Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 8. martie 2014, 21:45

Si eu am rupt plasticul de la o mulineta Banax mai mult dintr-o prostie dar s-a rupt. Nu am gasit piesa pe undeva sa o schimb.

22

joi, 19. februarie 2015, 22:23

Si eu am rupt plasticul de la o mulineta Banax mai mult dintr-o prostie dar s-a rupt. Nu am gasit piesa pe undeva sa o schimb.

Coste 81, ce-ai facut cu mulineta ? Cum ai rezolvat problema? :)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 20. februarie 2015, 08:29

Banax Xtreme 6000XT complet metalica nu a folosit nimeni? Am doua bucati, pregatite pentru clonc, dar inca nu au intrat "in paine"...tocmai din acest motiv intreb...daca sunt cuvinte "de bine"..sau nu...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 23. februarie 2015, 22:38

Eu am doua banax-uri gt xtreme de 5000,pe care in principiu le am cumparat pentru pescuitul la stationar dar mi am dat seama ca intra putin fir pe tambur(putin pentru stationar),le folosesc la pescuitul din barca si sunt foarte multumit de ele. La prima vedere nu par foarte solide dar la o analiza atenta i ti dai seama ca sunt facute in totalitate din metal de buna calitate ,au o forta de frinare de 25 kg si rezista foarte bine la smunciturile somnului Am scos somn pe ebro dintre cioate de 1,82m de care am tras cu frana stransa aproape la maxim de credeam ca mi rup lanseta si s a comportat excelent,dupa unele smuncituri puternice ale somnului l am scos cu o bucata de creanga de care sa agatat. In concluzie :EXCELENTE(din punctul meu de vedere)

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 23. februarie 2015, 22:40

PS. Puteam sa jur ca sunt facute in Japonia dar m am uitat pe ele si intradevar sunt made Korea!!!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 13. aprilie 2015, 15:07

Si eu am rupt plasticul de la o mulineta Banax mai mult dintr-o prostie dar s-a rupt. Nu am gasit piesa pe undeva sa o schimb.

Coste 81, ce-ai facut cu mulineta ? Cum ai rezolvat problema? :)
Iku am un prieten care a facut o matrita si a turnat niste plastic exact in aceeasi forma si de atunci o folosesc asa (nu am scos vre-un peste cu ea).

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 13. aprilie 2015, 18:15

Banax KOOS SI 7000 este o mulineta buna, folosesc de cativa ani doua de acest tip; am pe ele fir de 0,7 tot de la KOOS. Pentru fir bag mana-n foc, pentru mulineta ce pot sa va spun este ca am o mica indoiala la pick-up, anume la bratul acestuia, care s-a rupt dupa ce am agatat un copac de 15-20m, pe crestere....Firul a rezistat, l-am recuperat tot, tamburul de aluminiu s-a deformat vizibil, iar pick-up - ul s-a rupt ...Asta a fost!

De unde s-a rupt pick-up-ul? Nu se poate incerca un brat mai robust, de la alta mulineta pentru somn? Nu-mi vine niciun exemplu concret!? Sau, adaptarea unui brat-constructie proprie!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 13. aprilie 2015, 18:32

si supermetal 7000 p sunt ok, te poti baza fara problema in lupta cu somni punctabili. metalica, solida...nu se mai fabrica de ceva ani. energofish nu a reusit sa le vanda prea bine in Romania pentru ca nu prea se preteaza si pescuitului pe balti. iar optiuni pentru mulinete si pentru balta si pentru dunare sunt destule in banii pe care ii cerea energo cand a aparut mulineta asta. SI, helicon, poseidon - mulinete foarte bune, cat timp au fost facute in korea. acum sunt made in china si mai bine te lipsesti
eu am helicon 5600, tot made in korea, pentru dunare, la crap.
iar pentru somn am tot doua coreene, mitchell alu 398. am avut si slistaruri coreene, le-am facut cadou. aveau cam 20 de ani si mergeau perfect (in afara unor mici jocuri)
cam tot ce e bannax de korea este foarte fiabil

Bratul pick-up-ului este la fel ca la Koos 7000P?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

29

luni, 13. aprilie 2015, 18:41

De unde s-a rupt pick-up-ul? Nu se poate incerca un brat mai robust, de la alta mulineta pentru somn? Nu-mi vine niciun exemplu concret!? Sau, adaptarea unui brat-constructie proprie!?

Hristos a Inviat!
Daca sunt ceva sanse pentru problema aceasta, pot sa-ti fac o fotografie a mulinetei cu zona accidentata !
Multumesc! :prieteni: :pescuit:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 13. aprilie 2015, 20:46

De unde s-a rupt pick-up-ul? Nu se poate incerca un brat mai robust, de la alta mulineta pentru somn? Nu-mi vine niciun exemplu concret!? Sau, adaptarea unui brat-constructie proprie!?

Hristos a Inviat!
Daca sunt ceva sanse pentru problema aceasta, pot sa-ti fac o fotografie a mulinetei cu zona accidentata !
Multumesc! :prieteni: :pescuit:

Adevarat a-nviat! Oare are acelasi brat ca Xtreme GT6000, cum am eu 2, cu frana de 30 kg? O idee buna, niste poze...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!