Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. aprilie 2013, 20:29

Ramele si modalitati de pastrare

Salutare ....avand in vedere zilele astea ploioase si ramele ies mai mult ...oare cum am putea sa la pastram cat mai vii pe termen cat mai lung,pentru ca vine vara si seceta si nu vor mai fi asa multe,iar cumparate de la magazin sunt si scumpe si mici si pe jumate moarte. Eu personal le pastrez in galeti mari sau troace de plastic gaurite la fund in care astern un "pat" de cartoane umede iar peste pun pamant umed (nu noroi)si apoi iar stratific cu cartoane umede si iar pamant si la final deasupra resturi de legume fructe si tot felul de resturi in general.Am avut rezultate bune asa anul trecut chiar s-au inmultit(nu va ganditi la cine stie ce productie) :) dar am observat dupa un timp scormonind in pamant rame foarte mici si scurte pe care nu le pusesem acolo.As vrea sa stiu voi cei mai experimentati cum procedati ...
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 8. aprilie 2013, 20:33

Eu le cumpar, ramele de ploaie, si le pastrez asa cum sunt ele in cutiute de plastic cu pamant la frigider. Temp sa nu fie sub 5° si nu peste 10°, se pastreaza fara probleme 1 luna.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. aprilie 2013, 20:35

Eu nu prea am voie in frigider momeli.Nici rame nici cucotz nu ma lasa sefa da cred ca imi voi lua unul mic numa pentru asa ceva :ochi:
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 8. aprilie 2013, 20:35

La fel le tin si eu ,ma cert cu femeia dar asta e. :ochi:

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 8. aprilie 2013, 20:42

In garaj se afla un frigider SH, care chipurile este ptr. supa de oase a cainilor, dar in realitate vara tine toate ''orataniile'' posibile de a fi momeala :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 9. aprilie 2013, 07:32

Eu le ţin în pivniţă în gălerţi de lavabil umplute treisfert cu pământ puţin umed şi capacul găurit. Le-am pus ţi eu resturi de fructe dar nu s-au atins de ele, de altfel părerea mea este că se hrănesc cu ce găsesc în pământ. Le schimb pământul la câteva luni.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 9. aprilie 2013, 12:19

Si eu le tin in frigider, atat ramele cat si viermii in cutiile originale de la magazin.Viermii rezista maxim 2 saptamani, ramele si mai bine de o luna.

8

miercuri, 10. aprilie 2013, 17:34

Eu le ţin în pivniţă în gălerţi de lavabil umplute treisfert cu pământ puţin umed şi capacul găurit. Le-am pus ţi eu resturi de fructe dar nu s-au atins de ele, de altfel părerea mea este că se hrănesc cu ce găsesc în pământ. Le schimb pământul la câteva luni.


aceeasi metoda o folosesc si eu cu amendamentul ca pe timpul iernii tin galeata in casa sub scara sa nu inghete.
cam la 2-3 saptamni le torn cate o cutiuta din aia de smantana plina cu zat de cafea - deocamdata merge treaba asa foarte bine
am rame de anul trecut de prin august- septembrie :zambet:

9

miercuri, 10. aprilie 2013, 23:25

conteaza spatiul ptr pastrare(ma refer la volumul recipientului in care sunt depozitate ramele)...??.
am adunat vreo 2kg si ceva de rame de ploaie, groase, si le-am bagat intr-o galeata de lavabila de 10litri ...maine probabil le mut in ceva mai mare!

10

miercuri, 10. aprilie 2013, 23:26

Zatul de cafea si cateva felii de rosie; astfel creste durata de viata.... :bravo:

11

joi, 2. mai 2013, 13:53

am primit niste rame negre din acelea mari si din cate stiu eu nu prea se pastreaza bine acest tip de rame.
aveti cumva stiinta de ce trebuie facut si cum pentru pastrarea ramelor negre timp indelungat?
nu am posibilitatea de a le tine la frigider.
pamantul in care stau trebuie sa fie umed?

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 2. mai 2013, 15:16

Salut Adiwolf, o cutie de plastic cat mai mare.la fundul cutiei pune un prosop umezit ,peste pui pamat negru din gradina si ramele si deasupra iar un prosop umed.O data pe saptamana schimba pamantul,eu le tin asa luni de zile.Le poti tine si in debara. nu uita sa umezesti si carpele. :ochi:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 2. mai 2013, 20:01

Peste pamant poti sa versi si zatul de la cafea in fiecare zi, o sa ramai uimit de cat de tari si viguroase vor fi! :ochi:

14

vineri, 3. mai 2013, 08:35

multumesc de raspusuri
chestia cu zatul de cafea o stiu si am aplicato toata iarna la niste rame pe care le-am avut, dar nu eram sigur daca si astea negre merg tinute tot asa.
eu le-am pus intr-o galeata de plastic din aia de lavabil de 20L care este plina cu pamant si cred ca merg pe ideea umectarii pamantului de deasupra si pe zat de cafea.
daca mai aveti "retete" de pastrat sau crescut rame...........nu va sfiiti :bucuros:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 8. ianuarie 2014, 10:36

cand plec o saptamana in delta ramele negre sunt foarte sensibile la caldura si singura varianta sa imi reziste in conditii bune toata saptamana este sa le pun intr-un sac de rafie(si mai bun ar fi cel ce ata de canepa dar nu se mai gasesc) cu pamant si sacul il pun intr-o groapa sapata pe care ulterior o astup cu iarba verde! nu mai ai niciun stres cu ele !

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 9. ianuarie 2014, 00:33

multumesc de raspusuri
chestia cu zatul de cafea o stiu si am aplicato toata iarna la niste rame pe care le-am avut, dar nu eram sigur daca si astea negre merg tinute tot asa.
eu le-am pus intr-o galeata de plastic din aia de lavabil de 20L care este plina cu pamant si cred ca merg pe ideea umectarii pamantului de deasupra si pe zat de cafea.
daca mai aveti "retete" de pastrat sau crescut rame...........nu va sfiiti :bucuros:


vara, pe caldura , lipovenii le tin in namol umed mestecat cu plante de menta, sau pt o zi de pescuit direct rame in iarba cu menta. am tinut personal asa rame vii opt zile in delta fara probleme . Cel mai bine e sa ai "pamantul" din care au fost "culese" pentru ca pe ala sunt obisnuite sa-l filtreze :ochi:
l.e. : acum vad ca intrebarea era de prin mai anu' trecut :nunteleg: dar poate iti foloseste anu asta :bucuros:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 3. februarie 2015, 17:57

:salut: Am vazut anul trecut pe youtube o metoda foarte desteapta de gasit rame ,mai ales negre si cred ca si cantalupe.Este o metoda americana si din ce am vazut foarte eficienta.Avem nevoie de un tarus destul de gros pe care il infingem in pamant si ( aici e problema)o chestie ce seamana cu o pila dar care sa fie lunga si neaparat sa aibe niste striatii pe partea inferioara( striatiile sa fie destul de proeminente).
Se infinge adanc in pamant tarusul si se razuie cu "pila"capatul tarusului de trei ori dupa care se face o pauza,cica vibratiile produse de minunea aia imita o cartita iar ramele ies la suprafata cautand scaparea.
Pentru mai multa siguranta sm sa incerc sa caut filmuletul si sa- l atasez.Insa ideea in sine e ca s-ar putea sa fie buna ptr ca am prins destule rame negre sau cantalupe ce incercau sa fuga in momentul cand calcam pe pamant sau sapam.Oricum cu siguranta o incerc anul astavpoate asa scapam de sapat.

18

marți, 3. februarie 2015, 19:22

Cristina, parca ma vad la Foltesti la pod, cum eliberez coada de la harlet de metal, il infig in pamant si-i creez vibratie ca-n filmulet.... :pauza:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. februarie 2015, 20:14

:salut: Ptr locul de la Foltesti de la pod nu cred ca e valabil ptr langa apa e prea milos iar mai sus e prea tare,stiu ca ala e si locul nostru de momeli din cand in cand dar ptr locul meu de rame negre si cantalupe de langa Dunare e perfect.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 3. februarie 2015, 20:35

Daca nu iasa apa pe langa harlet, functioneaza perfect :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com