Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 19. aprilie 2013, 19:38

Prohibitie si ...nu prea

Salutare la toata lumea !
Am o sugestie care poate o sa va para putin ciudata ...Asta e ,nu e obligatoriu sa o luati in considerare ca doar de aceea e doar sugestie ...

Toti suntem pescari ,toti vrem sa prindem pestii cei mari atunci cand se hranesc ,aproape toti ne tinem oameni seriosi care respectam legea si condamnam actele care sunt pe langa lege . Cand am zis toti sper ca ati observat ca ma includ si pe mine in aceasta tagma ... :prieteni:

Rugamintea mea este urmatoarea: tinand cont ca ne aflam in prohibitia mare ,consider ca ar fi civilizat sa nu facem publice aventurile noatre care ,ma rog , poate nu sunt tocmai in litera legii desi ,uneori ,sunt in spiritul ei :apl: Nu cred ca este un lucru bun nici pentru acest forum ,care se doreste si eu zic ca si este unul educativ din mai multe puncte de vedere, sa apara posturi cu pescuit in prohibitie cu alte stiluri de pescuit in afara de spinning ...sau cu declaratii directe gen "ma duc sa dau la avat " :rizi: Mai devreme sau mai tarziu se vor intoarce impotriva noastra si ma gandesc cu disperare la perioada in care nu aveam voie sa ma plimb pe malul apei cu o lanseta deoarece "tentativa se pedepseste" :nervos:

Daca cineva crede ca nu am dreptate in ce spun astept si argumentele necesare ...Daca cineva se supara ca mi-am permis sa sugerez un lucru ...normal zic eu , asta e! O sa-i treaca cu timpul :) Cred ...

in rest fir intins din partea unuia care este la fel ca voi ... :limba:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 19. aprilie 2013, 19:53

ai dreptate Zamfi ... dar banuiesc ca treaba asta nu are de- a face de exemplu cu Italia unde termenul de prohibitie la somn si avat este un termen necunoscut :ochi:

ps: ce misto ar fi ca toata lumea sa elibereze absolut toti pestii pt. ca in felul asta nu as vedea motivul prohibitiei ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 19. aprilie 2013, 20:04

Am sesizat directia.... Subscriu spuselor lui anem

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 19. aprilie 2013, 20:10

ai dreptate Zamfi ... dar banuiesc ca treaba asta nu are de- a face de exemplu cu Italia unde termenul de prohibitie la somn si avat este un termen necunoscut :ochi:

ps: ce misto ar fi ca toata lumea sa elibereze absolut toti pestii pt. ca in felul asta nu as vedea motivul prohibitiei ...



Nu se pune problema anem ...Stiu ca tu nu esti in prohibitie :) Discutia e alta si imi pare deja rau ca am deschis subiectul ...Sau poate nu. :doaaamne:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 19. aprilie 2013, 20:28

Discutia e alta si imi pare deja rau ca am deschis subiectul ...Sau poate nu. :doaaamne:


stiu Zamfi ca discutia e alta ... sa nu iti para rau sub nici o forma ca ai deschis subiectul, vedem ce iasa si din asta :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 19. aprilie 2013, 21:27

@zamfi, mare adevar grait-ai!
Always C&R

IonutFishing

7

vineri, 19. aprilie 2013, 21:38

despre ce prohibitie e vorba?
aia care apare doar in niste legi de care nu tine nimeni cont?
aia care apare in legea publicata dupa ce a trecut termenul la anumite specii? (vezi stiuca, anul asta)
legea prohibitie care nu da dreptul la pescuitul cu undita pt pescarul sportiv, dar in schimb protejeaza si ofera pe tava pescuitului comercial totul? (vezi scrumbia, anul acesta)
legea prohibitie care este facuta dupa ureche si dupa niste "studii" din 1900 toamna si care datorita schimbarilor climatice nu mai are relevanta in zilele noastre?
emiterea interdictiilor de pescuit pe specii si zone ar fi mult mai benefica si pentru peste si pentru pescar, dar asta ar insemna ca sa ii pese cuiva de treaba asta si sa aiba si cine sa urmareasca asta.
vorbim de prohibitia in care toata lumea pescuieste la stiuca, chiar si cu rame, viermi si mamaliga desi............e voie doar cu artificiale?!!!
despre ce prohibitie vorbim cand in judetele Valcea, Olt, Dolj, cuvintul asta nici nu exista in vocabularul pescarilor dar nici in cel al autoritatilor?
despre ce prohibitie este vorba cand in judetul Valcea pe un post TV (ca suntem ai draqu noi, avem vreo 3-4 :doaaamne: ) apare astazi presedintele AJVPS si declama sus si tare ca taxa de pescuit pe valcea este de 75lei si se pescuieste oriunde - desii ajvps-ul local nu are in administrare nici o balta si doar un tronson de 20km din Olt la intrare in judet dinspre Sibiu - nici un cuvintel de prohibitie, absolut nimic ??!!
prohibitia de care nici autoritatilor care au emiso nu le pasa?!

nu stiu in ce tara traiti voi, dar eu traiesc in Romania de astazi si maine ma duc la pescuit sa prind doi.............stiucalai :zambet:

p.s. zamfi, te iubesc frate dar................stii ca am dreptate (de n'as mai avea :zid: )

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 19. aprilie 2013, 22:20

Mda, asa este prietene...
Dar ...intotdeauna este un dar . Dar ,as putea vorbi despre ce inseamna prohibitia in Aiud ! As putea sa spun ca la noi au avut deja razii pe Mures ,razii facute direct de politie si jandarmi ! La noi lumea se teme sa mearga pe Mures ziua in amiaza mare la pescuit stationar...La noi se vorbeste cu teama de controale si de amenzi ...La noi cine pescuieste altfel decat la spinning o face cu fereala si nu se lauda cu asta ...La noi se braconeaza in continuare cu plase,curent ,la grebla insa pescarii INCEP sa vorbeasca urat de asta!La noi lumea face bascalie de "ecologisti " dar in sinea lor ii respecta si pe undeva ii invidiaza...La noi ...Sincer ,cand spun la noi mintea ma duce ,din pacate, la ...noi! Parca nu as vrea sa definesc acest "noi" deoarece niciodata nu am vrut sa recunosc acest ..."noi" :doarecapu:
Si prietene drag ( pentru carcotasi acest drag este din inima!) as putea sa spun ca pescuitul electric vine din alta zona , pescuitul la grebla vine din alta zona ,pescuitul la parasuta abia acum apare la noi :vomit: samd...Dar asta ar insemna sa arunc cu noroi in pescarii simpli si dedicati care au invatat sa respecte natura(chiar daca mananca peste!) si sa ridic in slavi oameni care probabil nu merita sa fie printre ...noi !

Insa sincer acum (si-mi asum ce zic!) :la noi INCA nu are nimeni curajul sa dea pe Mures, in mijlocul zilei la clonc ,din barca cu momeala naturala!!! Poate ca e bine ,poate ca e rau dar ,deocamdata, asa este la noi!

O noapte plina de intelepciune Romanie ! Probabil ca net-ul fiind atat de impersonal fiecare va intelege aceste randuri cum ii dicteaza inima :prieteni:
Ah si sa nu uit: prohibitie usoara :pescuit:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 19. aprilie 2013, 22:47

Din moment ce multi dintre noi nu ne cunoastem unii cu altii, putem sa aruncam vorbe pe forum si sa ne formam pareri gresite unii despre altii. Intrebarea mea este pt cei care ,,preotejeaza" pestii si "legile" Romaniei, inafara de vorbe face cineva ALTCEVA? Pardon de intrebare, nu prind intr-un an intreg cat scoate cu plasa un braconier sub mediocru intr-o noapte slaba. Daca as spune cat retin, as fi acuzat de faptul ca sunt laudaros sau mincinos. Nu ma deranjeaza parerile sunt impartite si libere. Am sa ma duc in toata perioada prohibitiei la pescuit atat cat am timp. Nu cred ca in decursul acestei vieti as putea prinde si retine peste sa acopere investitia de o am pana in momentul de fata, spun asta doar pt a evidentia faptul ca sub nici o forma nu sunt un fomist care retine peste, imi place pescuitul la nebunie, ador locurile unde pescuiesc si peisajele si iubesc iesirea dintre betoane. Daca chiar dorim sa dacem ceva inafara de injectii pe forum, adunati-va fiecare in orasele in care sunteti si cocosati braconierii cu parii. Acolo sunt pestii dumneavoastra domnilor, nu in undita mea in care anul acesta nu am prins nici macar UN SINGUR peste pe natural. Nu ma poate condamna nimeni ca dupa atata frig si vreme urata am iesit la pescuit sportiv intr-o zi superba de primavara cu peisaje fabuloase. Mai vreti sa facem ceva? Haideti la magazinele unde se vand monofilamente, faceti bahaos.... Sau acolo sunt chiar prieteni de-ai nostri care vand si detin magazinele. Da... Pot fi de acord cu Zamfi sa nu povestim in perioada asta iesirile si/sau pune poze dar nu mai dati zor cu legile, nu pescuiesc legal dar pot sa va spun ca pescuiesc MORAL si da poate deranjez pestii cand mictioneaza, in rest, nu fac nici un rau. De acum incolo ma duc doar la stiuca.... Sau nu

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 19. aprilie 2013, 23:10

Daca chiar dorim sa dacem ceva inafara de injectii pe forum, adunati-va fiecare in orasele in care sunteti si cocosati braconierii cu parii.
Personal sunt perfect de acord cu ce ai spus mai devreme, mai putin cu aceasta fraza... NU asa se fac lucrurile, dupa umila mea parere educatia se face nu se impune... si in nici un caz folosind forta fizica.
Se vede cu "ochiul liber" ca astfel de metode au avut succes sporadic pe alocuri dar nu-s vreun "succes national".
Din pacate implicarea actuala a celor care ar putea face ceva mi se pare atat de redusa incat nu vad nici o solutie si chiar cred ca in ritmul asta, in cativa ani, n-o sa mai avem (practic) pesti. :(
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 19. aprilie 2013, 23:21

Daca chiar dorim sa dacem ceva inafara de injectii pe forum, adunati-va fiecare in orasele in care sunteti si cocosati braconierii cu parii.
Personal sunt perfect de acord cu ce ai spus mai devreme, mai putin cu aceasta fraza... NU asa se fac lucrurile, dupa umila mea parere educatia se face nu se impune... si in nici un caz folosind forta fizica.
Se vede cu "ochiul liber" ca astfel de metode au avut succes sporadic pe alocuri dar nu-s vreun "succes national".
Din pacate implicarea actuala a celor care ar putea face ceva mi se pare atat de redusa incat nu vad nici o solutie si chiar cred ca in ritmul asta, in cativa ani, n-o sa mai avem (practic) pesti. :(


Parerea mea informer este ca intr-o tara ca asta, pt braconierii care in proportie covarsitoare nu au nici un fel de studii, bun simt, unii chiar nici o alta posibilitate, cu vorba nu se rezolva absolut nimic. In toata istoria omenirii cate lucruri s-au rezolvat prin vorba si cate prin forta? Da, poate ca nu o fi bine dar cu siguranta are o rata de succes mult mai mare. In rest, da asa este... Nu o sa mai avem peste, asta e o certitudine dar problema nu este la pescari, sigur au si ei un aport dar este o picatura intr-un ocean. Cei ce stau in zona mea si pana la dunare inclusiv stiu despre ce vorbesc, masacru curat!

12

vineri, 19. aprilie 2013, 23:28

zamfi,
este cat se poate de corect ce spui si ma bucur ca sunt semnale pozitive la voi in zona, dar asa cum spuneam, aici e alta romanie si o spun cu regret.
atata timp cat pe autoritati le doare in ..r de ceea ce se intampla pe apele din zona, atata timp cat plasarii sunt ocrotiti de cei care ar trebui sa ii lege, atata timp cat la sesizarea actelor de braconaj, organele in drept sa ia masuri nici macar nu se mai deplaseaza......................ce vrei sa fac?
sa fiu un bun crestin si sa dau exemplu personal?!!
candva am incercat si asta, dar................m-am saturat sa mai fac asta si pe altii sa ii doara in cur, pur si simplu nu mai vreau, sunt satul pana in gat.
pescuiesc cu destul discernamant si suficient de moral pentru a nu avea crize de constiinta.
si daca tot vorbim de prohibitie si la spining se aplica, chiar daca se pescuieste cu momeli artificiale.

dar, cererea ta este indreptatita si macar pe forumuri sa respectam sau macar sa evitam pe viitor astfel de postari, insa sa nu ne imbatam cu apa chioara, pentru ca daca nu vorbim despre asta nu inseamna ca nu se intampla

p.s. stii unde am pus prima data in viata mea, mana pe o plasa de pescuit?! la VOI :rizi: - eram in armata in tabara la Vintu de Jos pe Mures si am vazut la localnici cum se pescuieste cu prostovolul, am vrut sa invat si eu, dar dupa doua aruncari esuate si aproape cu dintii scosi, am renuntat, nu era de mine :bucuros:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 07:29

Prietene acum chiar nu te mai pot contrazice! Daca aici ai vazut prima data prostovol aici atunci e clar! Sigur ca unealta vine din vremurile vechi si a demonstrat ca nu a decimat populatia piscicola in timp ...Cel putin comparativ cu restul plaselor de pescuit .Originea ei insa se afla la gurile Dunarii.

In rest vreau sa mai dau un singur exemplu :intr-un loc ,pe malul apei ,unde este plin de gunoaie menajere (peturi,cutii ,stim noi ...)daca terminati de baut sucul din doza ,oare ce ar trebui sa facem ? Ducem doza acasa goala si o aruncam la gunoi ( o fi grea dar cand a fost plina am carat-o cu noi...) sau o aruncam pe mal pe principiul ca oricum sunt suficiente gunoaie incat nu mai conteaza si al meu? :gandesc:

Fiecare e liber sa faca cum crede deoarece suntem in democratie, nu-i asa? Democratie...Oare aici nu e vorba de dictatura legii? Ma rog.

Si da, eu sunt pentru combaterea braconajului prin orice mijloace ,a poluarii , a educarii oamenilor pentru a trai mai verde ,etc. Indraznesc chiar sa spun ca am incercat sa fac cate ceva . si eu ma simt obosit ,foarte obosit...Insa daca nu luam atitudine o sa obosesc definitiv si dupa aproape 40 de ani de pescuit parca nu-mi doresc asta!

Aaaaa si prietene , sincer, daca asa asa este la voi chiar nu-mi trebuie modelul acela de Romanie! Nici de al meu nu sunt multumit ,dar sper ca semnele aparute sa nu ramana doar fum ...din pacate cineva a adus si pe aici parasutele ,triunghiurile ,curentul .Ma rog ,au ajuns si in Italia :nervos: Raul este mai usor de invatat si de asimilat. Hai ca mi s-a racit cafeaua si am de lucru .

Fir intins! :prieteni:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 07:41

Parerea mea este ca doar prin propriul exemplu putem schimba ceva. Probabil absolut toti pescarii ar dori sa iasa la pescuit si in aceasta perioada si atunci ce ar mai fi? Este totusi o lege ca e buna ca e rea ar trebui sa o respectam. Daca e rea hai sa o schimbam!!! nu sa o incalcam

Astazi vreau sa ies cu un sonar sa imi gasesc ceva locuri de pescuit pentru cand se gata prohibitia si sincer am mici mustrari de constiinta ca oamenii nu o sa inteleaga ca nu sunt la pescuit.

Intradevar in zona Alba foarte rar vezi cate un pescar pe mal, poate au inteles ca trebuie sa respecte natura sau poate doar de frica amenzilor. Oricum ar fi e bine.

Nu am vrut sa supar pe nimeni sunt doar putin suparat, fiecare isi face propriile legi la noi.

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 08:39

prahibitie, PROHIBITIE,prohibitie!!!!!!! de foarte mult timp cunosc termenul asta (datorita tatalui meu)! eram foarte suparat cand imi spunea ca nu merem la pesti ca ''S-0 INCHIS''!!! dar mergem la pesti si pe interzis 4-5 iesiri in acesta perioada! pedalan de ne sfaraiau rotile la biciclete, eram cu inima cat un purice si ii simteam bataile in tample, vorbeam in soapta de cand plecam de acasa sa nu cumva sa ne auda cineva,stateam ascunsi prin tufe si boscheti,ma trecea cate un fior si cand trecea cate un animalut pe langa mine si pescuiala ca atare dure cateva ore! ca noi erau si altii dar ''socializam'' cu ei si de multe ori erau persoane cunoscute! mai prindeam cateva mrene sau somotei nu-mi placea deloc cand mi se ordona"LA ASTA-I DAI DRUMUL CA II PREA MIC''!
CREDETI CUMVA CA EU SAU ALTII AM SARACIT MURESUL DATORITA FAPTULUI CA MERGEAM LA PESTI ''PE INTERZIS''!

de ani buni nu am mai fost ''la pesti'' pe interzis pana.....ieri! mi-am luat umila mea dotare pt spining si da-i bice! de cand am ajuns toate or mers prost(cand am pasit langa apa am executat o tranta ca era nomolul ca unsoarea si doar nu era sa cad pe bat,mi-am proptit J-ul intr-o creanga apolecata pe apa si am tras o intapeneala cu masina si am polizat-o putin ca sa ies)! :doarecapu: dar sa revin ca am luat-o pe aratura(off topic) :zambet: ! pe aproape 3 km cat am umblat nu era nici dracu! BUCUROS TARE ERAM CA PESCARII CONSTIENTIZEAZA CA TOTUSI II PROHIBITIE! ERAM UIMIT CA NU ESTE NIMENI SI ASTA ESTE UN LUCRU INBUCURATOR! DAR CE-I DETERMINA PE PESCARI SA FACA ASA CEVA? CONSTIINTA SAU TEAMA DE AUTORITATI? NU CONTEAZA .......ORICUM ESTE CEVA BENEFIC! :bucuros2: DAR OARE :gandesc: CINE-I DERANJEAZA PE ''BAIETII BUNI'' IN PERIOADA ASTA? SIIIIIIGUR......RESPECTA SI EI PROHIBITIA! pe mine daca ma agata baietii(organele de control) pescuind(exceptind spiningul la stiuca) voi fi catalogat braconier si eventual ajung si ''vedeta''....nu?
NU MA CONSIDER UN PESCAR ''MODEL''.......DAR VREAU SA MA ''MODELEZ''(pt mine in primul rand)! :pauza:
S-AUZIM NUMAI DE BINE! :prieteni:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 09:39

S-a aparat si natura cum a putut geoco :rizi: :rizi:

Da, consider ca ai contribuit la saracirea muresului intr-un mod nesemnificativ - 1. Nu neaparat ca ai prins sau nu ceva dar prin faptul ca nasti tentatie, ca esti acolo si te vad alti pescari care le tremura buza sa iasa la o partida de pescuit.

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 10:33

Mai fac o pauza cu lucru asa ca ...
Deci e clar ca nu ai saracit nici o populatie piscicola! si eu am pescuit in prohibitie in trecut si aveam aceleasi trairi :rizi: Acum pescuiesc doar la spinning in prohibitie .si ma bucur ca am acest drept! Nu asta era ideea . Ideea este ca odata si odata trebuie sa respectam naibii legile astea! Frate nu ne plac, emigram sau incercam sa le schimbam cum putem! Dar hai sa respectam odata si noi romanii legea asta! Pentru ca altfel o sa criticam generatiile care vin ca sunt iresponsabile ,ca nu sunt in stare de nimic ,etc. Dar noi ce exemplu dam? Imi aduc aminte cand eram mic si mergeam la tara la bunici ...Luam porumb de fiert de la colectiv nu din lotul personal ...Capita de fan proprie era indesata si continea de 2 ori mai mult fan decat cea pentru colectiv ...Furam de la colectiv si eram fericiti!Cica nu-i pacat ca si ei ne-au furat ! Asa m-au crescut bunicii mei si cu mentalitatea mea deformata de acele vremuri lupt si acuma! :zid: Ma rog ,poate nu e cel mai potrivit exemplu .

Oricum un exemplu va dau :la varsarea raului Sebes in Mures ,inainte de prohibitie ,erau peste 100 de pescari! Apa mare pe Mures ,pestele intrat in gura raului ,scobar,morunas,etc. In prima zi de prohibitie NU mai era nimeni! Deci lumea se teme sa se afiseze direct...

Asta in timp ce la ora cand postez aceste randuri Oltul , in zona Valcea, geme de pescari la stationar si un nene "padurar" cica ii verifica sa nu faca focul prin zone cu pericol :rizi: :rizi: :rizi: Cum bine zicea colegul adiwolf ,in anumite zone autoritatea statului este complet dizolvata! Motivele nu le discut aici . De restul "desteptilor" ...Romania te iubesc!


O zi buna . :ciao:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 16:26

@Zoran
Sterge te rog acest topic. Asa cum am spus deja imi pare rau ca l-am deschis. Oricum voi fi extrem de rezervat in a mai posta lucruri "delicate" pe acest forum .
O seara buna si multumesc.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 17:02

:bravo: zamfi

Mai este cate unu din cand in cand si in zilele astea de prohibitie la varsarea raului Sebes in Mures dar oricum neglijabil.

Astazi am fost in zona Totoi(zona destul de frecventata in restul anului de pescari) sa imi testez sonarul cel nou si chiar nu am vazut tipenie de pescar pe aprox 2km de Mures ceea ce ma bucura foarte mult.

Nu are rost sa se stearga postul parerea mea.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 18:29

Foarte buna propunerea, multumesc Zamfi!
Poate ati observat cu totii ca, pt a evita discutii de polemica/cearta am completat la regulament, printre altele, si cu urmatoarele:

Citat


- NU SUNT ACCEPTATE poze cu pesti care pot starni polemici inutile. Ca si completare la acest punct se adauga si rugamintea de a evita intrebari care pot provoca aceste polemici, intrebari de genul: “Ce ai facut cu pestele?” atat in Galeria de poze cat si pe topicurile prezente pe forum. De altfel nu sunt permise subiecte de genul “Ce am eliberat azi ...”, “Ce peste am mancat azi ...” sau altele din aceasi categorie pentru a nu starni discutii contradictorii. Aceste intrebari starnesc polemici inutile care nu sunt dorite pe acest forum.


Vom discuta in echipa si vom cauta o cale de a inspira toti utilizatorii ca pe timpul Prohibitiei sa nu mai ofere "posibilitatea" la astfel de .. :prieteni: .
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare