Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 3. februarie 2015, 20:42

:salut: Buna Zoran,ai folosit sistemul asta?ca eu abia astept primavara sa incerc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 3. februarie 2015, 20:50

Buna Cristina, da, si acu' vreo 20 de ani, imediat ce l-am invatat de la nemti, l-am dus la Deta :rizi:
Dar noi dadeam cu harletzu normal, coada de lemn, si simulam cutremur, nu cirtita. Il introduci complet in pamant, si il scuturi rapid si finutz, provocind vibratii :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 3. februarie 2015, 21:01

:salut: La cutremur nu m-am gandit iar varianta cu harletul am vazut-o si eu pe net dar neaparat solul sa nu fie plin de apa iar asta e cam nasol deoarece ramele negre si cantalupele prefera solurile ce mustesc de apa.Deci ca o concluzie s-ar putea sa nu mearga.

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 3. februarie 2015, 22:18

Nu pune nimeni un filmulet cu activitatea asta ?

Salut Zoran...daca tu ai aflat acum 20 ani metoda asta , ma intreb de cand o practica nemtii.....eu cred ca am sapat hectare intregi dupa rame de cand pescuiesc :rizi: :rizi: :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 3. februarie 2015, 22:26

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, e doar o parere dar despre metode d-astea exotice tot am auzit in ultimii 30+ ani... de unde si bancu` cu "au iesit minerii!". :rizi:
Totusi, persoanele pe care le stiam si care mai vindeau rame in piata dar nu cumparate de la unguri, ori sapau dupa ele (negre) ori le "recoltau" noaptea, la lanterna, pe pamant umed (rame "de ploaie"). :nunteleg:


FYI:

Vasile saturat sa caute rame prin gunoaie s-a hotarat sa-si cumpere o masina automata de scos rame. Dupa un timp se întalneste cu vecinu’ Gigi, alt pescar:
-Auzi Vasile, cum functioneaza masina aia de scos rame de ti-ai cumparat-o?
-Stai sa vezi! Am instalat-o in gradina, am pus indicatorul pe 6 volti, am bagat electrozii în pamant si i-am dat drumul.
-Si?
-Si au iesit din pamant niste rame cam subtirele, da’ au mers in ziua aia. In alta zi, am trecut pe 12 volti si au iesit niste rame de toata frumusetea. Mi-am zis ca daca maresc puterea iau tot pestele cu ce iese si am pus-o pe 24 de volti si au iesit niste rame imense.
-Deci esti multumit de ea!
-Stai sa vezi, ca n-am terminat. Ce mi-am zis eu, ia sa trec direct la 220 de volti.
-Si ai stricat-o nu?
-Nu, au iesit minerii…
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 3. februarie 2015, 22:42

Vand masina scos rame....tunning,proiectoare,cauciucuri iarna

Fain bancul... :rizi: :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 4. februarie 2015, 05:25

:salut: aici e filmuletul numai ca nu stiu cum sa copii filmuletul de pe youtube si sa- l pun pe forum asa ca am scris eu adresa ."Haw To Get Worms Out Of Soil,Just Grunt"pe youtube.
Spuneti-mi si mie cum pot atasa un filmulet pe forum si mai ales cum si unde il salvez de pe tableta si nu de pe pc.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »cristina« (4. februarie 2015, 05:42)


Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 4. februarie 2015, 05:55

:salut: Tot acolo pe youtube sub filmuletul cu americanii e si un filmulet "Haw get worms my way" care prezinta cred stilul lui Zoran sau ceva in genul ala.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 4. februarie 2015, 07:13

Spuneti-mi si mie cum pot atasa un filmulet pe forum si mai ales cum si unde il salvez de pe tableta si nu de pe pc.

Citeste aici: Postare film Youtube in subiect
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 4. februarie 2015, 10:11

acu' vreo 20 de ani, imediat ce l-am invatat de la nemti, l-am dus la Deta :rizi:
..................... :soc: :rizi: :rizi:
filmuletul cu americanii
:rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 4. februarie 2015, 10:54

:salut:Merci Danmiclau56,ptr ajutorul cu filmarea .Primul filmulet mi-a dat niste idei despre cum as putea sa simplific cumva "procesul"de cautare a ramelor.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cristina« (4. februarie 2015, 11:00)


Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 4. februarie 2015, 12:26

Tot nu sunt convins

Cel putin in primul filmulet , toata adunatura aia de oameni ,nu cred ca au adunat mai mult de 300 grame rame.
Danmiclau56 multumesc mult pt filmulete...ar fi fost culmea sa nu ai tu ceva filmulete....de fapt cred ca ai un filmulet pt orice subiect ar fi in discutie :bravo: :noroc:

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 7. februarie 2015, 08:13

How to make the Ultimate Electric Worm Getter!: http://youtu.be/I2-kfbjxKLc
Cu siguranta merita daca stai la curte :bravo:
Ramele gasite in jurul blocului dupa ploaie se pot pastra ca celelalte?
Adica in galeata cu pamant si zat de cafea...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 7. februarie 2015, 08:26

How to make the Ultimate Electric Worm Getter!: http://youtu.be/I2-kfbjxKLc
Cu siguranta merita daca stai la curte :bravo:
...


Oare cu ce viteza se invarte contoru' de curent? :rizi:

...
Ramele gasite in jurul blocului dupa ploaie se pot pastra ca celelalte?
Adica in galeata cu pamant si zat de cafea...


Eu le pastrez in pamant putin cu multa iarba si radacini, sa fie cit mai rece. Daca se poate pe la 5°- 8°C.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 7. februarie 2015, 08:47

:rizi: asta nu mai stiu...dar repede
Mersi Zoran :noroc:

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 7. februarie 2015, 09:06

eu pun felii de rosii peste rame si le tin in beci

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 7. februarie 2015, 11:18

Am zis ca ca noi suntem nebuni cu pescuitul dar astaia au concursuri de scos rame :rizi:
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 7. februarie 2015, 12:16

astaia au concursuri de scos rame :rizi:
.....
.................................................................acu doar rame sa fie :rizi: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA