Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 15. noiembrie 2013, 03:20

Stie cineva ceva de o naluca "minune " pentru avat de origine poloneza "syudak" sau asa ceva???
:gandesc:
:pauza: se pare ca asta e......siudaki....woblerul polonez, pentru .....avat :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 15. noiembrie 2013, 18:59

multumesc mult.
mai stie cineva amanunte: eficacitate, mod de folosire, capturi , zone in care este folosita etc.
pare o combinatie intre vobler si poper.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 01:06

Importa cineva chestia asta?
La prima vedere, si culoare mie mi se pare foarte interesanta dupa nasul meu.
HALLO????

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 04:00

Hallo! Daß...
Salut Mihai, cred ca daca pescarii nu raspund, nu au raspuns, adica nu stiu daca se importa sau nu. Poate in cateva zile, dupa ce citeste mai multa lume intrebarea vei primi un raspuns. Si eu sunt interesat, sa vedem ce iasa... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 04:40

Mihai, nu am folosit asa ceva insa am un amic ce in urma cu cativa ani, dupa o perioada buna de tot de cautari, a reusit sa puna mana pe unul iar rezultatele s-au lasat asteptate. Nu cred ca e o combinatie intre vobler si popper, forma convexa din bot ii da o anumita miscare si apare (putin atfel) si la anumite voblere destinate pescuitului marin.

Merita incercat, in cazul in care poti pune mana pe el ... nu poti sti ce randament poate da prin locurile tale.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 06:56

dupa ce citeste mai multa lume intrebarea vei primi un raspuns. Si eu sunt interesat, sa vedem ce iasa...
a reusit sa puna mana pe unul iar rezultatele s-au lasat asteptate
:ochi:

Cumpara asp Siudakiewicz realizate de Tom (nou)

BOLENIÓWKI- SIUDAKI - Przynęty - Aukcje | Aukcje wędkarskie ::RYBIE OKO::
Pescuit la avat cu naluci / Pescar Mehedintean
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (16. noiembrie 2013, 07:06)


Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 23:37

in toamna asta, pe Dunare, eu si nu numai, am luat avat foarte bine la cicada de peste 20 grame. am avut partide frumoase, cu peste 20 de avati prinsi pe partida.
o imagine (de fapt 2) mai jos:




Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 17. noiembrie 2013, 05:26

:gandesc: ...si parce se plangea lumea ca nu mai e peste in Dunare! Peste 20 de capturi la o partida, e ceva de vis! Felicitari :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 17. noiembrie 2013, 12:57

@Dorian R: superba captura !!! :apl:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 17. noiembrie 2013, 18:28

:gandesc: ...si parce se plangea lumea ca nu mai e peste in Dunare! Peste 20 de capturi la o partida, e ceva de vis! Felicitari :apl:


Cred ca cel tirziu acuma ai inteles ce prapaditi si nepastuiti sintem aici cu pescuitul.. :necajit:

Fir intins!

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 17. noiembrie 2013, 18:53

:gandesc: ...si parce se plangea lumea ca nu mai e peste in Dunare! Peste 20 de capturi la o partida, e ceva de vis! Felicitari :apl:


este peste pe Dunare si in Delta suficient pentru toti. In ultimii 4 ani am avut partide de exceptie mai ales in Delta dar si pe Dunare in zona de sud. Atata timp cat partida este pregatita cum trebuie, cu linii cat mai simple, cu momeala potrivita si mai ales pe locuri cautate cu atentie, se prinde peste.
In alta ordine de idei, de cand am primit sonarul de Zoran, mi s-a schimbat perspectiva asupra efectivelor de peste de pe Dunare. Este peste foarte mult, credeti-ma :zambet:


@Dorian R: superba captura !!! :apl:



multumesc :)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 17. noiembrie 2013, 19:04

de cand am primit sonarul de Zoran, mi s-a schimbat perspectiva asupra efectivelor de peste de pe Dunare. Este peste foarte mult, credeti-ma
...o fi !! acolo!!... in raport cu capturile si timpul pierdut la pescuit..... :nu: la intrarea Dunarii in tara, e jale, nu e peste :doarecapu: .
P.s bravo !! pentru capturi !! :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 18. noiembrie 2013, 07:24

Dane, imi cer scuze, dar aici trebuie sa te contrazic! Acelasi peste este si la intrarea Dunarii in tara, ca si pe tot parcursul ei. Activitatea lor difera insa de la o zi la alta, iar partidele cind se prind zeci de pesti pe zi sunt rare si trebuie sa le si nimeresti. Apoi mai este si migrarea bancurilor de pesti, care de multe ori e in continua miscare zi de zi.
Parerea mea este ca Dunarea tine mult peste, cel putin mai mult decit apele extrem de limpezi de aici, fara plankton si fara mult peste mic…
Nici eu nu am avut pe perioada concediului din august succesul asteptat, la fel ca si multi altii. Am vazut pe sonar puzderie de peste, bancuri intregi de pasnici, si cind am nimerit ziua buna, am prins si eu si Deyu f bine. Au fost 2-3 zile de succes.
4 zile mai tarziu, cind am incercat din nou, nu am mai avut decit o singura trasatura ratata, cu toate ca am vazut destul peste pe sonar, printre ei si giganti adevarati.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 18. noiembrie 2013, 08:09

Acelasi peste este si la intrarea Dunarii in tara, ca si pe tot parcursul ei
Zoran o fii,numa ca in zona Bazias,barcile cu plase la lucru,lungi de 100 m matura tot.Sa iti dau un exemplu petrecut: vineri sambata dumineca.De vineri cand sa oprit vantul pe Dunare (a fost
oprita navigatia...80 km h)au navalit pescarii fiind... Viitura iar apa puscata ideala pentru salau chiar deca e inca putin cam calda.Nu o sa dau locatii exacte,dar in zona Bazias sa prins foarte
slab.....pe cand la 30 km mai jos, se pescuia la gramada umar la umar cu atacuii multe si capturii pe masura.
Activitatea lor difera insa de la o zi la alta,
cand legi trei zile si doua nopti in locatii diferite...in una prinzi de rupi :bravo: iar in cealalta Canci !!! :) se pare ca e o problema :nunteleg:
Parerea mea este ca Dunarea tine mult peste
o fii dar anul asta, toata lumea sa plans ,eu cel putin,am mai tinut legatura cu cei care stateau zile si nu prindeau nimic. Cind ma prindea si pe mine o dimineata pe Dunare ma surprins ca :
dimineata la rasaritul soarelui nu era activitate totul ere mort(nu sarea nimic) :doarecapu:
Am vazut pe sonar puzderie de peste, bancuri intregi de pasnici,
Cu ajutorul sonarului cumparat de la tine(multam)Lowrance elit 7 am reusit sa-mi fac o parere cat de cat in privinta Dunarii, in diferite locatii. Este alt ceva sa poti vedea ce e sub barca si nu numai la suprafata :bucuros: .De multe ori in loc sa pescuiesc umblam de nebun cu barca sa descopar ce ascundea Dunarea. :bravo:
Zoran! e doar o constatare, in privinta densitatii de peste ,in diferite locatii :) .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 23. decembrie 2013, 15:32

Cum spuneam mai sus, anul asta a mancat avatul foarte bine la cicada (am luat si salau, scobar, morunas), dar la cicade grele - de la 26 de grame in sus. Evident ca imediat ce s-a aflat ca o ia pe cicada, au disparut toate de prin magazine, eu am mai prins ultimile 8 sau 10 cicade de la Maver, care sunt si destul de scumpe. Asa ca luna trecuta, am facut o matrita pentru cicade si pentru plumbi si m-am apucat sa le bricolez singur. Pentru culoare, am folosit autocolant semiholografic pentru remorici de tiruri, in cele trei culori de mai jos. Sper sa-mi ajunga pentru tot anul cele bricolate... :) Ca si pret, am iesit undeva la 8 lei cu tot cu ornamente, materialul de baza este din alama.


speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 24. decembrie 2013, 08:39

@Dorian R: da si frumos loc. Cei care stau in Bucuresti sau pe langa cred ca-l cunosc. Si eu am luat avat la cicada( cele de la strike pro) dar cred ca singurul loc in care am luat la cicada a fost in zona in care ai luat si tu.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 24. decembrie 2013, 09:21

@Dorian R: da si frumos loc. Cei care stau in Bucuresti sau pe langa cred ca-l cunosc. Si eu am luat avat la cicada( cele de la strike pro) dar cred ca singurul loc in care am luat la cicada a fost in zona in care ai luat si tu.


intr-adevar este unul dintre cele mai bune locuri din zona. am mai avut o partida la fel de buna la 422, locul este oarecum asemanator ca si conformatie a curentilor. un alt loc bun este la fostul dig, doar ca agata foarte rau acolo....

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 24. decembrie 2013, 09:39

Anul acesta a fost cu adevarat unul de exceptie in Delta Dunarii! Atat la rapitor cat si la pasnic.Sigur ca au fost perioade mai bune sau mai rele ,dar per total a fost cica fabulos! Acest lucru mi-a fost confirmat atat de localnici cat si de prieteni din Ro sau din afara tarii, care au reusit sa ajunga in Delta. Din pacate nu a fost cazul meu .Deci peste mai este ...Abia astept sa vina primavara sa ma dau si eu un pic cu sonarul pe Mures ca sa va spun si eu ce si cum !

Legat de avat ,cred ca si aici ca la orice rapitor sunt perioade si nalucile aferente perioadei. Sau locului respectiv.In general nu prea pescuiesc la avat ,insa mai intra cate unul cand dau dupa somn .Va imaginati deci cam ce naluci ar trebui sa recomand :rizi:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 9. martie 2014, 21:10

Stie cineva ceva de o naluca "minune " pentru avat de origine poloneza "syudak" sau asa ceva???
...am avut originalul , primit cadou de la un amic din Sibiu , in urma cu vreo 3 ani
...siudak-ul avea 9 cm , dar nu am avut rezultate cu el , dupa cum nici Thrill-ul de 9 cm nu a confirmat in zona mea
...in cele din urma m-am hotarat sa confectionez siudak de 7 cm si in repetate randuri au fost partide la avat salvate de aceasta naluca
...inafara faptului ca este o naluca ce se lanseaz la distante mari , evolutia lui in apa este urmata de o "turbionare" a apei , nu stiu daca ma exprim corect , dar in orice caz , in urma lui ramane o "dara" ( un jet ) de mici bule de aer si cred ca acela este efectul ce atrage avatul
...deasemenea evolutia este una sinusoidala pe verticala , adica voblerul urca la suprafata in timpul recuperarii , apoi coboara sub pelicula si in cativa metri urca iar la suprafata ....aceasta miscare se repeta succesiv

...tei ; 7 cm ; 12-16 gr.
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 9. martie 2014, 23:10

...in cele din urma m-am hotarat sa confectionez siudak de 7 cm si in repetate randuri au fost partide la avat salvate de aceasta naluca

Daca stiam astazi ca ai facut asa ceva te rugam sa imi areti unul pe mal sa vad si eu cum merge. Oricum timpul nu e pierdut asa ca daca mai ai asa ceva ca rezerve sau daca mai ai de gand sa faci te rog :ochi: trece-ma si pe mine pe lista cu 2 bucati (unul albastrui si unul gri-nichel)