Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 10. aprilie 2013, 19:42

Downrigger?

Salut prieteni pescari
De ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez si asa ceva :gandesc:
A folosit cineva?Credeti ca e util la pescuitul la trena cu voblere la adancimi mari?
:noroc:
»Cata« a adaugat urmatoarele poze:
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 10. aprilie 2013, 19:56

Ii o scula folositoare, dar nu cred ca o poti pune pe o pneumatica.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 10. aprilie 2013, 20:18

Trebuie sa ajustezi totdeauna adancimea dupa sonar,altfel intrand la apa mica lasi nalucile la fund,sau in agataturi... :pescuit:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

4

miercuri, 10. aprilie 2013, 21:44

nu cred ca o poti pune pe o pneumatica

Nu am pneumatica,....ai folosit asa ceva?
Trebuie sa ajustezi totdeauna adancimea dupa sonar,altfel intrand la apa mica lasi nalucile la fund

Bineinteles,...fara sonar nu plec de-acasa.... :rizi: :rizi:
Va rog, impresii si din auzite sunt bine-venite! :nunteleg: Ma bantuie subiectul de vreo 2 ani.... :doarecapu:
Multumesc.
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 10. aprilie 2013, 21:52

Pai ma Cata, ii o scula care-ti tine montura de care-o fi ea mai adanc decat ar sta daca ai duce-o la trena "simpla"... nu prea-i mare lucru de dezbatut la ea.
Ii clar ca daca tre` sa tot butonezi in sus si-n jos, se duce dreq toata placerea pescuitului.
Io am vazut pe barcile de pescuit la somon da` n-am folosit niciodata.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 10. aprilie 2013, 21:53

Downrigger si spinning nu au in comun decat folosirea lansetelor.
Downirigger se foloseste la trena in mare sau lacuri imense cum este Leman. Nu prea vad ce poti face cu asa ceva in Ro. :nunteleg:

7

miercuri, 10. aprilie 2013, 22:44

Multumesc tuturor pt. raspunsuri!
Ma gandeam sa-l folosesc in zona Cazanelor Dunarii...unde adancimea este de 30-50m, si unde se vedeau pe sonar pesti pe fund.
Downrigger si spinning nu au in comun decat folosirea lansetelor
Tudor...am si spus, numai la trena se poate folosi :bravo:P.S.Ca are legatura cu spiningul?..., am crezut, din cauza momelii, care cu preponderenta ii naluca! :)...si prin urmare si lanseta... :gandesc:
ii o scula care-ti tine montura de care-o fi ea mai adanc decat ar sta daca ai duce-o la trena "simpla"...

Costi...ma gandeam....exemplu: sa prezint la trena un Norizzi la 28m (cand adancimea pe sonar este de 30m) .....ca alta varianta nu-mi trece prin cap... :nunteleg:
:noroc:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 11. aprilie 2013, 07:02


Nu am pneumatica,....ai folosit asa ceva?


Am avut o improvitazie, care am folosit-o pe Ghioroc. Ma bate gindu' sa incerc din nou in perioada asta de prohibitie la Dunare. Ce barca ai Cata? Io asa am ramas cu impresia ca folosesti o gonflabila.

9

vineri, 12. aprilie 2013, 20:21

Aici o prezentare a sistemului:
downrigger
cu cat sap mai mult,..... trag concluzia... "trebuie sa-l am" :doarecapu:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 12. aprilie 2013, 20:26

Auzi Cata, hai sa improvizam o scula d-asta din ceva cordelina cu o greutate la capat si sa vedem intai daca prindem ceva sau macar daca ne intreaba cineva cum ne cheama la 30m... si in caz afirmativ poate luam una jumi-juma da` electrica, nu d-asta cu "pedale" ca-n primele poze. Ce zici? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

11

vineri, 12. aprilie 2013, 20:39

Auzi Cata, hai sa improvizam o scula d-asta din ceva cordelina cu o greutate la capat si sa vedem intai daca prindem ceva sau macar daca ne intreaba cineva cum ne cheama la 30m... si in caz afirmativ poate luam una jumi-juma da` electrica, nu d-asta cu "pedale" ca-n primele poze. Ce zici? :)

De acord cu tine....dar invers.... luam una jumi-juma da` electrica, nu d-asta cu "pedale" ca-n primele poze, daca merge facem o scula d-asta din ceva cordelina cu o greutate la capat(fara contor de adancime!! :soc: ), si dupa aia vindem pe aia "electrica" cu contor de adancime :soc: .Ce zici?... :rizi: :rizi:
:noroc:

12

vineri, 12. aprilie 2013, 20:51

Lasand gluma la o parte, acest produs nu se poate folosi fara un sonar cat de cat ok.Nu stiu sincer,unde as mai gasi locul de montare pe barca mea ptr. acest sistem.
Simt ca o sa faca diferenta la trolling pe ape adanci, si nu numai :zambet:
:noroc:

13

duminică, 14. aprilie 2013, 22:24

Singura mea retinere(de-a achizitiona acest produs deocamdata) este faptul ca.....nu cred ca strabat 100 m la trolling si..... (asta undeva pe Dunare)...si zbaaaagggg ... PLASA MONOFILAMENT... :doarecapu: