Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 3. mai 2013, 21:07

Parerea mea proprie si personala este ca Humminbird a avut la primele sonare un singur con mai ingust iar ulterior a introdus 2 conuri mai largi pe care le-a denumit si probabil patentat la "dual beam plus" din motivele mentionate.
Ulterior alti constructori s-au aliniat la aceste specificatii dar n-au putut sa denumeasca tehnologia ca la Humminbird ca era "luata"... asa ca le-au zis numa` cu doua conuri... :).
Cam aceeasi poveste cu structure scan vs. down/side imaging... acelasi lucru denumit diferit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 3. mai 2013, 21:11

Am mai facut un desen explicativ, poate se pricepe mai bine.
[/quote]

Multumesc mult pt raspuns

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 4. mai 2013, 04:24

Parerea mea proprie si personala este ca Humminbird a avut la primele sonare un singur con mai ingust iar ulterior a introdus 2 conuri mai largi pe care le-a denumit si probabil patentat la "dual beam plus" din motivele mentionate.
Ulterior alti constructori s-au aliniat la aceste specificatii dar n-au putut sa denumeasca tehnologia ca la Humminbird ca era "luata"... asa ca le-au zis numa` cu doua conuri... :).
Cam aceeasi poveste cu structure scan vs. down/side imaging... acelasi lucru denumit diferit.


Si totusi la Hummi exista dual beam 20/60 grade la 83/200KHz si dual beam plus tot la 20/60 cu 83/200KHZ Ce-i cu plusul asta?! Am avut un 160P care era dual beam, iar asta, 561, este dual beam plus. Diferenta sa fie oare de la faptul ca-mi poate afisa in ferestre diferite cele 2 conuri? Din ce am inteles eu de pe site-ul Hummi cam asta ar fi, dar poate ca nu am inteles eu bine.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 4. mai 2013, 04:41

Se pare ca asa este cum a inteles Eugen, posibilitatea de vedea pe ecranul impartit, separat 20° fata de 60°, este un "mare PLUS":

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 5. mai 2013, 08:28

Intr-adevar, daca acest "plus" se refera macar la impartirea ercanului in doua si posibilitatea de zoom pe ferestre este satisfacator. Eu banuiam ca ar putea sa aiba si o "sensibilitate" sau "finete" a detaliilor in plus fata de dual beam simplu.

Subiecte asemănătoare