Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 2. martie 2012, 11:48

Lipless Vibe-uri ...

Deja clasicele, Lipless Vibe-uri … voblere foarte laudate de unii si proaste pentru altii dar pe care mai toti producatorii le au in lista lor de modele.

Ce somni ati prins cu ele? Cati somni? In ce perioada?

Mie imi plac minunile astea de voblere chiar daca nu am prins nu stiu ce pesti cu ele ... poti sa le joci destul de OK, sunt foarte stabile in curent si singura chestie negativa care imi trece acum prin minte in privinta lor ar fi faptul ca nu poti sa le joci aproape de suprafata la o viteza mai mica de recuperare .. sau cel putin eu unul inca nu am vazut nici unul.

Eu am luat 2 somni cu lipless-uri facute de mine dar din pacate ambii in timp ce dadeam la avat, deci au ramas cu tot cu voblere in apa.

Unul dintre ei l-am luat la o recuperare destul de rapida contra-curentului la o culoare destul de naturala a voblerului si pe o apa normala dar dupa vreo cateva minute a frecat inaintasul de ceva si s-a dus naibii. :saluti:
Pe celalalt l-am luat pe o apa tulbure rau si a sarit pe vobler in momentul in care acesta a atins apa ... de abea ce am apucat sa pun pick-up-ul mulinetei la loc ca direct mi-a plecat frana si am vazut un val de mai bine de un metru jumate la suprafata exact in locul in care a picat voblerul. Asta tot pe echipament de avat a intrat si dupa un “dril” de mai putin de 3-4 minute s-a dus naibii cu tot cu vobler. :saluti:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2

sâmbătă, 3. martie 2012, 00:30

cred ca nu trebuie sa iti mai spun de Cristal Vibe, deja clasicul consacrat la avat, dar eu am prins tot doi somni cu asa ceva si unul s-a dus draqu cu vobler cu tot
deci in total 3 tacuri finalizate cu doi pesti pe mal
din cele trei atacuri, la doua dintre ele dadeam dedicat la avat si s-a nimerit sa intre somn, iar cel de-al treilea am dat dedicat dupa somn, a intrat sonmn si...............cum a intrat, asa s-a si dus :nervos:

3

sâmbătă, 3. martie 2012, 18:40


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 3. martie 2012, 18:55

Dadusem deja liku-ul cu LVRD30. Nu e nou. Pokemon are unul de 6 luni. :cafea:

5

sâmbătă, 3. martie 2012, 19:00

Ahhh,nu pot sa cred :) El,fidel gumelor,s-a dedat la asa ceva?Daca nu e cu suparare,il are cumparat cumva cu ajutorul dvs.?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 3. martie 2012, 19:02

Nu l-a cumparat. :noroc:

7

sâmbătă, 3. martie 2012, 19:05

Da,mersi mult.O sa incerc sa-mi fac si eu rost de unul.Ciudat e ca astia-l dau" New2012".

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »SVF« (3. martie 2012, 20:50)


cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 4. martie 2012, 11:17

O parere va rog despre un alt lipless, Mad Max 12 cm, 51 gr.

Am vazut ca este o gama noua scoasa de FOX, a mai folosit cineva produse?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 4. martie 2012, 12:17

O parere va rog despre un alt lipless, Mad Max 12 cm, 51 gr.

Am vazut ca este o gama noua scoasa de FOX, a mai folosit cineva produse?


nu am folosit chestia aia dar pare destul de interesant voblerul, mai ales cu cele 2 inele in care sa il agati, astea inseamna cel putin teoretic ca are 2 miscari diferite ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 4. martie 2012, 19:43

Pe Mad Max nu-l stiu. Cat despre LVRD30 de la Lucky Craft o fi noutate 2012 in locuri unde nu fusese inca importat. Eu l-am gasit in ianuarie 2011 la o expozitie de pescuit unde sunt si eu expozant. Cum sunt prieten cu cei de la Lucky Craft am pastrat trei culori la sfarsitul expozitiei asa ca am putut pescui cu ele tot sezonul 2011. In Franta au fost importate oficial in aprilie 2011.

11

duminică, 4. martie 2012, 19:55


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 4. martie 2012, 20:00

Probabil ca sunt noutati la ei in pravalie. Tot in josul paginii vad Screaming Devil de la Spro, tot noutate 2012, iar eu pescuiam cu el in Spania in septembrie 2011. Si l-am cumparat de acolo, ghidul il utiliza de la inceputul sezonului.

13

duminică, 4. martie 2012, 20:18

A-ti incercat sa pescuiti cu el?E ceva special sau doar se lanseaza departe datorita greutatii?Mersi mult.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 4. martie 2012, 21:59

Care este el ? Cel de la Spro a prins destul peste. Cel de la Lucky a prins si el. Cu cel de la Spro am pescuit numai stiuca caci pentru stiuca eram acolo si oricum nu era somn in regiune.

15

duminică, 4. martie 2012, 22:06

LuckyCraft,de altul eu nu am vorbit pe aici.Mersi mult pentru raspunsuri.M-am lamurit suficient.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 6. martie 2012, 00:43

Cu ratlin'-ul TN 70 de la Imakatsu a incercat cineva? Cel de 50 face ravagii la salau, biban si chiar stiuca! Totusi, nu stiu daca nu este cam mic, dar cum se comporta in apa, innebuneste orice peste care este sensibil la vibratii, daca arunci la 40-50 de m, simti in mana si in coca barcii vibratiile de parca ar fi la 50 de cm de barca!! Eu inca n-am apucat sa-l folosesc la somn, dar sunt curios cum s-ar descurca!!! Poate ca ar trebui umblat la inele, ancore, dar nu stiu daca-i influenteaza comportamentul si in ce masura!! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare