Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 22:02

Problema sonar Humminbird 3 D wide vista

Am achizitionat de curand un sonar Humminbird 3 D wide vista cu 6 conuri. l-am pus pe oglinda barcii si am sezizat ca nu merg decat 4 conui din cele 6. Are o chestie de diagnostic si acolo imi arata ca merg doar 4 conuri. 4 conuri imi arata fundul 3 d pe cand celalte 2 raman lipite de sol. Am coborat si sonda dar tot degeaba. Atasez un filmulet cu sonarul pe simulator asa cum ar trebuii sa mearga, mie cele 2 patratele din stanga (conuri_ imi raman lipite de sol in timp ce celalte isi fac treaba.

Am cautat prin tot menul sonarului o functie de reset dar nu am gasit. Se poate da reset?

Sa fie sonda stricata?

Humminbird Wide 3D Vision - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 21. aprilie 2013, 09:45

:salut: Iulian,
nu ma pricep asa bine la sonarele 3D, din cite am inteles de la altii sunt f sensibile.
Conurile sunt 6 la numar, fiecare de 16°aranjate sa bata unul linga celalalt, in lateralul barcii, si se suprapun usor la margini. Ca fascicul cumulat, jos pe fundul apei este o forma ce se intinde in stanga si dreapta barcii, iar in fata sau in spate nu prea acopera mult. Cele 6 fascicole se ating una pe alta, se suprapun chiar minimal, astfel ca, cumulat, unghiul inspre laterale este de 53°, acoperind in lateral 1x h (unde h=adancimea apei).

Diametrul de acoperire al unui con de 16°, pe fundul apei, este 0,28 x h. Adica, la o adancime de 10 metri, acopera pe laterala cite 5 m in stanga si 5 metri in dreapta, dar in fata si spatele barcii doar 1,5 metri in fiecare directie. Astfel ca, daca momeala ta la pescuitul la clonc se afla la 5 metri adancime, ea trebuie sa se afle intr-o raza de 0,75 metri in jurul sondei pt a putea fi atinsa de conul sondei.

Aceste conuri inguste nu sunt optimale pt pescuitul la clonc, deoarece somnii ce se ridica la mai mult de 1,5 metri distanta in fata sondei (in acest caz, la o adancime de 10 m), nu vor fi prinsi de conul sondei.
Deasemenea, in apele mai adanci si repezi, cu turbulente si vartejuri, montura este usor scoasa din conul subtire, disparand tot timpul de pe ecran.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 21. aprilie 2013, 17:09

Multumesc mult de schite si de raspuns, dar nu aceasta este problema.

La mine se prezinta ca si o defectiune.Pur si simplu nu functioneaza 2 conuri din cele 6.

Atasez niste imagini pentru o interpretare mai buna a problemei.

Acestea sunt cele 2 conuri ce nu functioneaza



Sonarul are o funtie de diagnostic unde imi arata semnalele trimise de cele 6 conuri, cele 2 din drepta incercuite de mine nu apar deloc pe ecran. In manualul producatorului recomanda acesta functie de diagnostic in momentul in care se ataseaza sonda de corpul barcii, in conditii ideale apar cele 6 conuri pe ecran. Eu am incercat in fel si chip sa pozitionez sonda, am tinut-o si cu mana paralela cu solul la 20 cm sub barca si nu apar deloc pe ecran cele 2 conuri.



In consecinta imaginea cartografiata de sonar arata cam asa



Este posibil sa fie sonda defecta?

Multumesc,

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 22. aprilie 2013, 11:33

Nu imi poate spune nimeni daca este o problema de la sonda?

Este posbil sa se defecteze doar cele 2 conuri?

Sau e o problema de alta natura?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 22. aprilie 2013, 11:47

Ma voi interesa si la reprezentanta Humminbird, dar dureaza citeva zile pina vine raspunsul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 22. aprilie 2013, 19:41

Iti multumesc frumos! Astept

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 22. aprilie 2013, 21:33

Mai spune-mi te rog, ce crezi ca cele 2 sonde din dreapta nu functioneaza? :gandesc:
Ca sa stiu exact ce sa explic la reprezentanta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 23. aprilie 2013, 08:30

Da eu tind sa dau vina pe sonda, cand ii dau functia de diagnosticare nu imi citeste cele 2 conuri.

In videoclipul de mai jos este pe simulator si asa trebuie sa imi citesca

Humminbird Wide 3D Vision - YouTube

Si asa imi citeste mie



Se vede clar ca cele 2 conuri din stanga nu citesc, in poza atasata fundul era plat, nu cu denivelarea aceea imensa asa cum apare in poza, denivelarea aceea se datoreaza celr 2 conuri ce nu citesc.

Multumesc,

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 24. aprilie 2013, 16:23

Am vorbit astazi cu tehnicienii de la Humminbird-Europa, si au spus asa: ori incerci cu o alta sonda, cumparata sau imprumut, ori trimiti aparatul la reparat. Va merge in USA la reparat, costuri de 300~400 eur fara TVA.
O sonda noua 3D este in jur de 160 de euro.

De la distanta ei nu pot spune daca e sonda sau electronica din aparat defect... imi pare rau, cu mai mult nu te pot ajuta. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 24. aprilie 2013, 20:18

Am avut si eu un Matrix 47 3D care s-a stricat in primul an, mi l-au schimbat in garantie. Pe vremea aia mergeam la salau si era o optiune foarte buna de cautat structuri, dar faptul ca nu arata ecourile ci doar simbolurile de pesti m-a facut sa trec la altceva. Atunci mi-am pierdut increderea si in brand-ul Humminbird si am trecut pe Lowrance cu care n-am avut nici o problema.

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 29. aprilie 2013, 13:13

Multumesc de raspuns, am sa caut sa imprumut o sonda 3 d. Sa vad acum pe unde gasesc!

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 9. mai 2013, 18:47

am sa caut sa imprumut o sonda 3 d. Sa vad acum pe unde gasesc!

Salut Iulian,dupa cum vad tu esti din Onesti iar pana la mine sunt doar 120 Km(Miercurea Ciuc)
Trebuie doar sa comunicam si se poate sa incercam cu sonda mea aparatul tau. Noi cand mergem in Delta trecem pe la voi... :idee:
Problema este daca se poate conecta,dar asta putem sa ne dam seama dupa fotografii postate sau trimise in PM.
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 10. mai 2013, 21:08

Multumesc mult de ajutor, voi posta aici poze cu mufa si cu sonda sa vedem daca coincid sondele. Tinm legatura

Subiecte asemănătoare