Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 3. martie 2012, 06:16

Somnul și "manelele"

:salut:
de multe ori am văzut pescari ce stau la marginea apei cu ușile larg deschise, maneaua-i data la maxim, grătare si mici, beri, strigate si chefuri...

Ce păreri aveți, influențează negativ reușita partidei de pescuit, sau, n-are nimica căci peștii și asa n-au urechi și nu aud?
:bucuros2: :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 3. martie 2012, 08:18

Pestii simt vibratiile. Cand trantesti usa la masina, daca fuge cineva pe mal, sunetele nu au cum sa le auda. Se poate vorbi si chiar canta pe mal. Daca te scufunzi in cada nu mai auzi decat loviturile in tevarie si nu cand suna telefonul.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 3. martie 2012, 09:20

Gălăgia influențează negativ și pescarul și peștele .........
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

4

sâmbătă, 3. martie 2012, 09:25

:ciao: Ori pleaca zgomotosii, ori ne mutam noi...

5

sâmbătă, 3. martie 2012, 12:50

strict la subiect, raspunsul pertinent la dat Tudor.
dar putin pe langa, insa legat de subiect - urasc acest gen de pescari, evit pe cat posibil sa pescuiesc in astfel de locatii unde gasesc genul asta de pescari si de cele mai multe ori renunt a mai pescui daca in zona apar astfel de indivizi - din cauza asta si pescuiesc mai mult singur si in zone cat mai greu accesibile sau cat mai retrase
pe barajele de pe Olt este plin de astfel de "pescari", care bareaza drumul de acces cu masina lor, intind cate 10-20 de undite de parca sunt cel putin stapani acolo si pe deasupra mai si racnesc si se imbata ca porcii

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 3. martie 2012, 20:03

Pestii simt vibratiile. Cand trantesti usa la masina, daca fuge cineva pe mal, sunetele nu au cum sa le auda. Se poate vorbi si chiar canta pe mal. Daca te scufunzi in cada nu mai auzi decat loviturile in tevarie si nu cand suna telefonul.


:bravo: Tudor, direct la subiect!
De cite ori ajungeam la apa, lasam ultimii metrii sa curaga masina cu motorul oprit, nu trinteam usile, ma uitam sa nu calc pe vreo creanga, si dupa 10 minute luam cite un crap sau amur la nici 5 metrii de mal. Eh, cum ajungea inca un pescar pe balta, pocnea apa pe toata suprafata din cauza trintitului de usa. Ce sa mai fac? Plecam acasa...

La fel si cu somnii, mai ales cind ii pescuiti pe riuri inguste sau aproape de mal!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 5. martie 2012, 03:21

La fel ca toata lumea, nici eu n-am scapat de napasta, dar in ultimii doi ani am ajuns foarte rar, mai putin la stationar decat la rapitor si asa nu i-am prea mai vazut. Am, totusi, un comentariu, cand plantam la crap, mai ales pe o balta, Hagiesti, au fost foarte multe prezentari la vecinul din stanga, la 5-8 m de locul pe unde ma balaceam eu cu barca, si asta nu doar o data, aproape tot timpul, fie primavara, vara sau toamna; pe langa asta, nu am vazut nicio diferenta la trasaturi cand era deschis calugarul fata de atunci cand era inchis si nu curgea apa dintr-o balta in alta! Din aceste motive, parca nu sunt convins de conditiionarea captura-liniste deplina, iar in legatura cu distantele mici fata de mal, parerea mea este ca trebuie sa te lasi cat mai putin vazut, nici ca umbra, si asa deranjul va fi minim!!! Este drept ca nu e normal sa poluezi fonic nici malul, dar pana la educarea prin amenzi, mai este mult, totusi, treaba aceasta ar fi facuta pentru linistea pescarilor!!!! :ochi: :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

8

luni, 5. martie 2012, 09:41

...

Eu zic ca depinde forte mult de metoda folosita si de locul cu pricina... daca pescuiesti stationar si ai montura plantata la 100-150 m nu prea cred ca somnul are de a face cu ce se intimpla pe mal mai ales in ape curgatoare ... insa mai ales noaptea cand e la suprafata si in zona malurilor chiar si o ruptura de creanga poate sa sperie si sa stai degeaba, ca el cauta alt loc. Somnul nu are urechi, dar nici nu are nevoie, tot corpul e "un receptor imens" si reactioneaza la vibratii chiar si la cele de slaba amplitudine...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 5. martie 2012, 12:23

Merci Zoli, exact de aceasi parere sunt si eu.

Pestii in general pot recepta foarte bine pasii de pe mal, vibratiile unei crengi rupte, trintitul unei usi de la masina... si cu toate acestea, daca aruncam un bolovan in apa, nu influenteaza asa negativ ca cele enumerate mai sus.
De foarte multe ori atacurile vin imediat dupa ce pica o lingura sau un wobler cu zgomot in apa.
Si nu rare sunt povestiile pescarilor ce sustin ca, dupa nici 3 minute dupa ce au aruncat bolovanul de 0,5 kile in apa, a si urmat trasatura unui somn.
Parerea mea este ca, zgomotele de plescaiala sau de lansare in apa nu sunt atit de rele ca si zgomotele, vibratiile de pe mal.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

luni, 5. martie 2012, 17:53

Ai dreptate, se creeaza un ecou teribil la trantitul usii de masina, de sar pestii in acel moment..

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 15. martie 2012, 00:53

Eu, unul, am avut un acvariu, acum nu-l mai am, dar am incercat si eu, fara sa ma gandesc la pescuit, in mod deosebit la pescuit, am trantit unele lucruri si am facut diverse zgomote, dar nu am vazut nicio schimbare in comportamentul pestilor. Acum are un prieten acvariu si chiar vreau sa repet experimentul, intrucat parerea mea este ca atata timp cat nu produci un zgomot batand intr-un obiect aflat in apa, nu prea are mare importanta ce se intampla pe mal, in niste limite, totusi! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 15. martie 2012, 06:19

Eu cred ca cel mai important este locul ales pt pescuit.Daca se cauta somnul in zona unei balastiere in functiune,nu cred ca pe individ il sperie zgomotul facut de trantitul unei portiere.Nici nu spun ca trebuie exagerat cu galagia.Dar pe de alta parte,in salbaticie,unde nici musca nu se-aude,trebuie f multa precautie cu zgomotul.
...cogito ergo sum.

13

joi, 15. martie 2012, 21:52

Totusi....... :relax:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 20. martie 2012, 13:04

:salut:
de multe ori am văzut pescari ce stau la marginea apei cu ușile larg deschise, maneaua-i data la maxim, grătare si mici, beri, strigate si chefuri...

Ce păreri aveți, influențează negativ reușita partidei de pescuit, sau, n-are nimica căci peștii și asa n-au urechi și nu aud?
:bucuros2: :noroc:


nu as vrea sa zic parerea mea reala la adresa genului de oameni descrisi in prima parte a mesajului asa ca sar direct la partea a doua a mesajului ...

sunt convins ca intr-o masura destul de mare zgomotul pe care il faci pe mal sperie pestii sau cel putin ii face sa fie mai vigilenti. eu incerc sa ma misc cat mai putin atunci cand pescuiesc (in mod special noaptea pentru ca nu vad unde calc si mi frica sa nu trosnesc vreo creanga sau sa misc cine stie ce bolovani de pe un dig) si fac tot posibilul ca atunci cand sunt nevoit sa ma misc, sa ma misc cat mai putin. asta cand pescuiesc la somn sau cand pescuiesc aproape de mal pentru ca in cazul in care pescuiesc la avat si aruncarile sunt LUNGI atunci chiar nu ma uit catusi de putin la vreo creanga rupta sau mai stiu eu ce alte zgomote ce as putea sa le fac. ma indoiesc ca sunetul unei crengi rupte sau chiar o discutie pe mal poate fi auzit de un peste la 50 de metri distanta si la 2m adancime.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 18. aprilie 2012, 10:49

cu mai multi ani in urma ma aflam in Delta pe bratul Sf. Gheorghe. Eram impreuna cu niste prieteni de vreo saptamana in care am facut cat mai multa liniste posibil . am prins ceva moace in primele 2-3 zile si cam atat. Cu vreo 2 zile inainte sa plecam vin niste pescari 100 de metri mai jos de noi. In prima seara am crezut ca-i nunta acolo . Cantece (din voce nu din casetofon ) , chiote, foc de tabara bubuituri , ce mai incoace-incolo , chef in toata regula.
Dimineata mergem in vizita sa ne cuoastem proaspetii vecini si ramanem perplecsi cand constatam ca cu tot taraboiul facut, prinsesera peste noapte cativa somotei frumosi chiar in zona taberei.
Cu alte ocazii , tot in delta cei mai mari si mai multi somni sau prins in timpul unor furtuni in care tunetele faceau corturile sa vibreze si urechile sa tiuie.
Una peste alta am ajuns sa cred ca somnii nu apreciaza sunetele artificiale in rest nu-i deranjaza prea tare cele naturale.
Cu toate astea tot pe liniste si intuneric mizez cand merg la somn. :nunteleg:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 30. mai 2012, 07:41

am avut sambata parte de asa ceva, erau niste romani cu masinile chiar pe malul apei, am dus monturile pe malul opus, dar tot degeaba, singura activitate a fost a carasului 900 g momeala, isi dadea el interesu pentru mustaciosi, dar ei se pare ca nu sunt de acord, cu poluarea fonica numita manea, probabil ceva anii 80-90 le-ar fi placut, deci in concluzie.... NU MERGETZI LA PESCUIT FARA CD-URI CU MUZICA DE CALITATE, in cazul in care patiti ce am patit eu :))))))))))
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 30. mai 2012, 07:43

:rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 30. mai 2012, 08:04

stati sa va spun eu ceva.eu si cu un coleg de pescuit ca sa aflam daca sant somni in mal bateam de doua trei ori in mal cu piciorul iar daca era somn acolo scoteau bule de aer semn ca se misca pe fundul apei iar in functie de asta ne plasam momeala.au fost zile cand il prindeam si la doi metri de mal nu mari dar multi.

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 30. mai 2012, 08:25

Disper cand vad pescari care vin cu caroseria masinii pe cauciucuri din cauza boxelor.Am o cabana pe malul lacului Santejude Vale,unde in fiecare weekend dau navala cetatenii din Gherla,si incepe "eurovision"..la manele...Ei se planteaza pe malul opus al lacului,pe partea mea nefiind loc din cauza cabanelor.Adevarul e ca in fata cabanei la 50-70 m prindeam crapi.amuri cand pe malul opus era taraboi mare...concluzia mea este ca pestii pleaca din zonele cu activitate fonica majora,facuta de om.
Eu am foarte mare grija in delta cand sunt cu barca,sa nu scap nimic jos,sa nu lovesc lateralul barcii cu plumb...

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 30. mai 2012, 12:00

anul trecut am facut o iesire la cort pe malul siretul in speranta ca voi prinde ceva somn. ajunsi la locul respectiv am avut surpriza ca in locul unde vroiam sa dau dupa somn niste localnici faceau baie si sareau in cap de pe mal dupa ceva timp au plecat . Am ramas in acelasi loc sa dau dupa somn, dupa mult timp mai exact pe la 21:35 un somn mi-a luat voblerul din preajma malului exact din acelasi loc unde baetii sareau in cap.deci prin concluzie zgomotele si clipoceala in apa nu il sperie ci din potriva il atrage.