Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 21. aprilie 2013, 23:12

E interzis pescuitul cu peste viu sau mort ca momeala intr-o regiune a Italiei.

Italia e impartita in 20 de regiuni, fiecare regiune are la randul ei cateva provincii si regulamentul de pescuit difera de la o regiune la alta si din pacate e diferit si intre unele provincii ce apartin aceleiasi regiuni :doarecapu: .Sunt unele rauri si lacuri in Italia unde regulamentul de pescuit nu permite de ceva ani pescuitul la rapitori cu peste momeala viu si in unele locuri nu se permite nici pescuitul cu peste mort.Spre exemplu in provincia Modena, provincia in care locuiesc ce apartine regiunii Emilia Romagna deja de 3 ani nu se mai putea pescui cu peste momeala viu sau mort si cand pescuiam la salau sau somn trebuia sa ies din provincie pentru pescuit cativa zeci de km ca sa fiu in regula cu respectarea regulamentului.

In urma cu cateva luni Regiunea Emilia Romagna a adaugat ceva la regulamentul de pescuit si a interzis pe tot teritoriul regiunii deci si pe multi km de pe raul Po unde acesta intra in Emilia Romagna(mai bine zis face drept granita intre regiuni) pescuitul cu peste momeala viu sau mort.Asta e textul din regulament:

pesca, immissione, trasporto e allevamento di specie ittiche non autorizzate nonché pesca con l’utilizzo di esche di pesci vivi o morti: da euro 500,00 a euro 3000,00.

Dupa cum vedeti nici macar nu mai pot sa imi transport pestii momeala in galeata in masina de acasa pana la locul de pescuit care se afla intr-o alta regiune(Lombardia) pentru ca risc amenda de la 500 pana 3000 euro.
Am citit pe forumurile italiane de ceva timp parerile pescarilor de pe aici si parerile sunt impartite insa foarte multi sunt revoltati pentru ca nu se poate folosi nici macar peste mort cumparat de la magazin..Acum doua zile am vazut o emisiune la tv si un cunoscut pescar italian spunea ca asta e doar inceputul si in viitorul apropiat si alte regiuni ale Italiei vor interzice pescuitul cu peste viu sau mort ca momeala :gandesc: chestia asta ma preocupa tare pentru ca eu consider ca scad sansele destul de mult sa prind mustaciosi la stationar decat la buchet de rame si calamar in defavoarea pestelui viu.Poate intr-un viitor apropiat se va pescui si in Italia la pelete asa cum se face in Spania :gandesc: poate regulile astea vor ajunge si in Romania peste cativa ani :gandesc:
Deci cine vrea sa vina la pescuit in Italia sa incerce sa se informeze bine de regulamentul zonei unde vrea sa pescuiasca, pentru a evita neplacerile ce ati vazut ajung de la 500 la 3000 de euro(Emilia Romagna de evitat)

ps:aviz si celor ce practica spinningul astia in scurt timp nu ne vor mai da voie cu ancore pe voblere, va trebui sa pescuim decat cu carlige simple, nimic carlige duble sau triple :gandesc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 22. aprilie 2013, 12:11

bine de stiut Mane ... citesc pe alte forumuri de o gramada de nemultumiti pe seama noului regulament ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 22. aprilie 2013, 12:59

Multumim Mane, e f bine de stiut. Si daca se mai schimba ceva, te rog sa postezi.

PS: poate va ramane pina la urma doar in Ro posibilitatea de a pescui cu peste viu...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 23. aprilie 2013, 20:58

Intr-adevar suntem norocosi deocamdata din acest punct de vedere(ca putem pescui cu peste viu,sau cu ce momeala vrem noi),dar din pacate suntem ghinionisti din multe,chiar foarte multe,altele...cred ca e mai bine daca ma opresc aici,altfel ajund sa "scuip flacari",devin :nervos: si :doarecapu: .Traiesc doar cu speranta ca se va face odata "lumina" si pe strada noastra.Pana atunci mergem :pescuit: si mai uitam de mizeriile vietii de zi cu zi.

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 23. aprilie 2013, 21:39

Eu in zona unde locuiesc am toate voblerele,rotativele si oscilantele modificate cu carlig simplu si fara spin. La pastrav si clean nu ma deranjeaza dar pe un lac de acumulare din apropiere unde este si stiuca e cam nasol ca am scapat cateva faine. Dar vorba ceea "unde-i lege nu-i tocmeala".
Sunt de acord doar cu artificiale la somn si la orice rapitori.
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 23. aprilie 2013, 21:52

ps:aviz si celor ce practica spinningul astia in scurt timp nu ne vor mai da voie cu ancore pe voblere, va trebui sa pescuim decat cu carlige simple, nimic carlige duble sau triple :gandesc:

Asta sa fie cea mai mare problema..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare