Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 10. aprilie 2013, 15:26

Vetrica

Salut
Ati folosit vreodata vetrica la somn.Daca da in ce fel de montura. Eu am prins cu vetrica sau floarea apei cum i se mai zice mrene frumoase dar la somn nu am incercat niciodata.
»Toth Robert« a adaugat urmatoarea poza:
  • images.jpg
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 10. aprilie 2013, 15:58

Am dat si io cu lighioane d-astea (avea Gigi cateva pungi congelate...) si cre` ca am prins si vreo doi somni "ca palma" la grund sau la feeder, nu mai stiu.
Da` mi se par cam subtiri sa le bagi pe-un carlig de somn d-ala sanatos... chiar si de-a latu`. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 10. aprilie 2013, 16:14

Da se pot tine si congelate,eu de aia am intrebat ca oare ce metoda putem folosi ca sa dam cu ele la somn ca pe carlig mare se rup toate si cand lansezi la fund se desprind in aer mai ales daca is congelate.Alea vii larvele ce le gasesti daca sapi in malurile maloase sub nivelul apei is mai rezistente pe carlig da la somn ma gandesc ca ar mere cumva sa le legi smoc poate de ancora sau intre carlige si sa le plantezi (daca ai barca,io n-am).da de bune sigur is bune pt ca is hrana naturala pentru pesti in zonele in care se gasesc.
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 10. aprilie 2013, 17:58

ca o momeala f importanta cu .care am pescuit de fiecare data este viermele de salca de culoare roz si un miros f puternic ca si un parfum sau spray .. dar costa mult iar daca .il cauti muncesti f mult :buaaaah:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 12. aprilie 2013, 14:22

ce dreaq mai e si asta ... :vomit:
Incepator in pescuitul somnului

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 12. aprilie 2013, 17:46

Atentie este o momeala exceptionala, in Banat cunoscuta sub denumirea " Tisa virag", maghiarii sa ma scuze daca nu am scris corect, sau larva de rusalii,
am prins la Timis peste frumos cu aceasta momeala.
Daca prinzi la inceputul verii , zilele in care zboara , seara , se prind si pe mal destul de usor, se pune un buchet de ele pe cirlig, cu pluta , la distanta de cel putin 2 m de cirlig,
plumbul linga pluta , astfel incit buchetul sa pluteasca pe suprafata apei, si la-si , respectiv , "te duci cu apa", pestii nu mininca in aceasta perioada altceva si sint majoritatea la suprafata.
Astfel se prinde bine avat, somn, crap, clean..nu am vazut sa se prind somni de 2 m, dar asa de 2-5 kg am prins, evident nu am dat cu bat de stationar ca actiune 1000 de gr, ci un bat
telescopic mai tapan, trebuie condusa montura cam pe la mijlocul apei in curent.
In restul anului , larvele traiesc in maluri argiloase, usor de recunoscut pentru ca arata ca ciuruite (malurile), sub nivelul apei si aici trebuie cautate, cu lopata...e ceva munca , dar parca
merge mai usor decit sapatul in gradina. Al doilea zbor are loc in toamna , dar fluturii sint mai mici..
Larvele mature au o lungime de circa 2-3 cm si ca. 0,5 cm de groase, bune la pescuitul pe timp de noapte la somn si pe zi si la mreana ..
@Costi si Ovidiu, la podul de la Sag, vizavi de fabrica de mobila (cred ca numai este) era un stilp de iluminat si aici le adunam seara pe intuneric , cu pumnul , in borcan cu apa si le aveam pe
citeva zile.
Merg foarte bine dupa sf. Maria (15 august) la telefon, (nu-i banc , ci o metoda de pescuit) dar asta e alta poveste..

Fir intins si tine ochii deschisi..! :ciao:

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 12. aprilie 2013, 18:43

cosmin te referi la viermele de salca roz sau nu :buaaaah:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 12. aprilie 2013, 20:18

Merg foarte bine dupa sf. Maria (15 august) la telefon, (nu-i banc , ci o metoda de pescuit) dar asta e alta poveste..
:rizi:

Stiu si io un stil de pescuit care se cheama asa da-i... in doi :) ... is curios daca la ala te referi. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 12. aprilie 2013, 23:13

cosmin te referi la viermele de salca roz sau nu :buaaaah:


Ma refer in special la "vetrica", dar nici viermi de salca nu cred ca am vazut (poate doar in documentare unde unii prezinta viermii aia grasi drept delicatese :doarecapu: )
http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/0305/feature3/
Incepator in pescuitul somnului

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 14. aprilie 2013, 09:48

Merg foarte bine dupa sf. Maria (15 august) la telefon, (nu-i banc , ci o metoda de pescuit) dar asta e alta poveste..
:rizi:

Stiu si io un stil de pescuit care se cheama asa da-i... in doi :) ... is curios daca la ala te referi. :ochi:


da exact ala e..palpitant, dar amindoi trebuie sa fie calmi, cu tipi nervosi si colerici nu faci treaba..

:ciao:

11

vineri, 19. aprilie 2013, 06:54

Vetrica se foloseste des si la Prut pentru prinderea mustaciosului. Alaturi desigur de rama neagra ! :pescuit: