Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. aprilie 2013, 09:03

Side plan din lemn de brad

Am testat side planul, rezultatele nu sunt pe deplin mulţumitoare în sensul că aş vrea să mai încerc anumite modificări pentru a-i îmbunătăţi evoluţia. Este reversibil şi, prin lungirea sau scurtarea braţului metalic se poate mări sau micşora distanţa faţă de mal.

Schiţa o găsiţi aici: 2013-02-21 11.01.10.jpg, iar dimensiunile sunt următoarele: - a= 24 cm; b= 9 cm; c= 15cm; d= 2,5cm (pînă în ax); e= 4,5 cm; f= 7 cm (este lungimea totală a braţului metalic); g= 4,5cm, h= 24cm.

Braţul este făcut din electrod de inox de 5mm diametru, opritorul este din rotund de 10mm diametru cu şurub de 5mm diametru, sistemul de blocare al firului este din varnişuri şi o limbă din cameră de bicicletă şi nu se desface decât la contră. Cele două plăcuţe prin care trece braţul metalic sunt încastrate în corpul de lemn şi sunt prinse între ele cu şurub de 5 mm. Pentru fixarea plăcuţelor se procedează în felul următor- se trasează pe o parte, se decupează lemnul, se pune plăcuţa, se dă gaura de prindere din mijlocul plăcuţei şi prin lemn, se prinde plăcuţa din partea cealaltă, se trasează, se decupează lemnul, se pun ambele plăcuţe în decupări şi se fixează cu şurubul din mijloc după care se dau găurile prin care trece braţul metalic. Decupările se mai lărgesc puţin pe laterale astfel încât după lăcuire plăcuţele să încapă in ele. Găurile în plăcuţe trebuie să fie simetrice şi se dau astfel- se trasează una din plăcuţe, se prind în menghină suprapuse şi se găuresc.

Lamela de la bază este din plastic şi are 4 cm x19cm, este fixată cu două holşuruburi de 3x25 mm şi un holşurub de 3,5x30mm în partea din faţă. În partea de sus-faţă are un ştift pentru ştarletă (holşurub de 3,5x6 îmbrăcat cu varniş şi capul polizat), celelalte două găuri din partea de sus sunt închise cu holşuruburi şi garnitură de cauciuc pentru a împiedica intrarea apei. Ansamblul de prindere pe fir inel spintecat-agrafă cu vârtej nu trebuie să fie mai lung de 4cm pentru ca firul să nu iasă de după tija de direcţionare din spate. Agrafa cu vârtej ţine 25kg şi nu aş pune mai mică. Lemnul l-am tratat cu impregnant pentru lemn şi apoi l-am dat cu trei straturi de lac extra mat pentru exterior, ambele produse de Tifel (sunt cele mai bune pe care le-am găsit) . Nu necesită lestare. Nu l-am testat fără aripioara de plastic.

Modificările vizează cotele c şi e, le voi mări puţin - c= 16cm şi e=5,5cm

Nu faceţi ca mine, alegeţi lemn curat, fără cioate :rizi: .

Mai multe poze în Galerie.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Test s-p 1.jpg (55,16 kB - 111 ori coborit - ultima oara: 3. mai 2020, 14:22)
  • Test s-p 2.jpg (54,93 kB - 105 ori coborit - ultima oara: 3. mai 2020, 14:22)
  • Test s-p 3.jpg (45,97 kB - 94 ori coborit - ultima oara: 3. mai 2020, 14:22)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.