Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 12. aprilie 2013, 13:15

Lansete din fibra plina

Nu am gasit prea multe referinte privind lansetele din fibra asa ca deschid un topic nou, poate se vor aduna informatii utile si pentru altii.
In curand trebuie sa primesc doua lansete (nu stiu marca si nu m-a interesat dat fiind pretul lor) din fibra plina, 3,00metrii, 2 segmente, 100-250grame; achizitionate SH.
As vrea sa aflu parerile voastre despre pescuitul somnului cu astfel de lansete, si opinia la modul general despre lansetele din fibra (exceptand faptul ca sunt mai gerle decat cele din carbon).

O sa revin cu impresii/completari dupa ce intru in posesia celor doua mentionate.

Stima, :noroc:
Incepator in pescuitul somnului

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 12. aprilie 2013, 17:30

Daca pescuiesti stationar nu are nici o influenta greutatea deoarece nu stai cu ele in mana.In rest,din ce stiu eu,sunt ok,nu se rup asa usor ca si cele din carbon,fibra de sticla avand o elasticitate mai mare.Daca si pretul e bun,ia-le cu incredere si sa ai fire cat mai intinse la ele. :pescuit:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 12. aprilie 2013, 23:07

Eu am vreo 3 lansete de fibra pline(nu mai retin actiunea, dar paremi-se ca tot 100-250 gr).Sunt foarte grele(peste 700gr - plus mulineta= minim 1kg lejer).Sunt mai elastice, insa lanseaza destul de bine.Te poti baza pe ele.Ce este important e ca nu sunt nici scumpe(cel putin ale mele...vreo 30 lei/buc acum vreo 3 ani prin Dragon) si am vazut bete de genul calcate de masina si nu au avut nimic.
Avantaje: pret mic, robuste, tragi de ele fara frica
Dezavantajul major: foarte grele(intr-un drill iti rupe mana de 2x) , si, chestie pur personala, mi-ar fi placut mai rigide.
Oricum am renuntat la ele, ma dedic "somno-spin-ului " :rizi:
Always C&R

IonutFishing

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 18. aprilie 2013, 23:22

Azi am pus mana pe lansetele din fibra, intr-adevar bune de batut hotii :bravo:
Sunt multumit la prima vedere, sunt curios cum se comporta la lansare sau in dril.
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 18. aprilie 2013, 23:32

Nu am avut mari probleme cu ele in lansare.Totul este pana te obisnuiesti cu greutatea lor.Apoi devine usor, aruncam la punct fix.
Always C&R

IonutFishing

6

vineri, 19. aprilie 2013, 06:32

Sunt, bune, fratilor! Pentru stationar sunt grozave, cum erau Germinele odata!
Fire intinse tuturor!

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 19. aprilie 2013, 07:03

Ce bete ti-ai luat?

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 19. aprilie 2013, 07:16

Ce bete ti-ai luat?


Le-am luat SH, probabil no nameuri scrie pe ele Crocodile..., 100-250gr, sunt de 3metrii din 2 bucati, fibra pllina
Sunt grele, am pus 950ssm pe una, iti rupe mana
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 19. aprilie 2013, 07:59

Eu nu m-am hotarat inca;
oscilez intre intre ET Power Cat 3.3m si WFT NC Catfish Boat de 3.2m

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 19. aprilie 2013, 08:13

Eu am cumparat Legacy Catfish 150-300gr/2,85m insa n-am apucat s-o folosesc. Acum am hotarat sa maltratez fibrele, drept urmare am pus la vanzare Legacy-ul
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 19. aprilie 2013, 11:07

Daca te hotarasti cumva sa dai SSMul sa ma anunti :zambet:

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 19. aprilie 2013, 11:17

Nu cred ca o sa-l dau vreodata, dar cine stie.
Ma gandesc sa mai cumpar una, dar mai intai s-o folosesc pe asta, m-a prins prohibitia fara sa apuc sa ies la pescuit si altundeva in afara de Olt, in zona mea, nu cred ca am unde sa pescuiesc la somn.
:saluti:
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 19. aprilie 2013, 11:29

Eu pe ale mele nici nu am pus inca fir; vreau sa mai iau 2 buc dar n-am gasit decat la magazine care nu livreaza in Romania; daca ai tu mai mult noroc da-mi si mie de stire.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 19. aprilie 2013, 22:05

cum erau Germinele odata!

Salut... mai am si eu din Germina de odinioara, dar pot sa spun ca daca cineva prinde varful batului poti sa-l indoi cat vrei,numai ca la contra cand trebuie sa intzepi pestele e mai greu pt ca e prea moale, n-are rigiditate.Eu am avut doua si din siptzul unuia am facut un bat pt icefishing...ca lumea.La celalalt primul inel cel dinspre mulineta se poate rabata pt transport, ca sa ocupe mai putzin loc,iar la celalalt aveam inelele fluoriscente...descoperire ulterioara.
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 19. aprilie 2013, 22:30

Prima mea lanseta (construita artizanal) a avut un maner facut din lemn, un corp din otel de arc (da, otel :) ) si un varf f. scurt din fibra de sticla, recuperat de la ceva telescopica ruseasca.
Mulineta era una in genul celei de muscarit care se rotea 90 grade astfel incat se putea lansa, dupa care se revenea la pozitia initiala.
Cea mai mare mreana din viata mea am prins-o pe Mures, la Sântimbru - Alba cu acest "echipament".
DAR consider lansetele din fibra plina depasite... VA ROG sa ma scuzati... este evident ca se poate pescui cu orice dar mi se pare totusi ca ceva ce-i greoi si depasit tehnologic nu poate fi reinviat prin nostalgie, nici macar daca-i f. ieftin... no offence dar fiecare dintre noi avem dreptu` la o parere! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 19. aprilie 2013, 22:44

nu poate fi reinviat prin nostalgie

Chiar ca era nostalgie , cum zici tu, si asa este, nici eu nu mai folosesc betele alea ... dar ma leaga multe amintiri frumoase de ele. :ochi:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 19. aprilie 2013, 22:53

Un argument des invocat in favoarea lansetelor astora este ca-s "indestructibile", poti sa "treci cu masina peste ele".
Frate... io nu trec "cu masina" peste lansetele mele, cine naiba ar face asa ceva?!? :nunteleg:
Da` nici sa fac febra musculara c-o ștangă "de plumb", bălăngănitoare si grea ca dracu` nu-s curios pt. ca vreodata, poate beat fiind, imi confund lanseta cu un batator de covoare... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

18

vineri, 19. aprilie 2013, 23:07

imi confund lanseta cu un batator de covoare... .

Na bine,...ce?..crezi ca numai tu ajuti la curatenie? :apl: :rizi: :rizi:
:noroc:

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 19. aprilie 2013, 23:19

batator de covoare... :rizi: .

Stai ca io n-am zis ca alea-s sfine, dar am vazut multe bete carbon rupte pt ca poate s-au accidentat cand au fost puse frumos in barca...
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 19. aprilie 2013, 23:25

lele, intotdeauna au sa fie lansete rupte din motive accidentale, dimensionare necorespunzatoare pt. ce solicitari pot sa apara etc.... da` asta pe mine nu ma determina sa folosesc ceva "dinozaurian" doar ca sa elimin riscurile... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."