Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 2. martie 2012, 11:17

Peştele mort pentru momeală.

Se poate folosi peştele mort ca momeală?

La care din metodele prezentate pe site este recomandat să se folosească?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 2. martie 2012, 12:06

Desigur, la toate metodele descrise de mine se poate folosi pestele mort, atat in riuri cit si ape statatoare. Nu toti somnii sunt rapitori exclusivi, unii aduna mai degraba tot ce se poate usor aduna de pe fundul apei. O prada usoara fara mult efort este intotdeauna bine venita. Exemplu: daca in unele ape 40% din somni sunt exclusiv rapitori, iar 25% sunt adunatori, si restul procentajului cind-cum, pe alte ape poate fi complet altfel proportia.
In riuri, pestii prezentati in curent se inteapa in asa fel ca ei sa stea permanent cu capul contra curentului. Ca peste mort in curent as folosi pesti subtiri, cum ar fi mreana sau cleanul, intepat cu un cirlig in gura si ancora in burta, mai dorsal spre coada. Un peste mort lat, platica sau crap, va fi invirtit ca o morisca de curent si somnii nu vor musca.
In lac, montura de grund la fel, iar la pluta sau legat de pom/ baliza cu cirligul de sus intepat in spate-spre coada, iar ancora in cap, sus.

La ambele variante montura este asa: jos ancora, apoi cirlig, apoi carabina, plumbul si pluta. La montura de grund sa nu uitati o pluta mica pe forfah, care sa ridice putin de pe grund momeala.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 5. martie 2012, 14:26

Ani de zile m-a chinuit o întrebare...de ce în anumite locuri legea o face spiningul și în alte locuri pescuitul la staționar. Posibil, daca in unele ape 40% din somni sunt exclusiv rapitori, iar 25% sunt adunători, acesta sa fie motivul. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

4

luni, 5. martie 2012, 14:41

Este bun pestele mort, bine crosetat, dar tinut putin sa prinda miros(cat sa nu i se inmoaie carnea); in cazul in care este graba, se folosesc lichide mirositoare.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 5. martie 2012, 23:42

Deci modul in care am procedat eu - legand de plumb un flacon cu aroma de creveti, tinut inainte la soare - inseamna ca nu este asa de ciudat pe cat mi se parea sa povestesc despre asta, desi n-am avut atacuri deloc!! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

6

luni, 9. aprilie 2012, 15:47

Evergreen, dar la altceva a dat? Ma refer la aceeasi sedinta de pescuit!

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 9. aprilie 2012, 21:13

eu il mai tai cu cutitul si il bat putin cu un lemn sa iasa seama mai bine din el

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 9. aprilie 2012, 22:06

eu il mai tai cu cutitul si il bat putin cu un lemn sa iasa seama mai bine din el

ce sadic esti "il ma-i si batii"?????? :bravo: :bravo:

9

marți, 10. aprilie 2012, 08:39

Nu stiu cum e la somn cu peste mort, insa am un coleg care da la salau cu obleti striviti (incat sa iasa si matele) "proaspeti" si de multe ori prinde si moace si avati frumosi ... pe langa salai.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 10. aprilie 2012, 10:51

La colegul din dreapta a intrat ceva marisor, mi se pare ca la buchet de rame, i-a luat lanseta de pe mal, cu suportul indoit, a apucat s-o prinda, in apa, noroc cu primul prag care era la peste 15 m, dar fara somnul care facuse isprava! In rest, doar somotei foarte mic si putin, care nu merita atentie! S-a intamplat in iunie 2011, in amonte de Murighiol, colegul avea monturile plasate in primul prag, la apa de 8-9 m, unde a si avut "prezentarea", iar eu am avut una la fel, iar a doua in pragul al doilea, la vreo 45 de m de mal, la apa de 18 m! :ochi: :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (10. aprilie 2012, 11:01)


Subiecte asemănătoare