Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

fitter

Biban

  • Autorul acestui subiect este »fitter«

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 4. aprilie 2013, 20:28

Delta Dunarii 2013-rezultate si impresii

Am fost in delta pe bratul Sfantul Gheorghe, de luni 01.04 pana miercuri 03.04,in cautarea mustaciosului .Am avut parte de o vreme super,ape mari si tulburi insa poza pentru avatar nu am reusit sa fac,asa ca asta ramane pentru urmatoarea iesire.Ne-am cazat la cort,iar noaptea a fost OK, avand in vedere data din calendar.Am fost controlati de permise de un inspector de la rezervatie,care nu a comentat nimic privitor la campare, vazand ca pastram curatenia si linistea in zona.
M-am intalnit cu Eugen si cu Dorin -Junior9007 pe bratul Sfantu Gheorghe.Ei au prins mult somn insa nu mai mare de 6 kg, dar cautau si insistau pentru ceva "punctabil " cum ii place lui Eugen sa spuna.
Apa tulbure,copacii cazuti care dadeau capturile de alta data, au fost luati de apele mari iar "domnul mofturos" nu servea decat tipari si calamar (Dorin si Eugen aveau), de parca i-a dat masa de cand a iesit din icra numai specialitati.Ramele, lipitorile si caraseii cu care ne-am pregatit noi nu au avut succesul scontat.
Marti, am dat o fuga si pe canalul dintre PUIU si ROSU,acolo o multime de barci,insa rezultate o.
Vesti mai proaspete asteptam de la Eugen si Dorin pe sambata sau duminica, cand se intorc din delta, eu miercuri seara a trebuit sa fiu la serviciu.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 4. aprilie 2013, 20:39

Foarte interesanta povestioara.Multumesc. Mie dor si mie de Sf.Gheorghe ,la un salau si somn ...Dar avand in vedere cotele Dunarii nici anul acesta deschiderea nu ma va prinde in delta :doaaamne:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 5. aprilie 2013, 07:32

Aceleasi rezultate le-am avut si eu duminica trecuta. Eugen si Dorin inseamna ca stiu cu prisosinta ce fac daca spui ca au avut rezultate, astept nerabdator sa impartaseasca experientele din Delta.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 7. aprilie 2013, 20:16

Salutare tuturor! Ne-am intors pe la ora 19:30 dupa 8 zile petreucute in salbaticia Deltei Dunarii. Povestea celor 8 zile o voi posta mane deoarece inca mai am multe de facut in seara asta. Pe scurt, incepand de joi, de cand a plecat "fitter" rezultatele au fost aproape nule. Cel mai mare somotei a avut 5kg. Majoritatea au fost de 3-4kg dar foarte multi de 1-2kg. momelile de succes au fost tiparii in 90% dintre cazuri si calamarii in 10% (in pecial la cei mici). Ca si numar de baboi au fost... 40-50 bucati, poate mai multi, impreuna cu Dorin (nu i-am numarat). Au fost si cateva scapari inerente, cateva ratari, dar nicio trasatura de somn punctabil cu toate ca l-am cautat zi si noapte. Faptul ca temperatura apei a scazut cu aproape 4 grade chiar inainte de a ajunge noi acolo si in 8 zile a recuperat doar 2 grade si--a spus cuvantul priovitor la capturile noastre in peste demn de poze.
Pe langa somotei am mai prins 2 strapi de 1,5-2kg (unul la oblete, iar al 2-lea la tipar) si o vaduvita putin trecuta de 1kg (prima din viata mea) pura intamplare agatata de sub gura (probabil a vrut sa ciuguleasca ramele rosii destinate babustii ori platicutei si a cazut victima colaterala.
Maine povestirea ceva mai detaliata.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 7. aprilie 2013, 20:30

Ai incercat la clonc cumva? sau doar la grund. Tare mi i dor de Delta..... :love: .Asteptam detaliile.
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 8. aprilie 2013, 13:09

Sambata 30 martie: am ales locul de campare, ne-am organizat tabara si am sarbatorit incepera vacantei
Duminica pe la ora 12 au fost aruncate primele lansete in apa (cam jumatate din arsenal). S-au prins vreo 4-5 pesti
Luni dimineata aveam toate lansetele in apa (cate 8 fiecare). S-au prins in jur de 15 pesti. Tot lni a ajuns si Adi, am sarbatorit reintalnirea
Marti in jur de 15 pesti
Miercuri a fost ziua cea mai tare, vreo 20 pesti
Joi, vineri, sambata nicio trasatura cu toate ca am schimbat locurile in permanenta. Cred ca vineri am "pierdut" vreo 2 ore la clonc folosind momeli tipari, rame negre, calamari. S-au saltat cativa pesti nu mai mult de 1m de la fundul apei. Niciunul nu a fost interesat de momeala, intarind convingerea mea ca primavara, la clonc... CANCI (cel putin in Delta Dunarii pe bratul Sf.Gheorghe).
Sambata spre duminica 2 pesti
In fiecare zi Dorin a cautat pestele si la spinning fara niciun atac.
Duminica, dupa o ploaie strasnica, am strans tabara, si am plecat catre casele noastre.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 8. aprilie 2013, 13:30

am ales locul de campare, ne-am organizat tabara
Imi poti spune in ce zona, sau e secret? :pauza: Se ajunge cu auto sau cu barca? Vreau sa fac si eu o iesire de o saptamana, dar acum...dupa prohibitie.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 8. aprilie 2013, 13:43

am ales locul de campare, ne-am organizat tabara
Imi poti spune in ce zona, sau e secret? :pauza: Se ajunge cu auto sau cu barca? Vreau sa fac si eu o iesire de o saptamana, dar acum...dupa prohibitie.


Se poate ajunge numai cu barca si se dau amenzi pentru campare (am platit cate 100 lei fiecare dintre noi).

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 8. aprilie 2013, 13:56

se dau amenzi pentru campare (am platit cate 100 lei fiecare dintre noi)
Am inteles, fac o cerere la ARBDD sa-mi spuna locul in care se dau amenzi pentru campare 100 lei si am gasit locul in care ati fost :rizi: .
Ce secretos mai esti..... :drac2:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 8. aprilie 2013, 14:13

[.....]
Ce secretos mai esti..... :drac2:


Tatuc ... asemeni cazului de fata, e bine sa fi secretos atunci cand vine vorba de locuri de pescuit. tie ti-ar conveni daca brusc unul dintre locurile tale preferate de pescuit ar fi afisat pe net si te-ai trezi pe acolo cu o gramada de personaje de care nu doar ca nu ai loc sa pescuiesti dar mai si nenorocesc tot ce prind :ochi:

sunt de parere ca locurile de pescuit sunt "sacre" si nu ar trebuie sub nici o forma scrise pe internet in spatii publice ... eu unul nu mi-as spune locurile de pescuit pentru nimic in lume, exceptie facand persoane de incredere care stiu ca dupa ce pescuiesc in locul respectiv lasa acolo capturile pentru a se bucura si altii de ele :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 8. aprilie 2013, 14:17

TATUC,daca e de acord sa-ti trimita MP.si ar ramane intre tine si el.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 8. aprilie 2013, 14:30

Daca spune bine, daca nu iar e bine. Vara doar urmeaza sa inceapa, iar eu in principal voi iesi pe Sf. Gheorghe si pana la urma voi descoperii singur cele mai bune locuri, doar am tot ce-mi trebuie si mai am si idei vagi pe unde sa caut locurile. :limba: Cat tine prohibitia am timp suficient sa-mi fac propria harta cu gropile de pe Sfantu.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 8. aprilie 2013, 16:17

:apl: Bravo Eugen si Junior, felicitari pt capturi! :bucuros2:

Ceva poze cu peisaje din Delta? :gandesc: ...daca cumva ati facut, ne-am bucura si noi de ele! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 8. aprilie 2013, 18:26

Poze cu peisajul nu am deoarece acesta s-a degradat drastic in ultimii ani si oricum, pentru cine cunoaste acest brat ar insemna invitatie.





Tatuc, esti tulcean. A gasi locuri bune de pescuit, nu doar pe Sf.Gheorghe, reprezinta o provocare pentru orice pescar care se respecta. Acest lucru reprezinta o "etapa" in viata unui pescar prin care isi face o "harta" proprie (nu publica) a locurilor sale preferate. Daca ne-am fi cunoscut in prealabil, cu siguranta ai fi aflat zona, locul si modul in care trebuie abordata partida de pescuit in acea locatie. De clonc, iti poti aminti abia pe la inceputul lui iulie.

15

luni, 8. aprilie 2013, 18:37

SALUT ! :bravo: Sabita ai o avea in burta :buaaaah: :rizi: :noroc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 8. aprilie 2013, 18:47

Sabita am mai prins si pe langa faptul ca era mai putin lata, era si mai subtire in spinare. Pestele asta mi s-a spus ca ar fi vaduvita, dar se prea poate sa fie o sabita mutanta :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 8. aprilie 2013, 19:01

Bravo Eugen!
Dar ce-ati facut cu ei de-s asa de "vegetariati"?

Nu am prins in viata mea sabitza, si nici n-am stiuc pina nu demult ca exista. La ce se prinde si unde locuieste? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 8. aprilie 2013, 19:31

Am mai scris pe undeva ca pestii i-am scos direct cu lanseta pe mal (nu miciog, nu mana, nu grip). Despre sabita nu stiu prea multe deoarece nu a facut nicio data obiectul activitatii mele. Am prins cateva accidental pescuind dupa oblete. Despre vaduvita... nici macar atat nu stiu :zambet:
Am cautat pe net poze cu vaduvita si... pestele prins este sabita, dar una bine hranita.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 8. aprilie 2013, 20:44

Am mai scris pe undeva ca pestii i-am scos direct cu lanseta pe mal (nu miciog, nu mana, nu grip)...


La acest "stil" de scos pestii din apa, acestia au toate sansele sa se raneasca zbatinduse pe pamant, atat organele interioare cit si mucoasa protectoare de pe piele, dupa care se pot in citeva zile dupa eliberare infecta urit de tot si vor muri. Dar n-are nimica, omul cit traieste invata! :zambet:

Si in Germania si in Franta este obligatoriu sa ai mincioc la orice partida de pescuit, exact din aceste motive, considerandu-se scosul din apa cu lanseta si pusul pestelui pe pamant ne-sportiv! Amenda este intre 50 si ... poate ajunge si pina la 1000 de euro, daca este considerata de cel care te prinde ca ai chinuit animalul (Legea "Protectia animalelor" este luata foarte in serios in Germania :doarecapu: )!!!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare