Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »junior9007«

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 3. martie 2012, 07:49

momeli neconventionale-sapun de casa

Salut,as dori ca in acest topic sa clarificam mitul sapunului de casa folosit drept mameala la somn.Ati incercat careva?Ati avut vreun tzac?Cum l-ati folosit ca momeala?
...cogito ergo sum.

2

sâmbătă, 3. martie 2012, 09:27

Mergea odata, cand era densitatea mai mare, acum e mai greu sa dea de dara de sapun,...pentru ca trebuie sa vina de departe tare!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 3. martie 2012, 11:37

L-am folosit eu pe cel de barberit ...De pe vremea lui Ceasca. Cu asta de casa nu am mai dat demult ,de lene ...Dar sa revin: am dat si am prins cu sapun! Am si ratat! Cum procedam: sapunul in dadeam prin razatoare fulgi.Dupa care il framantam in mana pana devenea o pasta. Din pasta faceam un "gogoloi" pe care il aplicam pe tija carligului lasand liber varful acestuia! Am avut rezultate in special in perioada calda a anului ,cand apa are temperaturi ridicate.

Ps: odata am vazut un somotel de vreo 5 kg cu o burta patrata! La "autopsie" s-a dovedit ca avea in el o bucata de sapun de casa intreaga!Probabil ca cineva l-a scapatin apa cu ocazia spalarii unor rufe ,pe la tara, in Mures. Caz real!

4

sâmbătă, 3. martie 2012, 12:16

...........Ps: odata am vazut un somotel de vreo 5 kg cu o burta patrata! La "autopsie" s-a dovedit ca avea in el o bucata de sapun de casa intreaga!Probabil ca cineva l-a scapatin apa cu ocazia spalarii unor rufe ,pe la tara, in Mures. Caz real!
eu cred ca somnicul ala facea gargara sau se spala pe dinti :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 3. martie 2012, 16:51

Oricum a exagerat cu igiena personala...

6

marți, 6. martie 2012, 11:24

Sapunul de casa se facea si inca se face in unele locuri din "organe de animale" si soda... Somnul cum este un "devorator de hoituri" nu refuza nici sapunul... eu am vazut prins si clean cu bucatele mici de sapun... Am vazut monturi cu ficat si monturi cu rime si lipitori care aveau o bucata de sapun, un fel de naditor ...
Mai nou am vazut si ceva monturi cu burete, unde buretele era imbibat intr-o galeata de sange... Solutii sunt, peste sa fie...

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 6. martie 2012, 11:25

am pescuit pe olt (barajul babiciu) in iulie 2010 timp de 4 seri la rand ziua in special dadeam dupa crap,caras,platica etc pe 2 din cele 4 lansete cu care dadeam la somn aveam montura (plumb culisant cu un carlig iar pe firul de par) patratica din sapun de casa facut de bunica mea la tara de minim 4 cm sau mai mare.montura o duceam cu barca un de credeam de cuvinta iar la lasarea ei aruncam in apa bucati de sapun undeva la 5-10 bucati ( patratele ) timp de 4 seri nu am avut nici o prezentare la nici una din cele 2 lansete. la celelalte 2 lansete folosind rame mari cu coropisnita am luat 2 somotei de 3,5 si 5 kg + 2 ratari....am vrut sa vada daca e adevarat mitul cu sapunul de casa sa zic asa dar va zic sincer ca tot nu cred ca nu ar trage la sapun....am sa mai incerc chiar daca nu am mai facuto de atunci :bucuros: :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 6. martie 2012, 17:26

Mai am si eu in garaj niste bucati de sapun de casa, ce am gasit in pod la un vecin din Romania.
Oricum, am taiat niste bucatele anul trecut si am incercat sa le montez pe fir. Ajungind in contact cu apa, mi-a ramas un miros pe maini de-ti venea sa :vomit: , ce n-a iesit 3 - 4 zile din piele. Cum zice si Zoli, un miros de hoit...

