Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 7. aprilie 2013, 13:42

Pescuitul somnului cu pelete

Daca a pescuit cineva somn cu pelete,rog sa posteze monturi,tehnica,tipuri de pelete etc
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 7. aprilie 2013, 13:57

Salut Mustatza,
citeva discutii sau mai purtat si aici: Pescuitul cu pelete
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 7. aprilie 2013, 15:28

salut,
eu am pescuit la pelete de ficat si cele cu sange pe Dunare dar prea putin ca sa pot sa-mi fac vreo parere !!!
eu am folosit montura de clonc si le-am legat cu textil de ac sau ancora.

p.s. am incercat cu pelete doar la clonc.

:pauza:

4

duminică, 7. aprilie 2013, 21:59

ati prins ceva pe Dunare cu pelete?daca da de care .as vrea sa incerc la vara cand o sa ma duc acolo.Sau mai exact in Delta Dunarii daca a pescuit cineva.ms anticipat

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 8. aprilie 2013, 08:42

Salut Mustatza,
citeva discutii sau mai purtat si aici: Pescuitul cu pelete
Salut Zoran,
"acolo" sunt informatii relative, pe mine (ca pe multi altii) ma intereseaza ceva live. am vazut pe youtube si in diverse emisiuni tv ca unii prind pe ebro cu pelete si vreau sa stiu daca merge si la dunare.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 8. aprilie 2013, 09:21

Salut Mustatza,
Iti recomand vizionarea filmului Underwather Attacks. Spre sfarsitul filmului este o secventa filmata pe un loc momit cu pelete pentru crap (actiunea se desfasoara pe un baraj pe Ebro, fara curent). Vei vedea cum somnul gigant aduna pelete cu pelete de pe fundul apei, "cot-la-cot" cu crapii. Este invatat sa fie hranit ca un porc de ograda. Deci, functioneaza acolo unde somnii sunt invatati cu pelete si din rapitori au devenit mai mult adunatori!
La campionatul de la Chiprana toti participantii au avut aceleasi monturi, aceleasi pelete, insa locuri diferite. Este vorba de citiva zeci pina la sute de metri distanta. Unii au prins f bine, altii deloc! Functionalitatea cu pelete depinde f mult si unde plasezi montura, pt a fi in zona unde el circula si intr-o zona cu deloc sau minimal curent de apa. Este exact aceasi regula ca la crap: daca momesti locul gresit poti sa bagi o remorca de boilies-uri in apa si nu prinzi. Ai ales locul potrivit, care poate fi si la 10 metri distanta, locul unde acesta circula in cautare de hrana, prinzi cu orice tip de boilies (mai bine sau mai putin bine).

Parerea mea este ca e un pescuit scump care da rezultate adevarate abia dupa citeva sezoane de momit continuu.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 8. aprilie 2013, 21:02

Salut Zoran
Ai punctat foarte bine faptul ca numai in cazul in care se momeste continuu cu pelete,somnii se vor invata cu ele si nu vor mai fi suspiciosi.De regula este bine sa folosesti acea momeala care constituie hrana lui naturala in locul respectiv si de obicei aceasta da si cel mai bun randament.
Revenind la pelete,partenerul meu a incercat anul trecut sa le foloseasca la Mures,la stationar,dar fara nici un rezultat.Pana la urma tot caraselul a ramas de baza,asta fara a mai tine cont si de diferenta de pret.

8

vineri, 19. aprilie 2013, 08:09

:pescuit:
»iku« a adaugat urmatoarele poze:
  • iku pf1.jpg
  • iku pf 2.jpg

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 19. aprilie 2013, 10:29

Salut Zoran
Ai punctat foarte bine faptul ca numai in cazul in care se momeste continuu cu pelete,somnii se vor invata cu ele si nu vor mai fi suspiciosi.De regula este bine sa folosesti acea momeala care constituie hrana lui naturala in locul respectiv si de obicei aceasta da si cel mai bun randament.
Revenind la pelete,partenerul meu a incercat anul trecut sa le foloseasca la Mures,la stationar,dar fara nici un rezultat.Pana la urma tot caraselul a ramas de baza,asta fara a mai tine cont si de diferenta de pret.
nu prea sunt de acord. ramele negre sau rosii fac parte din hrana zilnica a somnului? pescuitul cu pelete ar trebui sa functioneze cand apa este rece si inca nu umbla sau se retrage la iernat albitura. pretul uni kg pelete este cca 45 lei iar ramele negre costa cca 5 lei 8 bucati sau mai este o varianta sa cumperi minim 5 kg la pretul de 30/35/kg.
chestia cu sapatul dupa rame tine de ambitie,iar eu nu prea sunt ambitios la arat :rizi:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 19. aprilie 2013, 12:52

Nici cucotzii (viermisorii) nu-s hrana de zi cu zi a pestilor pasnici, si de aceea totusi sunt foarte prinzatori, in comparatie cu o bobita de piine.

Parerea mea este ca momelile naturale (rame, scoici, peste..) sunt mai prinzatoare decit peletzii sau, sapunul de casa, matzele de gaina ...

Nici in Germania nu se pescuieste la pelete somnul, cel mai mult la rime, calamar si peste viu (cu toate ca ultimul e interzis prin lege).
Pe Po, exclusiv cu peste viu.
Pe Ebro, cred ca in proportie de 80%, tot cu peste viu, si doar zonal cu pelete, unde sa momit de citiva ani buni mii de tone deja.

O regula generala nu este si fiecare apa e altfel, poate ar trebui mai mult insistat in Dunare pe pelete, nu stiu ce sa zic...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 19. aprilie 2013, 12:56

[....]
Pe Po, exclusiv cu peste viu.
[.....]


mare grija cu pestele viu pe Po pentru ca in anumite regiuni s-a interzis destul de recent folosirea lor pe post de momeala ... :ochi:

scuze de off-topic ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 19. aprilie 2013, 13:47

Pe Ebro nu mai ai voie cu peste viu de cativa ani. :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 19. aprilie 2013, 14:16

Stiu, dar de aceea tot se mai da cu peste viu... Thomas la ultima iesire pe Ebro a fost in zona unde este interzis pestele viu, si a avut n pretz 50 de pesti momeala inklus. Si acolo unde-s obisnuiti cu pelete se prinde mai bin cu peste viu...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 19. aprilie 2013, 16:15

Pe Ebro nu mai ai voie cu peste viu de cativa ani. :nunteleg:
Deci unii mai "destepti" au facut un studiu si au ajuns la concluzia ca pestele viu folosit ca moneala ................dauneaza.
Si au dreptate,dauneaza buzunarului unora care au facut lobby pt aceste legi aberante.
Nu este daunator mediului acvatic folosirea peletelor/boilies-urilor pline de chimicale,asta daca le cumperi din magazinele lor.
Si uite asa ne intoarcem la regimul cu nu aveti voie aia,nu aveti voie asta,nu aveti voie aialalta..............dar aveti voie sa plati la NOI.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 21. aprilie 2013, 00:03

Daca ne uitam ce industrii de milioane de euro s-au dezvoltat in spatele acestui hoby al nostru ,nu este de mirare ca se interzice folosirea pestelui viu ca momeala(deocamdata in Romanica noastra nu este interzis spre norocul nostru :bucuros: ) desi acesta constituie principala lui hrana in mediul natural.Pestele viu este o momeala ieftina,poate prea ieftina,la indemana oricarui pescar,fara a mai pune la socoteala fatul ca te si distrezi ca sa il prinzi.
Tot atat de adevarat este ca pescarul incearca vesnic ceva nou,uneori de voie,alteori de nevoie,ceva care ar putea fi mai interesant,mai atragator,pentru mofturosul din apa.Dar,in toate cazurile se incearca sa se prezinte momeala cat mai natural posibil,si atunci,de ce sa nu ramanem la natural,indiferent ce o fi el, pestisor, rama, rac, coropisnita,etc,fara sa mai cheltuim o gramada de bani si pe pelete sau alte chimicale?
Departe de mine gandul sa supar pe cineva,este doar opinia mea personala si nimeni nu este obligat sa fie de acord cu ea. :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 21. aprilie 2013, 06:46

Poate tocmai asta-i ideea, ca pestisoru` ii o momeala prea buna :)... ceva in genul interzicerii pescuitului la pastrav cu momeli naturale, ceea ce dupa mine ii "și mai și".
Poate chiar vor sa protejeze pestii.
Habar n-am daca asta-i intentia da` am dat si io cu presupusu`... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 21. aprilie 2013, 07:51

Folosirea pestelui viu ca momeala a fost interzisa in Spania de catre spanioli, iar cei ce produc, importa si exporta peletele pt somn, nu sunt spanioli. Nu cred ca au facuto cu acest scop, de a vinde pelete si a avea profit, ci ca si in Germania, pt protectia unor specii de pesti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

18

duminică, 21. aprilie 2013, 08:12

Peletul are efect daca nadaesti cu el ( pe Ebro ca sa fii eficient ai nevoie de minim 2 saci de 20 kg pentru 4 lansete (pe zi )... altfel e loterie... daca pui 1-2 boabe intra crap daca pui 5-6 prinzi somn... stai pe mal pe scaun sau pe pat savurezi o bere si astepti sa traga pestele ... asta e pescuit ??? Pentru unii da pentru altii....
Si DA, Daca momesti pe Dunare un loc anume cu 40 kg de momeala pe zi in curand o sa apara si somnii in mod sigur doar bugetul sa permita :doarecapu: ...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 21. aprilie 2013, 11:13

i DA, Daca momesti pe Dunare un loc anume cu 40 kg de momeala pe zi in curand o sa apara si somnii in mod sigur doar bugetul sa permita


atunci mai bine infiintezi mai intii o ferma de crescut guvizi de Dunare (sau floarea Dunarii) asa mai ai sanse de ati recupera banii pe peletii, guvizii sint foarte buni pe gratar ,
dupa afirmatia unora, ..ei vor fi primii beneficiari la o momire cu peleti pe Dunare

:ciao:

20

duminică, 21. aprilie 2013, 16:29

:pescuit: nu poate fi vorba despre recuperarea investitiilor... daca ne gandim astfel atunci :zid: .... mai bine NU comentez !

Subiecte asemănătoare