Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

161

joi, 9. octombrie 2014, 09:34

La ultima partida am avut doua degete unite de o ancora.In 10 min.le-am fortat sa iasa pe partea cealalta si le-am rupt spinnul


cum ai reusit treaba asta? mi s-a intamplat si mie de cateva ori si de atunci in majoritaeta cazurilor prefer sa iau pestele cu grip-ul ... doar daca ma grabesc prea tare nu mai pierd timpul cu el :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

162

joi, 9. octombrie 2014, 15:50

Stiu ca pestele nu-l apuci pe partea cu voblerul dar stii cum e,"nu mi-i se poate intampla mie si tocmai acum". :doarecapu: Colegul a scos voblerul de pe agrafa si din gura pestelui apoi a venit randul meu sa fac operatia.Un spinn tras inapoi din deget cu patentul(groaznic) si dupa ce-am eliberat degetul mare am trecut la partea a doua unde am fortat celalalt spinn sa iasa pe partea cealalta sa-l pot rupe.Aici a fost mai fain,pielea nu doare,doar scartaie cand incerci sa o strapungi. :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

163

sâmbătă, 11. octombrie 2014, 09:47

Pentru ca suntem la naluci de avat ,pe langa clasicele thrill tubertini crystal popper etc eu recomand sa avem in trusa si un DuoTerrif DC 9 Bullet.E un vobler interesant ce vine sub pelicula si care ca toate celalalte naluci are timpul lui.Eu am prins la el chiar si sapt.trecuta cand l-a ratat un avat si l-a luat al doilea pe acelasi lanseu.Am prins ceva avati frumosi anul asta cu el ,chiar din curent puternic desi tindea sa sara afara,dar si pe curent moale unde parca se simte mai bine.Poate fi recuperat si cu smuciri scurte si pauze.Fir intins.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

164

joi, 23. octombrie 2014, 09:56

Referitor la cele afirmate mai sus,(daca tot e vreme nasoala si nu am mai putut iesi)unul din cei prinsi la acest vobler.Si eliberarea,sper ca va merge,nu stiu cum atasez filmulete.

»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

165

joi, 23. octombrie 2014, 16:40

@ Diogene

...da-mi voie sa te salut !
...daca nu vedeam manerul lansetei din poza de mai sus , cred ca nici acum nu faceam legatura dintre nickname si o mai veche cunostinta
...rusine sa-mi fie :doarecapu:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

166

joi, 23. octombrie 2014, 17:04

In fata ta oricand imi scot palaria.Respecte Radule si numai bine. :prieteni:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

167

vineri, 24. octombrie 2014, 11:16

Anul asta in primavara, am pescuit mult la avat cu voblere GV.Lures,mai precis modelele de 6-7cm.Acestea au adus capturi destul de multe comparativ cu alte naluci,pot spune ca au fost momente cand avatul era inca in straturile inferioare ale apei si atunci acestea au facut diferenta.O sa pun doar cateva poze,ca idee despre aceste voblere.Unul dintre ele era la mine doar in teste,ca sa vedem ce si cum. Blank-ul nevopsit,doar cu ancorele,se misca excelent.Asta m-a facut ca intr-o zi ploioasa sa-i dau eu o culoare nebuna ca apoi sa am avat pe el. :rizi:
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
  • avatIlie2.jpg (112,33 kB - 96 ori coborit - ultima oara: 21. august 2017, 09:55)
  • avatIlie3.jpg (49,51 kB - 89 ori coborit - ultima oara: 21. august 2017, 09:55)
  • avatIlie5.jpg (53,38 kB - 86 ori coborit - ultima oara: 21. august 2017, 09:55)
  • Avat-V70II.jpg (53,63 kB - 87 ori coborit - ultima oara: 21. august 2017, 09:55)
  • avatIlie4.jpg (48,69 kB - 83 ori coborit - ultima oara: 21. august 2017, 09:55)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

168

vineri, 24. octombrie 2014, 16:28

pentru mine anul acesta revelatia a fost Berti Taifun. mi-a salvat cateva partide care pareau ratate.
Nihil Sine Deo

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

169

vineri, 24. octombrie 2014, 19:55

pentru mine anul acesta revelatia a fost Berti Taifun. mi-a salvat cateva partide care pareau ratate

eu nu am avut niciodatä partide ratate... :ochi: :noroc:

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

170

vineri, 24. octombrie 2014, 20:32

asta e foarte fain! :ochi: :noroc:
Nihil Sine Deo

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

171

vineri, 24. octombrie 2014, 23:14

In mod normal,orice partida ar trebui sa fie o bucurie,indiferent daca prinzi sau nu....Am avut gherle mai faine decat
multe partide in
care am prins
peste.Sa fi in
natura,sa-ti incarci
bateriile cu un
rasarit sau apus de
soare in apa,cu un
curcubeu aparut pe
cer dupa o ploaie
de vara sunt
momente unice in
felul lor.Insa
uneori,sunt zile in
care mai bine stai
acasa.Zile din
acelea negre in
care iti vine sa-ti
bagi piciorul in ele
mamarute si
fluturi...De ce?Pai
tocmai ai avut
ghinionul sa lasi pe
fundul apei vreo 3
naluci care de
multe ori inseamna
150 ron sau mai
mult.Stiu ca am
patit-o si nu e funny deloc.Dar la fel de adevarat e faptul ca exista partidele urmatoare in care ca o lege a compensatiei primesti ceva.Si atunci din nou e soare si curcubeu :ochi:
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
  • P1000371.JPG (135,57 kB - 86 ori coborit - ultima oara: 18. august 2018, 19:48)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Diogene« (24. octombrie 2014, 23:25)


Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

172

marți, 28. octombrie 2014, 12:02

Salut!

eu am luat si la berti oister no 2 culoare nickel. Dar de departe thrillul ramane no 1 :))

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

173

joi, 30. octombrie 2014, 17:54

Am avut partide bune acum pe toamna, cu modelul asta de 8,5cm,varianta floating si sinking.(homemade).
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

174

joi, 30. octombrie 2014, 19:02

Am avut partide bune acum pe toamna, cu modelul asta de 8,5cm,varianta floating si sinking.(homemade).
foarte interesante nalucile ... sunt din metal sau lemn? faci si pentru altii sau numai pentru uz personal?

merci frumos!

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

175

joi, 30. octombrie 2014, 19:37

Doar pentru mine,fara suparare,nu fac pentru nimeni altcineva.Nu asta a fost ideea,adica aceea de a
comercializa.E bine ca atunci cand iti vine ceva in minte sa incerci.Poate iesi un lucru bun chiar daca nu te pricepi foarte bine,asa cum sunt eu.Dar faptul ca am avut capturi imi da curaj sa incerc si altceva.Fire intinse :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

176

joi, 30. octombrie 2014, 21:21

Am confectionat din doua lingurite gasite la tara si am luat niste avatei :bravo: ,dar nu se compara ce oscilantele de la berti.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

177

luni, 3. noiembrie 2014, 09:29

Am avut partide bune acum pe toamna, cu modelul asta de 8,5cm,varianta floating si sinking.(homemade).


chestiile alea arata superb si la cum mi-ai zis ca fac prin apa sunt convins ca vor aduce si mai multe rezultate decat au facut-o pana acum :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

178

luni, 3. noiembrie 2014, 18:37

Mersi Anem.Am inceput lucrul la ceva nou,dar alea mai pe iarna cred ca vor fi gata. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

179

marți, 4. noiembrie 2014, 13:10

Asta e un model nou,din lemn,7cm-11gr.Sincer inca nu l-am dat la apa :rizi: dar sunt convins ca nu va merge rau....Desi, sincer anul asta,avatii au venit intr-un procent mai mare pe miscari si vibratii haotice(daca pot zice asa) fata de ce stiam pana acum.Bine,pana acum nici nu am pescuit cu naluci facute de mine.Asta nu inseamna ca se misca ca elicea :rizi: dar au ceva ce le place si mie-mi convine.O sa revin cu impresii de la prima 'udare" si poate daca merita :inchinare: si un filmulet.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
  • P1000443.JPG (71,06 kB - 58 ori coborit - ultima oara: 18. august 2018, 19:50)
  • P1000444.JPG (72,86 kB - 54 ori coborit - ultima oara: 9. noiembrie 2016, 20:34)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

180

joi, 6. noiembrie 2014, 15:37

:buaaaah: faine jucarii ai tot facut in ultima vreme, partenere!
Nihil Sine Deo