Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 1. mai 2013, 14:29

pescuitul la somn pe prut...!

Salut la toti!Sunt un pescar incepator si as dori sa-mi dati niste sfaturi in privinta somnului la Prut..!IIn primul rind as dori sa stiu cu ce sa-l prind......al doilea rind unde , ce loc...cind...?noaptea ziua....cu ce lanseta...mulineta.....etc..totul despre Prut ...si despre somnii lui.. :saluti: :buaaaah: :welcome: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 2. mai 2013, 08:17

Cea mai buna momeala la pescuitul somnului este pestele viu, in special acele specii "incete" ce se gasesc in acea apa: babusca, platica, scobar, caras, salau. Marimea poate diferi, un somn de 1 metru rapeste si la un caras de 1 kg, si tot asa, un somn de 2 m haleste si o platicuta de 20 cm. In lipsa de peste viu, as incerca buchet de rame de ploaie sau coropisnite.

In apele mai limpezi, care sunt mult pescuite, cele mai bune momente sunt pe inserate-> peste noapte -> dimineata devreme. Daca apa e tulbure merge si peste zi.

Firul sa fie fir textil de cel putin de 0,50 mm la stationar, culoarea nu are importanta. Inaintasul de minim 0,9 mm.

Cele mai bune locuri sunt cele cu pomi/ radacini in apa, dupa care se fac vartejuri si care tin mult peste pasnic. Plaseaza momeala cit mai aproape de ele.

Lanseta de fix sa fie una de cel putin 2,7 m, puternica, la fel ca si stativele de pe mal: solide si stabile. La fel si mulineta, daca e posibil sa fie complet din metal. Despre modele si firme s-a scris la topicurile de pe subforumul "Lansete si mulinete".
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 2. mai 2013, 11:30

Depinde acum in ce zone vrei sa mergi la pescuit pe Prut ,dar ca metoda generala ceea ce a spus Zoran este aplicabil cu o adnotare pe Prut cand vine apa tulbure cel mai bine pescuieasti la buchet de rame de nisip ....cauta in anafoarele cu adancimi in margine de curent

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 2. mai 2013, 20:30

Am sa am in vedere , multumesc mult !!Dar ramele de ploaie unde le pot gasi si ce fel sunt [nu prea cunosc denumirea ramelor]...sunt rosii tari si lungi , sau verzi , ce fel si unde ?? :) :) :saluti:

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 2. mai 2013, 21:32

Ramele de ploaie sant ramele de gradina care le gasesti foarte usor dupa ploaie. Ramele negre asa numitele serpesti se gasesc in malul din marginea baltilor. Cele de nisip de care spunea rapace sunt mai albicioase si le gasesti in pamantul nisipos din luncile raurilor si merg foarte bine si la mreana cand e apa mare si tulbure unde sunt maluri inalte si se rup.
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 5. mai 2013, 13:41

cum credeti , care ar fi cea mai buna metoda la somn pe riul Prut../??

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 6. mai 2013, 13:00

Cam greu Andy sa primesti un raspuns demn de luat in serios de la pescari care nu au vazut Prutul decat in poze. Cele mai bune metode le vei gasi tu prin incercari repetate, prin timp pierdut pe mal si cu multa rabdare … adica vei castiga experienta si vei vedea singur ce se potriveste cel mai OK conditiilor in care pescuiesti. Pe aici lumea nu poate decat sa isi dea cu parerea si eventual spun cum au prins ei cel mai bine, metoda care la tine poate nu este la fel de productiva. :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 6. mai 2013, 14:10

oare s-ar potrivi de pescuit cu pluta de grud pe Prut...? :pescuit:

_____________________

ca sa mearga bine somnul , apa trebuie sa fie limpede sau tulbura? :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 8. mai 2013, 13:05

Cind e limpede, merge bine noaptea.
Cind e tulbure, si ziua! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. septembrie 2012

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 8. mai 2013, 14:38

La prut cea mai buna metoda de a prinde somn este spinning-ul, dupa parerea mea. Se pescuieste doar ziua, noaptea fiind interzis, iar somnul circula foarte, foarte mult. Din ce am putut sa observ, nu se face treaba la stationar, ca sa zic asa. Cele mai multe capturi le-au avut pescarii de spinning. Trebuie cautate coturile cu apa adinca, malurile cu crengi.

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. septembrie 2012

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 8. mai 2013, 14:43

Mai poate fi cautat prin bulboane sau prin locuri cu structuri subacvatice, daca cumva le stii (nu e voie nici cu barca, pentru a intra cu sonarul).

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 8. mai 2013, 17:56

ce fel de bulboane , am auzit de ele dar n-am avut ocazia de a intreba de ele.....??? :gandesc:

__________________

dar daca apa merge repede , dar se cunoaste ca este apa adinca , se poate de incercat ? :bucuros: :gandesc:

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. septembrie 2012

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 9. mai 2013, 05:28

asa-zisele bulboane sunt locurile acelea in care, datorita structurii malurilor sau fundului, se creeaza un contracurent. practic, apa se invarte ca atunci cand amesteci cafeaua cu lingurita. dar unde vrei sa pescuiesti la Prut?

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 9. mai 2013, 07:51

Bulboane =anafoare zona unde poti observa vartejuri la suprafata apei, vartejurile se formeaza in special in spatele structurilor scufundate in apa sau in zonele unde apa a erodat malul formand o groapa adancitura in praguri si in spatele carora apa formeaza contracurenti, vartejurile sunt foarte usor de observat la suprafata ...eu am pescuit la somn doar la spinn pe Prut ...ca si sfat cauta zonele unde ai copaci structuri scufundate in special in maluri nu te speria daca curentul este destul de puternic mustaciosii acolo isi fac veacul stai si observa unde ataca si apoi insista pe acea zona ,cel mai bine este sa explorezi zona dintre ape ....
P.S. pregateste destule naluci

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 9. mai 2013, 11:18

asa-zisele bulboane sunt locurile acelea in care, datorita structurii malurilor sau fundului, se creeaza un contracurent. practic, apa se invarte ca atunci cand amesteci cafeaua cu lingurita. dar unde vrei sa pescuiesti la Prut?

Da..la Prut...!

Bulboane =anafoare zona unde poti observa vartejuri la suprafata apei, vartejurile se formeaza in special in spatele structurilor scufundate in apa sau in zonele unde apa a erodat malul formand o groapa adancitura in praguri si in spatele carora apa formeaza contracurenti, vartejurile sunt foarte usor de observat la suprafata ...eu am pescuit la somn doar la spinn pe Prut ...ca si sfat cauta zonele unde ai copaci structuri scufundate in special in maluri nu te speria daca curentul este destul de puternic mustaciosii acolo isi fac veacul stai si observa unde ataca si apoi insista pe acea zona ,cel mai bine este sa explorezi zona dintre ape ....
P.S. pregateste destule naluci

Ce fel de naluci ?

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 9. mai 2013, 11:31

Eu cu precadere folosesc linguri grele ,mai nou incerc cu linguri duble,dar si jiguri mari cu naluci pe masura 15+cm la voblere nu mi-am prea prins urechile...

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 9. mai 2013, 12:15

Eu cu precadere folosesc linguri grele ,mai nou incerc cu linguri duble,dar si jiguri mari cu naluci pe masura 15+cm la voblere nu mi-am prea prins urechile...

:doaaamne: :doaaamne: :doaaamne: ......ce anume sunt nalucile ?
:cadou:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 9. mai 2013, 12:43

twistere shaduri

dj_Andy

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dj_Andy«

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 9. mai 2013, 12:50

twistere shaduri

sunt scumpe ?
_____________________

mmm..gata am vazut..dar crezi ca v-a merge cu asa ceva in Prut ? :gandesc:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 9. mai 2013, 13:01

Acum la fiecare pescar functioneaza o naluca in functie de priceperea acestuia in a o juca de a cauta pestele tinta si de increderea lui in acea naluca ,sunt destui care au folosit aceste naluci cu succes

Subiecte asemănătoare