Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 9. aprilie 2013, 08:55

De ce Humminbird si nu Lowrance sau viceversa

Salutare,


Ce va determina sa alegeti un Humminbird si nu un Lowrance vorbesc aici de versiunile de peste 1500 de euro incluzind toata gama de Si Di gps etc..?
Am vazut pe internet ca foarte multi pescari de somn (la clonk) folosesc Lowrance.. de ce Lowrance si nu Humminbird ?
In schimb am vazut la fel de multi pescari de salau folosind Humminbird.
Ce va determina in alegerea marci... ?
Eu posed un firav Humminbird 718 cu switchfire si sonda quadra beam.
As dori sa il schimb cu un model mai performant, dar momentan nu stiu cu ce marca.


Cu bine si :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 9. aprilie 2013, 09:08

Avantajul sonarelor Lowrance (subliniez: parere personala si nu 100% verificata din cauza slabei documentatii tehnice care exista) consta intr-o filtrare si prelucrare mai eficienta a ecourilor receptionate prin digitizarea semnalului imediat dupa amplificatoarele de receptie. Asta se traduce printr-o sensibilitate si acuratete mai mare pentru aceeasi putere de emisie comparat cu un sonar partial analogic cum este Humminbird (sau alte firme).
Dezavantajul sonarelor scumpe de la Lowrance, tot dupa parerea mea, este existenta a 2 sonde (separat pt. structure scan respectiv "2D") sau chiar a doua unitati electronice. Nu ca asta ar conta prea mult daca ai yacht dar pt. o barcuta cum avem majoritatea, ii destul de important.
Cred ca sonarele Humminbird din categoria celor scumpe sunt renumite/raspandite la noi datorita "vechiului" 798 care inglobeaza tot ce trebuie intr-o singura unitate si cu o singura sonda... ce-i drept acu`, ii cam micutz la ecran. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 9. aprilie 2013, 09:48

Cum a scris si Informer…

Mai exact, am fost in posesia a 2 Humminbird (printre care si 718 cu QB) si a 2 Lowrance. Citind acum 4 ani pe un forum german cit de performant este HDS-ul, cit peste se vede cu el in Marea Nordului, cit de "moale" este emisia acestuia, ne-deranjind astfel pestii, mi-am spus ca este sonarul ultimativ pt pescuitul la clonc: 2D cu o acuratete si o silentziozitate mare fata de sonarele analoage, in combinatie cu GPS-ul. Si am reusit sa il cumpar, fiind prima oara extrem de multumit de un sonar. Si intradevar, am vazut mult mai multi pesti cu el decit inainte.
La expozitii am studiat de vreo 2 ani si Humminbird-ul 798, dorindu-mi sa am si SI. Insa diferenta de imagine la modul 2D (claritate si acuratetze), in comparatie cu HDS-ul care era 40 cm mai departe expus, a fost imensa.
In plus, ecranul de 5" nu este chiar asa de prietenos pt imagini paralele: 2D + DI + SI + GPS. Iar un nr mai mare de la Hummi sare deja spre 2000 de euro.
Cei ce folosesc 798-ul la salau, cauta structuri, copaci picati in apa, si folosesc astfel mai mult SI-ul. Pt folosirea doar a unui singur feature este suficient ecranul de 5". Aici pt a recunoaste ceva, este important de vazut pe toata latimea ecranului, iar la 2D si DI cit mai mult din inaltimea ecranului. Astfel, ecranul de 5" al lui 798 poate fi super folosit si la clonc, eliminind SI-ul si lasind doar 2D-ul.

De ex, sonarele ce au doar 2D si Di, au un ecran suficient de mare la 5". Dar daca mai doresti sa folosesti si harta GPS pe linga cele 2 functiuni, atunci pt asta recomand un ecran de 7": un Elite 7, la un pret rezonabil fata de comparativul de la Humminbird.

Daca vei veni in August la intalnirea de la Mraconia, vei putea testa live si Elite 7, si HDS5, si HDS7 Touch, si HDS 10, si Hummi 728 cu QB, poate chiar si un Hummi 798. Doar asa vei putea lua decizia cea mai corecta pt ce sonar vei folosi in urmatorii ani.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

marți, 9. aprilie 2013, 10:25

Da sa speram ca am sa fiu in tara in acea perioada.. dar in principiu vreau sa imi fac o idee.. pina acum balata inclina catre lowrance. si oricum as vrea sa achizitionez ceva pina atunci.
Astept in continuare parerile dvs, si le multumesc celor ce au exprimat-o pina acum.

Subiecte asemănătoare