Voi incerca anul acesta la clonc, sa le vad reactia.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Pescarul

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 30. iulie 2012

Locație: Pleven, Bulgaria

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 4. august 2012, 10:16

Am auzit că și la noi la Bulgaria în trecutul apropiat în niște zone ale Dunării pescarii foloseau săpunul de casă, care se face din grăsimii porcului amestecate cu sodă caustic. După ce se dă în foc și se las să fiarbă. Însă nu știu dacă aveau noroc mare cu momeala aceasta. Eu personal n-am folosit săpunul ca momeală.

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 4. august 2012, 14:08

Anul trecut am folosit sapunul de casa drept momeala in Delta.....am avut niste trasaturi dar fara finalizare.....eu il rad pe razatoare apoi il bag in ciorap de dama impreuna cu ficat alterat....fac niste saculeti pe care ii leg de carlig.....sper ca aanul asta sa am ceva capturi ...pana atunci fir intins....

11

luni, 6. august 2012, 13:11

am incercat eu si sincer va spun ca nu am avut nici o trasatura la el in schimb in acelasi loc am luat unul de 2.2 kg

12

duminică, 3. februarie 2013, 14:18

salut...citeam forumul si am dat peste subiectu acesta.
In august 2012 un prieten a prins pe tarnava mare un somn de 22kg(din pacate la transat) si i-a gasit in stomac 1 bucata de sapun de casa cat pumnul!...a incercat apoi sa prinda somn la sapun de casa cu montura de grund simpla,fara pluta, dar fara nici un rezultat,nici macar 1 trasutura!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 3. februarie 2013, 19:56

salut...citeam forumul si am dat peste subiectu acesta.
In august 2012 un prieten a prins pe tarnava mare un somn de 22kg(din pacate la transat) si i-a gasit in stomac 1 bucata de sapun de casa cat pumnul!...a incercat apoi sa prinda somn la sapun de casa cu montura de grund simpla,fara pluta, dar fara nici un rezultat,nici macar 1 trasutura!
Acu` multi ani, pe Mures, stiu ca se folosea sapunul de casa sau sapunul "Cheia" ca atractant pe montura de somn, NU ca momeala.
Se punea o bucata de sapun intr-un tifon deasupra momelii obisnuite (rama, coropisnita, pestisor etc.).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 3. februarie 2013, 22:36

Salut
:salut:
Gabriel nu te-au incurcat cumva plasele puse pe sute de metrii ?????
Am fost in zona si am dedus ca ... e tot Romania, Greata totala!!
Veneau baietii si insirau cu un tupeu de nedescris in fata noastra veniti din Cluj altii Bucuresti altii din toate partile tarii, plase in forma de spirala ca si cum ar fi fost OLTUL lor :nervos:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 3. februarie 2013, 22:40

Sa vezi ce verificari faceau cei de la "PAZA"???pe mal la permise!!!
Disgusting(desgustator) :poza:

dj_Andy

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 12. aprilie 2013, 22:06

deci care-i cel mai bun mod cu sapunul?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 13. aprilie 2013, 06:49

deci care-i cel mai bun mod cu sapunul?


Te speli cu el pe maini cand vii de la pescuit somni, cu alte momeli.

18

sâmbătă, 13. aprilie 2013, 08:21

deci care-i cel mai bun mod cu sapunul?


Te speli cu el pe maini cand vii de la pescuit somni, cu alte momeli.


CORECT ! :prieteni:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 13. aprilie 2013, 08:23

deci care-i cel mai bun mod cu sapunul?


Te speli cu el pe maini cand vii de la pescuit somni, cu alte momeli.



:rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

dj_Andy

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 9. mai 2013, 14:57

inca n-am incercat la sapun de casa ..dar am auzit de asa ceva...si cind se deschide sezonul..incer indata cum am posibiliate..\! :gandesc: :bravo:

Subiecte asemănătoare