Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 21. aprilie 2013, 10:05

Scrumbie (pescuitul sportiv, perioade si zone)

inca putin si vom pescui la scrumbie,ne vom putea astampara "foamea"de pescuit in prohibitie.eu ma duc in fiecare an in zona gruia-pf2.daca cei din aval de aceste zone ar putea sa ne dea indicatii cu privire la localizarea ei,pe unde este.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 21. aprilie 2013, 10:11

Hmmm, m-ar interesa si pe mine in vara daca se poate ca in zona Mraconia sa prindem ceva scrumbie! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

duminică, 21. aprilie 2013, 10:12

:salut: Eu iti dau un sfat suna la pf mehedinti pt ca nu ai voie sa mai pescuiesti la scrumbie este dosar penal :gandesc: :zambet: :ciao:EU IERI AM AFLAT :buaaaah:

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 21. aprilie 2013, 10:20

o sa ma interesez dar nu am auzit de asa ceva,poate numai la pf2.zoran in zona Mraconia nu stiu daca ai sanse sa prinzi,sa treaca de 2 baraje iar cand vei merge la Mraconia este cam tarziu,se intoarce in mare

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 21. aprilie 2013, 10:54

din cate am citit eu pe net, personal n-am pescuit inca la scrumbie, nu trece de PF2 si dupa ce a depus icrele incet incet se retrage din nou in mare..
Scrumbia de Dunăre-prezentare

@Iulian, asta chiar ca este o veste trista, ..chiar vroiam sa intreb aici pe forum daca totusi este posibil un pescuit in perioada prohibitiei la scrumbie,
chiar as fi fost dispus sa trag o fuga prin 6 sau 7 Mai in zona Gruia ,Pristol..

:ciao:

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 21. aprilie 2013, 12:22

Articolul 6
Prohibitia pescuitului in scop comercial si familial a scrumbiei de Dunare se stabileste, pe sectoare astfel:
a)pe sectorul de Dunare si bratele sale, de la Marea Neagra pana la Ceatal Chilia, Mm 43, pe o durata de 10 zile, in perioada 29 aprilie-8 mai inclusiv;
b)pe sectorul de Dunare si bratele sale, de la Ceatal Chilia, Mm 43, pana la Vadul Oii, km 238, pe o durata de 20 de zile, in perioada 1 mai-20 mai inclusiv;
c)pe sectorul de Dunare si bratele sale, de la Vadul Oii, km 238, pana la Gura Timocului, km 845,6, pe o durata de 30 de zile, in perioada 11 mai-9 iunie inclusiv.(deci nu sportiv/recreativ).in fiecare an nu a fost nici o interdictie la pescuitul sportiv la scrumbie.eu zic sa nu mai faci afirmatii fara a te interesa,sau poate vrei sa dezinformezi,ceea ce cred ca nu e o atitudine corecta pentru acest forum fata de ceilalti.am sunat la inspectoratul de politie mehedinti si se poate pescui la lanseta la scrumbie fara nici o problema(asta cand va urca)!!!!

7

duminică, 21. aprilie 2013, 12:29

SUNA TE ROG LA PF MEHEDINTI SI VB CU CINEVA AVIZAT SI TE CONVINGI CE L MAI BINE ERA SA TAC SI SA TE LAS SA TE DUCI :gandesc: :doarecapu:

8

duminică, 21. aprilie 2013, 12:38

A DECI INSEAMNA CA TU CUNOSTI MAI BINE DECIT MINE DIN PARTEA MEA DUTE DAR INCEARCA SA VB TOTUSI CU CINEVA AVIZAT NU CU AIA CARE FAC DE PAZA LA TEL... :nervos:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 21. aprilie 2013, 13:24

incercati sa aruncati un ochi si aici

INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

unde se discuta aceeasi chestie ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 21. aprilie 2013, 17:33

am lamurit-o si pe asta cu scrumbia, n-are rost sa ne triblam in interpretari..nu este admis pentru pescuitul sportiv (!!!) :zid:
@ Anem, multumim pentru adresa de la rapitori.ro
:ciao:

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 21. aprilie 2013, 18:53

ORDIN nr. 400 din 15 martie 2013 privind stabilirea perioadelor si zonelor de prohibitie a pescuitului, precum si a zonelor de protectie a resurselor acvatice vii in anul 2013

EMITENT: MINISTERUL MEDIULUI SI SCHIMBARILOR CLIMATICE
PUBLICAT: MONITORUL OFICIAL nr. 145 din 19 martie 2013

da-ti un search pe google

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 21. aprilie 2013, 19:00

Cu aceste cote ale Dunarii sansele sa prindeti scrumbie la taparina sunt foarte mici. Am inteles de la un lipovean ca atunci cand este apa multa pe Dunare scrumbia nu mai umbla in bancuri compacte si tind sa-i dau dreptate pt ca anul acesta plasarii au prins foate putina scrumbie comparativ cu anii anteriori.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 21. aprilie 2013, 20:00

Am citit si eu putin pe Rapitori.ro si mi-am facut cruce. Cum e posibil ca pescarii sportivi care cu 1-2 lansete nu golesc un rau(dar un fluviu) sa nu aiba voie sa pescuiasca si aia care pescuiesc comercial sau cu plasa pe toata albia mai bine zis sa aiba tot dreptul? Daca nu este scrumbie atunci sa inchida si pescuitul comercial ,nu sa-l sustina!
:doaaamne: Cand o sa se trezeasca?

Sincer,daca as avea mai multde 1 viata mi-as lua cand voi fi mai mare o pusca sa indreptam legile sau mai bine zis,oamenii
Curand o sa inchida si la scoabar sau mreana daca continuam ideea :nervos:

15

luni, 22. aprilie 2013, 10:54

:salut: VESTE BUNA SE POATE PESCUI LA SCRUMBIE CONFORM ORONANTA NR 578 :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: :bravo: :ciao: SURSA SIGURA PF :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 22. aprilie 2013, 13:41

ordinul de care spui nu se refera la scrumbie,ma bucur ca te-ai interesat.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 22. aprilie 2013, 18:07

este clar , neclar, ordinul 145
Informatii pescuit Mehedinti 2013/ Pescar Mehedintean
voi ce ziceti ? (iulian, sorryy24 ) riscam , nu riscam ?

:ciao:

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 22. aprilie 2013, 19:17

adi nu te mai lua dupa tot feluri de "clone" contrafacute ale ordinului.uitate mai sus in monitorul oficial este cea mai sigura sursa si este foarte clar!se poate pescui. am deschis acest topic pentru a afla pe unde este scrumbia,cat de mult a urcat pe Dunare,acesta fiind scopul,nicidecum pentru contraziceri bazate pe informatii luate din "zbor".deci sa folosim acest topic pentru localizarea ei,pentru interpretari ale ordinului sa deschida cine vrea altul.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 24. aprilie 2013, 19:18

M-am uitat si astazi dar nu am gasit ceva relevant, nu stiu unde a ajuns , dar se pare ca urca, din
pacate nu stiu daca Dunarea s-a mai limpezit, ca apa mare nu-i bai, ca cica le place..

:ciao:

  • Autorul acestui subiect este »sorryy24«

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 2. mai 2013, 06:12

Sambata voi pleca la Dunare la pescuit de scrumbie pentru cateva zile,sper ca vremea se va mentine tot asa frumoasa.Este un pescuit plin de actiune si cateodata cu surprize.De exemplu anul trecut mi-a intrat la taparina un somn de 8 kg care parea de 20kg in curentul in care pescuiam,si nu a fost singurul caz acum 2 ani am avut o ruptura dupa un dril de vreo 20 de minute.Va voi da mai multe informatii de acolo pentru cei care doresc sa mearga.

Subiecte asemănătoare