Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 19. aprilie 2013, 14:56

Somnul urca dar nu musca

Salutare, cum in sfarsit am reusit sa setez sonarul am facut o iesire la clonc. Dupa cateva ore de pescuit, situtuatia a devenit frustrantra, am reusit sa ridic peste 15 somni de pe fund dar.... Absolut nici unul nu a muscat. Am dat la buchet de rame, ce imi mai recomandati sa folosesc sau mai bine spus de ce credeti ca nu a vrut absolut nici unu sa muste?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 19. aprilie 2013, 15:42

:gandesc: ...daca as sti, as fi milionar! :rizi:

Si eu am avut parte de multe astfel de partide. dar nu te necaji, trebuie sa incerci in continuare. Important e ca functioneaza, i-ai vazut, i-ai urnit din loc, mai trebuie sa le gasesti momeala corespunzatoare. :ochi:

Ce adancime a avut apa si unde ai prezentat tu momeala?

Ce comportament aveau, urcau pina la momeala, sau doar 1-2 metri de la fund?

Cind erau la momeala, fugeau repede de la ea, sau dupa ce stateau ceva timp la ea?

Ce montura ai folosit, poti sa pui o poza?

Ai fost singur in barca?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 19. aprilie 2013, 17:41

Apa avea cam 15m iar momeala o tineam la 2-3 m de fund, colegul meu chiar la 5-6. Unii urcau la momeala si ramaneau ceva timp, altii coborau imediat. Am folosit montura prezentata de tine, carlig jos, ancora sus si apoi plumb invelit cu cauciuc negru.

4

vineri, 19. aprilie 2013, 17:56

:salut: Ce temperatura avea apa :ochi: cam adinca mi se pare eu cred ca somnul acum este la mal cauta :gandesc: .....ACOLO 15M STA IARNA NU ACUM PAREREA MEA FARA SUPARARE :noroc:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 19. aprilie 2013, 18:17

Pai daca nu sta acolo, de ce de acolo i-am ridicat?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 19. aprilie 2013, 19:23

Vai ce ma ard degetele sa scriu ceva ...Insa sper sa ma controlez in continuare :drac: Nu de alta dar am eu un prost obicei din care ,mai tot timpul, am avut de pierdut ... :nervos:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 19. aprilie 2013, 19:47

de ce credeti ca nu a vrut absolut nici unu sa muste?

PENTRU CA E PROHIBITIE. :ochi:
...cogito ergo sum.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 19. aprilie 2013, 19:53

Uhhh junior... Ma abtin si eu...

9

vineri, 19. aprilie 2013, 21:14


PENTRU CA E PROHIBITIE. :ochi:


unde?!!
ca pe Olt sigur nu este atata timp cat sunt SUTE (fara exagerare) de pescari pe malul apei si pescuiesc cu orice si in orice stil doar sa scoata pestele din apa.
nimeni dar absolut NIMENI nu intreaba de sanatate dar sa spuna cineva de prohibitie - cel putin in judetele Valcea, Olt, Dolj, acest termen a devenit total necunoscut.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 19. aprilie 2013, 22:46

Vechea discutie.... Pro/contra fara rezultat

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 07:40

Apa avea cam 15m iar momeala o tineam la 2-3 m de fund, colegul meu chiar la 5-6. Unii urcau la momeala si ramaneau ceva timp, altii coborau imediat. Am folosit montura prezentata de tine, carlig jos, ancora sus si apoi plumb invelit cu cauciuc negru.


Ce te face sa fi atat de convins ca ce ai vazut pe sonar era somn? Alte specii de pesti nu sunt pe Olt? Sonarul face vreo diferenta intre somn in miscare si orice alta specie de peste exceptand boarta, penis pastoralis si obletele?
In alta ordine de idei, putin ma intereseaza faptul ca pe Olt sunt sute de pescari pe care-i doare in bashcheti de prohibitie. Daca aia sunt... asa cum sunt ei.... tu (noi) trebuie sa fim ca si ei? Nu ti se pare normal ca, macar, noi sa respectam pestele pe o perioada de macar 60 zile din 360? Crezi ca se moare din asta? :furtuna:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 07:45

Si eu as zice ceva dar mai bine tac.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 10:33

Daca aveti de discutat despre prohibitie, a deschis Zamfi subiect. Aici eu am intrebat cu totul altceva

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 11:40

"Ce te face sa fi atat de convins ca ce ai vazut pe sonar era somn? Alte specii de pesti nu sunt pe Olt? Sonarul face vreo diferenta intre somn in miscare si orice alta specie de peste exceptand boarta, penis pastoralis si obletele?"
Asta ti-am raspuns.

Chestia cu prohibitia a fost pe un plan secundar. Ma doare in bashcheti ca a deschis altcineva un topic pe tema asta asa cum pe unii dintre noi, din pacate, nu-i intereseaza notiunea de prohibitie. Mai scriu?

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 12:08

Rog un moderator sa curete topicul sau eventual sa il stearga, nu ma apuc sa dau nimanui explicatii, probabil daca ne-am cunoaste personal ne-am putea face o opinie unul despre altul dar din spatele ecranului e usor sa vorbesti. Asa suntem noi, o natie de vorbitori, in rest nu facem nimic. Eu am cerut doar informatii despre pescuit la somn... Nu as vrea ca si acest forum sa ajunga ca Rapitori, desi multi au meteahna de acolo

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 12:55

Personal ma tin foarte de regulamente, si de aceea am atras o singura data atentia unui cetatean care blincherea de zor pe cind stiuca si salaul era inchisa. M-am adresat f respectuos si i-am spus ca amenzile sunt pina la 200 de euro, sa aibe grija! :doarecapu: M-am trezit cu un scandal monstru si era sa ma si arunce in apa, ei fiind 4 vlajgani, asa cum mi-am dat seama dupa doar citeva minute. :gandesc:
Cred ca fiecare face cum poate, cit si ce poate si asta pe propria raspundere! Nu ca nu-mi pasa de prohibitie, sunt un tip care de obicei respecta regulamentele, dar s-ar putea ca acea iesire a lui Tyrael sa fi fost inca inainte de prohibitie :gandesc: ...sau pe un lac privat!

Nu voi sterge si nu voi curata subiectul pt ca sa ne fie la toti mai clar cit de usor se poate ajunge la polemici, chiar si la certuri! De aceea va rog cind deschideti subiecte de acest gen, deschideti-le la modul general, fara date exacte sau locatii! :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare