Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 30. aprilie 2013, 08:42

Pastrez acest microb :pescuit: De pe la 7-8 ani,

acum am 51 de ani, si nu incer sa-i caut antidot, este unul dintre putinii microbi care-ti provoaca placere........ :pescuit: :pescuit:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 30. aprilie 2013, 09:04

:salut:
Ca si dragostea ... daca te indragostesti si nu stii de ce ,insemna ca iubesti...
Cred ca e un dram de nebunie :apl:
Ma simt super la pescuit :bucuros2:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 30. aprilie 2013, 11:05

feri,
suntem aproape de aceeasi varsta (eu cu un an mai batran),dar tot din generatia aia fac si eu parte
tocmai la acest aspect am incercat sa ma refer si eu
uitate la varsta celor care posteaza si care isi exprima respectul pt natura si pescuit, mai toti sunt trecuti de 40 ani sau se invart pe acolo.
oare de ce?!!!
tocmai de aceea am si spus ca imi este teama de viitor, de viitorul care ne asteapta si care se intrevede :necajit:

Off Adi de ar fi toti cei de peste 40 de ani la fel ca tine .....nu ca doresc sa te contrazic dar sunt satul de astia peste 40 de ani care lasa munti de peturi si caserole de plastic pe unde trec ....ieri am gasit pe malul unei ape un mic dezastru lasat de o duminica insorita ....i-am vazut si duminica cand erau in toiul destrabalarii mai toti in jurul la 50 de ani .....eu cred ca indiferent de varsta respectul fata de natura vine din educatie si din intelegerea naturii, apropierea cu aceasta ...daca e sa iau "pescarii" ce ii gasesc pe Dambovita in Bucuresti 90% din cei trecuti de 40 de ani sunt cu parasute mai bine de jumatate din aceste parasute le gasesti in apa agatate de cine stie ce piatra ...aia ce respect au pt natura mai ales cand ii vezi ca retin si bibanii de 6-7 cm ....si acum nu ca astia mai tineri ar fi mai brezi si din categoria asta de varsta cam aceeasi proportie este nesimtita fata de natura ,iesirile lor in natura se datoreaza modei gratarului si nu dorintei de comuniune cu natura ....prea mult computer pt unii si prea putin aer curat respirat ...Acum ontopic pentru mine pescuitul este forma cea mai eficienta de relaxare spatiul unde ma pot refugia ,in pescuit imi gasesc pacea si linistea vidarea mintii de multele procese ce o aglomereaza si concentrarea doar asupra pescuitului ,sunt pescar inrait de la varsta de 7 ani microbul fiind inoculat de un unchi de al meu ,iar de atunci alerg dupa recorduri :zambet: ...caut tehnici si ma strofoc sa ajung la pct 6 dar pana acuma nu prea am reusit :doaaamne:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 30. aprilie 2013, 15:26

Vad ca multi ziceti ca pescuitul este relaxare... :).
Nu vreau sa va contrazic da` cred ca este vorba de relaxare intelectuala pentru ca fizica nu prea ii, de multe ori.
Cand te trezesti cu noaptea in cap, faci ceva zeci sau chiar sute de km pana la loc, stai uneori in ploaie/frig/arsita/etc. toata ziua, bati alteori km pe jos tot lansand s.a.m.d.... cand te intorci noaptea acasa, nu esti tocmai relaxat fizic, mai degraba "rupt"... :rizi:.
Evident ca ai un sentiment placut ca ti-ai facut damblaua... ca doar d-aia mergem iar si iar. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 30. aprilie 2013, 15:29

exact informer ... relaxare psihica, ruperea din cotidian si de nervii acumulati in timpul saptamanii la locul de munca pentru ca de regula cand ma intorc acasa sunt frant de oboseala din punct de vedere fizic ... dar e o oboseala placuta :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

26

miercuri, 1. mai 2013, 17:10

@rapace,
ma refeream strict la cei care sunt pe acest forum, nu generalizam deloc.
ar fi si gresit sa fac asta dat fiind si nivelul de informare si..........civilizatie (nu are rost sa ma mai feresc de acest termen) pt ca pana la urma despre asta este vorba
la vasrta de peste 50ani sunt extrem de multi asa zisi pescari - asta se cred ei - care umplu malurile apelor si la care nivelul de cultura, civilizatie si respect este extrem de redus, este vorba de individul ala ce seamana leit cu manelistii din ziua de astazi, dar care la vremea respectiva nu avea acest termen de comparatie si se numea simplu "cioban"
astia nu mai sunt recuperabili si nu ii mai poti educa la varsta asta, asteptam sa dispatra si probabil ca si noi odata cu ei, dar........cum v-am mai spus, la ce vad in ziua de astazi. brrrrr
ma ingrozesc cand ma uit la intervalul de varsta 20-30ani :doaaamne: :zid:

cat despre "placerea" de a pescui, informer are perfecta dreptate, vin rupt in doua de la o partida de pescuit, mai ales cand ies cu barca, dar.......doamne cat de bine ma odihnesc dupa asta, cat de bine dorm, chiar daca ma dor toate oasele, odihna aia de dupa pescuit ma remonteaza pt toata saptamana care urmeaza

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 7. mai 2013, 17:50

De ce pescuiesc? Chiar nu cred ca trebuie sa caut raspuns la aceasta intrebare ... Poate pentru ca ,pur si simplu, el exista! O stiti voi pe aia cu muntii si alpinistii ...Tot cam asa ceva o fi si pescuitul pentru mine. Pentru ca daca stau sa "disec" problema imi da cu "virgula' :rizi:
Adica :
-natura ...e superba ,am invatat sa o respect ,dar strict pentru natura exista plimbarile ,sedintele foto ,etc...
-intalniri cu prietenii...da ,sunt super insa cred ca pot fi facute si fara motivatia pescuitului...
-etc.

Asa ca ,eu ma duc la pescuit deoarece ma simt bine si ATENTIE nu consider pescuitul un sport ! Pentru ca nu este! Sau cel putin ,nu este fair pentru pesti ,indiferent cat o frecam cu C&R si alte cele :pauza: Pescuitul este hobby-ul meu ...privat! :bucuros2:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 9. mai 2013, 18:08

De mic copil

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 31. mai 2013, 10:07

De ce :pescuit: ? Pentru ca pe malul apei este singurul loc in care relaxarea e totala si in care uiti de tot stresul,
acumuat in jungla in care traim zi de zi :zambet: .Proeblema mare e de a gasi un loc ferit de tot ce inseamna: manelisti :vomit: ,scyleturi, :nervos:
si tot felul de cretini care ajungind pe malul apei se cred TARZANI si nu mai tin cont de nimic si care merita sa ne pupe :poza:
Este cel mai frumos sport in care spre deosebire de vinatori :limba: noi (NEBUNI LINISTITI)reusim sa crutam viata pestilor si le redam liertatea :bucuros2: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 25. iunie 2013, 19:15

DAIA
Mutatie genetica datorita explozilor solare , mult mult inainte ce Cernobal.
Daia, daia: nimeni in familie nu a facut-o, toti oameni seriosi, cu functii, cu scaun la cap, (la te iti foloseste, daca i-ti vinzi toate sculele mancam in fiecare zi peste pana in 2025, si numai de calitate,)
DAIA...DAIA

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 25. iunie 2013, 20:16

"Ca sa ducem peste pe jumatate putrezit acasa si sa-l vindem la vecini, nu inainte de a face poze cu captura pe scarile blocului sau pe masa din bucatarie! Neaparat punem si pe iutub/faisbuc isprava! " Na, ca m-am enervat de la celalalt topic :nervos:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 25. iunie 2013, 20:24

"Ca sa ducem peste pe jumatate putrezit acasa si sa-l vindem la vecini, nu inainte de a face poze cu captura pe scarile blocului sau pe masa din bucatarie! Neaparat punem si pe iutub/faisbuc isprava! " Na, ca m-am enervat de la celalalt topic :nervos:

Nici nu ne dam seama cati procedeaza asa, pe mine acest fapt nu ma mai poate surprinde. Aflu din cand in cand de la cunostinte, amici, si chiar din gura lor...Din pacate realitatea bate topicul. :necajit:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 26. iunie 2013, 00:18

Pana in 1982 mergeam la Coldau, Bata, Beclean,Mica, Sintereag, Salva, Nepos ,Feldru dupa scobar si veneam acasa cu scobar mare, si il vindeam, prins cinstit, la bologneza, cu mamaliga, cus-cus, si viermi, pe vremea aia nici gand de braconaj, doamne fereste.
Si mama ce ferifiti eram.ACUM???. Mai e peste???

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 7. februarie 2014, 11:17

Am 42 de ani si la ultima partida de stationar din toamna anului trecut, in noaptea din inaintea partidei nu am putut inchide un ochi.
Plecarea era pe la 4 dimineata, iar eu pe la ora 2 eram in masina in fata blocului asteptand sa vina ora cand partenerii de pescuit trebuiau sa-si faca aparitia cu bagajele in spate.In jurul orei 3 nu am mai avut astampar si am inceput sa bombardez usa unuia dintre ei, omul buimac dupa somn ma face in toate chipurile, mai suduie pe limba lui si intr-un final ma intreaba cat e ceasul, dupa care imi tranteste usa in nas, iasa la geam si in gura mare imi spune ca sunt nebun.
Daca stiti careva un tratament cu efect rapid, dati-mi de stire.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 7. februarie 2014, 12:33

Daca stiti careva un tratament cu efect rapid, dati-mi de stire.
:zambet: .......vinde tot !!! :) :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 7. februarie 2014, 12:39

Daca mai primesc asemenea sfaturi primul lucru pe care il vand este calculatorul. :doaaamne:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 7. februarie 2014, 13:03

Daca mai primesc asemenea sfaturi primul lucru pe care il vand este calculatorul.
............ :zambet: :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 7. februarie 2014, 14:16

...pescuiesc de mic copil , era o alternativa la pauzele ce le faceam intre reprizele de scaldat :)
...apoi a devenit un hobby
...hobby-ul a devenit necesitatea de relaxare care s-a combinat cu o satisfactie in plus , atunci cand prind cu voblerele productie proprie. :zambet:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 7. februarie 2014, 14:41

Cel putin la somn, eu pescuiesc pentru a cauta senzatia asta:
Live Biss mit dem Xzoga G66 15kg Blank - YouTube