Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 17. aprilie 2013, 17:37

Avatul - Naluci folosite

Salut dragi prieteni. Pentru a continua sa adunam toate informatiile la un loc, m-am decis sa deschid o sectiune speciala si pentru naluci.
Din cate am inteles, voblerul da cele mai bune rezultate, deci astept cat mai multe detalii despre voblerele folosite:
-lungime
-greutate
-felul sau de a actiona (la suprafata, la adancime)
-marca si model

In topicul ,,dupa partide ..." am avut parte de multe capturi si multe modele de voblere ,insa aici ar trebui sa le strangem pe toate la un loc pentru a ajuta viitori pescari de avat.

Multumesc de sprijin !
:pescuit:

2

miercuri, 17. aprilie 2013, 18:19

Salut.eu folosesc doar doua tipuri de voblere la avat
Jaxon Prax 7 cm 15g culoareCN sinking
Salmop Thrill 9cm 22g sinking
recuperate foarte rapid cat mai la suprafata
culoarea cat mai naturala.am avut foarte bune rezultate atat in delta dunarii cat si pe somes.eu locuiesc langa baia mare

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 18. aprilie 2013, 18:25

C.B. … daca as scrie toate nalucile cu care am prins avat s-ar umple o trusa generoasa la care daca adaugi nalucile pe care le vor recomanda alti utilizatori care au gramezi de avat la activ vei ajunge la concluzia ca avatul se prinde cu o gramada de chestii.

Adevarul e undeva la mijloc pentru ca fiecare rau si chiar loc are caracteristicile sale. Spuneam la un moment dat pe un alt topic ca sunt aici locuri unde parca prefera sa dea mai bine in oscilante la fel cum sunt locuri in care parca de-al naibii nu vor altceva decat Thrill, in alte locuri prefera niste minnow-uri cu o bataie mai lenesa dar foarte “stransa” in timp ce printr-un alt loc prefera niste voblere cu profil mai gras … si la toate astea insirate mai sus as putea adauga ca sunt anumite momente si locuri cand ii plac mult voblerele fara barbeta de tip vibe (gen RNR de la Rapala sau Crystal Vibe-ul de la Yo-Zuri).

Cel mai bine si probabil singura recomandare care ti-o pot da (fara sa fi nevoit sa arunci cu banii pe fereastra) este sa vezi ce pesti prada prefera avatii din apele in care pescuiesti, unde cauta pestisorii aia (la suprafata, intre ape) dupa care sa incerci sa te uiti prin magazinele din zona ta ce voblere sunt disponibile. Degeaba iti spune cineva ca merg foarte bine Livebait Vibe-urile de la Yo-Zuri cand poate prin zona ta nu ar avea aceleasi rezultate la care pot adauga si dificultatea cu care se gaseste modelul respectiv (si mai e si scump al naibii) … si exemplele pot continua inclusiv cu voblere mult mai scumpe.

Iesi pe apa, vezi cum vaneaza avatii, locurile preferate, pestii urmariti si in functie de chestiile astea mergi in magazin si vezi care vobler s-ar potrivi cel mai bine cu conditiile pe care le gasesti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 18. aprilie 2013, 21:14

Salut
Preferatele mele pt avat sunt streamerele de mai jos, numai ca pe langa astea iti mai trebuie bat ,linie,si mulineta...si nu numai.
»lele« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Picture 126.jpg (134,6 kB - 85 ori coborit - ultima oara: 13. mai 2020, 22:47)
  • Picture 127.jpg (120,89 kB - 94 ori coborit - ultima oara: 13. mai 2020, 22:47)
  • Picture 133.jpg (94,82 kB - 72 ori coborit - ultima oara: 13. mai 2020, 22:47)
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 19. aprilie 2013, 17:20

Multumesc Anem. Cum ajung la bunici ies sa vad cum sta treaba cu avatii

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 27. septembrie 2013, 18:38

daca as scrie toate nalucile cu care am prins avat s-ar umple o trusa generoasa la care daca adaugi nalucile pe care le vor recomanda alti utilizatori care au gramezi de avat la activ vei ajunge la concluzia ca avatul se prinde cu o gramada de chestii.


King Kong, un tail spinner
Ideal pentru avat !.............mai ales primavara !in viltori :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 27. septembrie 2013, 18:58

Dane, am si eu vreo 2 aratari dintr-alea (de la alte firme) si parca de-al naibi nu am prins cu ele nici un avat. Am dat cu unul in toate anotimpurile (am luat cu el in schimb somn) iar cu celalalt doar de cand m-am intors din Romania. De cand am revenit din concediu se pare ca in afara de voblere nu vor nimic altceva ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 27. septembrie 2013, 19:18

2 aratari dintr-alea (de la alte firme) si parca de-al naibi nu am prins cu ele nici un avat. Am dat cu unul in toate anotimpurile (am luat cu el in schimb somn)
pentru avat, clean si (somn ,dar pe apa tulbure) pe Timis ,priavara e spectaol , nici o alta naluca nu prinde asa bine ca aratariile astea :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 27. septembrie 2013, 20:57

Cu King Kong, o naluca pe care o am de cand a iesit pe piata, am prins biban, nu avat. Dar nici nu este avat pe Sena ! :rizi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 27. septembrie 2013, 23:05

Din cate am inteles, voblerul da cele mai bune rezultate, deci astept cat mai multe detalii despre voblerele folosite:

:rizi: :rizi: :rizi:
Cicada de 17 și 26 g. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 30. septembrie 2013, 10:55

Din cate am inteles, voblerul da cele mai bune rezultate, deci astept cat mai multe detalii despre voblerele folosite:

:rizi: :rizi: :rizi:
Cicada de 17 și 26 g. :pescuit:


LARRY ... sunt convins ca stii foarte bine ca nu exista artificiale care sa mearga bine peste tot. in cazul tau merge foarte ok cicada, in cazul meu insa rezultatele se lasa asteptate in ceea ce priveste cicada ... sau cel putin in perioada de vara (am zis sa le incerc doar de pe la inceputul verii). Pe timp de iarna am vazut niste sarbi care pescuiau cu cicade (bine, astia mai mult pescuiau la japca cu ele) si cu exceptia unui somnic agatat de spate nu am vazut sa le mearga prea bine cu ele. o sa insist ceva mai mult cu ele prin anumite locuri cand se raceste putin vremea cu speranta ca poate vor aduce ceva rezultate.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 30. septembrie 2013, 11:07

Da, exact asa este. Ce merge bine pe Rin nu functioneaza neaparat bine pe Dunare sau Timis, si nici invers. Fiecare apa are nalucile specifice ce merg cel mai bine.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 30. septembrie 2013, 15:46

Da, exact asa este. Ce merge bine pe Rin nu functioneaza neaparat bine pe Dunare sau Timis, si nici invers. Fiecare apa are nalucile specifice ce merg cel mai bine.

Corect.....poate și o selecție, prefer unul de 3-4 kg decât cinci de 200-300g . :pescuit:

(bine, astia mai mult pescuiau la japca cu ele)
:nunteleg:

Video
-

Video

Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 30. septembrie 2013, 16:05

Nu stiu sa iti spun nimic de selectia pe care o pot face, dar niste cicade de 17 grame de exemplu nu mi se pare a fi tocmai mari. Am incercat atat cu cicade de 8 grame cat si cu chestii de 15 (mai mari nu am) si doar alea mici au prins la un moment dat vreo 2 avatei de 300 de grame … dar am renuntat la ele ca nu imi plac si sunt exagerat de mici. Am prins avat, si pescuiesc des inclusiv cu chestii de 9 sau 10cm din care unele produc in apa niste vibratii sau zgomote mult peste o cicada si nu s-au dat in spate de la ele nici avateii de 500 de grame. Sunt de parere ca anumite naluci merg mai bine in anumite locuri si in anumite perioade. Nu m-ar surprinde ca peste 1 an sau 2 sa nu mai ai aceleasi capturi cu cicadele cu care astazi iti merge foarte bine.

Si da … sarbii aia pescuiau cu cicada, dar de fapt mai mult jepcuiau cu ea. Aveau niste triple mai mari montate si de cate ori atingeau fundul cu ea faceau exact miscarea aia de japca … iar intr-unul dintre cazuri au prins un somnic de vreo 3-4kg.

ps: am observat o chestie (multi nu imi vor da dreptate aici :zambet: ) pe Dunare, in zona CS … mi se pare ca avatii prefera naluci ceva mai sanatoase decat cei de pe Po de exemplu, adica pe Dunare nici nu imi prea vine sa pescuiesc cu chestii de 7cm preferand oricand sa dau cu minuni de minim 9cm lungime.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 30. septembrie 2013, 16:33

Si da … sarbii aia pescuiau cu cicada, dar de fapt mai mult jepcuiau cu ea. Aveau niste triple mai mari montate si de cate ori atingeau fundul cu ea faceau exact miscarea aia de japca … iar intr-unul dintre cazuri au prins un somnic de vreo 3-4kg.


Proști pescari..... :doarecapu:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 30. septembrie 2013, 18:20

Pe un curent puternic unde nu poti tine voblerele fara sa "sara" afara din apa iti recomand sa ai in trusa un VIBRA JIG de la Seika. Face minuni :bucuros2: .

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 30. septembrie 2013, 18:27

recomand sa ai in trusa un VIBRA JIG de la Seika. Face minuni .
:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 30. septembrie 2013, 18:39

Multumesc pentru ajutor (poza) danmiclau56 :ochi: . Daca tot se vad clar lucrurile tin sa precizez ca am prins pe toate culorile dar cel mai bine pe 01 si 03.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 1. octombrie 2013, 10:48

ziua pe apă adâncă...... :pescuit:

Video
-

Video

Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 15. noiembrie 2013, 00:19

Stie cineva ceva de o naluca "minune " pentru avat de origine poloneza "syudak" sau asa ceva???