Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 25. aprilie 2013, 10:28

Sonarele Humminbird - conurile emise de sonde si importanta lor in pescuitul la clonc

Buna prieteni,
Imi place sa deschid subiecte pt a clarifica detalii ce sunt importante in pescuit, mai ales in pescuitul somnului la clonc.
In acest caz doresc sa prezint conurile de functionare la sonarele Humminbird, pentru ca utilizatorii sonarelor Humminbird sa poata sti la ce sa se astepte pe apa, sau, pt a putea mai usor decide ce isi vor cumpara in viitor, mai ales in cazul cind vor sa-l foloseasca pa pescuitul la clonc.

Conurile la Humminbird se impart in urmatoarele (unghiul conului in grade, la xyz kHz,si diametrul Ø de acoperire in functie de adancimea H):

1. dual simplu = 20°/60° la 200/83 kHz, Ø= 0,35xH/ 1,15xH (standard, cel mai uzual dintre toate si cel mai eficace la pescuit, cind vrem sa gasim/vedem pestii)

2. dual plus = 16°/28° la 455/200 kHz, Ø= 0,28xH/ 0,5xH (unghiul de 16° pt acuratete mare, poate distinge la adincimi mari si pestti mici care stau apropiati, pina la o distanta de cca 15 cm)

3. Tri Beam (1 con simplu elipsa + 2 x conuri laterale elipse) = 20°/2x35° la 200/2x455 kHz, acoperire elipsa, in fata sau in spate nu se vede nimica
....Quadra Beam (dual simplu + 2x laterale) = 20°/60°/2x45° la 200/83/455 kHz, acoperire vezi poza

4. dual plus + Down Imaging = 16°/25° la 455/200 kHz, Ø= 0,28xH/ 0,44xH …..+….DI cu un unghi de 45°/75° la 800/455 kHz (atentie, aici nu e vorba de un con cu o baza circulara de acoperire in functie de adancime!)

5. complet "simplu" (2D+SI+DI) = 20°/60° la 200/83 kHz, Ø= 0,35xH/ 1,15xH …+…SI/DI ambele cu o functionare "doar" la 455 kHz, unde unghiul de scanare este de 75° (de ex la 798 HDSI)

6. complet "complex" (2D+SI+DI) = 20°/60° la 200/83 kHz, Ø= 0,35xH/ 1,15xH …+…SI/DI cu o functionare de 55°/86° la 800/455 kHz (nu functioneaza la 798 decit cu 455 kHz))

7. 3D = 6x16° unul linga altul, in linie, dar in totalitate cu un unghi de 53°, deoarece aceste unghiuri inguste se intersecteaza pe margini, pierzind astfel citeva grade...

Dar, asa cum cu totii am auzit-o deja, "vorba multa, saracia omului…", voi trece datele interesante pt clonc, adica conurile 2D intr-o tabela, si voi posta si poze/desene.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 25. aprilie 2013, 10:40

Personal conul de 20° imi ajunge. Utilizez insa ecranul impartit intre conul de 60° si cel de 20°.
Daca-mi vad momeala in conul de 20° cand apare un peste numai in cel de 60° stiu ca nu este alaturi de momeala chiar daca este la aceeasi adancime. Cadn incepe sa apara si in cel de 20° sunt deja gata sa dau teapa.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 25. aprilie 2013, 11:19

Asa este Tudor,
conul ingust de 20° arata ce se intampla exact sub tine, langa momeala, si cel de 60° arata zonal, cind un somn da "tarcoale", dar si imbunatateste vizibilitatea la apa cu adancime mica sau in rauri cu curenti si vartejuri puternice, unde montura este rapid scoasa din conul de 20°.
Conurile de 20°/60° sunt cele mai uzuale, din punctul meu de vedere combinatia cea mai buna la pescuitul la clonc.

Cele de 16°/25° functioneaza si ele, dar la ape mici nu acopera "destul".
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 25. aprilie 2013, 11:38

Multumim ZORAN , simplu si la subiect :ochi:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 25. aprilie 2013, 11:47

Am si eu o intrebare,unde aflam caracteristicile sonarelor LOWRANCE,aici ma refer le procesoare,puterea lor,. daca au memorie ram si de cat,,. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 25. aprilie 2013, 12:05

Ma interesez si deschid un subiect...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 25. aprilie 2013, 15:51

Am si eu o intrebare,unde aflam caracteristicile sonarelor LOWRANCE,aici ma refer le procesoare,puterea lor,. daca au memorie ram si de cat,,. :ochi:
In mod sigur au memorie RAM, nu exista nici un sistem cu microprocesor fara.
N-am vazut nicaieri specificata frecventa procesorului, marimea magistralei de date (8, 16, 32.... biti) etc. dar parerea mea este ca datele acestea nu sunt relevante deoarece nu se cunosc "soft-urile" care ruleaza pe sonare.
Nu-i acelasi lucru ca la telefoane/tablete/pc-uri pe care ruleaza aceleasi sisteme de operare respectiv aplicatii, si se pot face destul de usor comparatii.
Un sonar cu procesor mai lent si o cantitate mai mica de memorie poate rula mai rapid o aplicatie decat un sistem mai "dotat" daca aplicatia in cauza este optimizata pt. el.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 25. aprilie 2013, 16:10

