Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 9. mai 2013, 14:19

Acum la fiecare pescar functioneaza o naluca in functie de priceperea acestuia in a o juca de a cauta pestele tinta si de increderea lui in acea naluca ,sunt destui care au folosit aceste naluci cu succes

cam cu ce marime ar trebui sa incep eu ca incepator la naluci.....?
:gandesc:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 9. mai 2013, 17:37

Intra pe sectiunea spinning la somn si vezi acolo naluci folosite pt somn voblere, linguri si softuri

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 9. mai 2013, 18:18

cum credeti.....cam la cite kg maxim ar putea ajunge un somn in Prut..? :buaaaah:

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 9. mai 2013, 18:25

fara suparare,pui intrebari de dragul de a scrie?

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 9. mai 2013, 21:27

fara suparare,pui intrebari de dragul de a scrie?

Hey..pentru ce mai este acest forum......si nu scriu de dragu de a scrie......vreau sa am cunostinte.....tu daca nu doresti ca sa le ai atunci nu scrie aprost....eu nu drageaba intreb...! :nervos: :nervos: :doaaamne:

______________________________

daca ai fi asa de politicos..mai bine ai raspunde la inrebare,,...!!!si basta. :vomit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 9. mai 2013, 21:34

cum credeti.....cam la cite kg maxim ar putea ajunge un somn in Prut..? :buaaaah:
47 - 49kg.
Stiu de la un prieten care pescuieste pe Prut de 37 de ani.

Editare ulteriora: prietenul meu a intrat si el pe forum si mi-a spus ca nu trebuia sa dezvalui aceasta informatie confidentiala... in concluzie, am s-o sterg maine. Cine-o citeste pana atunci... sa fie sanatos. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. septembrie 2012

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 10. mai 2013, 05:46

eu te intrebam in care zona a Prutului, ca e destul de lung. de exemplu, in zona Botosaniului, prin jurul Iasului sau pe la Galati?

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 10. mai 2013, 06:18

47 - 49kg.
Stiu de la un prieten care pescuieste pe Prut de 37 de ani.

Daca prietenul pescuia C&R,posibil sa tinda spre un 69.Pentru cunoscatori.
...cogito ergo sum.

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 10. mai 2013, 11:55

Acuma nu dati tot din casa juniorul nu are decat sa mai si experimenteze ...totul dea gata nu se poate ...cica sunt si mai imbracati de atat ,am auzit nu am vazut ...dar mai bine opriti reclama cu siguranta in caz contrar nu au sa se mai gaseasca.....
:buaaaah:

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 10. mai 2013, 15:03

Am auzit de mai multe ori ca au fost prinsi si somni de 67 kg....(SINCER)..am vazut si photo..deacea si intreb...doar ca mai la Sud ! :gandesc:

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 12. mai 2013, 08:46

salutare andy.
problema cu pescuitul somnului pe prut e mult mai grea decat ti-o inchipui tu.bag de seama ca o sa mergi in vacanta si auzind de la localnici multe povesti te-a batut gandul sa incerci somnul pe prut.
merg pe prut de 21 de ani ,si am pescuit pe o raza de 150-170 km,,adica de la intrarea prutului in tara OROFTIANA si pana la granita cu iasul SANTA MARE. sfatul meu este sa mergi la pescuit normal cu 3-4 lansete la tine,1 de pluta un 6 m ideal,1-2 de cufunda,,care poti da la crap,mreana,novac, etc,etc,si daca in acele locuri in care mergi gasesti sau vezi zone foarte adanci unde apa sta,sau face cot dupa un copac,dupa un mal,,sau o dolie facuta dupa o denivelare din apa,,si daca mai ai si norocul ca seara sau dimineata sa auzi clampanituri de somn,,[ clampanitura = zgomot scos de somn la absorbtia mancarii, ] atunci poti scoate o lanseta de somn si sa dai in acel loc,de testare,,daca mai si prinzi atunci e alta treaba,,,si daca vine din noroc si unul mare atunci e si mai multa treaba,,,daca esti pregatit logistic,,fir tare,mulineta si lanseta rezistenta,,carlig destul de sanatos.
ca si momeala la somn merge de la rama rosie de gunoi cu carlig subtire,,dar care va da numai somotei mici,,ceia ce e pacat sa-i retii,,pana la bucata de peste mort ,peste viu ,dar mai greu la aruncat departe,ficat,rame de multe feluri,coropisnita,boiliesuri, si ce-o mai fi la moda prin zona.
daca nu esti lenes si-ti place sa colinzi si sa te deplasezi atunci poti incerca si spiningul,,dar si aici sunt mult mai multe variante de pescuit,,de la rame artificiale pana la shaduri si twistere de 15-25 cm,,toate pot fi luate in calcul,,,dar cel mai bine e sa ajungi singur la o anumita experienta in acest pescuit,,
daca tot esti tanar vrei sa inveti si sa te bucuri de natura,,incepe prin a merge cu cineva mai cu experienta pe prut,,si niciodata singur,,pt ca prutul cu padurile si malurile sale poate fi de multe ori foarte periculos, si mama tuturor invataturilor este experienta.

in ce priveste capturile pe prut,,sunt destule,,,mai rar ce-i drept,,dar sunt. intre 20-40kg mai multe,,,intre 40-80 kg 1,2 pe an,,si au mai fost de 110 si 121 ,,dar prinderea lor nu a fost prea ortodoxa,,si mii rusine si ciuda de acei localnici care iarna cauta cu fire si ancore somnul prin gropi,,si il cam macelaresc,,
de aici si putinele capturi care se mai gasesc astazi in prut, si ca sa vb din experienta cam la 20-30km de apa daca mai gasesti un loc cu o groapa in care sa te astepti sa mai prinzi un somn,destul de mic si ala.
pt ca datorita legilor destul de proaste din ro,dupa ce pescarii de oras cam termina cu mersul pe prut,,undeva noiembrie,,,incepe vanatoarea tampita a majoritatii localnicilor,,de multe ori chiar si cu acordul celor de la frontiera,,este vb despre acei tarani boschetari care toata vara stau pe malul apei cu harpoane sau pripoane sau cum s-o mai numi ele,fire de 1,5 si 3-4 carlige,,si care vad mai toate locurile in care sunt semne ca ar fi somni,,iar iarna cand ingheata fac copci mari de 2/2 m si dau la asa numitul hac,coasa,grebla,,,si atunci incepe crima,sau macelareala... de aici si putinele capturi de somn care se mai prind astazi pe raul prut.

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 12. mai 2013, 13:25

Foarte bine povestit si desfasurat orice detalui !!!!ms! :gandesc:...as putea sa stiu tu la ce momeli ai prins capturi frumoase,...si la ce metoda?(daca se poate)

Subiecte asemănătoare