Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

pmihai

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »pmihai«

Răspunsuri: 6

Membru din: 9. aprilie 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 16. aprilie 2013, 20:05

Influenta braconajului asupra pescuitului la somn

O problema care ma deranjeaza cumplit este aceea ca pe una din apele statatoare pe care am pescuit si voi pescui la somn se braconeaza cu plasele, mai ales noaptea. As dori sa stiu daca acest fapt afecteaza pescuitul la somn, eventual pestele simte pericolul si evita aceste zone deosebit de promitatoare.
Respecta natura

zoltan

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 3. august 2012

Locație: Odorheiu Secuiesc

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 16. aprilie 2013, 22:12

Buna Mihai, nu cu plasele sint probleme. Cu ,, electricienii,, sunt probleme!!

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 16. aprilie 2013, 22:51

Sper sa nu gresesc, dar, din ce stiu eu, somnul se prinde rar in plase.Mai vulnerabil este in fata electricienilor si a jepcarilor.
Always C&R

IonutFishing

4

marți, 16. aprilie 2013, 23:35

la somn, daca ii trece capul prin ochiul plasei, trece si corpul

pmihai

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »pmihai«

Răspunsuri: 6

Membru din: 9. aprilie 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 17. aprilie 2013, 09:13

Ma gandesc la modul cum ar putea "lucra" electricienii pe o balta mai mare, insa este certitudine ca am vazut somni prinsi cu plasa(cu ochi mai mare), bineinteles ziua i- am vazut morti, erau prinsi noaptea si aveau urme de plasa, acele taieturi pe corpul lor care sunt inconfundabile...Am anuntat prin 112, anul trecut intr- o noapte dar pana au aparut organele competente dusi au fost "pescarii".De cele mai multe ori scapa datorita intunericului, rar mai primesc o amenda, dar cam atat. Este o certitudine ca somnul intra in plase si se incalceste in aceasta. Din pacate......Intrebarea mea era daca somnul, mai ales cel mare simte eventual prezenta plaselor si evita acele zone care pentru mine sunt cele mai interesante si mai productive
Respecta natura

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 17. aprilie 2013, 09:55

Înainte de a suna la 112 anunţă presa, cel puţin nu se mai poate muşamaliza nimic.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 17. aprilie 2013, 10:20

......Intrebarea mea era daca somnul, mai ales cel mare simte eventual prezenta plaselor si evita acele zone care pentru mine sunt cele mai interesante si mai productive


Se presupune ca da! Si se mai presupune ca pe malurile puternic pescuite (la crap, caras, …), unde sunt multe fire in apa, acestea produc un zgomot in curentul apei si prin urmare, somnii evita acele locuri.

Erwin a observat si la crap asta, si anume, cind mergea singur si planta pe un platou 3 monturi, prindea mai multi crapi decit daca mergea u in 2 sau 3 si plantau 8 sau 9 lansete. El spune ca si in balta pestele simte prezenta firelor si ocoleste zona.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

miercuri, 17. aprilie 2013, 11:40

Erwin a observat si la crap asta, si anume, cind mergea singur si planta pe un platou 3 monturi, prindea mai multi crapi decit daca mergea u in 2 sau 3 si plantau 8 sau 9 lansete. El spune ca si in balta pestele simte prezenta firelor si ocoleste zona.

:salut: La crap are dreptate am verificat personal crapul este mai suspicios :gandesc: nu cred ca pe somn il deranjaza firele cind este pe mincat am vazut acum 1 luna 2 somni in plase de 24 kg :noroc: