Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 2. martie 2012, 09:30

Cârlige, ancore

Anul trecut am ratat multi somni mari la spining , datorita slabei calitati a cirligelor din magazinele noastre.Iarna aceasta am cumparat din SUA vmc 8527 . :gandesc: Voi ce folositi ? :inchinare:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 2. martie 2012, 10:37

Eu folosesc cirlige de la Owner, Gamakatsu, VMC si incerc anul acesta ceva noname.
La ancore folosesc cel mai des Mustad, VMC si Owner.
Folosesc orice e destul de solid si nu se dezdoaie, nu sunt adeptul ca doar de la o firma sunt bune, iar restul sunt aiurea. La ancore string cit pot de tare inre degete, incerc sa apropii 2 din cirligele ancorei. Daca nu se indoaie, e ok. Proba finala e la pescuit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 2. martie 2012, 11:26

Marci consacrate.... le știu ,foarte scumpe și nu le gașesti , la noi .Anul trecut am cautat Owner st 66 și cu greu am gasit la o cunoștința 10 ancorițe nr.2 și 3 ,cam mici pentru domnul somn .Ceva noname GRIZZLY 4X strong ,am pescuit cu ele anul trecut sunt bune , dar la preț apropiate de VMC 8527 ))))))))))) :idee: .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 2. martie 2012, 15:14

anul trecut am inceput sa dau cu ace 5/0 - 8/0 gamakatsu/maruto si ulterior am schimbat cu ancore VMC de la Decatlon 3/0-5/0
cu acele mici si cu ancorele mici am vizat o zona unde era somni pana in 5 kg unde cand ma duceam sa stau cu cortul stiam ca prind una doua bucati sa pun pe jar seara.
in rest dadeam cu cele de dimensiuni mari.
la clonc ai avantajul ca fiind ajutat de sonar probabilitatea de a agata este mai mica si pierderile sunt mici, merita carlige de buna calitate.
eu am patit-o cu cu un crap de peste 10 kg care mi-a facut acul sageata si de atunci nu fac rabat la carlige. folosesc carligele de care sunt sigur.
exista posibilitatea sa cumperi carlige din NIRO chinezesti dar alea le folosesc doar la peste foarte mic...cand mai ies la o baboiala.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »raitmaerg« (2. martie 2012, 16:06)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 2. martie 2012, 15:58

Numai Owner si Gamakatsu. :bucuros:

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 2. martie 2012, 16:44

Știu și folosesc ace 5/0 - 8/0 de la gamakatsu , cele mai bune , pacat că nu le pot folosii la shaduri .După multe rateuri pe cîrlige am hotărît sa armez shadurile cu ancore .....pentru o evoluție cît mai buna sunt necesare ancore nr. 1 și 1/0 de buna calitate .Nu fac rabat la preț la două lucruri ..... fire și cîrlige .Poți să-mi zici ce tip de vmc folosești la clonk si dacă ai fost mulțumit ? :pescuit: Nu am dat la clonc , dar învăț repede :gandesc: .
:prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 2. martie 2012, 16:48

Eu folosesc la clonc Mustad de 1/0 si 2/0: Mustad Ultrapoint
Daca vrei la sigur poti sa folosesti si 3/0, dar la static.
In Germania nu le gasesc, de aceea le cumpar din Franta. Cu 2/0 am scos somn de 2,29 m in Spania. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 2. martie 2012, 18:48

Anul trecut am ratat multi somni mari la spining , datorita slabei calitati a cirligelor din magazinele noastre.Iarna aceasta am cumparat din SUA vmc 8527

Larry, esti sigur ca din cauza cirligelor proaste? Ce s-a intimplat? Sau dezdoit, n-au intepat cum trebuie?...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 2. martie 2012, 20:28

S-au dezdoit,s-au îndreptat ,s-au rupt în situația în care , în 60 secunde a luat de pe tambur peste 100 metri de fir cu frîna strînsă 90% de frigea tamburul și am rămas cu 5 spire de fir sau deloc ,ce puteam să fac ? Pescuit de pe mal fără barcă .
Cînd am făcut rost de Owner st 66 si Gamakatsu x2 și un fir bun situația s-a schimbat radical în favoarea mea . :zambet:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 3. martie 2012, 11:42

Folosesc Gamakatsu ,Maruto si Owner.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 3. martie 2012, 11:53

Ceva modele dacă se poate ? :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

12

luni, 5. martie 2012, 18:55

Folosesc Maruto 6/0

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 6. martie 2012, 10:12

Ceva modele dacă se poate ? :)



Maruto Koss 8832.Aceeasi forma o au si cele gamakatsu.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 6. martie 2012, 13:33

Le folosesc și eu printre altele....
1.GAMAKATSU LS4644 T/C foarte bune dar piperate
2.MUSTAND ULTRAPOIT 421BNL bune
3.SPECIAL SILURE K484 bune
4.MARUTO 8832 ...
5.GAMAKATSU LS5260R le folosesc în general la coropișnițe cu rezultate bune.

La ancorițe am folosit...
1.GAMAKATSU TREBLE RB 2X STRONG super bune dar super scumpe
2.GAMAKATSU TREBLE 12 (să te rogi să nu te lovească unu mare și să n-ai barca lângă tine )
3.OWNER ST66 si 76 super bune dar nu le găsești la noi.
4.GRIZZLY Ec774 4X .........
5.VMC 9626 și 8527 în probă în acest an.

Dau și cu chinezării în locuri în care pescuiesc pentru prima data, pentru probă.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »LARRY« (6. martie 2012, 23:04)


15

marți, 6. martie 2012, 18:07

astazi am cumparat asta:



Uploaded with ImageShack.us

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 6. martie 2012, 18:44

Shopping fever ... :rizi: :rizi: :rizi:

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 6. martie 2012, 22:57

Unde ai găsit OCTOPUS , au și pe alb ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 6. martie 2012, 23:37

eu am vazut acelasi model de octopus in dechatlon aveau doar pe roz si carligele acelea doar 9/0 au zis ca aduc si alte culori verzi,galbene etc si alte dimensiuni de carlige...daca va e de ajutor... :)

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 7. martie 2012, 09:44

eu am vazut acelasi model de octopus in dechatlon aveau doar pe roz si carligele acelea doar 9/0 au zis ca aduc si alte culori verzi,galbene etc si alte dimensiuni de carlige...daca va e de ajutor..

:prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 8. martie 2012, 09:47

octopus ce l putin modelul din poza de mai sus o folosim doar in a masca plumbu la pescuitul la clonk sau o putem lasa pe carlig/ancora dupa ce o incarcam cu rame/lipitori/coropisnita...etc...??? :gandesc: