient de strong pt wobblere, oscilante si blinkere?

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 2. mai 2013, 13:32

Eu folosesc inele despicate "PREDATEK" marimea 9mm/50kg sau 10mm/60kg.

3

joi, 2. mai 2013, 13:40

eu zic ca da, este suficient
dar pentru pestii pe care ii prind eu nu tu :zambet:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 2. mai 2013, 14:18

Chestia asta cu rezistenta la rupere sau la desdoire din punctu meu de vedere este oarecum exagerata ,am reusit sa scot pesti cu talii mult peste rezistenta specificata de rupere a firului ,atat timp cat lanseta iti preia cum trebuie zvacnirile pestelui loviturile de cap si tu ca pescar simti si stii cand sa il fortezi sau cand sa il lasi sa isi ia fir combinat cu o mulineta a carei frana lucreaza cum trebuie nu cred ca ai neaparata nevoie de material supradimensionat ,deci dpmdv inelele despicate mentionate de tine zoran sunt arhisuficiente nu uita ca ti sa rupt un fir la o tensiune aplicata de 90 de lbs . :pescuit:

5

joi, 2. mai 2013, 15:10

Problema cu rezistenta inelelor apare mai ales cand ai norocul si prinzi somnul din scurt cu ambele ancore ... una in sus, iar cealalta in jos... falcile somnului pot sa exercite o forta imensa ... eu am patit cu inele de 8 mm predatek si un som de aproximativ 20 kg asa dupa ochi ( un inel de 8 mm /45 kg), a infasurat firul pe el si atat s-a sucit incat inelul rotund a devenit oval ... si a cedat ... inelul mai am si acum pe undeva daca gasesc postez o poza ... teoretic trebuia sa cedeze firul ... pp de 80 lbs... dar a cedat inelul. :doaaamne: ... poate daca aveam loc sa obosesc sau barca la indemana, sa ma duc dupa el puteam sa fac o poza si cu mustaciosul dar nu era sa fie...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 3. mai 2013, 16:33

... una in sus, iar cealalta in jos... falcile somnului pot sa exercite o forta imensa ...


Da, asa este, asta e o problema ce poate aparea si la inele de firma, de renume! De aceea multi pescari de spinning de somn sau lecuit, si folosesc doar 1 carlig sanatos.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

vineri, 3. mai 2013, 17:08

Woblerul cu 1 carlig.... este dezechilibrat si bate aiurea... la monturi poti sa pui un carlig simplu sanatos, sau la linguri insa la vobler mai greu ... :pescuit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 9. mai 2013, 18:11

[.....]

Ce parere aveti, este suficient 40 kg-forta pt spinning la somn, sau nu sunt suficient de strong pt wobblere, oscilante si blinkere?


in conditii normale sunt suficiente alea ... adica in cazul in care oricum ti se rupe firul inainte de ceda inelele atunci nu vad ce motive de ingrijorare ai avea plus ca nu vei reusi sa tragi cu lanseta 40kg forta in veci :rizi: . singura varianta la care ramai "deschis" este cea prezentata de kzoli, unde o tripla se afla in buza de sus si o tripla in buza de sus si prin forta exercitata de somn prin deschisul guri exista riscul de a iti face praf vreun inel.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

9

joi, 9. mai 2013, 22:23

In mod normal cu un echipament de spinning poti sa tragi somnul cu o forta de 3-5 kg in mod exceptional 7-8 kg , dar trebuie sa ai" muschii lui RAMBO" ca sa tragi de el minute intregi in felul aceasta, asta ca sa poti sa pescuiesti ore intregi si sa poti sa lansezi de sute de ori intr-o partida de pescuit si nu in ultimul rand ca naluca sa poate fi minata/condusa in mod natural asa fel incat sa pacaleasca somnul... ca mai ales cei mari au vazut multe la viata lor si nu pun "botul" nici la naluci consacrate dedicate somnului, DACA NU SUNT MANUITE CORECT ... cine a avut ocazia, stie precis ce vreau sa sugerez cu aceasta...iar in drill, mai ales cand loveste in fir simti lovitura si in sira spinarii chiar si la unul de 25-30 kg, ca cele over 50 kg sunt destul de rare pe la noi mai ales la spinn... pe alte meleaguri ... e alta poveste.
Oricum cine are norocul sa prinda un somn instarit la spinn cu un echipament potrivit, sunt sigur ca va fi "infectat pe viata". Inelul e ultima veriga care poate ceda ... pana atunci mai este fir... si in majoritatea cazurilor "greseste pescarul "... :zid: :saluti:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 9. mai 2013, 22:32

Unde "greseste pescarul" kzoli??? ma intereseaza pentru ca ma pregatesc in vara asta pentru ceva drilluri cu somnii de pe Po :zambet: cel putin asa sper :zambet:

11

joi, 9. mai 2013, 22:43

Uneori chiar si chestii banale nesemnificative pot sa duca la pierderea pestelui, dar ar fi bine sa deschidem un subiet nou chiar cu titlul " UNDE GRESESTE PESCARUL" ... sub influenta adrenalinei uneori chiar si pescarii "experimentati" cu rutina pot sa comita"anumite greseli" care sa aiba drept consecinta pierderea pestelui "inainte de vreme".

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 12. mai 2013, 09:15

unde se greseste ????
daca firul este foarte rigid,la fel si lanseta,,atunci cedeaza inelul.
daca aveti nevoie de ceva mai tare si mai strong si daca folositi inele despicate,,,atunci puneti ( 2 ) inele..unul langa altul si problema rezolvata.

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 12. mai 2013, 09:18

la fel si cu agrafele,,aceiasi treaba se poate face,,,,mai putin spre deloc in cazul vartejelor. dar pt cei interesati asa ca si pont firma baracuda aduce varteje simple si varteje cu rulment la 200-250 kg forta.vartejele sunt de la firma ichthys.
alea de 200kg simple costa 8 ron 6 buc,iar cele de 250 kg cu rulment costa 12 ron 4 buc.si iarasi treaba rezolvata.

14

duminică, 12. mai 2013, 13:42

Eu am patit de 3 ori cu agrafe si inele de super mega etc ... atat de la baracuda cat si de la energo si somnii nu erau chiar asa de mari ... de atunci ma limitez strict la anumite marci chiar daca pretul e mult mai piperat... la spinning mai ales unde conteaza si "greutatea" ...
Ps. ... 2 inele cum pui pe o ancora ? cum va evolua voblerul daca dublezi inelele ?? si in ce ochet incap 2 inele una langa cealalta, asafel incat sa poti sa manevrezi naluca in mod natural ?

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 12. mai 2013, 15:58

intradevar cand e vb de ancora legata de vobler nu prea merg 2 inele,,chiar fiind ele si mai subtiri,,idea era intre vobler si coloana,si baracuda chiar nu au inele ok,doar varteje pentru somn da de la ichthys, ca si marime au 42mm lungime cu 9mm grosime si 5,,respectiv 9 gr greutate,

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 12. mai 2013, 16:10

si findca veni vb si despre agrafe,acu vre-o 12-13 ani am descoperit un model de agrafa,,care ma impresiont. dar erau subtiri,,si de atunci copiind acel model imi fac agrafele singur din sarma de arc sau otel,inox dupa acest model.daca gasesti sarma de otel care nu pocneste la indoit poti face agrafe si de 200kg forta.eu le fac din sarma de otel-inox de 1,5 mm si ma tin pe mine legat de ele,,102kg.
cam asta este modelul. index.php?page=Attachment&attachmentID=799

17

marți, 14. mai 2013, 18:54

si findca veni vb si despre agrafe,acu vre-o 12-13 ani am descoperit un model de agrafa,,care ma impresiont. dar erau subtiri,,si de atunci copiind acel model imi fac agrafele singur din sarma de arc sau otel,inox dupa acest model.daca gasesti sarma de otel care nu pocneste la indoit poti face agrafe si de 200kg forta.eu le fac din sarma de otel-inox de 1,5 mm si ma tin pe mine legat de ele,,102kg.
cam asta este modelul. index.php?page=Attachment&attachmentID=799


uite aici

18

marți, 14. mai 2013, 19:33

si findca veni vb si despre agrafe,acu vre-o 12-13 ani am descoperit un model de agrafa,,care ma impresiont. dar erau subtiri,,si de atunci copiind acel model imi fac agrafele singur din sarma de arc sau otel,inox dupa acest model.daca gasesti sarma de otel care nu pocneste la indoit poti face agrafe si de 200kg forta.eu le fac din sarma de otel-inox de 1,5 mm si ma tin pe mine legat de ele,,102kg.
cam asta este modelul. index.php?page=Attachment&attachmentID=799


uite aici


Di n acestea am incercat si eu cateva dimensiuni primite de la Zoran... la tractiune sunt mai mult decat ok, insa am avut neplacuta surpriza sa se desfaca in timpul recuperarii si chiar sa pierd un vobler ...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 30. mai 2013, 10:42

In mod normal cu un echipament de spinning poti sa tragi somnul cu o forta de 3-5 kg in mod exceptional 7-8 kg , dar trebuie sa ai" muschii lui RAMBO" ca sa tragi de el minute intregi in felul aceasta



subscriu si eu la afirmatia asta dupa ce am probat efectiv pe cantar ce forta as putea aplica pe peste.
oricum, asa cum s-a mai zis echipamentul nu cedeaza pe tractiune normala ci pe socuri iar de cele mai multe ori asta se intampla atunci cand socul vine in absenta elasticitatii . Mai exact cand batul e scurt si rigid firul textil lipsit de elasticitate , leaderul scurt si gros de asemenea lipsit de elasticitate si mulineta cu frana stransa fest iar pestele e in 2 metrii de mal sau de barca. se intampla atunci cand pestele sse da pe dupa vreo craca prin apa de care sa-l desparta apoi doar vreo cativa cm de fir , se intampla cand din 2 ancore ale voblerului doar una e in peste si alta se agata de vreun sac sau radacina sau alt obstacol submers s.a.m.d.
daca e sa supradimensionez ceva in mod obisnuit la echipamentul de somn ala e leaderul datorita faptului ca e supus unui mare risc de abraziune

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 12. februarie 2014, 08:06

Care din cele două mărci de inele despicate este mai bun, Rapture sau Predatek?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare