Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 21. aprilie 2013, 17:18

nici o problema, am spus-o numai in banc, cred insa ca intr-adevar primii pesti care vor fi la peleti , vor fi guvizii.. :)

Fir intins!

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 21. aprilie 2013, 17:29

Folosirea pestelui viu ca momeala a fost interzisa in Spania de catre spanioli, iar cei ce produc, importa si exporta peletele pt somn, nu sunt spanioli. Nu cred ca au facuto cu acest scop, de a vinde pelete si a avea profit, ci ca si in Germania, pt protectia unor specii de pesti.
Zoran este interzis pescuitul cu peste viu......ok, dar nu este interzis pescuitul cu peste mort,adica prinzi pestele il omori si pe urma-l poti folosi ca momeala.

In cazul respectiv ce specie de pesti se protejeaza? ABERATII

La unele concursuri de crap este interzis folosire momelilor vii, adica nu ai voie cu rame si viermusi.
Cat despre import export ................... sa lasam politica la locul ei. :zambet:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 21. aprilie 2013, 17:57

E interzis si cu peste mort. :rizi:

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 21. aprilie 2013, 18:47

E interzis si cu peste mort.

:rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 22. aprilie 2013, 05:19

Zoran este interzis pescuitul cu peste viu......ok, dar nu este interzis pescuitul cu peste mort,adica prinzi pestele il omori si pe urma-l poti folosi ca momeala.

Asta-i valabil in Germania. Astia de aici, nemtzii, is tare cu protectia animalelor! :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 9. februarie 2014, 18:32

Zoran este interzis pescuitul cu peste viu......ok, dar nu este interzis pescuitul cu peste mort,adica prinzi pestele il omori si pe urma-l poti folosi ca momeala.

Asta-i valabil in Germania. Astia de aici, nemtzii, is tare cu protectia animalelor! :bucuros:

Servus pescari...de aia treceti Rhinul in Alsacia :welcome: aici e voie

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 9. februarie 2014, 21:00

In luna august anul trecut am pescuit cu boilies si pelete pentru somn timp de 12 zile pe raul Somes. Am folosit aproximativ 25 kg (15 kg bile si 10kg peleti). Nu am avut nici macar o trasatura in tot acest timp.Singura trasatura in cele 12 zile a fost la montura "os" si a reusit sa imi fure un clean de peste 300 g. Poate pe viitor in urma concluziilor ce le-am tras voi reusi sa prind somn si la asa ceva dar ma voi axa preponderent pe alte momeli.

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 11. februarie 2014, 11:22

In luna august anul trecut am pescuit cu boilies si pelete pentru somn timp de 12 zile pe raul Somes. Am folosit aproximativ 25 kg (15 kg bile si 10kg peleti). Nu am avut nici macar o trasatura in tot acest timp.Singura trasatura in cele 12 zile a fost la montura "os" si a reusit sa imi fure un clean de peste 300 g. Poate pe viitor in urma concluziilor ce le-am tras voi reusi sa prind somn si la asa ceva dar ma voi axa preponderent pe alte momeli.
salut,

@robert, mai cunosc cativa care si-au ratat concediul doar cu pelete si boilesuri, pe somes. singurul somn a fost de 500 g. pe somes are prea multa hrana naturala ca sa fie tentat de pelete. nu zic ca n-o fi vreun cocktail castigator d.p.d.v. al compozitiei dar sigur ce avem noi in comert nu :doarecapu: ... oricum suntem cam limitati in privinta asta, vorba ta: "da' ce vreti sa prindeti, balene?"


Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 11. februarie 2014, 23:17

@robert, mai cunosc cativa care si-au ratat concediul doar cu pelete si boilesuri, pe somes. singurul somn a fost de 500 g. pe somes are prea multa hrana naturala ca sa fie tentat de pelete. nu zic ca n-o fi vreun cocktail castigator d.p.d.v. al compozitiei dar sigur ce avem noi in comert nu :doarecapu: ... oricum suntem cam limitati in privinta asta, vorba ta: "da' ce vreti sa prindeti, balene?"
Nu am ratat concediul...m-am odihnit si am tras concluzii multe , care pe viitor sunt convins ca o sa ma ajute. Referitor la calitatea boiliesurilor sunt convins ca au fost super bune pt ca cine m-i lea facut imi este prieten si este producator de boilies (cu alte cuvinte sunt sigur ca a bagat tot ce a crezut el ca e mai bun).Peletele au fost clasicele halibut de 24 mm pentru care nu pot sa bag mana in foc ca sunt nu stiu ce. Pentru o atractie mai mare am folosit si uleiuri nutritive pe baza de peste. Cum spuneam - nu imi pare rau nici pentru investitie nici pentru cele 12 zile - orice sut in posterior este un pas inainte. Voi continua inclusiv pescuitul la boilies dar intr-o alta perioada si in alte locuri.

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 12. februarie 2014, 06:35

eu unu nu inteleg pescuitul cu pelete la somn...nadirea grea...mi se pare o jignire adusa acestui peste rapitor :)
:pescuit:

ho29702

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 3. iunie 2016

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 15. iunie 2016, 18:16

Am o curiozitate in legatura cu pescuitul somnului cu peleti:
- mi-am cumparat ceva peleti de somn destul de marisori 50mm, cu gandul de ai folosi ca supliment pe langa rame sau alte momeli naturale.

Acum, voi ce folositi ca opritor la montura cu fir de par in cazul acestori peleti? (ce am ca stoppere pt crap sunt mici la animalele astea)
Intentionez sa-i folosesc la pescuitul stationar, de pe mal, si cum au durata de dizolvare a peletilor este de 24-36 de ore, mi-ar dori sa reziste la lanseuri repetate daca este cazul.

Am gasit ceva pe net (nu cred ca am voie sa dau nume de producator) de marimea unei monede dar habar n-am cum le folosesc. :)
Multa lume, putini oameni...

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 15. iunie 2016, 20:43

Combinatia peleta, boilies opritor clasic sau pelete montate in bucla:







Mai sunt si alte variante, dar astea sunt cele mai practice.

ho29702

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 3. iunie 2016

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 15. iunie 2016, 21:23

@Nemo iti multumesc pentru raspunsul promt.
Acum mai am 2 mici nelamuriri:
- la peletele montate in bucla, faci un nod de carlig la firul de par, sau care este sistemul?
- combinatia cu boiles si opritor normal imi place ca idee, ca ramane carligul liber pentru a fi umplut cu alte bunatati, dar in varianta asta rezista opritorul astfel incat sa "nu zboare" toata incarcatura de pe firul de par? (cred ca au intre 50-80 gr un pelete)
:zambet:
Multa lume, putini oameni...

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 16. iunie 2016, 05:30

Pentru montura cercelus, cum i se mai spunde sunt mai multe sisteme, depinde de cat de tipicar esti la monturi. Se poate si cu nod pe carlig, se poate pune si un anou cu doua spopere pe carlig si te legi de anou. Pentru montura pe fir de par , problema este mult mai complicata , pentru ca pelete se topesc . Eu as face asa: carlig , fir de par cu bucla sau anou, opritor(nasturas, sau boaba de plastic sau pelete artificial ), elastic obligatoriu, pelete cate iti trebuiesc, opritor(nasturas sau boaba de plastic sau pelete artificial) , pentru ca atunci cand se topesc ....

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 16. iunie 2016, 08:41

Parerea mea este ca momelile naturale (rame, scoici, peste..)

Salut Zoran eu as fi curios daca cineva a incercat cu melci ,,, tocmai imi spunea un batran la scara '"aduna tu cativa melci ca tot a plouat si sunt ,, incearca si mai vorbim " ,,, hmmm :gandesc: :gandesc:
GANDESTE CA UN PESTE

Subiecte asemănătoare