Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

181

joi, 6. noiembrie 2014, 16:47

Azi am prins avat la...guma.Frumos! Pentru mine gumele sunt naluca nr.1 la orice rapitor. :nunteleg:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

182

joi, 6. noiembrie 2014, 16:50

Azi am prins avat la...guma.Frumos! Pentru mine gumele sunt naluca nr.1 la orice rapitor. :nunteleg:


Numai eu nu prind un avat la gume … si de nu am dat cu ele prin zone pline de avati de mi-a picat mana :rizi:

L-ai luat Zamfi pe recuperare liniara sau te jucai cu el pe substrat?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

183

joi, 6. noiembrie 2014, 18:25

Alex,la cum se misca,imi dau sperante mari ca anul viitor va fi mai spectaculos ca asta.Si stii bine ce zic. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

184

joi, 6. noiembrie 2014, 19:22

Azi am prins avat la...guma.Frumos! Pentru mine gumele sunt naluca nr.1 la orice rapitor. :nunteleg:


Numai eu nu prind un avat la gume … si de nu am dat cu ele prin zone pline de avati de mi-a picat mana :rizi:

L-ai luat Zamfi pe recuperare liniara sau te jucai cu el pe substrat?


Pe asta l-am luat "pe cadere" :bucuros2: Ca in vremurile bune ,lansezi ,naluca atinge apa si apoi Zbang!!! Recunosc ca atacul ...m-a suprins! :rizi:

Ca idee, eu dau cu gume destul de marisoare .Si asta ,ca si altii , au inghitit complet guma si statea cu firul in coltul gurii :bravo: Am luat Anem si eu si altii atat pe cadere,cat si pe recuperare liniara sau cand jigul a atins un bolovan ,s-a "dezechilibrat" si apoi zbang! Atentie ,la noi in 90% din cazuri avatul isi tradeaza greu prezenta.Nu mai sunt bataile si atacurile de acum 10-15 ani! Umblii o jumate de zi si abia vezi una-doua atacuri de rapitor! In afara de zilele nebune (1-2 pe an :soc: ) cand rapitorii isi tradeaza vizibil prezenta pe suprafete intinse.Cu cat mergi in aval ,debitul Muresului creste si rapitorii parca sunt mai numeosi.Cel putin mai zgomotosi :) Asa ca la noi avatul se cauta dupa alte semne nu dupa "vedere" :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

185

joi, 6. noiembrie 2014, 20:51

Am avut 2 zile in toamna asta de mai de nu sareau in barca, un singur ataca super anemic am avut.... Nu e o concluzie dar de obicei mie asa mi s-a intamplat, cand e turbat nu prea ataca naluca.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

186

joi, 6. noiembrie 2014, 20:59

Adevarul e ca gumele au farmecul si perioada lor.Recunosc ca intr-o anumita perioada am dat exclusiv cu asa ceva dupa avat.Si mi-a mers mult si bine.Atat doar ca asa cum ziceam,perioade si perioade.Plus locuri...locuri care te obliga sa folosesti un anumit tip de naluca.So,la mine BBB au fost cele mai bune,altii folosesc alte nume,vibratii,etc.Si da,de multe ori,avatul da pe cadere,e in firea lui. :bravo:
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
  • DSC04902.JPG (106,75 kB - 54 ori coborit - ultima oara: 18. august 2018, 19:50)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

187

joi, 6. noiembrie 2014, 21:01




...
Asa ca la noi avatul se cauta dupa alte semne nu dupa "vedere" :noroc:
..."nu dupa "vedere" " , dar nici dupa bere :)
...recomanzi sa fim mai atenti la suprafata apei si atunci cand bancurile de "albitura" (oblete) o iau ca nebuni in toate directiile , sa intelegem ca s-ar putea sa fie un avat in zona (sau alt rapitor) ?
...nu-mi vine alt exemplu in minte momentan , am ramas cuplat la....bere :gandesc:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

188

joi, 6. noiembrie 2014, 21:12

Radule,eu pun urechea la pamant si ascult :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

189

joi, 6. noiembrie 2014, 21:29




...
Asa ca la noi avatul se cauta dupa alte semne nu dupa "vedere" :noroc:
..."nu dupa "vedere" " , dar nici dupa bere :)
...recomanzi sa fim mai atenti la suprafata apei si atunci cand bancurile de "albitura" (oblete) o iau ca nebuni in toate directiile , sa intelegem ca s-ar putea sa fie un avat in zona (sau alt rapitor) ?
...nu-mi vine alt exemplu in minte momentan , am ramas cuplat la....bere :gandesc:

Imi place asta cu berea :apl: da' poate de aia nu ai fost atent ...Sau eu nu am fost explicit suficient.Deci daca vezi ca albitura o ia razna e clar ca ceva misca sub apa! Nu ,la noi apa este in 90% din cazuri "moarta"! Adica mai sare cate un pasnic ,da asa...de bucurie! Imi doresc sa vad albitura sarind si sa nu vad rapitorul! Daca-l vad ca e avat ...ma dezumflu instantaneu .Prefer sa vad doar pestii agitati .Bine, merge si o "rotire" gigantica de somn :buaaaah:

La noi ,mai ales la ora asta , trebuie sa cunosti bine configuratia albiei ,sa vezi cursul de apa,obstacolele si DA prezenta pestilor prada.Apoi incerci ...si incerci ...si incerci ...si nimic nu-ti spune ca ai ales bine locul,naluca,stilul ...nimic pana nu vine un Zbang! Daca adversarul are dintii in gura este mai interesant ,daca nu ...asta e! :noroc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

190

joi, 6. noiembrie 2014, 22:16

Daca albitura o ia razna e tot la vedere,daca un singur pestisor o ia razna e tot la vedere,doar ca incep sa ma gandesc mai mult la alt rapitor decat la
avat,daca vad doar rotocoale pe apa consider ca e tot la
vedere.Cand intr-adevar nu se vede nimic pe apa poti zice ca e o apa moarta.Si cam toata lumea cauta rapitorul in locurile mentionate de tine,e normal sa fie asa ,si nu numai in perioada asta.In rest felicitari pentru partida si captura,desi nu are dintii la vedere ci undeva mai in spate.Maine am si eu programata o iesire cu Alex,cred ca ultima pe anul asta.Deja am scos plase din apa si mi-e cam lehamite de sezonul in care "infloresc" braconierii.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

191

vineri, 7. noiembrie 2014, 18:57

Radule,eu pun urechea la pamant si ascult :rizi:

...radem si glumim , da' de avat nu ne batem joc :zambet:
...apropo de pus urechea la pamant...sa sti ca cel mai fain e sa-i asculti din barca , vara , ancorat la umbra si datorita valurilor in cateva minute atat de fain ii auzi ........

...urata poza Ilie :necajit:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

192

vineri, 7. noiembrie 2014, 20:28

Asa e Radu,ai dreptate in tot. :ochi: Pe langa adrenalina data de urs,azi am avut parte si de o alt fel de traire sa zic asa...In probe,cele doua modele de voblere expuse acum cateva mesaje,se misca bestial.Cel putin vibratia marunta data de cel de 7 m-a pus pe spate.Iti spun tie astea ptr.ca tu esti unul din cei care stiu ce inseamna sa-ti iasa un lucru bine facut si bucuria ce o simti dupa. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

193

sâmbătă, 8. noiembrie 2014, 14:31

...am mai spus-o : sa prinzi peste cu o naluca facuta de tine este reusita majora in spinning si sentimentul reusitei este unul exceptional
...iar daca acel peste este avat , cu atat mai bine :bucuros2:
...te astept cu detalii si aici : Voblere hand-made ...

SPOR !...la cioplit.
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

194

sâmbătă, 8. noiembrie 2014, 15:19

Asa e Radule.Am prins cu lansetele si cu nalucile facute de mine si a fost ceva deosebit.Referitor la voblerul respectiv,o sa revin cu detalii si filmulet(daca mai am ocazia anul asta) la topicul respectiv. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

195

luni, 10. noiembrie 2014, 10:19

Asa e Radule.Am prins cu lansetele si cu nalucile facute de mine si a fost ceva deosebit.Referitor la voblerul respectiv,o sa revin cu detalii si filmulet(daca mai am ocazia anul asta) la topicul respectiv. :ochi:


astept filmuletul respectiv. dupa cele discutate m-ai facut foarte curios de miscarea pe care o face in apa naluca respectiva. ceva ma face sa cred ca va fi o treaba usor asemanatoare cu un kastmaster dar lucreaza pe recuperari mai incete mai aproape de suprafata ... nu? banuiesc ca are o miscare relativ haotica.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

196

luni, 10. noiembrie 2014, 16:54

Nici pe departe,sunt diferite fata de ce am mai povestit noi.Ai mp.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

197

joi, 13. noiembrie 2014, 23:53

"Chestiile" de avat poloneze de la RH lures le-a incercat careva??
Personal mi se par foarte interesante.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

198

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 11:48

"Chestiile" de avat poloneze de la RH lures le-a incercat careva??
Personal mi se par foarte interesante.


in repetate randuri mi-am prospus sa le incerc si eu dar mai tot timpul aparea cate ceva ... ba ma razgandeam, ba nu le gaseam etc ... pentru ca pana la urma sa imi vad linistit de pescuit fara a le avea in trusa. daca le-a incercat cineva chiar as fi curios sa aflu si eu o parere.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

199

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 14:53

sant O.K. , dar nu sant deosebite .

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

200

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 15:28

Raman la ideea ca fiecare apa,loc sau cum vreti sa-i
ziceti,are caracteristicile lui si de multe ori ce merge "aici" sa nu mai fie bun la 15km mai incolo.Am patit-o :) De aia e bine sa ai la tine mai multe chestii si sa incerci.Insa ideal ar fi sa ai un loc,doo si sa stii despre ele absolut totul.Asa ar fi muuult mai usor,dar na,cati pesti avem noi,cam greu.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.