Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

41

miercuri, 12. martie 2014, 09:01

raspuns

E adevarat ce se spune despre voblerele Salmo Thrill ca sunt extraordinare la avat sau e doar un mit?Ca as vrea sa-mi cumpar si eu unul dar nu stiu daca se merita,si daca nu atunci spuneti-mi si mie ce as putea sa folosesc sa prind si eu niste avati.M-ar interesa niste modele de voblere carora sa nu trebuiasca sa le imprim eu nu stiu ce miscare ca nu prea le am,ceva care sa mearga bine pe recuperare rapida si sa-si faca el singur treaba. :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 12. martie 2014, 09:19

Cel mai important e sa fie avatul in zona, apoi in functie de preferintele acestuia pe ziua respective, una din zecile de naluci bune pt avat! Da, Thrill-ul este unul din nalucile bune la avat, dar de multe ori mai are nevoie si de cite o “zvacnitura” scurta. Daca te uiti in topical dupa partide, Anem are zeci de poze cu avati prinsi pe Trill.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 12. martie 2014, 09:22

E adevarat ce se spune despre voblerele Salmo Thrill ca sunt extraordinare la avat sau e doar un mit?Ca as vrea sa-mi cumpar si eu unul dar nu stiu daca se merita,si daca nu atunci spuneti-mi si mie ce as putea sa folosesc sa prind si eu niste avati.M-ar interesa niste modele de voblere carora sa nu trebuiasca sa le imprim eu nu stiu ce miscare ca nu prea le am,ceva care sa mearga bine pe recuperare rapida si sa-si faca el singur treaba.

E doar un mit, o cicadă de 17-26 gr. e mult mai ok . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 12. martie 2014, 09:28

...E doar un mit, o cicadă de 17-26 gr. e mult mai ok .


Pe Rin a functionat super Thrill-ul, in schimb cicada deloc. Dar voi mai incerca si cu cicada... Cred ca depinde si de apa pe care se pescuieste
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 12. martie 2014, 09:46

@ Cristina

...din prezentarea ta am remarcat ca pescuiesti mai mult pe rauri (Dunare , Siret , Prut), asa ca pot sa afirm urmatoarele :
...un lucru este sigur : Thrill-ul a fost conceput exclusiv pentru avat si cel putin pentru mine , este naluca "the best" pentru aceasta specie .
...nu pot spune ca este o naluca care se recupereaza doar , pur si simplu , liniar .
....majoritatea folosesc aceasta recuperare , dar eu iti recomand sa incerci si stopari pe recuperare , zvacniri intermitente sau miscari laterale
...asa cum zice Zoran , cel mai important este sa fie avatul in zona , dar acesta isi tradeaza prezenta , in general in perioada de hranire , prin acele salturi (batai ale apei) impresionante de multe ori.
...o naluca cum iti doresti tu ("care sa mearga bine pe recuperare rapida si sa-si faca el singur treaba") ar putea fi Siudac-ul de care am pomenit mai sus , in special vara inspre amurg .
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 12. martie 2014, 10:04

Pe Rin a functionat super Thrill-ul, in schimb cicada deloc. Dar voi mai incerca si cu cicada... Cred ca depinde si de apa pe care se pescuieste

Am înțeles eu greșit, pescuiește pe Rin sau pe Dunăre :gandesc: ......statistic, anul trecut lângă mine s-au prins câteva sute de avați la cicadă și 3-4 avați la thril .
Oare să-i recomand Thrill-ul ? :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 12. martie 2014, 10:10

Nu Larry, nu ai inteles gresit, pescuieste pe Dunare, Siret, Prut... :noroc: Insa ea a intrebat de Thrill si acesta functioneaza super dupa parerea mea! Si are zile cind nu functioneaza deloc. Si la fel ma gandesc ca-i si la cicada, nici cu cea mai frumos colorata cicada din lume nu vei prinde zilnic, si de fiecare data sute de avati.
Sincer iti spun, abia astept sa ajung la Dunare sa prind avat la cicada, pt ca inca nu am reusit sa pacalesc nici un peste cu naluca aceasta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 12. martie 2014, 10:19

raspuns

In absolut toate raurile pe care merg m-au inebunit avatii si mai mari si mai mici iar eu cu ce voblere am nu reusesc sa-i prind decat pe aia mici.De aceea voiam sa schimb tactica si sa trec la artileria grea.Ca veni vorba de cicade(am auzit de ele dar am inteles ca sunt mai bune ptr salau)care tip si ce greutate ar fi mai indicate(ca sa nu mai zic de culori).In ceea ce priveste salmo thrill-ul am vazut un filmulet pe youtube cu niste unguri si prezentau ultimul model de salmo de 5 cm modelul 2014 si avea o gramada de capturi.Am incercat si la rotativa dar la fel cred ca nu am nimerit tipul potrivit.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 12. martie 2014, 10:46

eu am prins avat la un pestisor de plumb si dupa ce l-am pierdut nici nu am mai prins avat, la nimic! anul asta mi-am propus sa incerc si avatul pe langa somn si crap asa ca trebuie sa ma dotez corespunzator!

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 12. martie 2014, 11:10

Video
-

Video



si nu a fost o întâmplare.....haide pa că plec la :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 12. martie 2014, 21:23

Larry - nimeni nu contesta faptul ca cicada este naluca "cea mai buna" pe Dunare insa aceasta naluca aici in zona unde pescuiesc eu si old-radu nu a confirmat inca. Am testat-o dar fara rezultate in cel putin 20 de partide atat cand se hraneau frenetic , cat si cand vanau orice numai naluci NU.

Sunt de parere ca nu este o regula in pescuitul avatului sau vreo naluca miraculoasa insa perseverenta si insistenta dau roade. Singurul lucru dupa ce ii localizezi este sa schimbi naluci si stiluri de prezentare pana le intri in gratii si iti smulg batul din mana.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 13. martie 2014, 05:47

raspuns

Frumoasa captura,cam ca ala as vrea sa prind si eu incepand din acest sezon,dar mai intai sa reusesc sa-mi iau voblerul potrivit.Cicadele eu stiam ca sunt mai grele ca voblerele(fiind din ce stiam eu lestate )astfel circuland mai mult pe fund Asi ce ma fac cand avatii se hranesc la suprafata?Am sa caut sa-mi un salmo trill dar si aici e o problema care culoare e mai buna(are chira socoteala). :salut:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 13. martie 2014, 08:10

Asta-i problema Cristina, culoarea si marimea pentru ca in locuri diferite , conditii diferite si momente diferite, pacatosul asta de peste care e el , are preferinte diferite si foarte precise. Am avut cazuri cand a vrut numai la Thrillul de 9 BMB dupa cum au fost si cazuri in care daca nu-i dadeai de 7 HBL nu-l lua nici puscat. :doarecapu: :nunteleg:
Cat despre modul de recuperare gandeste asa : orice vobler e ca un motocel pentru pisici daca nu-l animi e ddoar un simplu ghem de ata. :ochi:
Pentru ceea ce vrei tu mai bine merge asta :


Culoarea 03 , recuperare continua si constanta , nu foarte rapida si cate un stop de o secunda la 7-8 ture de manivela. :bravo:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 13. martie 2014, 08:58

foarte potrivita comparatia cu jucaria pentru mate,si da avatul este un peste extrem de timid si suspicios cand vine vorba de momeli.De aia e si greu sa-i prinzi dar cu arma potrivita si multa consecventa sper sa-l prind. :salut:

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 26. martie 2014, 18:25

mai sa fie!
ce ti-e si cu nalucile astea! pana anul trecut, pentru mine nu existau. acum, dupa ce am reusit sa prind si eu ceva stiuci mai acatarii, le-as aduna pe toate in ograda mea! acum, pe langa shad-uri, twistere, woblere mi-ati bagat-o si cu cicadele!
faceti-va pomana cu un inocent al spiningului si dati din casa abecedarul, cum se recupereaza cicadele, cum se insereaza in combo (cu agrafa sau fara), dimensiuni si culori, eventual forme versatile, necesare capturarii avatilor din Delta!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 31. martie 2014, 07:15

Buna baieti,mi-am luat si eu un EFFZETT SPINNER KICK_S silver(18gr) si nu prea stiu cum cum sa-l folosesc,am prins ieri un avat cu el la Prut dar cred ca a fost o intamplare.Va rog spuneti-mi si mie cum se face nodul de prindere si cum sa-l folosesc? :salut:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 31. martie 2014, 09:58

Puiu, cicadele (asemeni multor naluci) se pot recupera in diverse moduri … de la recuperari liniare la diferite viteze pana la smuciri mai lungi sau mai scurte cu anumite pauze pentru a lasa naluca sa se scufunde. In anumite momente merg mai bine unele iar in alte momente altele. Ideea e ca trebuie sa iesi pe apa sa le folosesti pentru a vedea cel mai bine care recuperare este mai pe placul pestilor si evident care naluca.

Cristina, de regula nalucile reactive mai mari se prind cu agrafa. Avand in vedere naluca ta, in functie de firul folosit poate vei avea nevoie inclusiv de un vartej. Nodurile de prindere ale agrafei sunt multiple, de la Trilene la Rapala sau Palomar, in functie de preferinte.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 31. martie 2014, 12:11

Buna ,eu am crezut ca datorita paletei pe care o are in coada recuperarea trebuie sa fie lineara ca sa vibreze puternic.Nu am stiut ca si modelul asta face parte din categoria cicade. :salut:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 31. martie 2014, 12:23

Buna ,eu am crezut ca datorita paletei pe care o are in coada recuperarea trebuie sa fie lineara ca sa vibreze puternic.Nu am stiut ca si modelul asta face parte din categoria cicade.

Nu face parte din categoria cicadelor.
Este o naluca foarte OK dupa mine, mica si grea, se poate arunca departe, paleta din coada are o miscare oscilanta nu rotativa (nu rasuceste firul) dar n-as da cu ea dupa avat in special... cu toate ca, dupa cum zici, teoria e infirmata de practica. :zambet:
Se poate recupera in ce stil doresti... cu cat incerci mai multe, cu atat mai numeroase sansele sa-l nimeresti pe cel potrivit la momentul respectiv.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 31. martie 2014, 13:52

mica si grea, se poate arunca departe
...... e OK !! arunci ca si cu piatra !!! :bucuros:
paleta din coada are o miscare oscilanta nu rotativa (nu rasuceste firul) dar n-as da cu ea dupa avat in special.
....paleta din coada... are miscare " ROTATIVA"...fara vartej ai sansa sa-ti rasuceasca firul,iar naluca e pentru :avat,clean, somn...in special primavara!!
Se poate recupera in ce stil doresti.
......numai liniar cu mici stoparii :noroc:
P.s eu folosesc ASP de la SPRO....cu rezultate f.bune dar numai ..PRIMAVARA la :pescuit: in valtorii.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA