Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 20:29

in legatura cu prohibitia...si apele de frontiera

Buna seara! Stiu ca pescuitul este oprit pe perioada 8 aprilie-6iunie,iar in apele de fontiera 8 aprilie-22 mai..in apele de frontiera sua ceva de genu suna legea.Acum as avea o intrebare daca poate sa ma informeze cineva: pe Mures in zona Seitin-Nadlac se considera sau nu apa de frontiera ca e aproape de vama....ma rog relativ..sau nu am inteles eu bine legea...multumesc anticipat
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 20:33

Salut,
din cite stiu eu, e vorba de apele de frontiera care fac granita cu alte state! :gandesc:
De ex, Timisul, face doar vreo 2 km frontiera cu Serbia. De la limita unde ambele maluri sunt ale Romaniei, pescuitul este interzis pe toata perioada prohibitiei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 20:40

aha am inteles....mna..ca nu merg mai repede la pescu :-( .mare multam pt informatie.
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 23:26

Prohibitia pescuitului 2013


17 January 2013
"A fost publicat Ordinul Nr.400 din 15.03.2013 privind stabilirea perioadelor si zonelor de prohibitie a pescuitului, precum si a zonelor de protectie a resurselor acvatice vii in anul 2013
Prohibitia generala pentru anul 2013 este de 60 de zile si incepe cu data de 08.04.2013 si tine pana pe data de 06.06.2013 inclusiv.
Pescuitul sportiv este interzis in urmatoarele locatii pe perioade diferite:
  • pe apele care constituie frontiera de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durata de 45 zile, in perioada 08 aprilie – 22 mai inclusiv; "
cred ca formularea este destul de clara fiind vorba de acele ape care constituie frontiera intre doua state. :saluti:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 23:35

Da, asa scrie... practic pot sa-ti spun ca exista si nuante de gri... sper sa nu vb prostii da` retin ca in cativa ani trecuti era permis pescuitul pe Timis, mai jos de podul de la Cruceni, in perioada in care se deschidea pe apele de frontiera.
Dealtfel, granicerii te controleaza mai jos de pod sau pe canalul imediat dinainte, CU TOATE CA nu-i Serbia de partea cealalta... asa ca nu vad de ce n-ar accepta si "reciproca" :) .
Pe de alta parte mi se pare ca mai in jos de Seitin, is ceva km unde Muresul ii chiar jumi-juma cu ungurii... sau? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 7. aprilie 2013, 03:29

Cea mai grozava veste este ptr. noi care pescuim pe Prut, care chiar daca este apa de frontiera, nu putem pescui pana pe 06 iulie, prevedere care se aplica ptr. ''fraierii'' de pescari sportivi, nu si pentru cei ce ''pescuiesc'' industrial in lac, cu setci monofilament.Probabil de asta au si dat 90 zile, ca sa nu-i incomodam pe ei si pe politia de frontiera, sub a carei umbrela se desfasoara totul! :doaaamne:

  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 7. aprilie 2013, 07:14

ok multumesc

multumesc pentru lamuriri....fir intins
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

Subiecte asemănătoare