OK,totusi gps auto are in specificatii putere procesor si memoria ram,putem sa alegem ,deci si un sonar teoretic lucreaza cu cele doua componente de baza, cum alege clientul?Ma uit doar la marime ecran si frecventele cu care lucreaza.la un ecran mai marisor care are 2d,si si gps ,deschise toate in trei ferestre e posibil procesorul sa nu duca sa frameze imaginea .Aici vad eu personal nevoia de informare. :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 25. aprilie 2013, 17:10

Ma uit doar la marime ecran si frecventele cu care lucreaza
Nu numai... te uiti si la tehnologiile folosite si functiile oferite, suprafata acoperita pentru diferite frecvente, putere ultrasunete etc.
Nici un producator cu "scaun" la cap nu va scoate pe piata un sonar care nu-i in stare sa "duca" d.p.d.v. hardware propriile facilitati.
Inca o data, nu compara cu alte scule: majoritatea GPS-urilor auto sunt sisteme care ruleaza Windows CE, Android etc. si pe langa GPS mai vezi filme, asculti muzica etc.... este altceva!
Nu doresc sa discut "aprins" pe aceasta tema, doar am dorit sa clarific putin opinia pe care am exprimat-o anterior.
Am sa postez daca am sa dau de specificatiile care te intereseaza.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 25. aprilie 2013, 18:49

Ok.Informar,sunt de acord cu tine,eu spun ca nu gasesti nimic precizat la firmele consacrate, cel putin la LOWRANCE. :ochi:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 25. aprilie 2013, 20:41

Foarte util topicul. Multumim

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 1. mai 2013, 21:46

Dual Beam - 2D

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 1. mai 2013, 21:48

Tri Beam si Quadra Beam

.

=====================================================================

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 1. mai 2013, 21:55

Dual Beam + Down Imaging

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 1. mai 2013, 21:56

3D

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 1. mai 2013, 21:56

Side Imaging

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 2. mai 2013, 14:05

Bun. Am vazut ce inseamna dual beam. Intrebare:
Ce inseamna dual beam plus? Conurile sunt tot 20/60, frecventele sunt aceleasi. De unde pana unde acel "plus". Ce semnificatie are? Care-i avantajul / dezavantajul acestui "plus"? Intrebarea face referire pentru Hummi 561. Ce idei aveti pentru a face un suport pentru acest sonar, astfel incat atunci cand termin pescuitul sa-l iau acasa cu toate matele si accesoriile (o sonda momentan). Pentru sonda am rezolvat cu sistemul "ventuza" pentru variantele portabile de la Hummi. L-am avut la sonarul vechi si am fost multumit de ventuza aia. Problema mea este unde si cum pun sonarul fara sa gauresc barca si fara sa lan in barca sonda si cablul de alimentare.

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 3. mai 2013, 16:55

:salut:Zoran am ales sa scriu aici si sa nu dechid alt topic,poate ma ajuta cineva. As vrea sa intreb pe cei care cunosc sau care au folosit acest tip de sonar respectiv humminbird 570 dual beam+Down img (4000 W ptp,500 RMS, 16,25,45,75) cu privire la modul lui de comportare in pescuitul la clonc,am gasit o filmare Echolot Humminbird 570 di - YouTube si sincer am fost destul de multumit de ce am vazut acolo,singurul dezavantaj din filmare e ca sa pescuit pe apa foarte mica,fara momeala la clonc si nu am putut vedea intreg comportamentul sonarului/pestelui.
Va rog daca se poate niste informatii cu privre la acest sonar, deoarece am primit unul,nu am iesit cu el pe apa si nu sunt sigur inca daca si il tin sau sa il dau mai departe

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 3. mai 2013, 17:40

:salut: Jan,

Sunt convins ca este un sonar bun, dar dupa parerea mea, nu cea mai buna alegere pt pescuitul la clonc.

Sonarul are DI, dar care nu te ajuta de loc la pescuitul la clonc. Unghiurile de 45° si 75° sunt doar pe lateral, si f inguste!
Din cauza cristalelor pt DI, cele pt 2D au fost "mai stramt" aranjate in sonda si emit 2 conuri de: 16° si 25°.

Aceste conuri sunt inguste, si momeala la clonc trebuie sa stea cit mai aproape de sonda!
Apa mica, diametru de acoperire mic!
Apa adinca, diametrul conului mai mare, dar diferenta de viteza deasupra apei fata de vartejurile de jos (in anumite portiuni!) este cu atata mai mare cu cit adancimea e mai mare. Asa ca, montura este usor scoasa din raza conului.

Am mai facut un desen explicativ, poate se pricepe mai bine.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 3. mai 2013, 19:48

Si totusi cum este cu dual beam plus cu unghiurile de 20/60 grade la 83 respectiv 200KHz? Ce-i cu "plus" ? Ce semnificatie are? Care-i diferenta intre dual beam si dual beam plus pentru unghiurile mentionate? Ce face "plusul" asta inplus? Este doar o chestie de marketing?!
In raspunsurile anterioare, Zoran a amintit de dual beam plus insa pentru alte unghiuri. Am intrat pe site-ul Humminbird si tot nu am reusit sa ma lamuresc.

Subiecte asemănătoare